איך ציפורים מזדווגות?

המיקומים והתנוחות שציפורים מניחות להזדווגות עשויים להשתנות
המיקומים והתנוחות שציפורים מניחות להזדווגות עשויים להשתנות, אך הנפוץ ביותר הוא שהציפור הזכרית מתאזנת על הנקבה.

האביב הוא עונת הרבייה עבור מרבית העופות, אך כיצד ציפורים מזדווגות? התכנסות יחסי מין חיונית כדי להפרות ביציות לגידול ציפורים צעירות, אך המעשה המיני הוא רק חלק קצר מהחיזור וקשרים זוגיים בין ציפורים.

אנטומיית הרבייה של ציפורים

לרוב העופות אין אותם חלקי גידול רבייה כמו ליונקים. במקום זאת, הן לציפורים והן לנקבות יש קלואקה. פתח זה (נקרא גם האוורור) משמש כמוצא גופני למערכת העיכול, השתן והרבייה שלהם. משמעות הדבר היא שאותו פתח המפריש צואה ושתן הוא הפתח שממנו מטילים ביצים. במהלך עונת הרבייה, הקלואקה מתנפחת ועשויה לבלוט מעט מחוץ לגוף, בעוד שבשאר השנה היא הרבה פחות בולטת ולא נראית בדרך כלל.

כאשר ציפורים מוכנות להתרבות, אברי הרבייה שלהן, האשכים והשחלות, תופחות ומייצרות את הזרע והביציות. ציפורים זכריות אוגרות זרעונים במעטה שלהן עד שתתקבל הזדמנות להזדווג, ונקבות יקבלו את הזרע הזה לתוך המעטה שלה לפני שהוא יעבור עמוק יותר לגופן כדי להפרות את הביציות שלהן ולהתחיל ביצירת ביציות.

חיזור ציפורים

החיזור בין זוג ציפורים יכול להימשך זמן רב בהרבה מפעולת הזיווג בפועל. התנהגות החיזור עשויה לכלול מספר שלבים, החל מלתבוע בתחילה טריטוריה ועד לחזר אחר בן זוג פוטנציאלי עם תצוגות חזותיות ושמיעות כגון נוצות מדהימות, טיסות מרהיבות, שירים מורכבים או אפילו ריקודים מורכבים. תקופת החיזור היא כאשר ציפור זכרית מפגינה את בריאותו ואת כוחו לשכנע נקבה שהוא בן זוגה הטוב ביותר האפשרי ותעזור לה ליצור את האפרוחים החזקים והבריאים ביותר עם הסיכוי הטוב ביותר לשרוד.

איך ציפורים מקיימות יחסי מין

ברגע שציפור נקבה מקבלת בן זוג, בין אם היא בת זוג חדשה בכל עונת רבייה או פשוט מחדשת קשרים עם בן זוג לכל החיים ההזדווגות בפועל יכולה להתקיים. המיקומים והתנוחות שציפורים מניחות להזדווגות עשויים להשתנות, אך הנפוץ ביותר הוא שהציפור הזכרית מתאזנת על הנקבה. הנקבה עשויה להרכב, לשכב או להשתחוות כדי להקל על הזכר, ושתי הציפורים פונות לאותו כיוון. לאחר מכן היא תזיז את זנבה הצידה כדי לחשוף את המעטה שלה להישג ידו, והוא יקשת או יסלסל את גופו כדי שהקלואקה שלו תיגע בגופה. השפשוף הקצר של המעטפות עשוי להימשך פחות משנייה, אך הזרע מועבר במהירות במהלך "נשיקת הגלימה" הזו והזיווג הושלם. האיזון עשוי להימשך זמן רב ככל שהציפורים נוגעות זו בזו, וכמה "נשיקות" עשויות להתרחש תוך כמה רגעים.ציפורים יישארו נרגשות מההורמונים שלהן למשך שבוע ומעלה ועשויות להזדווג מספר פעמים במהלך אותה תקופה כדי להגדיל את הסיכוי להזרעה מוצלחת.

למיני ציפורים מסוימים, בעיקר כמה מינים של ברבורים, אווזים וברווזים, אין קלואקות, אך במקום זאת לציפורים זכריות יש פאלוס (פין) ממשי המוחדר לנקבה במהלך ההזדווגות. הפין נוצר על ידי הרחבה של דופן המעטפת, ובניגוד ליונקים, הוא הוקם על ידי לימפה ולא דם. פין מסייע לסוגים שונים של עופות מים להזדווג במים מבלי שהזרע נשטף מלקוקה חשופה. למספר מיני ציפורים אחרים, כולל קאסוארים, קיווי ויענים, יש גם פין ולא גלימות, אך מעשה ההזדווגות הוא עדיין רק מפגש קצר.

לאחר ההזדווגות, הזרע עובר לביציות להפריה. ביצים עשויות להיות מוטלות תוך מספר ימים בלבד, או שיעברו מספר חודשים עד שהביצים מוכנות להטלה ומתחילה הדקירה הסופית של הקן.

אם אתה רואה ציפורים מזדווגות

צפרים רבים נרגשים בהתחלה לראות התנהגות ייחודית של ציפורים, ואז במהירות נבוכים או לא נוחים כשהם מבינים שהם צופים בציפורים מקיימות יחסי מין. מכיוון שפעולת ההזדווגות קצרה כל כך, ההתבוננות בה לא בדרך כלל מפריעה לציפורים, אך חשוב להבין כי זהו עדיין זמן עדין לזוגות ציפורים.

אם אתה רואה ציפורים מזדווגות, עדיף לשמור על מרחק, מכיוון שהתקרבות קרובה יותר עשויה להפחיד את הציפורים ולאלץ אותן לעזוב, מה שעלול להפריע לחיזורן או לפגוע בקשר הזוגי שלהן. זה עלול לגרום גם לקשיים בגידול לידה או השלמת זיווג מוצלח אם הזוג מתחלק בטרם עת. אם הם מופרעים קשות, העופות עשויים לעזוב את הטריטוריה שנבחרה בקפידה כדי להתגורר באזור פחות מתאים שלא יכול לספק את כל אוכל המזון, המחסה ושאר צרכי ההישרדות שלהם.

לאחר ההזדווגות של הציפורים, הם עשויים להישאר בקרבת מקום לקנן ולגדל את צאתם. זה יכול לספק הזדמנות ייחודית לצפרים לצפות במשפחת ציפורים גדלה, אך יש לנקוט באותה זהירות להתרחק מהקן כדי להגן על ציפורים צעירות. יותר מדי תשומת לב עלולה להטריד את ציפורי ההורים, ולאלץ אותם לנטוש את הקן או את הבקיעה. הפניית תשומת הלב לקן יכולה גם היא למשוך טורפים, וצפרים צריכים להקפיד לא להפריע לציפורים המקננות בשום צורה שהיא.

לראות ציפורים מזדווגות יכול להיות מרגש, וזוהי תזכורת מצוינת למידת צפרות האביב המיוחדת. על ידי הבנת האופן שבו ציפורים מתרבות, צפרים יכולים להבין טוב יותר מה ההתנהגויות הייחודיות שהם רואים בשטח ויכולים לנקוט בצעדים כדי להגן על ציפורים המקננות ועל צעיריהן.

מאמרים בנושאים דומים
  1. מה לעשות כאשר ציפור פוגעת בחלון?
  2. מתכון לצוף יונקי הדבש
  3. מה זה ציפור?
  4. עובדות מהנות על ביצי עופות בר
  5. פרויקטים של יריד מדע על ציפורים
  6. סוגי זרעי ציפורים למאכילים בחוץ
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail