האם נחושת תשמור על אמבט ציפורים נקי?

נחושת יכולה להיות גם מבטא יפה לאמבט ציפורים וגם מעשית שכן היא עוזרת להדוף אצות ולשמור על ניקוי אמבטיות
נחושת יכולה להיות גם מבטא יפה לאמבט ציפורים וגם מעשית שכן היא עוזרת להדוף אצות ולשמור על ניקוי אמבטיות הציפורים.

זה ידוע בפולקלור בחצר האחורית שכמה אגורות שנזרקות באמבט ציפורים יעזרו לשמור על ניקיון האגן. אך האם נכון שנחושת שומרת על ניקיון אמבט הציפורים, וכיצד יכולים צפרים בחצר האחורית להיות בטוחים שהם מתייחסים כראוי למרחץ הציפורים שלהם?

על נחושת

נחושת הינה יסוד טבעי (סמל כימי Cu), מתכת רכה וגמישה עם צבע אדום-כתום מבריק. ניתן לכרות נחושת ישירות ואינו דורש הפרדה מעפרה לפני השימושים הבסיסיים. זו אחת המתכות הראשונות שנכרותו ושימשו לכלי עבודה, חפצים ביתיים וקישוטים, ולמעשה נחושת שימשה בערך במשך 10000 השנים האחרונות. נעשה בו שימוש נרחב בצורתו הטהורה, כמו גם בשילוב עם מתכות אחרות ליצירת סגסוגות, כגון פליז (עם אבץ), ברונזה (עם פח, אלומיניום או סיליקון) וסגסוגות ניקל וכסף רבות.

מתכת זו היא ביוסטטית, כלומר סוגים רבים של אצות, חיידקים ופטריות לא ידבקו בה או יגדלו עליה. זה הופך את הנחושת לקלה מאוד לניקוי ובעלת ערך לשימוש אנטיבקטריאלי מכיוון שהיא יכולה, במידה מוגבלת ובהתאם לתנאים הכלליים, לעקר את עצמה. רכוש יוצא דופן ובעל ערך זה הוביל לכך שנחושת שימשה לידיות ידיות בבתי חולים רבים ובמתקנים דומים.

נחושת נמצאת באופן נמרץ מרותק, מוחלץ, מעוצב או נמס למגוון חפצים. השימושים הנפוצים ביותר בנחושת כוללים קערות, אגרטלים, כדים, כלים ופריטי מטבח אחרים, חיווט, צינורות, מטבעות, תכשיטים וקירוי.

השפעה על ציפורים ומרחצאות ציפורים

בגלל התכונות הביוסטטיות של הנחושת, אצות נוטות פחות לגדול באמבט ציפורים שעשוי נחושת או שיש בו אלמנטים מנחושת בעיצובו. בעוד שאצות יידחקו, עם זאת, חשוב לציין כי נחושת לא תחסל לחלוטין את צמיחת האצות והחיידקים באמבט ציפורים. יש לנקות את כל אמבטיות הציפורים, גם אלה העשויות נחושת טהורה, כדי להסיר את כל הגידולים הלא רצויים.

ישנו חשש מסוים לפוטנציאל לרעילות נחושת אם ציפורים נחשפות לעודף נחושת במים שלהן. מצב זה גורם להקאות, לחץ דם נמוך, צהבת ותסמינים אחרים בבני אדם. השפעותיה על חיות הבר לא נחקרו באופן נרחב, אך אין סיבוכים ידועים לשתיית ציפורים או לרחצה במים שנחשפו לנחושת. כמו כן, יש לציין כי כמויות קיצוניות של בליעת נחושת נחוצות בכדי להתרחש רעילות, ופשוט שימוש באגן נחושת או שיש חתיכות נחושת שקועות במים, ככל הנראה לא יהיו מסוכנים.

אזהרה

רק כאשר נחושת מתחמצנת ויוצרת אינטראקציה עם מים חומציים במיוחד, היא מסוכנת ביותר, תנאים שאינם סבירים ביותר כאשר משתמשים בנחושת באמבט ציפורים. לקבלת האפשרות הבטוחה ביותר, כל נחושת שנוספה למרחץ ציפורים צריכה להיות שקועה במלואה במים כדי למנוע סיבוכים, ואילו אמבטיות ציפורי נחושת מלאות יש לנקות באופן קבוע על מנת להבטיח את ביטחונן.

זה ידוע בפולקלור בחצר האחורית שכמה אגורות שנזרקות באמבט ציפורים יעזרו לשמור על ניקיון האגן
זה ידוע בפולקלור בחצר האחורית שכמה אגורות שנזרקות באמבט ציפורים יעזרו לשמור על ניקיון האגן.

יש לציין שלדגים וחיות בר ימיות יש רגישות הרבה יותר גדולה לרמות נחושת במים. צפרים בחצר האחורית שיש להם תכונות מימיות בחצר שלהם שמטפחים דגים או דו-חיים, צריכים להימנע מהוספת נחושת לתכונות האלה.

מקורות נחושת

ישנן דרכים רבות שצפרים בחצר האחורית יכולים להוסיף כמויות קטנות של נחושת למרחצאות הציפורים שלהם כדי לנצל את תכונות הדוחה אצות של המתכת. מרחצאות ציפורים מנחושת מלאות זמינות בעיצובים מרוקעים או מעוצבים יפהפיים, ומרחצאות אלה יכולים להיות מבטאים מדהימים לחצר או לגן. לעתים קרובות הם יקרים יותר ממרחצאות ציפורים אחרות, עם זאת, וצפרנים בתקציב עשויים להעדיף פשוט להוסיף פיסות נחושת קטנות למרחצאות הציפורים הקיימות שלהם. אפשרויות פופולריות ויעילות כוללות:

 • פרוטות (שהוטבעו בארה"ב לפני 1982; פרוטות לאחר תאריך זה הן בעיקר אבץ, ואבץ הרבה יותר רעיל) או מטבעות נחושת אחרות
 • צינורות, צינורות נחושת וינטג 'או צינורות נחושת חדשים, אביזרי או מפרקים שנרכשו מחנויות לשיפור הבית
 • סלילי חוט קשורים זה לזה כדי ליצור גוש גדול יותר; הימנע מפיסות חוט קטנות שיהיה קל מדי לציפיות לבלוע אותן בטעות
 • כדורים או מעטפות קליע נחושת, אך הימנעו מכל תחמושת מבוססת עופרת ורעילה ביותר גם בכמויות קטנות
 • תליונים, שרשראות, טבעות או תכשיטים אחרים כל עוד הם נחושת לחלוטין ללא מתכות שעלולות להיות מסוכנות

אזהרה

יש להימנע מכל חתיכות נחושת קטנות מאוד, כגון חוליות שרשרת בודדות, תחמושת BB או ברגים קטנים מאוד, מנקי ים או פריטים דומים. ציפורים גדולות יותר כמו ג'ייז, עורבים וקורווידים אחרים עשויים להימשך לפיסות הנחושת הנוצצות והנוצצות, והציפורים יכולות לשאת אותן משם. פריטים אלה עלולים להוות סכנת חנק לציפורים ועלולים גם להיות מסוכנים אם מביאים אותם לקינים.

מטפלת באמבט ציפורים מנחושת

לא משנה אם אמבטת ציפורים עשויה נחושת, יש לה מזרקת נחושת המובילה לאגן גדול יותר או שפשוט יש להוסיף חתיכות נחושת לאגן כדי להפחית את צמיחת האצות, היא עדיין זקוקה לטיפול הולם. יש לנקות את כל מרחצי הציפורים באופן קבוע, כולל ניגוב חישוקים וקצוות בכדי להסיר צואה, לכלוך או פסולת אחרת. לעתים קרובות יש להחליף מים, במיוחד בימי הקיץ החמים ביותר, ולנקוט בצעדים לשמירת מלאת ציפורים, כך שתמיד יש מים מתוקים העומדים לרשות העופות.

מכיוון שאמבטיות של ציפורי נחושת יכולות להיות קלות יותר מהצפוי, חשוב למקם את מרחץ הציפורים בבטחה כדי למנוע נפילות או טיפים העלולים לפגוע במתכת או לפתח אותה. הכנסת מרחץ ציפורים נחושת לערוגה מפנקת לא רק תוסיף ברק מפואר לתפאורה אלא גם תעזור להשקות את הפרחים כשציפורים להוטות מתיזות באגן. הימנע מהעמדת כל אמבט ציפורי מתכת, כולל נחושת, באור שמש מלא, אולם מכיוון שהמתכת תוליך את החום ביעילות רבה יותר ותהיה לו מאוד חמה למגע. בעוד שרגלי הציפורים אינן רגישות לחום, מים חמים פחות מועילים בכדי לשמור על קרירות ציפורים ויתאדו במהירות רבה יותר.

נחושת יכולה להיות גם מבטא יפה לאמבט ציפורים וגם מעשית שכן היא עוזרת להדוף אצות ולשמור על ניקוי אמבטיות הציפורים. למה לא להוסיף את המתכת המדהימה הזו לאמבט הציפורים שלך היום?

מאמרים בנושאים דומים
 1. סוגי עופות ים
 2. מה להאכיל ציפור?
 3. כיצד למשוך קרדינלים?
 4. איך למשוך ינשופים לחצר שלך?
 5. יונקי הדבש התנהגות ותוקפנות
 6. האכילו אוריולים בחצר שלכם
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail