סקירה כללית של טורפי יונקי הדבש

בעוד שטורפי יונקי הדבש הם איום משמעותי על העופות הזעירים הללו
בעוד שטורפי יונקי הדבש הם איום משמעותי על העופות הזעירים הללו, איומים מלאכותיים יכולים להיות הרסניים לא פחות עבור יונקי הדבש המקומיים.

יונקי דבש הם קטנטנים ועשויים להיראות כמו לא פה מלא, וכמעט לא שווה לטרוח של כל טורף שמחפש ארוחה. למעשה, יש מגוון רחב של טורפים שיצודו בשקיקה יונקי דבש באזורי האכלה, באזורי קינון או במוטות אהובות. על ידי לימוד הטורפים הפופולריים ביותר של יונקי הדבש והגורמים השכיחים למוות, צפרים יכולים לנקוט בצעדים כדי למנוע מההימרים להפוך לארוחה בטרם עת או למוות מסיבות אחרות.

אזהרה

החלף לעתים קרובות צוף יונקי הדבש ושמור על ניקיון מזינים של יונקי הדבש. צוף מקולקל עלול לגרום למחלות ואף למוות אצל יונקי דבש מפטריות העלולות לגדול בסוכר מותסס.

טורפים יונקי דבש אופייניים

בעוד יונק דבש בוגר לא יכול להיראות כמקור מזון משמעותי לאדם, בעיני טורף של בעלי חיים, יונק דבש יכול להיות חטיף מהיר וטעים. יונקי דבש שמנמנים מלאים בצוף מתוק ובמקורות שומן טובים, במיוחד בסוף הקיץ ובתחילת הסתיו כאשר יונקי הדבש משמינים את עצמם לנדידה. טורפים רבים לא יחשבו פעמיים על ציד יונקי דבש, כגון:

 • חתולי בית ובר, שעשויים אפילו להחשיב את יונקי הדבש כצעצועים שובבים, במיוחד עם הצבעים הבהירים של הציפורים והנוצות הנוצצות.
 • חרקים גדולים כמו גמל שלמה ועכבישים אורגי אורב, שעשויים להמתין לציפורי הדבש יתקרבו יותר מדי.
 • נחשים ולטאות גדולים שיכולים להכות יונקי דבש או עשויים לבקר גם במאכילי יונקי הדבש כדי ללגום מצוף.
 • צפרדעים ודגים גדולים שעלולים לטעות ביונקי דבש מעופפים נמוכים לחרקים, קופצים מהמים כדי לרתק את הציפורים.
 • ציפורים תאבוניות כמו שרץ העץ והדרך הגדולה יותר, שיאכלו כל ציפורים אחרות שיוכלו לתפוס, אפילו פטישים זעירים.
 • עופות דורסים קטנים כמו צפון אירופה, מרלין או נץ בעל הברק חד, הצדים חרקים גדולים כמו גם ציפורים קטנות כמו יונקי דבש.
 • ינשופים שעשויים לזהות שישנים יונקי דבש כאשר הציפורים הם חסרי הגנה יותר קהה חושים, מה שהופך אותם חטיף קל לתפוס.

טורפים אלה מעריכים לעתים קרובות אזורי האכלה, כגון מזינים של יונקי דבש או ערוגות פרחים, ומחכים לציפורי הדבש יגיעו בטווח לפני שהם מכה. כאשר יונקי דבש ניזונים, הם מתמקדים במקור המזון יותר מכל האיומים הסובבים אותם, ורגעי הלגימה המעטים הללו יכולים להעמיד אותם בסיכון רב מצד טורפים נבונים.

טורפי ביצה וגוזל

טורפים רבים אולי אינם מהירים מספיק להכין ארוחה של יונק דבש בוגר, אך ביצים ולא אפרוחים שעדיין נמצאים בקן הם מטרות קלות. טורפים שיכולים להתענג על יונקי דבש צעירים וביצי יונק דבש כוללים:

 • נחשים ולטאות בכל הגדלים
 • עטלפים, במיוחד באזורים טרופיים או עטלפים שנמצאים בעצים
 • קורווידים כמו ג'ייז, עורבים ועורבים
 • ציפורים כל-טרופיות טרופיות, כמו טוקאנים
 • ציפורי שיר גדולות כמו אוריאולים, שיזפונות, גראקלים ותופסי זבובים גדולים
 • סנאים, שבבים, חולדות ויונקים דמויי עצים דומים

כדי להגן על ביציהם ואפרוחיהם, קני יונקי הדבש רבים מוסווים בכבדות עם פיסות עלים, חזזיות וטחב המקשטים את החלק החיצוני של הקן. כמה יונקי הדבש יבנו בכוונה את הקנים שלהם על ענפים דקים יותר שלא יעמדו במשקל של טורף עוקב.

הגן על יונקי הדבש מפני טורפים

החלף לעתים קרובות צוף יונקי הדבש ושמור על ניקיון מזינים של יונקי הדבש
החלף לעתים קרובות צוף יונקי הדבש ושמור על ניקיון מזינים של יונקי הדבש.

צפרים בחצר האחורית יכולים לנקוט במספר צעדים בכדי לסייע בהגנת יונקי הדבש המקומיים שלהם מפני טורפים שונים.

 • מקם מבלבלים מעל ומתחת למזינים של יונקי הדבש, וממקם את המזינים כך שיהיו רחוקים מאזורים בהם ניתן להסתיר טורפים.
 • נקט בצעדים חזקים כדי להרתיע חתולי בר ותמיד לשמור על חתולי חיות מחמד בתוך הבית, כך שהם לא יוכלו לעקוב אחר יונקי הדבש.
 • עקוב בזהירות אחר קני יונקי הדבש בכדי לחפש טורפים מאיימים, אך היזהר בכדי לא להלחיץ יתר על המידה את יונק הדבש הנקבה או למשוך תשומת לב יתרה לקן.
 • צפה אחר כל חרקים טורפים, לטאות או נחשים הרחק ממאכלי יונקי הדבש, קנים או ערוגות פרחים.
 • ספקו למוטות מוגנים עבור יונקי הדבש המנוחים, כך שהם אינם חשופים לטרף או בסיכון גדול יותר מטורפים.
 • צור גינון ידידותי לציפורים הכולל מקלט הולם לציפורים קטנטנות, כולל שיחים קוצניים שיכולים לשמש כאתרי קינון מאובטחים ובאופן טבעי לא לכלול את רוב הטורפים.
 • תלו מזינים של יונקי הדבש גבוהים מספיק כדי להניא טורפים, ורחוקים ממעקות טורפים יכולים להשתמש בהם בכדי להגיע לציפורים האכילות.

למרות המאמצים העירניים ביותר, יונקי הדבש יכנעו מדי פעם לטורפים. חשוב להבין כי זהו חלק ממעגל הטבע, והציונקים החזקים ביותר ישרדו כדי להעביר את הגנים והמיומנויות ההישרדותיים שלהם לדור הבא.

איומים קטלניים אחרים על יונקי הדבש

בעוד שטורפי יונקי הדבש הם איום משמעותי על העופות הזעירים הללו, איומים מלאכותיים יכולים להיות הרסניים לא פחות עבור יונקי הדבש המקומיים. בנוסף להיותם מודעים לטורפים שעלולים לגרום נזק ליונקי הדבש, על צפרים בחצר האחורית לנקוט בצעדים כדי שהחצרות שלהם אינן איום נוסף שעומדות בפני הציפורים.

 • צמצם את התנגשויות חלון הציפור על ידי הצבת מזינים במרחקים מתאימים ושבר משטחים מחזירים שיכולים לבלבל ציפורים. אפילו פגיעה קלה עלולה להיות קטלנית לציפור קטנה כמו יונק הדבש, ואם השטר שלהם נפגע בהתנגשות, יתכן ויהיה בלתי אפשרי להאכיל אותם.
 • היו מודעים למרכזי חילוץ ציפורים מקומיים ולמשקמי ציפורים המורשים לטפל ביונקי דבש חולים או פצועים. בדרך זו, כל ציפורים המשתוללות על טורפים יכולות לקבל טיפול חירום הולם כאשר דקות ספורות יכולות להיות קריטיות להישרדותן.

אזהרה

ביטול השימוש בהדברה כימית. לא רק כימיקלים אלה הורגים את האגוזים, העכבישים הקטנים וחרקים אחרים המהווים מקור מזון חשוב עבור יונקי הדבש, אלא גם כימיקלים עלולים לגרום להצטברות רעילה בגופם של הציפורים.

כמו כל הציפורים, יונקי הדבש נמצאים בסיכון של טורפים ואיומים אחרים. היותם מודעים לאילו יצורים עשויים לחפש חטיף יונקי הדבש ומה הסכנות העיקריות בחצר האחורית שעליהם יונקי הדבש יכולים לעזור לצפרים לנקוט בצעדים כדי להגן על תכשיטיהם המעופפים.

מאמרים בנושאים דומים
 1. האם נחושת תשמור על אמבט ציפורים נקי?
 2. סוגי עופות ים
 3. יונקי הדבש התנהגות ותוקפנות
 4. מה להאכיל ציפור?
 5. 25 עובדות מהנות על יונקי דבש
 6. כיצד למשוך קרדינלים?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail