הסרת קני ציפורים

קיני ציפורים פולשניות
קיני ציפורים פולשניות, כמו דרורי הבית או זרזירים אירופיים, לעומת זאת, אינם מוגנים בשום עת.

בעוד שצפרים עשויים ליהנות מארח ציפורים מקננות ולצפות בהורים מגדלים את צעיריהם, ציפורים לא תמיד בונות את הקן שלהן במקומות בטוחים או מתאימים. לפני שמסירים קני ציפורים, עם זאת, חשוב להבין את החוקים המקומיים הכוללים הרחקת חיות בר, כמו גם האם הסרת הקן בטוחה ונוחה לציפורים או לא.

האם זה בלתי חוקי להסיר קן ציפור?

לפני שמסירים, משנים או מפריעים לקן ציפורים כלשהו בדרך כלשהי, יש לקבוע אם ההפרעה חוקית או לא על פי חוקי חיות הבר המקומיות, האזוריות והלאומיות. מרבית העופות הם מינים מוגנים, והתעסקות בקן או ביצים או הסרתם עלולה להוביל לקנסות כבדים או לעונשים אחרים. באירופה, למשל, אין זה חוקי להסיר או להשמיד כל קן פעיל ממין ציפורים ילידי, המוגדר כקן עם ביצים או מבוגרים פושרים בו. אם הקן ננטש או שעדיין לא הוטלו ביצים, ניתן להסירו או להשמידו לפי הצורך. קנים של ציפורים פולשניות, כמו דרורי הבית או זרזירים אירופאים עם זאת, אינם מוגנים בשום עת. החוקים במדינות אחרות עשויים להשתנות, ולפני שמפריעים לקן כלשהו, עדיף לזהות נכון את מיני הציפורים וללמוד כיצד חוקים מקומיים יכולים לחול על מעשיך.

מדוע להסיר קנים?

בנסיבות מסוימות יתכן שיהיה צורך ורצוי להסיר קני ציפורים, למען בטיחות ונוחות. סיבות נכונות להסרת קנים כוללות:

ברוב המקרים, רק לאחר שהסתיימה עונת הקינון והציפורים עברו הלאה, ניתן וצריך להסיר את הקנים. אם הציפורים בנו את הקן שלהן במקומות גרועים, יתכן שיהיה צורך להסיר את הקן מוקדם יותר כדי להגן על המבוגרים ועל הגוזלים שהם מקווים לגדל. מיקומים לא בטוחים כוללים בדרך כלל:

 • ליד דלת או שביל סואן
 • בתוך מרזב או צינור ניקוז
 • בתוך פתחי אוורור מייבשים מחוברים
 • על ציוד, כמו גריל או מכסחת דשא
 • בתוך ארובה פעילה
 • מאוזן על פגוש או צמיג לרכב
 • בכל אזור פעיל ביותר, כמו למשל על מתקני שעשועים, באזור בנייה או בתוך מחסן

אם ציפורים בנו את הקן שלהן במיקומים מסוג זה, עדיף להסיר את הקן ולהרתיע את הציפורים מהבנייה מחדש באותה נקודה. אם כבר בקן המסוכן יש אפרוחים או ביצים, פנה לארגון להצלת ציפורים כדי לראות אם הם יכולים לקחת את ציפורי התינוק עד שהן בשלות מספיק לעזוב את הקן. יתכן שניתן יהיה להזיז את הקן למיקום בטוח יותר בקרבת מקום. ציפורי ההורה ישובו לקן הסמוך כדי להמשיך לגדל את צעיריהם, ולאחר שהצמחים עזבו, ניתן לנקוט בצעדים כדי למנוע מהמבוגרים לעשות שימוש חוזר במקום הלא בטוח.

קנים שאסור להסיר

קנים של ציפורים גדולות
קנים של ציפורים גדולות, כגון אנפות או דורסים, שישמשו לשימוש במשך שנים רבות.

לעולם אין להסיר קנים מסוימים אלא אם כן מתייעצים עם הרשויות המתאימות לחיות בר או שאין שום אפשרות אחרת לשמור על בטיחות ציפורי הקינון. קנים אלה כוללים:

 • ציפורים בסכנת הכחדה או מאוימות שספק אם יבנו קן חדש אם יופרעו
 • קנים של ציפורים גדולות, כגון אנפות או דורסים, שישמשו לשימוש במשך שנים רבות
 • Raptor ו קיני ינשוף שבו בהגנה מבוגרת יכולים להיות אגרסיביים ומסוכנים
 • חללים טבעיים שיושמדו על מנת להסיר את הקן
 • כל קן בתחילת הקיץ שעשוי להיות בשימוש חוזר לבעיות נוספות
 • קנים שיהיו לא בטוחים או מסוכנים לבני אדם להגיע ולהסיר אותם

במקרה של ספק, עדיף תמיד לפנות לפקידי חיות הבר בנוגע להסרת קן, או להמתין זמן רב לאחר שהעופות עזבו את הקן לפני נקיטת פעולה כלשהי.

כיצד להסיר קן ציפורים

כאשר זה בטוח וראוי להסיר את קן הציפור, יש לנקוט בזהירות כדי שהקן יוסר כראוי.

 1. בדוק פעמיים אם יש ביצים או אפרוחים שנותרו, והמתן לוודא שהציפורים הבריאות כולן יצאו מהקן כבר מספר ימים לפני שתתחיל בהסרה. ציפורים צעירות ישובו מדי פעם לקינן למספר ימים ויבקשו חפיסות מהוריהם, אך לאחר מספר ימים הם יעברו הלאה וכבר לא יבקרו בקן.
 2. ללבוש כפפות בעת הטיפול בקן כדי להגן מפני זיהום מפני קרדית, חיידקים או טפילים אחרים שעלולים להדביק את הקן. כמעט בלתי אפשרי לראות חרקים זעירים בפסולת הקינון, או שהקן עלול להיות מזוהם בסוגים שונים של חיידקים או עובש העלולים להשפיע על בני אדם.
 3. במידת האפשר, הוסף את הקן שנזרק לערמת קומפוסט או השלך אותו לשקית ניילון כדי שהטורפים לא יימשכו לאזור הקינון שבו ציפורים צעירות עדיין עלולות להיות בסיכון. חומר קינון יתפרק באופן טבעי, או אפילו עשוי להיות בשימוש חוזר על ידי עופות מקננים אחרים.
 4. נקה את האזור בו היה הקן, תוך שימוש בתמיסה של אקונומיקה כלורית אחת לתשעה חלקי מים. הערה: אין צורך לנקות עץ או שיח במקום בו היה קן, אך יש לנקות משטחים מלאכותיים בסביבה, כגון מרזב, גג, סוגר תלוי או מדף קינון. הניחו לפתרון הניקוי להתייבש לחלוטין, ואין צורך בשטיפה.

אם אינך רוצה שציפורים ישתמשו באותו אזור לאחר שהסרת קן, יהיה עליך לנקוט בצעדים כדי להרתיע ציפורים מלהבנות מחדש. שינוי צורת המשטח בו ציפורים בנו את קןן על ידי הוספת לוח משופע או דוקרנים כדי להפוך אותו לפחות מסביר פנים יעזור להרתיע את הקינון. הצבת חתול, נחש או פתיון ינשוף בסמוך לאזור הקינון יכולה להוות אשליה של סכנה להרתיע ציפורים. עירנות בתחילת עונת הקינון תהיה קריטית, והסרת קנים לפני השלמתם תעזור לדחוף ציפורים לא חכמות לעבור לאזור אחר כדי לגדל את משפחותיהם.

צפייה בקינון ציפורים היא תמיד תענוג, אך ישנם מקרים בהם קן אינו ממוקם כראוי עבור ציפורים או צפרים. על ידי הבנת החוקים העומדים מאחורי הרחקת קן וכיצד להסיר כהלכה קן, ניתן לעודד קינון בטוח יותר בצורה אחראית.

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail