עצור מציפורי תקיפת חלונות והשתקפויות

הידיעה מדוע ציפורים תוקפות חלונות וכיצד לעצור אותם יכולה לעזור לצפרים לספק סביבה בטוחה ומסבירת פנים להנאתם
הידיעה מדוע ציפורים תוקפות חלונות וכיצד לעצור אותם יכולה לעזור לצפרים לספק סביבה בטוחה ומסבירת פנים להנאתם של ציפורים.

כל הצפרים מכירים את תקופת החלון המופעלת מדי פעם כאשר ציפור פוגעת בשגגה בחלון, וקל למנוע התנגשויות מקריות אלה. כאשר ציפור תוקפת במכוון חלון, מראה או משטחים מחזירים אחרים שוב ושוב, ייתכן שיהיה צורך בצעדים ייחודיים כדי להגן על הציפור מעצמה.

מדוע ציפורים תוקפות חלונות

יש מיני ציפורים שהם באופן טבעי תוקפניים וטריטוריאליים. כשהם מבחינים בהשתקפותם בחלון, במראה, בפגוש כרום, בגריל מחזיר אור, בכדור מביט או במשטח מבריק דומה, הם מניחים שזו ציפור יריבה ויתקפו את ההשתקפות כדי לנסות ולהבריח את הפולש. הם עשויים לעוף כנגד ההשתקפות, לנקר אותה, לגרוף אותה בכישרונותיהם או להכות אותה בכנפיים. הם עשויים להכות תנוחות אגרסיביות ותנוחות איום מול ההשתקפות בין התקפות בפועל. אמנם פעולות אלה אינן גורמות בדרך כלל לפציעות קשות, אך הן עלולות להוביל לתשישות אשר תהפוך את הציפור לפגיעה יותר למחלות, תת תזונה וטורפים.

בעוד שכל ציפור עשויה להראות מעט תוקפנות כלפי מתחרה, מינים שידועים במיוחד כי הם תוקפים את עצמם כהשתקפויות כוללים:

מידת התוקפנות ומשך ההתקפות ישתנו עבור כל מיני ציפורים ואף עבור ציפורים בודדות. התקפות שכיחות ביותר בעונת הרבייה כאשר המסע התחרותי של ציפורים הוא הגבוה ביותר ועשוי להתחיל כבר בפברואר או במרץ כאשר ציפורים מתחילות לתבוע טריטוריה. בהתאם למין, ההתקפות יכולות להימשך רק שבוע-שבועיים או עשויות להימשך עד סוף הקיץ אם המין מגדל רבייה. רק לאחר שהסתיימה עונת הרבייה, התוקפנות תדעך אלא אם כן הצפרים ינקטו בצעדים כדי להרתיע את הציפורים המבולבלות האלה.

כיצד לעצור התקפות חלונות ציפורים

רבות מהדרכים הטובות ביותר לעצור ציפורים מהתקפה של חלונות הן אותן שיטות המשמשות למניעת התנגשויות בין חלונות ציפורים. המפתח הוא לשבור את ההשתקפות שהציפור רואה כך שהיא לא תרגיש מאוימת על ידי מתחרה שלא קיים. האפשרויות כוללות:

 • מדבקות או צורות נייר המונחות בתוך החלון או מחוצה לו
 • רצועות קלטת, פלסטיק או נייר המסודרים בתבנית לא סדירה עם פערים צרים
 • סבון החלק החיצוני של החלונות באופן מלא או בתבנית הדוקה
 • הצבת מסך שאינו מחזיר אור מחוץ לחלון 2-8 ס"מ מהזכוכית
 • הוספת סרט שקוף חד כיווני או פלסטיק אטום לחלונות
 • מיקום מחדש של צמח חיצוני או סלסלת פרחים כדי לחסום את נוף החלון
 • סגירת גוונים חיצוניים או תריסים במידת האפשר
 • הצללת החלון עם סוכך חיצוני כדי למזער השתקפויות
 • לתת לחלון להישאר מלוכלך כדי להפחית את השתקפותו

לקבלת התוצאות הטובות ביותר, יש לכסות את האזור המשקף בצורה יסודית ככל האפשר, ושימוש בכמה טכניקות בו זמנית יכול למזער את תסיסת הציפור. אם עדיין קיימים משטחי שיקוף בגודל של כמה סנטימטרים בהם הציפור יכולה להבחין ברוב השתקפותה, היא עדיין עשויה לחוש מאוימת.

אם הציפור תוקפת השתקפות רכב כמו מראה רכב או פגוש כרום, העברת הרכב לאזור אחר עשויה לפתור את הבעיה מכיוון שהוא יהיה מחוץ לטריטוריה המועדפת על הציפור. במידת הצורך, ניתן לעטוף או לעטוף שקית ניילון אטומה או סמרטוט בד על פני המשטח המחזיר בזמן שהמכונית חונה כדי להרחיק את הציפור. צפייה בציפורים בזהירות יכולה גם לסייע ביצירת פתרונות. לדוגמא, אולי ציפור רק מבטת את השתקפותה מעץ מסוים, והסרת המוט עשויה למנוע ממנה להבחין בהשתקפות ולהרגיש מאוימת.

פיתרון זמני נוסף לעצירת חלונות מנקרים של ציפורים הוא להפוך את האזור לפחות ידידותי לציפורים כדי לעודד את הציפור למצוא שטח פחות עוין לקינון. הסרת בתי ציפורים או כמה מזני ציפורים, למשל, עשויים לעודד ציפורים תוקפניות למצוא אזור אחר לגידול משפחותיהם. בעוד שצפרים עשויים להתגעגע לחברתם, הציפורים ירגישו בטוחים יותר ופחות לחוצים באזור הרחק מהשתקפויות מטרידות.

הערה: מדובר בהפרה של חוק אמנת העופות הנודדים ובחקיקה דומה במדינות רבות כדי ללכוד או לפגוע בציפור, בקן שלה או בביציות שלה, אפילו בכוונות הטובות ביותר. לעולם אין לפגוע בציפור כדי לעצור אותה בתקיפת השתקפותה.

צפייה בציפור תוקפת ללא הרף את השתקפותה שוב ושוב יכולה להיות מצערת עבור צפר, והדבר הוא מתיש ומלחיץ עבור הציפור. הידיעה מדוע ציפורים תוקפות חלונות וכיצד לעצור אותם יכולה לעזור לצפרים לספק סביבה בטוחה ומסבירת פנים להנאתם של ציפורים.

מאמרים בנושאים דומים
 1. איך ציפורים מזדווגות?
 2. מה לעשות כאשר ציפור פוגעת בחלון?
 3. פרויקטים של יריד מדע על ציפורים
 4. מתכון לצוף יונקי הדבש
 5. מהו יונק דבש?
 6. מה זה ציפור?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail