מדוע לחם לא מתאים לברווזים?

צפרים רבים התוודעו לראשונה לשמחות חיות הבר על ידי האכלת לחם ברווזים בפארק או בבריכה מקומית
צפרים רבים התוודעו לראשונה לשמחות חיות הבר על ידי האכלת לחם ברווזים בפארק או בבריכה מקומית.

צפרים רבים התוודעו לראשונה לשמחות חיות הבר על ידי האכלת לחם ברווזים בפארק או בבריכה מקומית. אמנם חשבנו שזו דרך אחראית וחמודה לסביבה להיפטר מלחם ישן או מעופש, אך הצעת לחם לברווזים היא למעשה לא בריאה ועלולה להיות מסוכנת לציפורים, לחיות הבר האחרות ואפילו לעצמנו.

מה זה לחם לברווזים

לחם ומוצרים דומים כמו קרקרים, לחמניות, צ'יפס, פריכיות, סופגניות, קרום, דגני בוקר ופופקורן הם מקורות מצוינים לפחמימות, אך הם מציעים ערך תזונתי מועט לברווזים, אווזים, ברבורים וציפורים אחרות. למעשה, לחם שווה ערך לג'אנק פוד לציפורים. בדיוק כמו שבני אדם היו סובלים מדיאטה של שום דבר מלבד ממתקים וסוכר, יותר מדי לחם יכול להוביל ברווזים להשמנה ותת תזונה כמו גם לבעיות רבות אחרות.

מוצע כטיפול נדיר במתינות קיצונית, לחם אינו מזיק מיד לברווזים או לציפורים, אך קשה לשפוט על מתינות זו. בעוד שאדם או משפחה יכולים להאכיל את הברווזים רק אחת לכמה חודשים, יתכן שיש הרבה משפחות ואנשים אחרים שמאכילים את לחם הברווזים בתדירות גבוהה יותר. הוספת כל המאכילים המשמעותיים הללו יחד יכולה להוביל לדיאטה המבוססת כמעט אך ורק על מוצרי לחם לא בריאים. צפרנים המודעים לסביבה יפסיקו להציע כל לחם או מוצרים דמויי לחם לברווזים כדי להימנע מבעיות תזונה ובעיות אחרות הנגרמות כתוצאה מתזונה עשירה בפחמימות.

מדוע לחם רע לברווזים

לא רק שלחם יכול להיות משמין לברווזים ולהקשות עליהם לעוף ואחרת להתחמק מטורפים, האכלה של לחם ברווזים יכולה גם להוביל לבעיות חמורות אחרות.

 • תת תזונה ברווזון: ברווזונים דורשים תזונה מגוונת והרבה צמחים טבעיים וחלבוני חרקים כדי להתבגר כראוי. אם ברווזים מוזנים באופן קבוע לחם, הברווזונים לא יקבלו תזונה מספקת לגדילה והתפתחות תקינה. יתר על כן, מכיוון שברווזים יחפשו בשקיקה מקור מזון קל כגון מטלות אנושיות, ברווזונים לא ילמדו לזהות או לזלול אחר מזון טבעי באותה קלות.
 • צפיפות: במקורות אוכל קלים בשפע, ברווזים ועופות מים אחרים יטילו יותר ביצים והבריכה או האגם יהפכו במהירות צפופים. זה מקשה על הציפורים לחפש מקורות מזון בריאים יותר ומגביר את הסבירות לתוקפנות טריטוריאלית. באזורים צפופים מדי, טורפים יכולים גם לשגשג וישפיעו על אוכלוסיות ציפורים אחרות, ומחלות יכולות להתפשט במהירות גם דרך להקות גדולות.
 • זיהום: כאשר מציעים ברווזים יותר מדי לחם, לא כל זה יאכל. לחם ספוג ולא נאכל הוא לחם עיניים ונרקב יכול ליצור ריחות מזיקים וכן להוביל לגידול אצות גדול יותר שיכול לסתום דרכי מים ולגדול צמחים נחשקים יותר. זה מרכז את הזיהום ובסופו של דבר יכול למגר דגים, דו-חיים, סרטנים וחיים אחרים בסביבה, מה שהופך מקורות מזון טובים עוד יותר לדלים.
 • מחלות: האכלה בלחם ברווזים יכולה להגביר את התפשטות המחלות בשתי דרכים. ראשית, תזונה עשירה בפחמימות מובילה לעשיית צרכים גדולה יותר, וצואת העופות מאכסנת בקלות חיידקים האחראים על מחלות רבות, כולל בוטוליזם העופות. שנית, לחם עובש עלול לגרום לאספרגילוזיס, זיהום ריאות קטלני שעלול להחליש את עדרי הברווזים ועופות המים.
 • אטרקציה למזיקים: שאריות אוכל נרקבות מברווזים מרווים ימשכו מזיקים אחרים לא רצויים כמו דביבונים, חולדות, עכברים וחרקים. מזיקים אלה יכולים לאחסן גם מחלות נוספות העלולות להיות מסוכנות לבני אדם ומאיימות על חיות בר אחרות.
 • אובדן התנהגות טבעית: כאשר ציפורים מתרגלות למעברים, הם מאבדים את הפחד הטבעי שלהם מבני אדם ועלולים להפוך לאגרסיביים על מנת להשיג יותר מזון. אובדן הפחד שלהם עלול לגרום גם לסכנות אחרות, כמו נכונות לחצות כבישים סואנים על מנת להגיע לפיקניקים, לאשפה ולמקורות אוכל סבירים אחרים.

מה להאכיל ברווזים במקום לחם

ברווזי בר ועופות מים יכולים לחיות חיים ארוכים ובריאים יותר על ידי הסתמכות על מקורות מזון טבעיים כמו צמחי מים, זרעים, עשבים, אגוזים וחרקים במקום לקחת מטלות מבני אדם בעלי כוונות טובות. אם אתה עדיין רוצה להאכיל את הברווזים, מה שיכול להיות חוויה קסומה, יש הרבה חלופות בריאות יותר להציע במקום לחם. מאכלים נהדרים להאכיל ברווזים כוללים:

 • ענבים (חתוכים לשניים למניעת חנק)
 • תירס סדוק, שעורה, שיבולת שועל, זרעי ציפורים או דגנים אחרים
 • אפונה או גרגירי תירס קפואים (מופשרים תחילה, אך אין צורך לבשל)
 • כדורי הזנת ברווז ניתן להשיג בחנויות לאספקת משק

אל תבזבז לחם

הדרך הטובה ביותר להשתמש בלחם מיושן מבלי להאכיל אותו לברווזים היא להימנע מלכתחילה שנותרו כל לחם
כמובן, הדרך הטובה ביותר להשתמש בלחם מיושן מבלי להאכיל אותו לברווזים היא להימנע מלכתחילה שנותרו כל לחם.

עבור אנשים רבים, האכלת לחם ברווזים היא לא רק דרך לתקשר עם חיות הבר, אלא זוהי דרך שימושית להשליך לחם ישן ומעופש מבלי לזרוק אותו לפח. ישנן דרכים שימושיות רבות אחרות להיפטר מלחם לא רצוי, עם זאת, כולל:

 • הוספת לחם לערימת הקומפוסט ליצירת מאלץ ודשנים לגינון ידידותי לציפורים
 • לנסות מתכוני לחם מעופשים כגון פודינג לחם או רוטב ומלית ביתית
 • קליית לחם מעופש לקרוטונים תוצרת בית, פירורי לחם או טוסט שום
 • שימוש בלחם מיושן למלאכה, כגון הכנת קישוטים דמויי עוגיות או בצק משחק

כמובן, הדרך הטובה ביותר להשתמש בלחם מיושן מבלי להאכיל אותו לברווזים היא להימנע מלכתחילה שנותרו כל לחם. ניתן להקפיא לחם בקלות עד הצורך, או ציפורים יכולות לפקח על התפריטים ורשימות הקניות שלהם כדי להבטיח שלא יהיו שאריות שיפתחו להאכיל לברווזים.

מאמרים בנושאים דומים
 1. הנה מה שאוכלים יונקי דבש
 2. סקירה כללית של טורפי יונקי הדבש
 3. איך למשוך ינשופים לחצר שלך?
 4. האם נחושת תשמור על אמבט ציפורים נקי?
 5. מה להאכיל ציפור?
 6. 25 עובדות מהנות על יונקי דבש
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail