מדריך לשירי ציפורים ורעשים

הם חיקויים מצוינים לשירי מיני ציפורים אחרים ולרעשים יוצאי דופן
מינים מסוימים, כמו ציפור הלעג הצפונית, הם חיקויים מצוינים לשירי מיני ציפורים אחרים ולרעשים יוצאי דופן.

צפרים המאזינים היטב לציפורים לומדים במהירות שישנם סוגים רבים ושונים של צלילי ציפורים בעלי משמעויות ושימושים שונים. הבנת רעשי הציפורים השונים הללו והיכולת להבחין ביניהם היא הצעד הראשון בצפרות יעילה על ידי האוזן וזיהוי ציפורים על בסיס צליל. זה אמנם נדרש, אבל כל צפר יכול להשתמש בצליל כדרך אמינה לזיהוי ציפורים.

נשמע שעופות עושות

ציפורים מבצעות מגוון שיחות, שירים וצלילים עם שפה מורכבת כמו כל מילים מדוברות. לכל סוג צליל יש מטרה שונה, ועופות משתמשים בהם בנסיבות שונות.

 • שיחות אזעקה: שיחות חדות ונוקבות אלו משמשות להזהרת ציפורים אחרות מפני סכנה, וציפורים ישתמשו בהן כאשר הן מרגישות מאוימות. שיחות אזעקה הן בדרך כלל קצרות אך חזקות וחדות ויכולות להעביר מרחקים גדולים. לעתים קרובות הם גם רעשים מהירים שניתן לחזור עליהם במהירות כדי להזהיר מפני סכנה גדולה עוד יותר. שיחות אזעקה עשויות לשמש גם ציפורים תוקפניות או כועסות בכדי לאיים על אחרים או בעת גירוש ציפורים אחרות.
 • שיחות מתחננות: שיחות תביעות אלה מיוצרות על ידי ציפורים צעירות, נועדו למשוך תשומת לב ועשויות לכלול מציצים קטנים, יבבות, רצפים, צפצופים וציוצים. שיחות מתחננות אינן בדרך כלל רועשות, אך ניתן לשמוע אותן בבירור בסביבתו של קן. ציפורים צעירות ימשיכו להשתמש בקריאות אלה גם לאחר שעזבו את הקן, בעוד שהן עדיין תלויות בטיפול הוריהן. צלילי ציפורים מתחננים מלווים לעיתים קרובות ברפרוף כנפיים ובתנועות אחרות כדי למשוך את תשומת ליבם של ציפורי ההורה.
 • שיחות קשר: כאשר ציפורים נוסעות בלהקות או כאשר הן רוצות לסמן זו לזו, הן משתמשות בשיחות קשר. מדובר בציוצים, צ'יפס, זמזומים וצלילי ציפור פשוטים ומתונים, ברורים אך לא נוקבים כמו שיחות אזעקה. בני הזוג עשויים להשתמש בהם בכדי לשמור על קשר זה עם זה, או שיחות קשר עשויות לשמש כדי להזהיר ציפורים אחרות בקרבת מקום למקור אוכל טוב.
 • קריאות טיסה: לציפורים רבות יש שיחות ספציפיות שהן יתנו רק בטיסה, ואלה יכולות להיות כמה מצלילי הציפורים השימושיים ביותר ללמוד לזיהוי ציפורים. שיחת טיסה אולי נשמעת דומה להברות קשר או שהיא עשויה להיות מעט יותר מוזיקלית, אך באופן כללי, הם משמשים לציפורים כדי להודיע על נוכחותם ומיקומם לאחרים תוך כדי תנועה. קריאות אלו שכיחות ביותר במהלך הנדידה, ולעיתים קרובות צפרים יכולים לזהות ציפורים הנודדות בלילה על פי שיחותיהן הייחודיות, גם כאשר לא ניתן לראות בבירור את הציפורים.
 • שירים: שירים הם צלילי הציפורים המובהקים והמוכרים ביותר. אלה מחרוזות ארוכות יותר, משוכללות יותר, ובאופן כללי יותר של הברות שיש להן מטרות רבות. ציפורים עשויות להשתמש בשירים כדי למשוך בני זוג, לפרסם את הטריטוריה שלהם או להרתיע פולשים. האיכות, משך השונות והווריאציה של שירי ציפורים תלויים במין, ויש גם שינויים גיאוגרפיים בשירים באוכלוסיות ציפורים. לציפורים יכול להיות גם שירים שונים לשעות שונות ביום, או לשיר רק בבוקר או בערב. יש ציפורים שרות רק במהלך האביב, אחרות עשויות לשיר כל השנה. מינים מסוימים, כמו ציפור הלעג הצפונית, הם חיקויים מצוינים לשירי מיני ציפורים אחרים ולרעשים יוצאי דופן.

צלילים לא קוליים

בנוסף לשירים ולקריאות, מיני ציפורים רבים משלבים גם צלילים לא מילוליים בשפתם. חלק מהצלילים הללו יכולים לתפקד באופן דומה לשיחות או שירים, כגון משיכת בני זוג, הגנה על טריטוריה או אזעקת איתות. סוגים שונים של צלילים לא קוליים כוללים:

 • ביל מתופף, לעתים קרובות על משטח חלול כדי לייצר תהודה ונפח גדולים יותר
 • פעימות כנף או זמזום, מחיאות כפיים או צלילי טרילינג שהכנפיים משמיעות בטיסה
 • ביל מצמיד או מכה, לעתים קרובות מהתנהגות תוקפנית
 • רעשי שריטה כציפורים המזונות בזבל עלים או בפסולת אחרת
 • בום בתחתית הצלילות התלולות או מגלי אוגר החזה במהלך החיזור

כל הצלילים הללו יכולים להיות שימושיים לזיהוי, לא רק מהרעש עצמו אלא גם מפירוש התנהגות הציפורים שיוצר צלילים לא קוליים מובהקים.

שימוש בצלילי ציפורים

צפרים המכירים את הצלילים השונים שציפורים משמיעות יכולים להשתמש בצלילים אלה לצורך זיהוי שמיעתי. לדוגמא, סוג השיחה עשוי לתת לצפרים מושג על מה לחפש. שמיעת שיחת אזעקה עשויה להניע צפר שומר מצוות לחפש ציפורי דורסים בקרבת מקום, בעוד ששמיעת שיחת קבצנות עשויה ליזום חיפוש אחר קן מוסתר היטב. כאשר הבחין בציפור, הרעשים שהיא משמיעה, כולל גובה הצליל, הטון, הקצב ואיכות הצלילים שלה, יכולים לסייע ביצירת זיהוי חיובי של המין.

צפרות באוזן נוקטות תרגול, אך צפרים שמבינים את סוגי צלילי הציפור השונים יכולים להשתמש באוזניהם כמו גם בעיניהם כדי למצוא ולזהות ציפורים בשטח.

מאמרים בנושאים דומים
 1. כשאתה מוצא ציפור מתה בחצר שלך?
 2. עצור מציפורי תקיפת חלונות והשתקפויות
 3. עובדות מהנות על ביצי עופות בר
 4. איך ציפורים מזדווגות?
 5. מתכון לצוף יונקי הדבש
 6. מהו יונק דבש?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail