מה לעשות כאשר ציפור פוגעת בחלון?

אמנם ישנן דרכים רבות למנוע התנגשויות בחלון הציפורים
אמנם ישנן דרכים רבות למנוע התנגשויות בחלון הציפורים, אך גם הצפר הערני ביותר יביא לעיתים ציפור להכות חלון.

כל צפר שמע את החבטה המהדהדת של ציפור שפוגעת בחלון, ואפילו באמצעי המניעה הטובים ביותר שיעזרו לציפורים לראות ולהימנע מהזכוכית, ההשפעות הן בלתי נמנעות. אך כאשר ציפור פוגעת בחלון, מה ניתן לעשות בכדי לעזור לה להתאושש?

מדוע ציפורים פוגעות בחלונות

ציפורים אינטליגנטיות לגבי טורפים טבעיים ומכשולים בסביבתם, אך הן אינן מכירות בזכוכית כמשטח מוצק ואין להן שום תפיסה שהיא עלולה להיות מסוכנת. לרוב, התנגשויות בחלון מתרחשות מכיוון שציפורים רואות השתקפויות שונות בזכוכית וטעות בהשתקפויות האלה כמשהו אמיתי. השתקפות ענפים, למשל, יכולה להיראות כמקום טוב לנחות בו, השתקפות מזין עשויה להיראות כמקור אוכל טעים, או עננים משתקפים יכולים להיראות כמו נתיב טיסה ברור. אפילו השתקפויות של ציפורים אחרות עלולות לבלבל מכיוון שזה נראה כאילו האזור שמעבר לזכוכית בטוח. כאשר ציפורים נבהלות, כמו נץ או חתול שנבהלות או רודפות אחריהן, הסיכוי שלהן עוד יותר להתרסק לתוך הכוס, גם אם הזכוכית הזו טופלה או הופכת לגלויה יותר.

כשמתרחשים התנגשויות בחלון

אמנם ישנן דרכים רבות למנוע התנגשויות בחלון הציפורים, אך גם הצפר הערני ביותר יביא לעיתים ציפור להכות חלון. כשזה קורה:

 1. מצא את הציפור.
  אם ההתנגשות הייתה קלה, הציפור עשויה לעוף מיד, או שהיא תתרחק מעט מהחלון. אולם אם הוא היה המום, סביר להניח שהוא היה מתחת לחלון או קרוב מאוד וייתכן שלא יהיה דרוך או זז.
 2. התבונן מקרוב בציפור.
  לפני שמטפלים בציפור, צפו מקרוב לראות כיצד היא מגיבה. ציפורים המומות רבות ישבו בשקט כשהן מתאוששות, אולי עם כנפיים מעט שמוטות, ואם הן נמצאות באזור בטוח, אין צורך להזיז אותן. אם הציפור מחוסרת הכרה או מתרוצצת, יתכן שתזדקק לטיפול נוסף.
 3. בדוק אם יש פציעות.
  אם הציפור מחוסרת הכרה, הרימו אותה בעדינות או בדקו בקפידה אם יש פגיעות נראות לעין, כולל סימנים של עצמות שבורות או חתכים. אינדיקציות אחרות עשויות להיות חסרות נוצות או פריקה מהשטר. אם הציפור נפגעת קשה, פנה לארגון להצלת ציפורים כדי להבטיח שהציפור תקבל טיפול רפואי מיידי ומתאים. בזמן הטיפול בציפור, זה תמיד חכם ללבוש כפפות.
 4. שמור על הציפור בטוחה.
  אם נראה שהציפור רק המומה, שים אותה במקום בטוח ומוגן. אם אפשר, השאר את הציפור באזור בו התרחשה ההתנגשות, אך אם האזור אינו בטוח מפני טורפים או סכנות אחרות, הכניס את הציפור לקופסה קטנה או שקית נייר. הקופסה או התיק צריכים להיות גדולים מספיק כדי שהציפור תוכל לפרוש את כנפיה, והיא עשויה להיות מרופדת בעיתונים או סמרטוט נקי. סגור את הקופסה ברפיון תוך שמירה על הציפור זרימת האוויר בשפע, ושמור את הקופסה במקום שקט וחם בזמן שהציפור מתאוששת.
 5. תן לזמן התאוששות הציפור.
  תלוי בחומרת ההשפעה, עשויים לחלוף מספר דקות או עד 2-3 שעות עד שהציפור תתאושש, ובמהלך הזמן הזה יש לעורר אותה כמה שפחות. אל תפתח את הקופסה או התיק כדי לבדוק את מצב הציפורים, ואל תחטב או תדרב את הציפור כדי לנסות לקבל תגובה. במקום זאת, הקשב לתחילתו להסתובב, וזה יהיה הסימן הטוב ביותר להחלמתו. אם הציפור לא מראה סימני התאוששות לאחר 2-3 שעות, יש להעביר אותה לשיקום חיות בר גם אם אין פציעות אחרות הנראות לעין.
 6. שחרר את הציפור.
  ברגע שהציפור מתחילה לנוע ולהראות יותר פעילות, יש להחזיר אותה לסביבתה. קח את הקופסה בחוץ ופתח אותה בעדינות באותו אזור בו התרחשה ההתנגשות, כך שהציפור תוכל להשיג את מיסבה בקלות. הציפור צריכה לעוף החוצה די מהר, אך היא עשויה שלא לעוף רחוק מכיוון שהיא מסתגלת לסביבה. אם לא בטוח לשחרר את הציפור באותו אזור, קח אותה לבית הגידול הדומה ביותר שם היא תמצא אוכל טוב, מים מתוקים ומקלט בטוח.

לא כל הציפורים יתאוששו מהתנגשויות בחלון. דימום פנימי או פציעות עשויים שלא להיות ברורים אך הם עלולים להיות קטלניים, ואם הציפור מתה, יש להיפטר ממנה כראוי.

מה לא לעשות

הדבר הטוב ביותר לעשות כאשר ציפור פוגעת בחלון הוא לנקוט בצעדים כדי למנוע התנגשויות נוספות
הדבר הטוב ביותר לעשות כאשר ציפור פוגעת בחלון הוא לנקוט בצעדים כדי למנוע התנגשויות נוספות.

טבעי לרצות לעזור לכל נפגע בהתנגשות חלון, אך יש כמה צעדים שעליהם צפרים לעולם לא צריכים לנקוט, אפילו בכוונות הטובות ביותר.

 • אל תציע אוכל או מים לציפור שנפגעה.
  לציפורים יש דיאטות מאוד ספציפיות, וציפור שנפגעה זקוקה לסביבה שקטה ורגועה כדי להחלים. הציפור תרעה בשמחה בכוחות עצמה לאחר שחרורה ואינה זקוקה להאכלה במהלך תקופת ההחלמה הקצרה.
 • אל תתן לציפור תרופות.
  תרופות רבות לאנשים רעילות לציפורים. אם לציפור יש איבר שבור ברור או דימום חמור, עטוף אותו בחיבוק בגזה או סמרטוטים כדי להגביל את תנועתו, והביא אותו למשקם לטיפול נאות ותרופות עופות באופן מיידי.
 • אל תשחרר את הציפור בתוך הבית.
  זה יכול להיות מפתה לפתוח שקית או קופסה כדי לבדוק את התקדמות הציפור, אך פעולה זו עלולה להבהיל את הציפור בטעות לבריחה מוקדמת. זה יגרום לציפור לבהלה ולחץ עוד יותר כאשר היא מוצאת את עצמה בסביבה לא מוכרת, והיא עלולה לפצוע את עצמה עוד יותר על ידי התנגשות עם רהיטים, קירות, מראות או חלונות בזמן שהיא מנסה להימלט.
 • לעולם אל תשמור ציפור בר כחיית מחמד, גם אם אתה מתכוון לשחרר אותה.
  החזקת ציפור בר בשבי, ולו לזמן קצר, מהווה הפרה של חוק אמנת ציפורי הנדידה הפדרלית וחקיקה דומה, וניתן להיענש בקנסות או בכלא. זה אף פעם לא טובת הציפור להרגיל אותה לבני אדם בשום צורה שהיא.
 • לעולם אל תתמודד עם דורסים, אפילו לא עם קטנים. לעופות
  דורסים
  יש שטרות וטונים חזקים, והתנהלות לא נכונה עם ציפורים אלה יכולה ליצור בעיות ארוכות טווח עבורם כדי לחדש את הציד בטבע. אם דורס מתנגש בחלונות שלך, פנה לקבלת הדרכה לשיקום חיות בר או לארגון חילוץ ציפורים.

מניעת התנגשויות חלון עתידיות

הדבר הטוב ביותר לעשות כאשר ציפור פוגעת בחלון הוא לנקוט בצעדים כדי למנוע התנגשויות נוספות. אם חלון אחד מהווה בעיה עקבית, בדוק אותו בבחינת השתקפויות או איומים ספציפיים אחרים העלולים לגרום לבלבול של ציפורים, והשתמש בטכניקות מרובות כדי להגן על ציפורים. אמנם חשוב לצפרים לדעת מה לעשות כאשר ציפור מתנגשת בחלון, אך עדיף תמיד אם הם לעולם לא יצטרכו להשתמש בידע זה.

מאמרים בנושאים דומים
 1. מתכון לצוף יונקי הדבש
 2. עובדות מהנות על ביצי עופות בר
 3. סוגי זרעי ציפורים למאכילים בחוץ
 4. מהו יונק דבש?
 5. מה זה ציפור?
 6. סוגי חליפה
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail