איך למשוך צ'יקיידים?

צ'יקיידים יבקרו במרחצאות ציפורים לשתייה ולרחצה
מים: צ'יקיידים יבקרו במרחצאות ציפורים לשתייה ולרחצה, אך מכיוון שהם ציפורים קטנות, אמבטיות רדודות הן חובה.

צ'יקיידים הם תוספת אנרגטית ומרגשת לחצר האחורית של כל הצפר, ולמרבה המזל, קל לעודד את הציפורים הסקרניות הללו לבקר. ללמוד כיצד למשוך צ’יקיידים הוא רק שאלה של לדעת מה העופות האלה קלים לריצוי וכיצד לענות על צרכיהם בחצר ידידותית לציפורים.

סוגי צ'יקיידים

שבעה סוגים של צ'יקיידים מבקרים ומתרבים באופן קבוע בצפון אירופה, שכולם נמשכים בקלות לחצרות, מזינים ומרחצאות בטווחים שלהם. צפרים באזורים מסוימים, כגון האזור הבורי של קנדה ואזור הר הרוקי המערבי, עשויים אפילו להיות בר מזל מספיק כדי למשוך יותר ממין צ'יקדי אחד שבו טווחם חופף.

 • צ'יקדי שחור מכוסה
 • צ'יקדי בוריאלי
 • קרולינה צ'יקדי
 • צ'יקדי מגובה ערמונים
 • צ'יקדי אפור ראש
 • צ'יקדי מקסיקני
 • צ'יקדי ההר

בנוסף למינים אלה, אותן טכניקות המושכות צ'יקיידים יעילות גם למשיכת מינים של titmouse הקשורים אליהם, כגון titmouse tufted ו- bushtit. באירופה ובאסיה, גם ציצים קשורים כמו הציצית הגדולה, הציצית הכחולה והציצית ארוכת הזנב יגיבו לאותן שיטות בהן השתמשו כדי למשוך את בני דודי הצ'יקייד שלהם בצפון אירופה.

איך למשוך צ'יקיידים

משיכת צ’יקיידים קלה כאשר צפרים עובדים על מנת לענות על צרכיהם של ציפורים אלה בכל ימות השנה באוכל, מים, מחסה ואתרי קינון.

 • אוכל: צ'יקיידים אוכלים מגוון רחב של מאכלים, כולל חרקים, זרעים, אגוזים ופירות. כדי להציע להם אוכל הולם בחצר האחורית, לשתול עצים פורחים או שיחים המייצרים פירות יער שימשכו חרקים וימזערו את השימוש בחומרי הדברה וקוטלי חרקים. בשעת האכלה, זרעי חמנייה שמנות שחורים, זרעי חמנייה בעלת גוף, בוטנים נפגעו בהפגזה, חלב, וכן חמאת בוטנים הם המאכלים אהוב הירגזים, מוצעים מגש, צינור, או הופר ניזונים. גידול חמניות או פרחים אחרים הנושאים זרעים היא דרך נוספת להציע אוכל לציפורים הללו, וצ'יקיידים נצמדים בשמחה לראשי הפרחים כשהם ניזונים. ניתן אפילו למרוח חמאת בוטנים או חליפה רכה ישירות על קליפת העץ או על מוט גדר, כדי שהצ'יקיידים יכלו ליהנות מהם.
 • מים: צ'יקיידים יבקרו במרחצאות ציפורים לשתייה ולרחצה, אך מכיוון שהם ציפורים קטנות, אמבטיות רדודות הן חובה. אם אגן עמוק מדי, הוספת תבשיל קטן יותר בתוכו או פיזור סלעי נהר או חצץ לאורך הקרקעית יכולים להפוך אותו לעומק טוב יותר לשימוש צ'יקיידים. טפטפות או מים נעים אחרים ימשכו אליהם צ'יקיידים עם מעט רעש וניצוצות מתיזים. אמבטיות ציפורים מחוממות חיוניות בחורף, מכיוון שציפורים אלה אינן נודדות ויזדקקו למקור מים מתוקים גם במזג האוויר הקר ביותר.
 • מקלט: גם עצים נשירים וגם מחטניים מספקים מחסה לציפורים הללו, כמו גם אזורים עבים של שיחים. עצים ושיחים ירוקי-עד הם חיוניים למקלטים של צ'יקדי חורף, והם ישתמשו בקלות בקופסאות מגורים או בתי ציפורים ריקים כדי להישאר חמים במזג אוויר גרוע וקר. תכנון גינון ידידותי לציפורים ליצירת סבך או שכבות עם מחסה צפוף יהיה אטרקטיבי יותר לצ'יקדים וציצים.
 • אתרי קינון: צ’יקיידים הם עופות המקננים חלל וישתמשו בקלות בבתי ציפורים בממדים המתאימים. הם אמנם יכולים להיות יצירתיים בבחירות הבית שלהם, אך הגודל המועדף על צ'יקיידים הוא שמונה סנטימטרים עם בסיס מרובע של ארבעה או חמישה אינץ ' וחור כניסה בגודל 3 ס"מ. יש להתקין בתי צ'יקדי על עץ, קיר או מוט בגובה 4-15 מטר מעל פני האדמה. פיזור של שבבי עץ או נסורת בתוך הבית יכול לעודד צ'יקיידים לקנן, והצעת חומרי קינון כמו פרווה של חיות מחמד או פיסות מחרוזת קטנות יכולה גם היא למשוך אליהם צ'יקיידים. השארת גושים או עצים מתים בשלמותם יספקו אתרי קינון טבעיים לציפורים הללו, והם ישתמשו גם בחללי נקר ישנים.

טיפים נוספים למשיכת צ'יקיידים

איך למשוך צ'יקיידים
איך למשוך צ'יקיידים.

צ'יקיידים אינם ביישנים ונמשכים בקלות לחצרות ידידותיות לציפורים, אך ישנן מספר דרכים קלות להפוך את החצר שלכם ליותר מסבירת פנים עבור ציפורים סקרניות ומקסימות אלה.

 • שתול עצים ושיחים בגדלים שונים בגושים מעורבים בכדי לספק אזורי מזון טובים יותר ומקלט צפוף יותר להגנה על הציפורים.
 • ספקו מיטות מתאימות ליד מזינים, כך שהצ'יקדאים יכולים להתנודד למקום בטוח לאכול כל זרע בנוחות מכיוון שהם לא שוהים לעתים קרובות אצל המזינים זמן רב.
 • מקם מזונות ציפורים ואמבטיות קרוב לאזורים דמויי סבך כדי לספק נסיגה בטוחה וקלה לצ'יקדטים וציצים.
 • הגן על צ'יקיידים מפני חתולים על ידי החזקת חיות מחמד בתוך הבית או נקיטת צעדים כדי להרתיע חתולי בר שיימשכו ללא עוררין לציפורים האקרובטיות הללו.
 • שקול מדי פעם לחכות כדי למשוך את תשומת ליבם של הצ'יקאדים ולמשוך אותם לתצוגות טובות יותר, אך אל תעשה זאת לעתים קרובות כל כך עד שהם מאמינים שמתחרה משתלט.
 • אם צ'יקיידים רבים מבקרים בחצר שלך, הוסף מספר מזינים בכדי לאפשר ליותר ציפורים לאכול בבת אחת. זה ימנע מציפור דומיננטית לרדוף אחר צ'יקיידים מבקרים.

בסבלנות, לא רק שצפרים יכולים ללמוד איך למשוך אליהם צ'יקיידים, אלא שהם יכולים ליהנות מחברתם הרגילה של מבקרים מוכרים שסקרנים, שובבים ועליזים. אפשר להאכיל צ'יקיידים ביד כאשר הציפורים מתרגלות לחצר שלך, וגם אם אתה נהנה מהם מרחוק, אלה ציפורים נהדרות להעריך אצל המזינים ובבתי הציפורים שלך.

מאמרים בנושאים דומים
 1. הסרת קני ציפורים
 2. מה זה זרעי ניג'ר?
 3. כיצד ניתן לדעת אם ציפור היא זכר או נקבה?
 4. צבעי ציפורים וציור בתי ציפורים
 5. כיצד להשתמש בשאריות מטבח להאכלת ציפורים?
 6. עובדות מהנות על נקרים
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail