לשם מה משמש ביתן?

המצרים בנו ביתנים לגינה כדי לתמוך בענבים ליין ולצימוקים
המצרים בנו ביתנים לגינה כדי לתמוך בענבים ליין ולצימוקים.

ביתן הוא מבנה גינה פתוח ופתוח, לעיתים בצורה משושה או מתומן, עם גג. רוב ביתני הבית בנויים מעץ או מתכת ויש להם מקומות ישיבה מובנים באזור המוגן. כדי להוסיף תחושה של מתחם ופרטיות, משמשים לעיתים סריג או וילונות חיצוניים או וילונות. בסביבה של גן, ביתן יכול לשמש נקודת מוקד - משהו שניתן לצפות בו ולהעריך - או להימצא במיקום על נכס (כמו גבעה) המציע נופים תוך מתן מחסה מפני השמש.

תלוי באזור או בתרבות, ביתן יכול להיקרא גם אלהמברה, בלבדרה, קיוסק, פגודה, ביתן, פרגולה, רוטונדה, סככה, בית קיץ או בית תה.

שיקולי עיצוב

יש לחשוב היטב על הוספת ביתן לחלל החיצוני מכיוון שהוא יכול לעתים קרובות להיראות מסובך ומסורבל או לא במקום. כשאתם מתכננים מבנה גינה כלשהו, נסו לשלב אלמנטים אדריכליים או תכונות של הבית שלכם להרמוניה ולהמשכיות. שימו לב גם לשיקולי עיצוב כגון:

 • קנה מידה ופרופורציה: האם הגודל והצורה של ביתן המוצע משתלבים בחצר שלך כך שהוא לא גדול מדי או קטן מדי עבור המיקום?
 • סגנון: האם זה משתלב עם הבית שלך ומבנים אחרים בנכס?
 • חומרים: האם משתמשים בחומרים כמו אבן, עץ וברזל במקום אחר בחלק החיצוני של הבית שלך?
 • מיקום: ביתן עשוי להיות יעד, בריחה או מקום שמסגר נוף יפהפה.
 • מאפיינים קשיחים נוספים, כמו שבילים או קירות: האם החומרים והצורות מהדהדים את אלה המשמשים בחלקים אחרים של החצר או מחוץ לבית?

היסטוריה

בערים קטנות בסוף המאה ה -19 ובתחילת המאה העשרים היו לעתים קרובות גזיבו במרכז העיר או בפארק, שם שימשו לעתים קרובות כעמדות להקה. מכיוון שיש להם מושך נוסטלגי, גזיבו הם אביזר פופולרי לחתונות בגן ולעתים קרובות הם קשורים לסצנות רומנטיות בסרטים כמו צליל המוסיקה ולתצלומים.

עובדה מהנה

הביתן האמיתי בסרט "צליל המוסיקה" באוסטריה היה קטן מדי בשביל רצף הריקודים "שש עשרה הולכים על שבע עשרה", אז הסצינה צולמה בביתן העתק על במת סאונד בקליפורניה.

מבנים דמויי ביתן נבנו במשך מאות שנים. המצרים בנו ביתנים לגינה כדי לתמוך בענבים ליין ולצימוקים. הם האמינו שגן העדן הארצי-גזיבו והגנים - ילכו אחריהם לגן עדן.

יוון ורומא

ניתן לייחס את גזיבו ליוון העתיקה ולרומא. היוונים בנו מקדשים במרחבים ציבוריים שהיו מוקפים בגנים, עם ביתני שיש לזכר אלים ואלות.

הרומאים נהנו מהגנים הפרטיים שלהם כמקומות לנוח ולבדר בהם. ביתני גן נבנו כתכונה חיצונית יפה וכמקום התכנסות.

תקופות ימי הביניים והרנסנס

גזיבו אמנם מושכים תשומת לב, אך הם גם נבנו, ועדיין נבנו כדי להציע פרטיות. גנים משוכללים בכנסיות ובמנזרים השתמשו בגזיבו כמקומות למדיטציה או להקמת מקדש. באירופה של ימי הביניים והרנסאנס, מקדשים אלה נבנו באזורים רחוקים יותר של אחוזות גדולות. ביתן ישמש יעד אליו אדון האחוזה ואורחיו היו נוסעים החוצה לאוויר צח כשהם עדיין תחת קורת גג.

אנגליה

ביתני גן הפכו פופולריים באנגליה במאות ה -16 עד ה -18 וניתן היה למצוא אותם בפארקים או באחוזות פרטיות גדולות. במאה ה -19 נבנו גזיבו לנכסים מהמעמד הבינוני והפכו פונקציונליים יותר כמקלט ולא כמאפיין אדריכלי דקורטיבי בנוף. נהגו באנגלית של תה אחר הצהריים בגזיבו או במבנים דומים.

אסיה

בתי תה - או בתי תה - הם צורה נוספת של ביתן שהיה פופולרי בסין וביפן במשך מאות שנים. טקסי תה הם זמן של מנוחה, מדיטציה והרהור תוך כדי ליהנות מחברתו של זה ולהתפעל מהסביבה היפה של הטבע

יצירת מקום פרטי

כאשר נכסי המגורים יורדים בגודלם, קשה למצוא מקום ליצור מקלט - אי שם להתרחק מדאגות היום או מביתך. כדי להקים מסתור נעים על מגרש קטן יותר, הוסף פרגולה או גג תקורה לביתן, לסלילה ולשביל המוביל לאזור. לפרטיות נוספת יש ליצור קירות עם לוחות סריג בצדדים ולשתול גפנים שיגדלו מעל המסגרת. זה יהיה יפה להסתכל ובריחה נחמדה ברכוש שלך.

מאמרים בנושאים דומים
 1. עצי דקל לשינוי חצרך לגן עדן
 2. מה צריך לדעת לפני שקונים מטריית פטיו?
 3. מה ההבדל בין פטיו לסיפון?
 4. בניית סיפון: מה כדאי לדעת
 5. דרכים חכמות למצוא ריהוט גן זול שתאהבו
 6. השוואת חומרי סיפון: עץ, עץ מרוכב ו- PVC
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail