כשאתה מוצא ציפור מתה בחצר שלך?

הימנע מלגעת ככל האפשר בגוף הציפור בכל חלק בעורך או בכפפות שלך
הימנע מלגעת ככל האפשר בגוף הציפור בכל חלק בעורך או בכפפות שלך.

אף צפר לא אוהב למצוא ציפור מתה בחצרם, אך טבעו של התחביב הפופולרי הזה הוא שציפורים מסוימות ייכנעו לטורפים, להכות חלונות ומחלות. הסרה נכונה של ציפורים מתות תמזער את ההשפעות השליליות על ציפורים אחרות בחצר האחורית ותמנע מהתפשטות זיהומים או חיידקים לחיות מחמד או לבני אדם.

כשאתה מוצא ציפור מתה

ציפור מתה עלולה להימצא בסמוך למזין, לחלון, לאזור מגורים, או סתם באמצע החצר, והמיקום עשוי להיות רמז לסיבת המוות. ציפור ליד חלון גדול אולי מתה מהתנגשות חלון, למשל. במקרים אחרים, מצב גופה של הציפור יכול להצביע על אופן מותו, כמו פצעים גלויים מטורף או נגעי אבעבועות המראים מחלה מתקדמת. אולם פעמים רבות צפרים לא יידעו בדיוק מה הרג את הציפור. הפיתוי לבחון את הציפור כדי לקבוע מדוע מתה יכול להיות גדול, אך חשוב להשליך את הציפור במהירות ובבטיחות כדי למנוע התפשטות מחלות או טפילים ליצורים אחרים. ניתן לבצע בדיקה ויזואלית מהירה, אך אחרת יש להשליך את הציפור בזהירות.

 1. הגן על עצמך: לבש כפפות כל הזמן בעת טיפול בציפורים מתות, שכן קרדית, חרקים וחיידקים עלולים להעביר מחלה לבני אדם. כפפות חד פעמיות הן הטובות ביותר ואין ללבוש את אותן כפפות בהן אתה משתמש בעת טיפול בזרעים, ניקוי מזינים, או מטלות ביתיות או גינות אחרות. אם אין לך כפפות, השתמש בשקית ניילון כדי להגן על הידיים.
 2. השתמש בכלים המתאימים: השתמש באת קטנה, מגרפה או כלי אחר להנעת הציפור במידת האפשר, גם כשאתה לבוש כפפות. הימנע מלגעת ככל האפשר בגוף הציפור בכל חלק בעורך או בכפפות שלך. דף עיתון, פיסת קרטון או סמרטוט חד פעמי יכולים להוות מחסום נוסף בין הציפור וכל זיהום אפשרי.
 3. עוטפים את הציפור: מכניסים את הציפור לשקית ניילון שניתן לסובב או לאטום. אם תיק אינו זמין, עטוף את הציפור בחוזקה בכמה שכבות עיתון או סמרטוטים שניתן להשליך עם גוף הציפור.
 4. שמור על הגופה מוסתרת מפני טורפים: הניח את השקית בזהירות במיכל אשפה מכוסה, שם הוא יהיה מחוץ להישג ידם של חיות מחמד, ילדים סקרנים או נבלות. ודא שהמיכל נסגר היטב ולא ניתן לפשוט עליו על ידי טורפים המבקשים ארוחה קלה.
 5. ניקוי יסודי: אם הזזת הציפור דרושה מגע עם נוזלי גוף או פציעות פתוחות, נקה ועקר את כל הכלים או הכפפות המשמשים בתמיסה של אקונומיקה של חלק אחד לפחות לתשעה חלקי מים ומעלה. אם יש בלגן משמעותי בו גופת הציפור הייתה, הסר וזורק את חלקת האדמה, הבקבוק או הלכלוך, או שפך את פתרון הניקוי על האזור. עשבים להרוג דשא בכך, אך כך גם כל חיידק מסוכן.
 6. שטפו את הידיים: שטפו את הידיים ביסודיות במים חמים וסבון לאחר טיפול בציפורים מתות, גם אם נלבשו כפפות ולא היה מגע ישיר עם הציפור. אם מים אינם זמינים, היה ליברלי עם חיטוי ידיים ושטוף את ידיך בהקדם האפשרי.

אל תשאיר ציפורים מתות חשופות על ידי הנחתן בערימת מכחול, בערימת קומפוסט, בשדה או בתעלה. פעולה זו תמשוך טורפים כמו דביבונים, חולדות, חתולים או כלבים העלולים לחלות מהפגר. טורפים יכולים גם להתרגל למקור מזון קל ועשויים להתחיל לאיים על ציפורים אחרות בחצר האחורית. באופן דומה, אל תקברו ציפורים מתות כיוון שטורפים עדיין ימצאו אותן.

דיווח על ציפורים מתות

ברוב המקרים אין צורך לדווח על ציפורים מתות, במיוחד על ציפורים נפוצות בחצר האחורית. עם זאת, ישנם מספר מצבים עליהם יש לדווח לקציני משאבי הטבע או לרשויות המקומיות.

 • אם נראה שהציפור נורה או נהרגה על ידי התערבות אנושית. אם גופת הציפור נמצאת במצב כזה שהוא מסתבך בפסולת בלון, מראה פצעי ירי ברורים או נחנק ממלטה, הרשויות אולי ירצו לחקור פשעים אפשריים של חיות בר או הצורך באמצעי שימור.
 • אם מספר עופות מאותו המין מתים בפרק זמן קצר או באותו אזור. מקרי מוות תכופים של ציפורים עשויים להצביע על התפרצות מחלה גדולה יותר או זיהום סביבתי שעלול להוות איום מקומי חמור ויש לחקור אותם.
 • אם הציפור היא עוף דורס או ציפור גדולה אחרת. ציפורים אלה הן בדרך כלל טורפות מובילות ויכולות להצביע על בעיות סביבתיות גדולות יותר אם הן נכנעות למחלות. הם נתונים גם למקרים גדולים יותר של ציד כלכלי, ועל הפושעים להיות אחראים.
 • אם הציפור מתויגת או מחוברת בציוד מעקב. יש לדווח על הציוד ומצב הציפור למוסד המתאים, כך שניתן יהיה לאחזר נתונים ולעדכן את הרשומות. זה יכול להיות לא יסולא בפז עבור אורניטולוגים, אנשי טבע או חוקרי חיות בר אחרים המשתמשים בנתוני מעקב כדי לחקור איומים על ציפורים, נדידה, טווחים עונתיים ומידע אחר.
 • אם הציפור היא זן שבדרך כלל לא נמצא באזור שלך. ציפור מתה יוצאת דופן יכולה להצביע על מצב של ציד ציד, מינים נודדים או מקרים חריגים אחרים שעשויים להילמד עוד יותר כדי להגדיל את הרישומים האורניטולוגיים באזור. אם הרשויות המקומיות של חיות בר אינן מעוניינות בדגימה, מוזיאון או אוניברסיטה מקומית עשויים להשתמש בה.
גם כשאתה לבוש כפפות
השתמש בכלים המתאימים: השתמש באת קטנה, מגרפה או כלי אחר להנעת הציפור במידת האפשר, גם כשאתה לבוש כפפות.

במקרים אלה, פנה לגורמים מקומיים וספק להם מידע רב ככל האפשר לפני שאתה משליך את הציפור. הם עשויים לבקש ממך לשמור על הציפור המתה לאיסוף וללימוד שלהם, או שהם יבקשו ממך לצלם את הציפור במידת האפשר. הם יתנו לך הוראות מתאימות לעשות זאת בבטחה וכיצד לשמר את מה שהם יצטרכו לראות.

הלוויות ציפורים

מציאת ציפור מתה היא תמיד אירוע עצוב, וצפרים רבים, במיוחד ילדים צעירים, ירצו לערוך אנדרטה לזכר הציפור. אמנם זו יכולה להיות מחווה נוגעת ללב, אך פעולה זו עשויה לחזק רעיונות צפרות לא טובים. ציפורי בר אינן חיות מחמד, ומותם הוא חלק טבעי ממעגל הטבע. הסבירו לילדים - שיהיו מוטרדים באופן מובן - כי העופות הבריאים והחזקים ביותר שורדים, אך יש צורך להשליך את הציפור כראוי על מנת לשמור על בריאותם של ציפורים אחרות. עודד את הילדים להתבונן במוות של ציפור אחת כדי לראות את הצאן הממשיך ליהנות ממאכילים בחצר האחורית, מרחצאות ציפורים ותכונות אחרות של חצר ידידותית לציפורים.. זה מאפשר להם להבין שראיית ציפורים מתות היא חלק אחד מהתחביב, אך זהו חלק קטן בהשוואה לשמחה ולאושר שיכולות לצפרות.

מאמרים בנושאים דומים
 1. עצור מציפורי תקיפת חלונות והשתקפויות
 2. איך ציפורים מזדווגות?
 3. מהו יונק דבש?
 4. מה לעשות כאשר ציפור פוגעת בחלון?
 5. עובדות מהנות על ביצי עופות בר
 6. פרויקטים של יריד מדע על ציפורים
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail