עונת ההזדווגות לציפורים

הידיעה מתי עונת ההזדווגות של הציפורים בשיאה יכולה לעזור לצפרים לתכנן למשוך ציפורים מקננות לחצר האחורית שלהם
הידיעה מתי עונת ההזדווגות של הציפורים בשיאה יכולה לעזור לצפרים לתכנן למשוך ציפורים מקננות לחצר האחורית שלהם, לבקר בליקים מבודדים כדי לראות מינים נדירים או פשוט ליהנות מיופיים של ציפורים המחזרות.

עונת הרבייה היא זמן אידיאלי לצפרות. הידיעה מתי עונת ההזדווגות של הציפורים בשיאה יכולה לסייע לצפרים לתכנן למשוך ציפורים מקננות לחצר האחורית שלהם, לבקר בליקים מבודדים כדי לראות מינים נדירים או פשוט ליהנות מיופיים של ציפורים המחזרות.

תזמון

ציפורים אינן מזדווגות להנאתן, אלא רק להולדה, ועופות זכרים רבים סטריליים מחוץ לעונת הרבייה. התזמון המדויק של מתי זוגות ציפורים מתאחדים להזדווגות מוצלחת משתנה, והתזמון מתפתח אצל מינים שונים כדי לתת לגוזלים שנוצרו את הסיכוי הטוב ביותר לשרוד.

הגורמים המשפיעים על עונת ההזדווגות של הציפורים כוללים:

 • גיאוגרפיה: ככל שצפון הרבייה של ציפור נמצא צפונה יותר, כך מאוחר יותר תחל עונת ההזדווגות שלה. עם זאת, ציפורים אלו עשויות לנדוד מוקדם יותר מכיוון שיש להן מרחקים גדולים יותר לנסיעה כדי להגיע למקומות הרבייה האידיאליים שלהן. יתכן שגם תקופות הדגירה או ההורות קצרות יותר כדי להסביר את עונות הרבייה הקצרניות.
 • אוכל: זמינות רבה יותר של אוכל נגיש הוא חיוני עבור ציפורי ההורה כדי לספק תזונה מספקת לגוזלים שלהם. זו הסיבה שציפורים נודדות לפני עונת הרבייה. המעבר לאזור אחר בו אוכל יש בשפע עוזר להפיץ את אוכלוסייתם כך שיהיה להם סיכוי טוב יותר להאכיל כראוי את צעיריהם.
 • מים: במדבריות יבשות או בתי גידול צחיחים אחרים, הופעה פתאומית של מים באמצעות סופות עונתיות או שיטפונות עלולה לעורר את עונת ההזדווגות. באותם סוגי בתי גידול צמחים התפתחו לפריחה מהירה כאשר מים זמינים, וצמחים אלה מספקים את המזון הדרוש לציפורים לגידול אפרוחים. כתוצאה מכך, לעופות מדבר רבים יש עונות זוגיות גמישות יותר.
 • תקופת טיפול: יש ציפורי תינוק שמתבגרות במהירות ואילו אחרות זקוקות לטיפול הוריהם במשך שבועות או חודשים לפני שהם יכולים להאכיל ולהגן על עצמם. ככל שציפור תינוק זקוקה ליותר טיפול או ככל שתקופת הדגירה הראשונית לביצים ארוכה יותר, כך עונת ההזדווגות תהיה מוקדמת יותר. זה נותן להורים מספיק זמן לגדל את הגוזלים לפני שתנאי הסביבה יחמירו.
 • מספרים: אם מינים של עופות מגדלים מספר רב של דגים בכל שנה, עונת ההזדווגות מתחילה בדרך כלל מוקדם יותר ולכן יש מספיק זמן לטפל בכל דגינה כאשר הביציות מודגרות והגוזלים מתבגרים. לציפורים שיכולות לגדל מספר רב של צירים לא תמיד יכול להיות שנייה שנייה או שלישית אם התנאים אינם נוחים לשרדות הגוזלים. שיעורי התמותה לעיתים קרובות גבוהים יותר גם בבעיות מאוחרות יותר, ולא כל הגוזלים יחיו.
 • אתרי קינון: איפה שציפור בונה קן יכולה להשפיע על הזמן שהיא מזדווגת. מינים המקננים חלל העושים שימוש חוזר בחללי הקן של ציפורים אחרות עשויים להתרבות בהמשך העונה ולכן אתרי קינון נוספים כבר ננטשו לאחר קינים מוצלחים קודמים. ציפורים הבונות קנים חדשים בכל שנה עשויות לקנן גם בהמשך העונה, ולכן יש להן מספיק זמן לאסוף חומרים ליצירת הקנים שלהן. ציפורים העושות שימוש חוזר בקנים ישנים בכל שנה יכולות להזדווג מוקדם יותר ועדיין יש להן מיקום מתאים לגידול צעיריהן.

שלטים

האביב הוא עונת ההזדווגות האופיינית לרוב מיני העופות. באותה עת מקורות המזון הולכים וגדלים, שלגים נמסים וגשמי אביב מספקים מים רבים ותהיה עונה ארוכה וממוזגת של ציפורים להתבגר לפני בוא החורף. ממש כמו שנדידת האביב משתנה באזורים שונים ובמינים שונים, כאשר גם ציפורים מזדווגות באביב משתנה. צפרים יכולים לצפות בסימנים של עונת הרבייה, עם זאת, כדי ללמוד מתי ציפורים מקומיות מרגישות דחפי רבייה.

כדי לאתר מתי עונת ההזדווגות של הציפורים מתרחשת, צפה:

 • טמפרטורות מחממות ופרחים פורחים שמראים את חילופי העונות.
 • ציפורים הטוענות לטריטוריה והולכות ותוקפניות יותר כלפי פולשים, במיוחד גברים.
 • מראה של נוצות רבייה בהירות עם סימונים רעננים וברורים.
 • שירת ציפורים מוגברת, שיכולה לעזור בהגדרת שטחים ובמשיכת בני זוג.
 • התנהגות של חיזור ציפורים, כולל טיסות תצוגה משוכללות וקשר אחר.
 • פיזור של עדרי חורף גדולים או עדרי מזון מעורבים כאשר ציפורים מזדווגות עם בני זוג.
 • אוסף חומרי הקינון ותחילת פעילויות בניית הקן.
כך מאוחר יותר תחל עונת ההזדווגות שלה
גיאוגרפיה: ככל שצפון הרבייה של ציפור נמצא צפונה יותר, כך מאוחר יותר תחל עונת ההזדווגות שלה.

עונת הקינון עשויה לארוך מספר שבועות לכל מינים שכן הם טוענים לטריטוריה, מושכים בן זוג ומגדלים אחד או יותר דגי אפרוחים. תקופת ההזדווגות בפועל לציפורים עשויה להימשך רק שבוע-שבועיים מכיוון שאנשים קשובים לפעולת הזיווג, והזיווג אני

זה יכול להיות רק כמה שניות או דקות.

צפרות

עונת הרבייה היא אחת התקופות הפופולריות ביותר עבור צפרות מכיוון שבעוד ציפורים מגנות על שטחים ומושכות אליהן בני זוג, הן צבעוניות ונראות לעיני צפרים. פסטיבלי צפרות רבים מתוכננים לנצל את נדידת האביב, וכמה טיולי שטח או סיורים עשויים לבקר בקפידה בלוקים או טירונים בכדי לצפות בציפורים מבלי להפריע להם.

צפרים שיודעים את סימני עונת ההזדווגות יכולים ליהנות גם מעופות מקומיים. צפרים בחצר האחורית שמודעים לעונת הרבייה יכולים לתכנן מתי להקים בתי ציפורים, למשוך ציפורים עם חומרי קינון או להתחיל לצפות במראה של אפרוחים. יחד עם זאת, על ציפורים לנקוט בצעדים מתאימים לשמירה על ציפורים מזדווגות, כגון מזעור השימוש בהקלטות קריאת ציפורים העלולות להלחיץ או להסיח את הדעת בעופות. הרתעת חתולי בר ושמירה על בטיחות בתי ציפורים תגן גם על ציפורי רבייה בחצר האחורית.

כשציפורים מזדווגות זה הכל על הישרדות הידיעה מתי מתרחשת עונת ההזדווגות של הציפורים ואיך להיות צפר אחראי בתקופה זו היא דרך נהדרת לעזור לציפורים להתחיל בכל משפחה חדשה עם הסיכוי הטוב ביותר לגוזלים לשרוד. ככל שיותר אפרוחים שורדים, עונות הרבייה ברצף טובות יותר ככל שיותר ציפורים ינצלו את התנאים הטובים ביותר כדי להתחיל כל דור חדש.

מאמרים בנושאים דומים
 1. מדריך לשירי ציפורים ורעשים
 2. כשאתה מוצא ציפור מתה בחצר שלך?
 3. מתכון לצוף יונקי הדבש
 4. עצור מציפורי תקיפת חלונות והשתקפויות
 5. מה לעשות כאשר ציפור פוגעת בחלון?
 6. עובדות מהנות על ביצי עופות בר
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail