כיצד ניתן לדעת אם ציפור היא זכר או נקבה?

או שהם מראים הבדלים גלויים בין ציפורים זכריות לנקבות
מיני ציפורים רבים הם דימורפיים, או שהם מראים הבדלים גלויים בין ציפורים זכריות לנקבות.

צפרים מתקדמים לעיתים קרובות רוצים ללכת מעבר לזהות פשוט כל מיני ציפורים שהם צופים בהם. הידיעה כיצד להבדיל בין ציפורים ונקבות דורשת תצפית חדה ומסירות לצפרות מפורטות. אמנם לא לכל המינים יש הבדלים מגדריים הנראים לעין, אך לעתים קרובות ניתן לקבוע אילו ציפורים הן זכר או נקבה על ידי מראה או התנהגות.

הבדלים בין המינים לפי המראה

מיני ציפורים רבים הם דימורפיים, או שהם מראים הבדלים גלויים בין ציפורים זכריות לנקבות. ברוב המקרים, ציפורים זכריות מציגות צבעים בהירים וחזקים יותר כדרך למשוך בני זוג. נקבות הם בדרך כלל עמומים יותר, עם סימנים פחות מובחנים שמקלים עליהם להתמזג בסביבה בזמן שהם חושבים לקן או מגנים על ציפורים צעירות.

ההבדלים הפיזיים בין עופות זכרים ונקבות ניכרים בעיקר בעונת הרבייה באביב ובקיץ כאשר צבעים בהירים מושכים בני זוג בצורה יעילה יותר. צבעים נועזים הם גם פחות מסוכנים בחודשי הקיץ, כאשר ציפורים צבעוניות עדיין יכולות להשתלב בפרחים ועלווה בהירים. עבור מינים מסוימים, גברים ממיסים נוצות פחות מבריקות, מוסוות יותר בכל סתיו, אך ירעננו את צבעיהם הבהירים בכל אביב. דוגמאות למינים דימורפיים מובהקים כוללים:

 • בקרדינלים הצפוניים יש זכרים אדומים מבריקים ונקבות אדמדמות-שזופות בצבע שונה בהרבה
 • במיני ברווז רבים ושונים יש נוצות זכר מקוממות אך נקבות מוסוות
 • לחבטות צבועות נוטים להיות זכרים בצבע קשת ונקבות ירקרקות מונוכרום
 • אצל זכרים רבים, שליו ופסיונים יש נוצות או נוצות וצבעים ייחודיים אחרים, אך הנקבות מוסוות הרבה יותר

עבור ציפורים מסוימות, כגון הבהוב צפוני, הבדלי נוצות בין המינים הם עדינים בהרבה. לנקרני עץ אלה, הן אצל הזכרים והן אצל הנקבות יש גבים חסומים, חלקן תחתון מנומר וסינר שחור נועז. עם זאת, לזכרים יש פסי מלאר צבעוניים ואילו לנקבות יש פנים פשוטות. דוגמאות אחרות להבדלים דומים ועדינים של נוצות כוללים:

 • נקרים אחרים שיש בהם הבדלים קלים בלבד בין זכרים ונקבות, כמו מידת הצבע בראש או בפנים
 • לזכרים של יונקי דבש יש גורגטות צבעוניות ואילו לנקבות גרון רגיל, אם כי שאר הנוצות עשויות להיות דומות
 • מינים של תוכים בעלי נוצות זהות אם כי ניתן להשתמש בגודל ובצבע המוח לצורך קביעת מין

הבדל נפוץ נוסף למראה בין מגדרי ציפורים הוא גודלם. במקרים רבים, ציפורים נקבות גדולות מזכרים, אם כי ברוב ציפורי שיר לא ניתן להבחין בהבדלי הגודל אלא אם כן שתי ציפורים זו לצד זו. לעופות דורסים גדולים יותר, כמו נשר הזהב, יש בדרך כלל הבדלי גודל בולטים הרבה יותר בין זכרים ונקבות. גם אם הגודל הכללי של הציפורים לא יכול להיות שונה מדי, יתכנו הבדלי גודל מגדרי באורך החישוק או בנוצות מיוחדות, כגון פסגות גבוהות יותר או זרמי זנב ארוכים יותר.

הבדלים בין המינים לפי התנהגות

לרוע המזל עבור צפרים מוקפדים, מיני ציפורים רבים לא מראים הבדלים נראים לעין בין זכר לנקבה. זה נכון לגבי מינים כמו שחפים, עכברים, צ'יקיידים ודרורים רבים. התבוננות מדוקדקת בהתנהגותם של ציפורים עדיין יכולה להציע רמזים לאילו אנשים הם איזה מין.

ציפורים זכריות עשויות לנדוד מוקדם יותר מנקבות כדי שיוכלו להעלות ולהגן על שטחים. אותן ציפורים זכריות הן לרוב זמרות קולניות ומוכשרות, ומשתמשות בשיריהן כדי למשוך בני זוג וכן לפרסם את נוכחותן ולסמן את הטריטוריה שלהן למתחרים פוטנציאליים. נקבות עשויות להצטרף לדואטים, אך לעתים קרובות שותקות הרבה יותר, במיוחד בזמן הקינון.

במהלך החיזור אצל מינים רבים, הזכרים מאכילים נקבות בדומה לאופן שבו יציעו אוכל בעוד הנקבה נוטה ביצים לאחרונה. גברים עשויים להיות גם עם ריקודים משוכללים יותר, תנוחות או פעולות אחרות כדי לנסות לפתות נקבות שצופות בתצוגות שלהן. גברים לעיתים קרובות יותר תוקפניים מנקבות, רודפים אחר פולשים או עוסקים באופן פעיל במאבק נגד ציפורים אחרות או אפילו טורפים שאינם עופות.

הצפייה באילו ציפורים מטפלות בקן ומאכילים צמחים יכולה להוות רמז נוסף למין הציפור. עם זאת, אצל מינים רבים שני ההורים מטפלים בקן ומטפלים בעופות צעירים, כך שלא תמיד זוהי דרך אמינה לשפוט את מין הציפור אלא אם כן עוף אחד מטפל ברוב הטיפול בקן. גם אז ההורה הדומיננטי הזה יכול להיות זכר או נקבה.

טיפים מועילים אחרים

כדי לזהות במדויק את מין הציפור, הצעד הראשון הוא לבצע זיהוי חיובי של המין. אם המין דימורפי, קביעת המין קלה. אם ציפורים זכר ונקבה נראות זהות, יתכן שיהיה צורך בתצפית זהירה וארוכת טווח לפני שניתן להגיע למסקנה מגדרית חיובית. במקרים מסוימים, זה כמעט בלתי אפשרי להיות בטוח לחלוטין איזו ציפור זכרה ואיזה נקבה. גם אם לא ניתן לאשר את המינים, עם זאת, התבוננות מדוקדקת באינטראקציות בין בני זוג תסייע לצפרים לחדד את כל כישורי הזיהוי שלהם ולהעריך טוב יותר כל ציפור שהם רואים.

מאמרים בנושאים דומים
 1. עובדות מהנות על נקרים
 2. כיצד לגרום לציפורים להשתמש במזין ציפורים חדש?
 3. מתי להוציא מזינים של יונקי דבש?
 4. זרעי חמניות משמן שחור
 5. התיפות
 6. מה אוכלים תרנגולי הודו פראיים?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail