האם הוקס אוכלים ציפורים? כן!

המקלט צריך להיות בטווח של 10 מטרים ממזיני ציפורים
המקלט צריך להיות בטווח של 10 מטרים ממזיני ציפורים, כך שציפורים קטנות יכולות להגיע אליו במהירות כשהן מרגישות מאוימות.

נץ דאיה יכול להיות מלכותי לראות מעל החצר, אך חלק מהזוהר הולך לאיבוד כאשר צפרים מבינים כי נצים אוכלים ציפורים ועשויים לצוד מינים אהובים בחצר האחורית. צפרים רבים מעדיפים להגן על עופותיהם בחצר האחורית מפני נצים במקום לתרום לארוחות טורף. אמנם ייתכן שלא יהיה אפשרי למנוע לחלוטין מהנזים לבקר בחצר, אך ישנן דרכים קלות רבות לתת לציפורים בחצר ביתרון יתרון על פני טורפי אוויר מבלי לפגוע בציפורים כלשהן, כולל נצי הציד.

נצים בחצר

הניצים הנפוצים ביותר בחצר האחורית הם כולם עופות דורסים קטנים יותר: הנץ בעל הברק החדה, הנץ של קופר והצבע האירופי בצפון אירופה, וכן מינים דומים באזורים אחרים בעולם. אמנם יתכן שנצים גדולים יותר יבקרו בחצרות ובגנים כדי לצוד אותם, אך מינים אלו הם פליירים מהירים וזריזים המותאמים היטב לטוס סביב מזינים, בניינים ועצים כדי לתפוס ציפורים קטנות ומבהילות.

חשוב לזכור שלמרות שזה עשוי להיות מרתיע לראות ציפור שיר או יונה נופלת קורבן לנץ, הניצים ממלאים את תפקידם רק במעגל הטבע. הם לא הורגים יותר ציפורים מהנדרש כדי לשרוד, ולמעשה, מחקרים מעריכים שרק 10 אחוזים מההרג של נץ מצליחים. מבין אותם צידים מוצלחים, רוב הציפורים שנץ לוקח הם זקנים, חלשים או חולים והרחקתם מהצאן תסייע בחיזוק העופות שנותרו. מסיבה זו, ישנם צפרים שמעדיפים לעודד נצים בחצר האחורית ולנקוט בצעדים בכדי למשוך אותם.

הגנה על ציפורים בחצר האחורית מפני נצים

לצפרים בחצר האחורית שמעדיפים להציע את ההגנה האפשרית על עדרי התושבים שלהם יש כמה אפשרויות לסכל את ציד הנץ מבלי לגרום נזק או מתח לדורס.

 • מקלט: מתן כיסוי טבעי לעופות קטנים היא הדרך הטובה ביותר להגן עליהם מפני התקפות נצים. עצים עבותים, שיחים עבים, ואת ערימות מברשת כול אפשרויות המתאימות. המקלט צריך להיות בטווח של 10 מטרים ממזיני ציפורים, כך שציפורים קטנות יכולות להגיע אליו במהירות כשהן מרגישות מאוימות. כדי להפוך את הגינון לחובה כפולה, בחר צמחים המספקים זרעים או פירות לציפורים והם יוכלו להאכיל בחסות ובבטיחות מלאה.
 • מזינים מגן: הציבו מזינים ציפורים באזורים מכוסים כמו מתחת לסוכך, ביתן, מטריה או ענפי עצים תחתונים שבהם החופה תמנע מהנצים לראות טרף זמין. לחלופין, הזנות פלטפורמה מכוסות יכולות לספק מיגון חזותי מפני נצים מסתובבים.
 • הימנע מהאכלה בקרקע: ציפורים הניזונות על הקרקע, כמו יונים, שליו ודרורים, פגיעות יותר להתקפות נצים. הם לא יכולים להגיב באותה מהירות לטורף והאפשרויות שלהם מוגבלות לאן ללכת. הימנע ממזינים נמוכים או מהאכלת ציפורים על הקרקע כדי למזער את הצלחתו של נץ.
 • הסר נקודות תצפית של נץ: נצים לעתים קרובות מחזיקים שטחי ציד מתאימים ומחכים לטרף לא זהיר להתקרב. כדי שהחצר שלך תהיה פחות מזמינה, הסר ענפים מתים שעליהם עשוי נץ, או בחר בגידור שלא יהיה להם נוח, כמו חוטים דקים שעלולים להיות קשים לתפוס ציפורים גדולות יותר.
 • הסר מקורות אוכל נץ: יש הרבה דברים שעופות דורסים אוכלים בנוסף לציפורים קטנות. הסרת מקורות מזון נוספים כמו מכרסמים בשדה או חרקים גדולים יהפכו את שטח הציד לאטרקטיבי פחות, אך יש להשתמש רק בשיטות השמדה שלא יפגעו בציפורים: אסור להשתמש ברעלים ובמלכודות דבק. יחד עם זאת, אחסן זרעי ציפורים כמו שצריך כדי שלא תאכיל מכרסמים בשוגג.
 • מזינים לכלובים: בחרו בעיצוב מזין ציפורים הכוללים כלובי תיל המגנים על המוטות ויציאות ההזנה, או בונים כלוב סביב מזינים קיימים. זה יאפשר לציפורים קטנות לגשת למזון בביטחון יחסי מכיוון שציפורים גדולות יותר, כולל נצים, לא יוכלו להגיע אליהן. אמנם זה לא ימנע מציפורים קטנות להיכנס לפאניקה בגישתו של נץ, אך יעזור להן לרגע או שניים להימלט תוך האטת הנץ.
 • הגן על חלונות: השתמש במדבקות ובשיטות אחרות למניעת התנגשויות חלונות על ידי ציפורים שנבהלו. כאשר נץ תוקף, ציפורים קטנות יעופו בטעות לחלונות וציפור המומה היא טרף קל. יחד עם זאת זה גם יעזור להגן על הניצים מפני התנגשויות חלון מסוכנות באמצע הציד.
 • הסר מאכילים: אם נצים הם עדיין איום לציפורים בחצר האחורית, הסר את כל המאכילים והפסיק להאכיל את הציפורים למשך שבוע-שבועיים. לאחר מספר ימים, הנץ יעבור לשטחי ציד שונים, אך הציפורים הקטנות יותר יחזרו במהירות כשתתחדש להאכיל. הנץ עשוי לחזור גם כן, אך בדרך כלל ייקח זמן רב יותר עבור הנץ לגלות מחדש אזור ציד טוב.

טקטיקות שיש להימנע מהן

ציפורים קטנות יעופו בטעות לחלונות וציפור המומה היא טרף קל
כאשר נץ תוקף, ציפורים קטנות יעופו בטעות לחלונות וציפור המומה היא טרף קל.

זה יכול להיות מתסכל להתמודד עם עופות דורסים תוקפניים, אך ישנן טקטיקות מסוימות שתמיד יש להימנע מהן כאשר מייאשות נצים. בשום פנים ואופן אסור לצפרים לירות, ללכוד, להרעיל או לפגוע בדרך אחרת בעופות דורסים, המוגנים על ידי חוקים פדרליים ומדינתיים רבים. באופן דומה, אל תשחרר חתולים או כלבים בניסיון להפחיד נץ. חתולים וכלבים בדרך כלל לא יתקפו ציפורים גדולות כמו נצים, וחיות המחמד עצמן עשויות להפוך לקורבנות של עופות דורסים גדולים יותר. יתר על כן, חתולים וכלבים נוטים באותה מידה להרוג, להלחיץ או להפריע לציפורים בחצר האחורית שאתה מקווה להגן עליהם.

כשניצים לא יעזבו

אם נץ אגרסיבי במיוחד מסרב לעזוב את החצר שלך והופך לאיום על חיות מחמד או בני אדם, פנה לניהול חיות הבר המקומיות או לפקידי בקרת בעלי חיים. יתכן שהציפור נפצעת ואינה מסוגלת לצוד באזורים קשים יותר, או שהיא מקננת בקרבת מקום. כך או כך, רק פקידים מורשים צריכים לקבוע את ההחלטה הזו והם יוכלו להסיר את הציפור מבלי לפגוע בה או להציע עצות נוספות בנושא הגנה על ציפורים בחצר האחורית מפני נצים בדרכים בטוחות ואחראיות.

מאמרים בנושאים דומים
 1. איך למשוך צ'יקיידים?
 2. הסרת קני ציפורים
 3. כיצד להשתמש בשאריות מטבח להאכלת ציפורים?
 4. מה זה זרעי ניג'ר?
 5. מה אוכלים ברווזים ועופות בר אחרים?
 6. כיצד ניתן לדעת אם ציפור היא זכר או נקבה?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail