הכל אודות קיני יונק דבש

יונקי הדבש יכולים להיות ביישניים ומעורפנים ועלולים לנטוש את הקנים אם הם לא מרגישים בטוחים
כמו כל הציפורים המקננות, עם זאת, יונקי הדבש יכולים להיות ביישניים ומעורפנים ועלולים לנטוש את הקנים אם הם לא מרגישים בטוחים.

קני יונקי הדבש הם יצירות אדריכליות מדהימות המגנות ומטפחות כמה מהציפורים העדינות ביותר בעולם. יתכן ועברו רק 5-8 שבועות מרגע תחילת בניית הקן עד שהציפורים המתבגרות עוזבות את הבית, אך תצפית על קני יונקי הדבש יכולה להיות חוויה מתגמלת ומכשירה עבור הצפרים.

מציאת קנים

יונקי דבש בוחרים מיקומים בטוחים ומוגנים עבור הקנים שלהם, ומבטיחים שהבקיעה שלהם מוגנת מפני שמש, רוח, גשם או טורפים. מיקומי הקן הנפוצים ביותר הם בענף המזלג של עץ, לאורך ענפי צמחים דקים, או מוגנים בשיחים צפופים. אזורים דמויי עבות או שיחים קוצניים מעדיפים במיוחד להגנה הנוספת שהם מספקים. יונקי דבש הם בעלי תושייה, אולם עשויים לבנות קנים במקומות ייחודיים, כולל כתמי קינון מטורפים כמו:

 • מאוזן על חוטים דקים או חוטי כביסה, אפילו על קווצות אורות חג
 • בתוך מנורות מרפסת או על גבי מנורות או גופי מצלמות אבטחה חיצוניות
 • על גבי פעמוני רוח, פסלים או קישוטי גן אחרים
 • בתוך רשת משחק, כמו רשת כדורסל או רשת שערים כדורגל
 • בראש קקטוס שבו הקן מוגן על ידי קוצים
 • על גבי צינורות קטנים, גופי מתזים לתקרה או מבנים חיצוניים אחרים

בעת בחירת מיקום הקן, הנקבה עשויה לנחות עליה שוב ושוב כדי לבחון את יציבות המוטה שאם תבחר, עליה לתמוך במשקלה כמו גם במשקל הקן ובגוזלי הגידול שלה. מכיוון שציפורי הדבש שוקלות מעט כל כך, כמעט כל שקע יכול להתאים כאתר קינון.

גובה הקן משתנה מאוד בהתאם למין יונקי הדבש ובאילו מקומות קינון מתאימים קיימים. יונקי דבש בונים בדרך כלל את הקנים שלהם 3-60 מטר מעל פני הקרקע, והקן עשוי להיות ממוקם במרחק של כקילומטר וחצי ממקורות מזון מועדפים אם אין אתרים קרובים יותר.

בניה

קני יונקי הדבש בנויים לחלוטין על ידי הציפור הנקבה. לאחר ההזדווגות אין ליונקי דבש זכר חלק בבחירת אתרי הקינון, באיסוף חומרי קינון או בגידול אפרוחים. הנקבה, לעומת זאת, תבלה מספר שעות ביום במשך 5-7 ימים באיסוף חומרים לבניית הקן שלה. חומרי הקינון הנפוצים ביותר שנמצאו בקני יונקי הדבש כוללים:

 • סיביות טחב וחזזית
 • שתל מעל גדילן, שן הארי, או זנבות
 • משי עכביש
 • סיבי כותנה
 • פיסות קליפה או עלים קטנים
 • נוצות
 • מטושטש, פרווה או שערות מעלים

חומרים אלה שזורים יחד לכוס צפופה המעוטרת לעיתים קרובות בטחב, חזזית או חומרים אחרים להסוואה. שולי הכוס מעוקלים מעט פנימה כדי להגן על הביציות מפני טיפות ברוחות עזות, ומשי עכביש המשמש לאגד את הקן יחד מעניק לו גמישות להגדלה ככל שהאבקות גדלות.

מידות הקן המדויקות משתנות בהתאם למין יונק הדבש, החומרים המשמשים ליצירת הקן וכיצד יש לבנות את הקן כך שיתאים למיקומו. רוב קני יונקי הדבש הם בקוטר 4 ס"מ, בגודל של אגוז גדול, כדור פינג-פונג או כדור גולף גדול.

סגילות

לאחר הטלת הביצים, על הקן להימתח כדי להתאים לצמיחת העופות הצעירים. יונקי דבש מטילים בדרך כלל שתי ביציות שאורכן כחצי סנטימטר, אך לאחר שהבקיעה הציפורים גדלות במהירות. על הקן להכיל את גודלם המשתנה מכיוון שציני דבש צעירות לא יעזבו את הקן עד שהן כמעט בגודל של ציפורים בוגרות ויכולות לעוף בכוחות עצמן. זה לא כמו ציפורי שיר רבות אחרות, שיעזבו את הקן מספר ימים מוקדם כשהן לומדות לעוף ולהמשיך לצמוח ולעלות במשקל. משי העכביש המשמש בבניית קן יונקי הדבש מעניק לו איכות נמתחת להתרחבות עם צמיחתן ותנועתן של הציפורים. יתר על כן, ההורה הנקבה תדביק ותקן את הקן לעיתים קרובות גם לאחר בקיעת האפרוחים כדי להבטיח שהוא נשאר עמיד כל עוד יש צורך.

רוב קני יונק הדבש מחזיקים מעמד רק ביצה אחת של ביצים או לעונה אחת אם מטילים רבייה. אולם אם המיקום נשאר מתאים, הנקבה או צאצאיה עשויים לחזור שנה אחר שנה לבנות מחדש את הקן הסמוך או אפילו על גבי שרידי הקן הקודם. ניתן למחזר חומר קינון ישן לבנייה חדשה, והציפורים יגנבו לעתים קרובות חומר קינון גם מעופות יונקי דבש אחרים.

כבד את הקן

אם יתמזל מזלכם למצוא קן יונקי הדבש, זה יכול להיות מפתה לצפות בו מקרוב כדי לראות את הצמיחה הקסומה של המשפחה הזעירה. כמו כל הציפורים המקננות, עם זאת, יונקי הדבש יכולים להיות ביישניים ומעורפנים ועלולים לנטוש את הקנים אם הם לא מרגישים בטוחים. עדיף תמיד לשמור על מרחק מקן וליהנות ממנו מרחוק במקום להסתכן בפגיעה בקן או בגוזלים בכך שהם להוטים מדי לראות אותם.

יונקי דבש אינם קניני חלל והם לא ישתמשו בבתי ציפורים, אך הם כן בונים קנים חסונים בצורת כוס שיכולים להגן על בקעותיהם הקטנטנות. על ידי הבנה ממה עשויים קני יונקי הדבש וכיצד הם בנויים, צפרים יכולים לזהות ביתר קלות את אחד מהבתים הייחודיים הללו וליהנות מהסיכוי להתבונן בקפידה במשפחת יונקי דבש צעירים.

מאמרים בנושאים דומים
 1. היסודות של ינשוף
 2. עובדות מהנות על ברווזים
 3. מה זה זרעי ניג'ר?
 4. האם הוקס אוכלים ציפורים? כן!
 5. הסרת קני ציפורים
 6. צבעי ציפורים וציור בתי ציפורים
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail