לאן ציפורים הולכות בלילה?

ציפורים יומיות רבות משבשות את דפוסי הפעילות שלהם במטרה לנדוד במהלך הלילה במקום ביום
נדידת לילה: ציפורים יומיות רבות משבשות את דפוסי הפעילות שלהם במטרה לנדוד במהלך הלילה במקום ביום.

נראה שציפורים נמצאות בכל מקום במהלך היום, מתנודדות בין עצים, חותרות על האדמה, מבקרות מזינים ומוטות על כל מקל, עמוד או חוט זמין. אז לאן כל הציפורים האלה הולכות בלילה?

ציפורים יומיות וליליות

רוב הציפורים הן יומיות, מה שאומר שהן פעילות ביותר במהלך היום אך בדרך כלל הן נחות בלילה. לעומת זאת, ציפורים ליליות, כמו ינשופים, צפרדעים, נפתונים ואנפות לילה. הם חותרים, צדים, מטפלים בצעירים שלהם, מרימים ועושים פעילויות אחרות הדרושות להישרדות בשעות הלילה החשוכות ביותר.

פאסינות, עופות מים, ציפורי חוף, שחפים ורוב הדורסים הם כולם עופות יומיים, אך כאשר הם אינם פעילים, מה הם עושים?

איך ציפורים ישנות

כמו בעלי חיים אחרים הפעילים במהלך היום, הפעילות הלילית העיקרית של ציפורים היא שינה. ציפורים בוחרות כיצד הן ישנות בזהירות רבה כדי להבטיח שהן יכולות לשרוד במהלך הלילה, ויש להן טריקים מסוימים המסייעים להזהיר אותן מפני טורפים או להגן עליהם מפני היסודות.

 • מיני ציפורים רבים בוחרים חללים או נישות לשכב בהם בלילה, מה שמונע מטורפים גישה נוחה אליהם. אותם חללים מספקים גם מחסה מפני מזג אוויר גרוע ויכולים לכלול קופסאות שוכנות ציפורים או בתי ציפורים ריקים. סניפים, סבך צפוף וחופות עצים הם נקודות שכיבה נפוצות אחרות.
 • ציפורי שכשוך כמו אנפות, אנפות ופלמינגו ישנו בעמידה במים או על אי. הצלילים המתיזים ותנודות הגל של טורף המגיע אליהם דרך המים משמשים כמערכת התרעה מיידית במקרה של סכנה.
 • ברווזים, אווזים ועופות מים אחרים ירחפו על פני המים כדי לישון, מה שמעניק להם את אותה מערכת אזעקת רעשים שמנצלים ציפורים שכשוך. ציפורים אלה לרוב צפות בלהקות גדולות בזמן שהן ישנות, מה שמקנה להן יתרון טוב יותר של המספרים למקרה שטורף מתקרב.
 • ציפורים קטנות ישנות גבוהות על עצים, בדרך כלל קרוב לגזע העץ. תא המטען מחזיק חום מהיום כדי לספק מחסה טוב יותר, והציפורים יתריעו על כל רעידות או רעשים שטורפים ישמיעו אם הם מטפסים על העץ ומחפשים טרף.
 • ציפורים רבות, כגון עופות שחורים בעלי כנפיים אדומות ומינים מיניים אחרים, יוצרות להקות גדולות בלילה. זה מספק להם בטיחות במספרים בזמן שהם ישנים. כמה ציפורים בשולי הצאן עשויות להישאר דרוכות במהלך הלילה כדי לשמור גם מפני טורפים או איומים אחרים.

ישנים בלילות קרים

בלילות חורף קרים מאוד מציבים אתגרים נוספים לציפורים בלילה. כאשר הטמפרטורות יורדות, ציפור ישנה עלולה להיות נתונה להיפותרמיה, כוויות קור, ותנאים מסוכנים אחרים, אך ציפורים הסתגלו לישון טוב גם בלילות הקרים ביותר.

 • מיני ציפורים רבים, בעיקר יונקי הדבש, יכולים להיכנס למצב של עווית כאשר הם ישנים. זה מוריד את חום גופם, מאט את חילוף החומרים שלהם וחוסך אנרגיה כדי לשרוד טמפרטורות קרות יותר בלילה.
 • ציפורים המתאספות בתאים גדולים או מצטרפות לחללים או בתיבות רוסטר יכולות לחלוק את חום הגוף בזמן שישן. זה יכול להיות מסוכן, עם זאת, וציפורים עשויות להיחנק אם הן מקובצות קרוב מדי באזור קטן עם מעט אוורור.
 • ציפורים תוחבות את השטרות בכתף או בגב בזמן השינה. זה מכניס את האף שלהם (הנחיריים) לנוצות שלהם שם האוויר מחומם על ידי גופם, ומעניק להם אוויר חם יותר לנשום בזמן שהם ישנים.
 • לציפורים יש שיטות אחרות להתחמם, ובלילות קרים הם יפלשו את נוצותיהם כדי ליצור כיסי אוויר טובים יותר כדי לבודד את עצמם מטמפרטורות נמוכות. ציפורי הורים יכסו את גוזליהם בלילה כדי לשמור על בטיחותם וחמימות ולא משנה בתנאי מזג האוויר.

לא משנה היכן ציפורים ישנות או מה מזג האוויר, הן תמיד נוקטות בצעדים כדי להבטיח שהן שורדות כדי לראות עוד יום של פעילות.

פעילויות אחרות בלילה של ציפורים

אמנם השינה היא הפעילות הלילית הפופולרית ביותר עבור רוב הציפורים, אך לא הדבר היחיד שעופות יעשו בלילה. בהתאם לזמן השנה, ציפורים עשויות גם לעבוד כדי למשוך בני זוג או לנדוד לחלק חדש מטווחם בלילה.

 • שירת לילה: ציפורים ששרות בלילה מפרסמות את שטחן בזמן שיש פחות רעש סביבתי וניתן לשמוע את שיחותיהן במרחקים גדולים יותר. זה יכול לעזור להרתיע את המתחרים וגם למשוך בן זוג. ציפורים רבות, כמו ציפור הדגל הצפונית, אדמת הצוללת והעני שוטים היו ידועות כשר כל הלילה. לילות עם אור ירח בוהק או באזורים בהם יש הרבה אור מלאכותי מלאים לעתים קרובות בשירת ציפורים.
 • נדידת לילה: ציפורים יומיות רבות משבשות את דפוסי הפעילות שלהם במטרה לנדוד במהלך הלילה במקום ביום. זה מאפשר להם לנצל את אותם מסלולים בהם יעשו עופות דורסים. מכיוון שדורסים דורשים זרמים תרמיים בשעות היום כדי להמריא, נדידה בלילה מסייעת לציפורים קטנות יותר להימנע ממגע עם יותר מדי טורפים מוטסים. ציפורים משתמשות גם בכוכבים לצורך ניווט, והאוויר הפחות סוער בלילה יכול להפוך את הטיסה לקלה ויעילה יותר.

בעוד ששעות היום עשויות להיות הזמן הטוב ביותר לראות את רוב הציפורים, ההבנה לאן עופות הולכים בלילה יכולה לעזור לצפרים להעריך טוב יותר כיצד ציפורים שורדות ולנקוט בצעדים כדי לעזור אפילו לציפורים הקטנות ביותר לשרוד בכל לילה.

מאמרים בנושאים דומים
 1. שמות מהנים לתיאור עדר ציפורים
 2. עצור נזק לנקר
 3. עצור מציפורי תקיפת חלונות והשתקפויות
 4. עונת ההזדווגות לציפורים
 5. כשאתה מוצא ציפור מתה בחצר שלך?
 6. איך ציפורים מזדווגות?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail