יונקי הדבש התנהגות ותוקפנות

אולם התנהגות זו של יונק הדבש יכולה להוות בעיה עבור הומרים אחרים במאכילים בחצר האחורית כאשר ציפור תוקפנית אחת
אולם התנהגות זו של יונק הדבש יכולה להוות בעיה עבור הומרים אחרים במאכילים בחצר האחורית כאשר ציפור תוקפנית אחת עשויה לגרש רבים אחרים מאזור האכלה.

אפילו ציפורים קטנות יכולות להיות בעלות רוח רעה, כפי שיודע כל צפר בחצר האחורית המאכיל יונקי דבש. לעופות זעירים אלה יש לעיתים קרובות את הגישות הגדולות ביותר, ותוקפנות יונקי הדבש יכולה להיות משעשעת לצפייה. אולם התנהגות זו של יונק הדבש יכולה להוות בעיה עבור הומרים אחרים במאכילים בחצר האחורית כאשר ציפור תוקפנית אחת עשויה לגרש רבים אחרים מאזור האכלה.

מדוע יונקי הדבש נלחמים?

ציפורים רבות מראות תוקפנות כאשר הן חשות שטחי הרבייה או אזורי האכלה שלהם מופרים על ידי פולשים לא רצויים. בקרב יונקי הדבש הצפון-אירופיים, יונקי הדבש הגסני הוא בעל הרוע הגרוע ביותר, אך כל מיני יונקי הדבש עשויים לגלות כעס ותוקפנות בדרגות שונות. התנהגות תוקפנית היא בדרך כלל חזקה ביותר בסוף האביב או בתחילת הקיץ כאשר הציפורים תובעות טריטוריה ומגנות על הקנים. יונקי הדבש הזועים ביותר, עם זאת, עשויים עדיין להיות אגרסיביים גם בסתיו מכיוון שהם מגנים על שטחי הזנה ראשוניים כדי להתכונן להגירה. יונקי דבש זכרים הם לעתים קרובות יותר אגרסיביים במאכילים ואילו נקבות מראות יותר תוקפנות בסמוך לקינן, אך אצל שני המינים התנהגות זו של ציפורים זועמות יכול להיות מדהים להיות עד.

איך יונקי הדבש מראים תוקפנות

יונקי דבש אולי קטנים, אך לרשותם עומד מגוון אדיר של כלי נשק ואיומים כדי להרתיע מבקרים לא רצויים. כאשר יונק דבש מרגיש מאוים, הוא עלול להראות תוקפנות במגוון דרכים, כולל:

 • צלילים: ציוץ, זמזום או צ'יטר בקול מהיר, היא אחת הדרכים למשוך את תשומת לבו של הפולש ולהודיע להם שכבר נתבע אזור. כאשר יונקי הדבש תושב מבחין בפורץ, הוא עשוי להעלות את הווליום או להאיץ את קצב שיריו וקורא לפרסם ולחזק את טענתו הטריטוריאלית.
 • יציבה: תנוחות איום מפגינות את גודלו של יונקי הדבש וכוחו להרתיע אורחים לא רצויים. יונק דבש זכר עשוי להבהב את גורגיטו כדי להראות את צבעיו בצורה בהירה יותר, סימן לכוחו ובריאותו שעלול להניא את הפולשים. תנוחות אגרסיביות אחרות כוללות התנפצות הזנב, הרמת נוצות על הכתר, פרישה או הרמת כנפיים והפניית השטר לעבר הפורץ כמו פגיון.
 • צלילות: יונק דבש זועם עלול לרחף לפני הפורץ - בין אם זו יונק דבש אחר, בעל חיים אחר או אפילו בן אנוש - ואז לעוף גבוה מעליהם לפני שצולל כמעט ישר למטה לפורץ. בסיס הצלילה מסומן בדרך כלל בצליל ציוץ חד המופק ממצב נוצת הזנב, והצליל הזה משמש אזהרה נוספת לאורחים לא רצויים.
 • מרדף: לרדוף אחרי פולשים היא דרך נפוצה של יונקי דבש הם טריטוריאליים ומראים תוקפנות. יונק דבש דומיננטי עשוי להתעמת תחילה עם הפורץ, לעיתים קרובות באזור האכלה, לפני שהוא מסתער עליהם ועוקב אחריהם הרחק מהמזין או מערוגות הפרחים. מרדפים אלו מלווים לרוב בציוצים זועמים ובצלילים אחרים.
 • לחימה: לחימה היא לרוב המוצא האחרון להפגנת תוקפנות ומרתיעה פולשים, אך זה קורה באופן קבוע. יונקי הדבש הלוחמים משתמשים בשטרות הדמויים שלהם כמחט וכישרון חד. כאשר הציפורים מתחברות עם אויב או מנקות אותן בטיסה, הן יכולות לפצוע, אפילו להרוג, יונקי דבש אחרים שאינם נכנעים לדומיננטיות שלהם.

אפילו יונק הדבש הכי כועס מתחיל בדרך כלל באפשרות הכי פחות אגרסיבית להגן על שטחה. קולות של יונקי דבש, תנוחות איום, צלילות ומרדפים הם האינטראקציות הנפוצות ביותר בין האמרים מתחרים.

ריסון תוקפנות יונקי הדבש

תוקפנות יונקי דבש יכולה להיות בעיה אם ברצונכם להאכיל יונקי דבש רבים בבת אחת
תוקפנות יונקי דבש יכולה להיות בעיה אם ברצונכם להאכיל יונקי דבש רבים בבת אחת.

אמנם זה יכול להיות מרתק לראות יונקי דבש מתווכחים, אבל זה יכול להיות מרתיע גם את הצפרים בחצר האחורית ליצור גן יונקי דבש או אזור האכלה רק כדי שיעבירו אותו על ידי ציפור בריונית אחת. אם האמר אגרסיבי מדי עושה בעיות עבור מבקרי הדבש האחרים שלך, ישנן דרכים למזער את התנהגותם הטריטוריאלית.

 • מרווח מזין: העברת מאכלי יונקי הדבש רחוק יותר זה מזה עשויה להפחית את התוקפנות שמציגות ציפורים שונות בהגנה על האזור. זה גם נותן ליונקי הדבש פחות אגרסיביים יותר הזדמנויות ללגום מהר מהמזינים לפני שנרחקים.
 • מספר מאכילים: הוספת מאכילים נוספים של יונקי הדבש יכולה להפחית את התוקפנות באזור האכלה, מכיוון שציפור דומיננטית אחת לא תוכל להגן על מספר מאכילים באותה יעילות. באופן דומה, הוספת פרחי יונקי הדבש לגינון מספקת מקורות מזון עוד יותר להנאת ציפורים רבות יותר מבלי להתווכח.
 • מיקום מזין: יצירת אזורי האכלה מרובים של יונקי הדבש עם מזינים במקומות שונים יכולה לתת לציפורים רבות יותר אפשרות להשתמש בהן. באופן אידיאלי, אם יש יונקי דבש תוקפניים בקרבת מקום, תחנות האכלה שונות צריכות להיות מחוץ לטווח הראייה של זו. לדוגמא, הצבת מזין אחד מעבר לפינה מאחרת יכולה למנוע מציפור תוקפנית אחת לשלוט בשני המקומות.
 • עמדות במוט: יונק דבש תוקפני יגרום לעיתים קרובות לשטוח את הטריטוריה שלו מעץ אהוב. התבוננות בציפור הזועמת בזהירות יכולה לעזור לך לאתר את המוט, וגיזום הענף או הוצאת המוט אחרת יאלץ את הציפור לנקודת תצפית פחות דומיננטית.
 • הסרת סיבות לתוקפנות: אם נראה כי יונק דבש משתגע על מנת להגן על שטחה, זה יכול להיות מועיל לגלות מדוע הציפור כל כך נסערת. פעמים רבות סוג אחר של פולש, כמו טורף יונקי דבש, ציפור שיר אחרת או חתול בר עשויים להיות הסיבה. ביטול מתח זה יכול לעזור ליונק הדבש להירגע.

תוקפנות יונקי דבש יכולה להיות בעיה אם ברצונכם להאכיל יונקי דבש רבים בבת אחת. ברגע שאתה לומד מדוע ציפורים אלה יכולות להיות אגרסיביות וטריטוריאליות, עם זאת, תוכל להעריך את האורכים הגדולים שהן עושות כדי להגן על הטריטוריה והמשאבים שלהן. ציפורים חכמות יונקי דבש יוכלו בקלות לעזור למתן את התוקפנות של ציפורים אלה מבלי לאבד את שמחת הצפייה ביונקי הדבש.

מאמרים בנושאים דומים
 1. כיצד למשוך קרדינלים?
 2. האכילו אוריולים בחצר שלכם
 3. היסודות של ינשוף
 4. גדלי חור ציפורים
 5. הכל אודות קיני יונק דבש
 6. עובדות מהנות על ברווזים
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail