התיפות

הקרנה היא דרך של ציפור לטפח את נוצותיה כדי לשמור עליהן במצב הטוב ביותר
הקרנה היא דרך של ציפור לטפח את נוצותיה כדי לשמור עליהן במצב הטוב ביותר.

לציפורים יש עד 25,000 נוצות, והטלה קבועה שומרת על כל אחת מהנוצות הללו במצב עליון. דבר שני רק להאכלה, טרפה היא התנהגות נפוצה של ציפורים הנצפית בקלות בחצר, בשדה, או אפילו בקרב ציפורים או חיות מחמד שבויות. הבנת מדוע וכיצד ציפורים שמטפחות בהן יכולות לעזור לצפרים להעריך טוב יותר את חבריהם העזים היפים.

מה זה preening?

הקרנה היא דרך של ציפור לטפח את נוצותיה כדי לשמור עליהן במצב הטוב ביותר. בזמן ההכנה, ציפורים מסירות אבק, לכלוך וטפילים מנוצותיהן ומיישרות כל נוצה במיקום האופטימלי ביחס לנוצות הסמוכות ולצורת גופן. רוב הציפורים ימתנו מספר פעמים ביום בכדי לשמור על בריאותן.

הבלוטה האורופיגיאלית, או בלוטת הטרום, היא חלק חיוני בהכנה. בלוטה זו נמצאת בסמוך לבסיס הזנב ומייצרת חומר שעווה ושומני המסייע לנוצות עמידות במים ולשמור עליהן גמישות. בזמן ההכנה ציפורים מפיצות שמן זה לכל נוצה, כך שהן מצופות ומוגנות באופן שווה. סוגים מסוימים של ציפורים, כולל ינשופים, יונים, תוכים ונצים, חסרים בלוטת אורופיגיה. במקום זאת, לציפורים אלה נוצות מיוחדות המתפרקות לאבקה למטה, המשרתת את אותה מטרה כמו שמן פרן. ציפורים המייצרות אבקה למטה נוטות פחות לרחוץ או לטבול את עצמן במים ואינן דורשות איטום חזק יותר שמספק שמן הטרום.

מדוע הכנה מראש היא חיונית

הקרנה משרתת כמה מטרות חיוניות לציפורים, כולל:

 • נוצות לחות עם שמן טרום כך שהן גמישות וחזקות, במקום שבירות ושבירות בקלות. זה עוזר לנוצות לעמוד טוב יותר בלחץ המעוף.
 • יישור נוצות לאיטום ובידוד מיטביות להגנה מפני תנאים קשים, כמו השרייה או טמפרטורות קיצוניות בחום או בקור.
 • יישור נוצות בצורה האווירודינמית ביותר לטיסה קלה ויעילה יותר. זה עוזר לציפורים להשתמש באנרגיה פחות בטיסה ולעשות יותר מהלכים אקרובטיים.
 • הסרת טפילי נוצות וכינים בגוף העלולות להרוס נוצות או לשאת מחלות. זה שומר על בריאות הציפורים ומגן על כל העדר או הקן מפני התפרצות.
 • הוצאת נדן קשוח מנוצות שזה עתה הושתתו. הסרת נדן זה עוזר להכניס נוצות למצב הנכון במהירות רבה יותר, כך שהן יכולות להיות שימושיות מיד.
 • יצירת מראה בריא יותר כדי למשוך בן זוג. ציפור בריאה ומושכת יותר תמשוך בן זוג חזק יותר ותהיה לה סיכוי טוב יותר לגדל אפרוחים חזקים ובריאים.
 • קשר בין בני זוג כריטואל חיזור הכרוך בהכנה הדדית, הנקרא גיבוש כל-אחד. זהו סוג של תקשורת בין בני זוג ועוזר לשמור על קשר חזק.

עם כל כך הרבה סיבות להקדימה, אין זה מפתיע שציפורים רבות עוסקות בהתנהגות זו מספר שעות ביום.

איך ציפורים מתרפקות

הקרנה משרתת כמה מטרות חיוניות לציפורים, כולל
הקרנה משרתת כמה מטרות חיוניות לציפורים, כולל.

ציפורים משתמשות בחשבונות וברגליים כדי להטות כל נוצה על גופן, מכרסמת באופן שיטתי או מלטפת כל נוצה מבסיסה ועד לקצה שלה כדי להתיישר בדיוק כך. הצפרים מכירים עיוותים שונים שעופות ישתמשו בהם בכדי להגיע לכל נוצה, ואין זה יוצא דופן לראות ציפור במצב יוצא דופן ומשונה בזמן הקדמה. ישנן התנהגויות אחרות, אולם הן גם חלק מההכנה.

 • אבק רחצה: ציפור רבות, במיוחד במשחק ציפור ו דרורים, כי תיקחנה אמבטיות אבק כחלק גנדרן הרגילה שלהם. האבק עוזר לעקור טפילים וסופג עודף שמן טרום כך שנוצות אינן מצופות יותר מדי. ציפורים שאינן רוחצות במים נוטות יותר להשתמש באמבטיות אבק לעיתים קרובות, אך ציפורים רבות ישתמשו בשני סוגי הרחצה.
 • השמשה: השמשה מסייעת לציפורים לשלוט בטפילי גוף ובקרדית נוצות על ידי העברת מזיקים אלו לאזורים שונים בגוף שם ניתן לכרסם אותם. השמשה יכולה גם להפוך את השמן מהפרה לשמח יותר נוזלי וקל יותר להתפשט לנוצות שונות בשכבה דקה ואחידה.
 • רחצה: ציפורי שיר רבות יתרחצו במים לפני שהן עוסקות בהטלה נרחבת, מתיזות סביב כדי להרטיב את כל נוצותיהן. הרחצה מסירה אבק, לכלוך וטפילים מנוצות לפני שציפורים עובדות להכניס כל נוצה למקומה הנכון.
 • מתיחה: מתיחות נרחבות מסייעות לספק מרווח בין כל נוצה, כך שניתן ללטף ולחתום את כל הנוצה בצורה יעילה. מתיחה או מוך מסייע גם לציפורים ליישר את כל נוצותיהן לאחר שנחתם קטע.
 • אנטינג: יש ציפורים שיונחו על נמלים או ישחפו נמלים מעל גופן בזמן ההכנה. תהליך זה, הנקרא אנטינג, מפיץ חומצה פורמית מגופי הנמלים על נוצות הציפורים. הוא האמין כי זה עוזר לעכב טפילים העלולים לפגוע בנוצות.

בעיות בהקרנה

אמנם הכנה חיונית לבריאות העופות, אך היא עלולה להיות מסוכנת אם ציפורים מושפעות מסכנות אחרות. עופות משומנים, למשל, יתמתנו יתר על המידה בניסיון נואש להיפטר מהשאריות הדביקות, ובכך הם בולעים את השמן הרעיל. זה יכול להוביל במהירות להרעלה או לזיהום אחר אם העופות אינם מטופלים כראוי.

באופן דומה, חוט דיג מסוכן לטרף ציפורים. אם אורך קו מונופילמנט נתפס בפלומת הציפור, הוא עלול להתעטף סביב החרטום של הציפור בזמן ההכנה. זה יכול לעכב את יכולת האכילה של הציפור ועלול לגרום לרעב, או שהציפור עלולה להדק את הקו בזמן ההכנה ולגרום לפציעות.

יש ציפורים שמתקשות להכין כל חלק בגופן, ועלולות לפתח טלאים קירחים אם הם לא יכולים להטות ביעילות. במקרה של ציפורי שיר רבות, כמו קרדינלים וציפורי כחול, הדבר עלול להוביל להתקרחות זמנית שעלולה להבהיל, אך הציפורים יגדלו את נוצות ראשם בקרוב מאוד. הגורמים המדויקים לעופות קירחים אמנם מסובכים, אך קשיים בהכנה הם גורם אפשרי אחד.

ציפורים חייבות להתכופף באופן קבוע בכדי להישאר במצב הבריאותי הטוב ביותר, והטרדה היא התנהגות שכיחה לצפייה בהם. על ידי הבנה כיצד ומדוע ציפורים ממתינות, כל צפר יכול להעריך טוב יותר את המשמעות של להיות ציפור.

מאמרים בנושאים דומים
 1. מתי להוציא מזינים של יונקי דבש?
 2. מה אוכלים תרנגולי הודו פראיים?
 3. עונת ההזדווגות לציפורים
 4. לאן ציפורים הולכות בלילה?
 5. עצור נזק לנקר
 6. מדריך לשירי ציפורים ורעשים
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail