עצור נזק לנקר

נזקים הנגרמים מניקור מסוג זה הם בדרך כלל מזעריים אך עלולים להוביל לבעיות נוספות
נזקים הנגרמים מניקור מסוג זה הם בדרך כלל מזעריים אך עלולים להוביל לבעיות נוספות, והרעש התמידי יכול להיות מתסכל.

אפילו הצפרנים הנלהבים ביותר בחצר האחורית עשויים לאחל שמעולם לא משכו ציפורים כאשר נקרים גורמים נזק לביתם, לסיפון, לארובה, לגדר או למבנים אחרים. למרבה המזל, יש הרבה דרכים בטוחות וקלות לעצור נקרי עצים ולמנוע מהם לנקר חורים לא רצויים.

למה נקרים מנקרים

הצעד הראשון לעצירת נזקי הנקר הוא ללמוד מדוע הציפורים מנקרות. באופן כללי, נקרים מנקרים בגלל אחת משלוש סיבות:

 • תיפוף: התנהגות תיפוף פשוטה נועדה להרעיש, או למשוך בן זוג או לפרסם שטענה סמוכה נטענת. נזק שנגרם על ידי ניקור מסוג זה הוא לרוב מינימלי אך עלול להוביל לבעיות נוספות, והרעש המתמיד עלול להיות מתסכל.
 • האכלה: נקרים זולים לחרקים על ידי חיטוט או קידוח לעץ עבור סוגים שונים של חיפושיות, זחלים ומזיקים אחרים. אם מקור המזון גדול, נזקי נקרים יכולים להיות נרחבים למדי, אם כי החורים לרוב רדודים.
 • קינון: נקרים הם ציפורים המקננות חלל הדורשות אתר קינון חלול, וקידוחים נרחבים במקום אחד עשויים להיות חפירה לקן. נזק זה יתמקם באזור אחד, אם כי ניתן לחפור בכמה אתרי בדיקה אחרים במידה פחותה. חור קינון יהיה גדול ועמוק למדי, אך יהיה בו כניסה אחת בלבד.

אם אתה מבין מדוע נקרים גורמים נזק, אתה יכול לנקוט בצעדים יעילים יותר כדי להרתיע התנהגות לא רצויה זו.

שיטות שליטה בנקר

ישנן שתי גישות להרתיע את הנקרים מגרימת נזק. ניתן להרתיע לחלוטין את הציפורים ולהכריח אותן לעבור למקום אחר, או פשוט להפנותן לאזור אחר אך סמוך, שם כל נזק שהם גורמים לא יהווה בעיה. בהתאם לנסיבות ולסוג הנזק שהציפורים גורמות, צפרים עשויים לרצות לשמור על הנקרים בקרבת מקום, אך אם ביקורם בעייתי, ייתכן שיהיה צורך בטקטיקות הרתעה של נקר מלא.

ניתוב מחדש של נקרים יכול להשאיר אותם באותו אזור אך ירתיע אותם מקידוח, ניקור או תיפוף.

 • פינוי עצים: הסר עצים גדולים או גזום ענפים ליד הבית או בכל מקום בו הציפורים מנקרות כדי שירגישו חשופים ופגיעים יותר. זה יכול לעודד אותם להישאר בכיסוי עבה יותר ולא לנקר בבית. שתילת גינון אחר של גינות ידידותיות לציפורים כמו ערוגות פרחים ושיחים יכולה להפוך את החצר לאטרקטיבית באותה מידה לציפורים אחרות מבלי לעודד פעילות נקר.
 • האכלת נקרים: במקום לאפשר לנקרים לזלול אחר חרקים בבית עץ, ספק לנקרים מזונות טובים יותר כדי להעניק להם מקור מזון קל יותר. חלב, תולעי קמח, ו ג'לי כולם הבחירות מעולות הציפורים עשוי להעדיף, והם לא טורחים לעבוד כך אוכל ממצא קשה מבני עץ.
 • בתי נקר: אם פעילות הנקר היא הקדמה לקינון, הצעת בית ציפורים בגודל מתאים למין הנקר יכולה להעניק להם חלל מוכן. כדי להיות היעילים ביותר, הצב את הבית מעל האזור בו התרחש הנקירה או קרוב מאוד, שכן ברור שזה אתר קינון רצוי.
 • מיקומי תיפוף: השאירו עץ חלול או גדם סמוך במקום לנקרני עץ לתופף בצורה נוחה יותר מאשר להשמיע רעש במקום בו הם לא רצויים. הצבת הסחת דעת זו רחוקה יותר מהבית יכולה גם להפוך אותה לשקטה יותר עבור כל הסביבה. במקביל, הציבו קצף, בידוד או ריפוד מאחורי אזור התיפוף הלא רצוי אם אפשר לעמעם את הצליל כך שהציפורים יעברו למיקום טוב יותר.
 • הדברה: אם החרקים ניזונים ממבנה העץ של הבית, פנו לחברת הדברה לבדיקת חרקים. טיפולי מזיקים להעלמת אותם חרקים יסירו את מקור המזון המפתה הזה ויגרמו לנקרים להאכיל במקום אחר.
 • תיקון חורים: השתמשו במרק עץ או החליפו שלבקת חוגרת וקרשים במקום בו נקדי עץ כבר קדחו בהצלחה. צבע או כתם על התיקון כדי להסוות את האתר עוד יותר ולמנוע מפלישה של חרקים לאזור המוחלש. זה יסיר את הרמז החזותי לפיו האזור טוב לתיפוף או קידוח, והציפורים נוטות יותר להמשיך הלאה.
הצעד הראשון לעצירת נזקי הנקר הוא ללמוד מדוע הציפורים מנקרות
הצעד הראשון לעצירת נזקי הנקר הוא ללמוד מדוע הציפורים מנקרות.

אם הציפורים לא מגיבות להפניה פשוטה, יתכן ויהיה צורך בדרכים חזקות יותר להיפטר מנקרים לגמרי.

 • טכניקות הפחדה: הפחדת ציפורים יכולה להיות יעילה כדי להרחיק אותן. רעשים חזקים, כולל שיחות אזעקת ציפורים מוקלטות או פעמוני רוח, הם אפשרות אחת, או צפר קשוב יכול לרסס את הציפורים בסילון מים מבית גן בכל פעם שהם מתחילים לתופף. זה ייקח בחריצות, עם זאת, ולא יהיה יעיל אם הציפורים לא נבהלות משם בכל פעם שהם מתחילים לנקר.
 • השתקפויות: הוספת חפצים בהירים ומשקפים על האזור בו הציפורים מנקרות עלולים להפחיד אותם. צלחות פאי מתכת, רצועות מיילר, תקליטורים ישנים או מראות קטנות התלויים מחוטים או חוט דיג מעל אזור הניקור הם אפשרויות טובות, אך הם חייבים להיות חופשיים להתנדנד ברוח כדי להיות בלתי צפויים יותר. גלגלי מתכת קטנים עם חלקים מחזירים יכולים להיות יעילים באותה מידה.
 • תנועה: גרב רוח, נחלים או דגלים שנתלו באותו אזור בו הציפורים מנקרות יעזרו להרתיע אותם בתנועות אקראיות וברעשים מרפרפים העלולים להבהיל. חפצים צבעוניים הם הבחירה הטובה ביותר ועשויים להיות יעילים יותר מאשר גרבי רוח פשוטים.
 • חיפוי עץ: כיסוי אזורי העץ הנקרים שנמצאים אטרקטיביים עם קצף, רשת או בד יכולים למנוע מהם להגיע לעץ לנקר. הוספת חוט עוף או חוט דיג במרחק של 1-5 ס"מ לפני השטח יכולה גם למנוע מהציפורים להגיע לעץ, אך יהיה צורך להשאיר אותו למעלה באופן קבוע כדי להיות יעיל ביותר.
 • ציפורי פיתוי: הצבת ינשופים ונצים מפלסטיק או נץ ליד האזור בו נקרות נקר יכולות להיות יעילות למספר ימים, אך הנקרים יתרגלו בקרוב לפתיונות. זה יכול להיות שימושי להרתעה ראשונית של נקרים, אולם עד שניתן יהיה לארגן שיטות חזקות יותר.

כדי להיות היעילים ביותר, שלבו כמה שיטות הרתעת נקר בבת אחת. ציפורים יתרגלו במהירות לשיטה אחת ועשויות לחדש את הניקור שלהן, אך מספר שיטות יכולות להיות מטרידות או מצערות מדי והן יחפשו אזורים קלים יותר לפעילותן.

נקר מרתיע להימנע

לא משנה כמה מנקר נקר מעצבן עשוי להיות, אסור להשתמש בשיטות מסוימות להיפטר מנקרים.

 • אין למרוח מוצרים דביקים או שומניים על העץ שהציפורים מנקרות. מוצרים אלה יכולים לעטות את נוצות הציפורים ויכולים להיות מסוכנים או רעילים. יתר על כן, מוצרים אלה עשויים להכתים או לעוות את העץ ועלולים לגרום לנזק נוסף.
 • אין לפגוע או להוציא ביצים מקן נקר הוקם. נקרים מוגנים מוגנים תחת מעוף הנדידה ופעולות כאלה אינן חוקיות ללא האישור הראוי.
 • אין לפצוע או לנסות ללכוד את הציפורים. זה גם לא חוקי על פי חוק ציפורי הנדידה ויכול לגרום לקנסות או מאסר בגין הפרות כלשהן.

במקרים קיצוניים, אפילו שימוש בכמה הרתעות נקר עשוי לא להיות יעיל. אם זה קורה, פנייה למשרדים להדברת חיות בר או לחברות הדברה בעלות ניסיון בהרתעת ציפורי מזיקים יכולה להיות דרך אחרונה להפסיק נזקי בית נקר. עם זאת, לרוב הצפרים אין בעיה להרתיע את הנקרות בניקור, רק לוקח זמן והתנסות כדי לקבוע את השיטות היעילות ביותר לנקרים שונים בבתים שונים.

מאמרים בנושאים דומים
 1. עונת ההזדווגות לציפורים
 2. מדריך לשירי ציפורים ורעשים
 3. מה לעשות כאשר ציפור פוגעת בחלון?
 4. כשאתה מוצא ציפור מתה בחצר שלך?
 5. איך ציפורים מזדווגות?
 6. מתכון לצוף יונקי הדבש
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail