עובדות מהנות על נקרים

וגם נקרים נקבים וגם נקבות יתופפו
נקרים מתופפים כדי למשוך בני זוג, להקים טריטוריות ולתקשר בדרך אחרת, וגם נקרים נקבים וגם נקבות יתופפו.

נקרות עץ מזוהות באופן מיידי על ידי הדרך הייחודית שהם מנקרים אנכית על עצים ועמודים, אבל כמה אתה באמת יודע על העופות המצטיינים האלה? עובדות נקר מעניינות אלה יכולות להפתיע אפילו צפרים מנוסים!

טריוויה של נקר

 • ברחבי העולם ישנם יותר מ -180 מינים של נקרים, והם מותאמים למגוון רחב של בתי גידול, כולל יערות, מדבריות, ג'ונגלים ואפילו מסגרות עירוניות. אף נקרים לא נקרים בשום מקום באוסטרליה, מדגסקר, ניו זילנד או אנטארקטיקה.
 • כל הנקרים הם חלק ממשפחת הציפורים של Picidae, יחד עם צווארונים ותיקונים. במשפחה יש יותר מ -250 מיני ציפורים.
 • הנקר הפלומתי הוא הנקר הנפוץ ביותר בחצר האחורית בצפון אירופה, והוא אחד משני תריסר מינים נקרים בלבד שנמצאו באירופה. נקרים קטנים אלה עם השטרות המטומטמים שלהם מבקרים לעיתים קרובות במאכילי חליפות, או שייקחו זרעי חמניות משמן שחור, גרעיני חמנייה מוקצפים, חמאת בוטנים או נתחי בוטנים ממזינים ומפלטפורמות האכלה. הם גם מקננים בבתי ציפורים, ועשויים להשתמש בקופסאות רוסט בחורף.
 • צבעי הנוצות הנפוצים ביותר עבור כל הנקרים הם שחור, לבן, אדום וצהוב. לכמה מינים יש גם צבע כתום, ירוק, חום, חום וזהוב. צבעים בהירים הם בדרך כלל טלאים נוצצים, בדרך כלל על הראש, הצוואר או הגב, שם הם נראים בקלות. צבעים עזים שכיחים יותר גם על מיני נקר טרופי, שם באופן טבעי בית הגידול כולל פרחים וצמחים בהירים רבים.
 • אורכו של לשון נקר הוא עד 10 ס"מ, תלוי במין, והיא עוטפת את הגולגולת כשהיא נסוגה. לשונות נקר רבות דוקרנות כדי לעזור לציפורים לחלץ חרקים מעצים וחורים. נקרים יכולים ללקק מוהל וחרקים, וישתמשו גם בלשונם הזריזים כדי ללגום ממזיני צוף עבור יונקי דבש ואוריות.
 • לרוב הנקרים יש רגלי זיגודקטיל, מה שאומר שיש להם שתי אצבעות הרגליים הקדמיות ושתי אצבעות הפונות לאחור כדי לעזור להם לאחוז חזק בעצים ובמוטות במצב אנכי. הם משתמשים באצבעות הרגליים האלה עם נוצות הזנב הנוקשות שלהן כדי לתמוך בעצים בזמן שהם מטפסים. לנקרני עץ רבים יש גם טפרים ארוכים ועבים יותר מציפורים אחרות, מה שעוזר להם לאחיזה יוצאת דופן.
 • נקרים אוכלים חרקים, סאפ, פירות, אגוזים וזרעים. בחצר, הם נמשכים לעתים קרובות למאכילי חליפות או למאכילי אגוזים, ואף עשויים לבקר במזין צוף או ג'לי. נקרים עשויים להתעניין גם בכמה שאריות מטבח, אך יש להציע מזונות אלה כמטעמים נדירים בכמויות מוגבלות מכיוון שהם אינם בריאים או מזינים.
 • שני הנקרים הגדולים בעולם הם הנקר הקיסרי והנקר בעל השן, אך שניהם עשויים להיכחד. הנקר המאושר הגדול ביותר הוא הנקר הדקיק הגדול של דרום מזרח אסיה, שאורכו 51 ס"מ. נקר מנוקד הוא נקר צפון האירופי הגדול ואמצעים עד 46 ס"מ ויש לו מוטת כנפיים 71 ס"מ.
 • הטייסים הם סוג של נקר שנמצא בדרום אירופה, אפריקה ואסיה והם הנקרים הקטנים ביותר, שאורכם 3-10 סנטימטרים בלבד תלוי במין. בעוד שקטנים חולקים מאפיינים רבים עם נקרי עץ מוכרים יותר, הם בדרך כלל לא משתמשים באיזון בין הזנב הארוך והנוקשה יותר. במקום זאת, פיקולטות לעיתים קרובות מונחות זקופות בדומה לעוברי אורח. ישנם כ 30 מינים של פיקולט בעולם.
 • לנקרנים אין שירים קוליים, אם כי הם יכולים לבצע ציוצים, צ'טטורים ושיחות אזעקה אחרות. לתקשורת משוכללת יותר, הם מתופפים על חפצים מהדהדים כמו עצים חלולים, גדמים, בולי עץ, עמודי תועלת, ארובות, מרזבי גשם, קירוי מתכות ופחי אשפה, כמו גם כל חפץ אחר העלול להדהד בקול רם. נקרים מתופפים כדי למשוך בני זוג, להקים טריטוריות ולתקשר בדרך אחרת, וגם נקרים או נקבות נקדים יתופפו.
 • בין האכלה, חפירת חללי קן ותיפוף, נקרי עצים יכולים לנקר עד 20 פעמים בשנייה, או בסך הכל 8000-12000 נקרות ביום.
 • נקרנים לא מקבלים כאבי ראש מניקור. יש להם גולגולות מחוזקות הבנויות להפצת כוח ההשפעה, ומוחם מרופד מאוד ומוגן מפני פגיעות חוזרות ונשנות. זה נכון רק כאשר ההשפעה היא מהכיוון הנכון, אולם מקורם בשטר הציפור. נקרים רגישים בדיוק להתנגשויות חלון קטלניות כמו כל ציפורים אחרות, במיוחד אם הם פוגעים בזכוכית בזווית גרועה.
 • לרוב הנקרים יש מעוף גלוני מובהק המורכב מכמה פעימות כנף מהירות ואחריו גלישה מהירה כאשר הכנפיים תחובות על הגוף במקום להתפשט כמו ציפורים רבות אחרות. זה נותן ציפורים אלה דפוס טיסה מעלה-מטה, מעלה-מטה.
 • אורך החיים הממוצע של נקר בר יכול להיות בין 4-12 שנים, תלוי במין. באופן כללי, נקרים גדולים יותר בדרך כלל אורך חיים ארוך יותר, והם עשויים לחיות עד 20-30 שנה בתנאים אידיאליים. בשבי, נקרים יכולים לחיות הרבה יותר זמן מכיוון שהם מקבלים תזונה אידיאלית, הגנה מפני טורפים וטיפול וטרינרי קבוע.
 • האיומים הגדולים ביותר על הנקרים כוללים אובדן בתי גידול באמצעות התפתחות עירונית ושימוש באוכלוסייה ובקוטלי חרקים המבטלים מקורות מזון. אסונות טבע כמו שריפות יער המבטלות עצים מתים לצורך האכלה וקינון יכולים גם להפחית את בית הגידול הנקרים המתאים. באזורים עירוניים ופרבריים, חתולים מהווים איום מתמיד גם לנקרי העצים.
 • הנקר המפורסם ביותר הוא הנקר הבדיוני, שנוצר על ידי האמן בן "באגס" הארדוויי בשנת 1940. עם זאת, למרות הפופולריות שלו, וודי הנקר אינו זן נקר מובהק. ראשו האדום, גבו הכחול וכנפיו וחלקו התחתון הלבן מראים השראה מהנקר האדמוני, אם כי גודלו קרוב יותר לנקר העקום.
מאמרים בנושאים דומים
 1. כיצד לגרום לציפורים להשתמש במזין ציפורים חדש?
 2. זרעי חמניות משמן שחור
 3. מה אוכלים תרנגולי הודו פראיים?
 4. מה אוכלים נקרים?
 5. מתי להוציא מזינים של יונקי דבש?
 6. לאן ציפורים הולכות בלילה?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail