איך עופות ציפורים?

הרוח וטמפרטורות האוויר תורמים לדינמיקות הטיסה ועוזרים לציפורים לעוף
זרמי אוויר, הרוח וטמפרטורות האוויר תורמים לדינמיקות הטיסה ועוזרים לציפורים לעוף.

ציפורים מרתקות אותנו במובנים רבים, החל מהנוצות הססגוניות ושיריהם המורכבים וכלה בתצוגות החיזור המדהימות שלהם, הדיאטות המגוונות, והמגוון המיני מהמם. שום דבר אינו מרתק יותר, לעומת זאת, מיכולתה של ציפור לחמוק מכוח המשיכה של כדור הארץ ולנסוק לעננים. אך כיצד עופות עפים וכיצד הבנת הפעילות המגיעה בקלות כה רבה לחברינו הנוצות יכולה לעזור לנו להיות צפרים טובים יותר?

מדוע מעוף מרתק אותנו

נראה שציפורים עפות ללא מאמץ, אך לא משנה כמה אדם יכול לנפנף בזרועותיהן, הן אינן יכולות לשחזר את הפעולה הפשוטה הזו. ציפורים טסות כבר מיליוני שנים, וגוזלים צעירים עשויים להתחיל לעוף רק שבוע-שבועיים לאחר בקיעתם, תלוי במין. ציפורים רבות עושות נדידות מופלאות, ובמינים אחרים יש אווירובטיקה מדהימה בדפוסי הטיסה שלהם. ציפורים מסוימות, כגון דג הדגנים ו יונקי הדבש, יכולות לרחף בקלות, בעוד שלציפורים אחרות, כמו בזים עופות יער ודשא, יש צלילות ציד מרהיבות. ציפורים יכולות לתמרן דרך מעברים צמודים, או אפילו להתחמק כדי למנוע מכשולים בכנף. עם כל כך הרבה מגוון בטיסה, תמיד יש משהו חדש לגלות ביכולת האווירית הזו, ועוד לרתק אותנו.

עובדה מהנה

ציפורים נודדות מתוך אי שקט אינסטינקטיבי הנכנס ככל שמשך הימים וזווית השמש משתנים. באופן טבעי הם יגעו בכל מקום בו יש הרבה משאבי מזון.

הפיזיקה של מעוף הציפורים

ישנם גורמים רבים הנכנסים ליכולתה של ציפור לעוף. מאפיינים פיזיים, התנהגות ותנאי אוויר מקומיים מסייעים בהגדרת האופן שבו עופות עפים, כולל:

 • צורת כנף כנף
  של ציפור עבה יותר מלפנים מאחור, ומעוקלת בחלקה העליון מאשר מתחתיה. זה גורם לאוויר לנוע במהירות רבה יותר על פני השטח הארוך יותר של הכנף העליונה מאשר המשטח הקצר יותר מתחת לכנף. פער זה במהירות האוויר מעל ומתחת לכנף גורם ללחץ אוויר נמוך יותר מלמעלה ולחץ חזק יותר מתחת, שהוא המעלית שמעלה את הכנף ומניע את הציפור גבוה יותר.
 • תנועת כנף
  כשציפור מתנפנפת, הכנף שלה מתפתלת בעדינות כדי לנצל את צורת הכנף וליצור דחף נוסף כדי להניע את הציפור קדימה מעלה לאוויר. זה דוחף את הציפור באוויר, בדומה לאופן שבו שחיין ידחוף את המים בכל משיכה כשהם משנים את מיקום הכתפיים, הידיים והזרועות.
 • מבנה גוף
  כל גופה של ציפור בנוי כדי לעזור לה לעוף. שלדי ציפורים הם מבנה דמוי סריג או צורת חלת דבש מלאים בשקעי אוויר, ומפחיתים את המשקל הכללי של הציפור. פחות איברים מיותרים, כמו שחלה בודדת ולא זוג, מפחיתים גם ממשקל הציפור כך שהיא יכולה לעוף ביתר קלות. שרירי חזה גדולים יותר מעניקים כוח רב יותר לכנפי הציפור לטיסה חזקה יותר.
 • פעילויות גוף הפעילות
  הפנימית של גוף הציפור עוזרת לו לעוף בצורה יעילה יותר. טמפרטורת גופה של ציפור גבוהה יותר כדי לאפשר לשרירים לעבוד מהר יותר, וגם מערכות הדם וגם מערכת הנשימה פועלות בצורה יעילה יותר כדי לתמוך במאמץ העצום הנדרש לעוף. לציפורים יש גם קצב חילוף חומרים גבוה יותר כך שהם יכולים לעכל מזון מהר יותר כדי להפוך אותו לאנרגיה לטיסה.
 • נוצות
  נוצות של ציפור הן יותר מסתם כיסוי צבעוני לגופה. כל נוצה מעוצבת בצורה אווירודינמית וממוקמת במדויק על מנת לסייע לטיסה על ידי התאמת זרימת האוויר סביב וכנפי הציפור וגופה. ציפורים יכולות להתאים כמה נוצות מפתח שיעזרו להנווט באוויר, ונוצות זנב משמשות לעתים קרובות כהגה לתנועות רחבות.
 • צורה
  יעילה צורות יעילות של ציפורים עוזרות להקל על הטיסה על ידי הפחתת גרור וחיכוך באוויר. הנקודה המחודדת של ציפור הציפור פורסת באוויר, והקימורים החלקים של גוף הציפור מנחים את האוויר סביב גושם בכמה שפחות התנגדות. ציפורים אפילו תוחבות את הרגליים והרגליים למעלה תוך כדי טיסה כדי להפחית את הגרר עוד יותר.
 • כוח רגליים
  יש ציפורים המשתמשות ברגליהן החזקות כדי לסייע בטיסתן על ידי מתן הדחף הראשוני הדרוש בכדי לעלות לאוויר. עבור ציפורים רבות זו קפיצה ראשונה כשהציפור קופצת למעוף. באופן דומה, עופות מים רבים משתמשים ברגליים החזקות וברגלי הרגליים כדי לבנות מהירות על פני המים בזמן שהם ממריאים לטיסה.
 • תנאי אוויר
  לא רק שציפורים מצוידות בצורה מרהיבה כמעופפים יעילים, אלא הן מנצלות את תנאי האוויר לטיסה יעילה יותר. זרמי אוויר, הרוח וטמפרטורות האוויר תורמים לדינמיקות הטיסה ועוזרים לציפורים לעוף. ציפורים יכולות לחוש בשינויי אוויר עדינים עם עורם הרגיש, וישנו את התנהגות הטיסה שלהם כדי לעוף ביתר קלות בתנאי אוויר שונים.

שימוש בטיסה כדי להיות צפר טוב יותר

צורה יעילה צורות יעילות של ציפורים עוזרות להקל על הטיסה על ידי הפחתת גרור וחיכוך באוויר
צורה יעילה צורות יעילות של ציפורים עוזרות להקל על הטיסה על ידי הפחתת גרור וחיכוך באוויר.

ככל שאנחנו מבינים יותר איך ציפורים עפות, כך נהיה ציפורים טובות יותר. אנחנו יכולים:

הטיסה ריתקה את הצפרים במשך אלפי שנים. ככל שנלמד יותר ויותר על המורכבויות הכרוכות בטיסת עופות וכיצד אנו יכולים להיות חלק ממנה, טיסה תמשיך לרתק אותנו, גם בזמן שנשאר על הקרקע.

מאמרים בנושאים דומים
 1. מדוע לחם לא מתאים לברווזים?
 2. הנה מה שאוכלים יונקי דבש
 3. מה להאכיל ציפור?
 4. סקירה כללית של טורפי יונקי הדבש
 5. סוגי עופות ים
 6. איך למשוך ינשופים לחצר שלך?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail