איך ציפורי בר מתקררות בקיץ?

וציפורים פיתחו כמה התנהגויות שיכולות לעזור להן להתקרר במזג אוויר חם
האופן שבו כל בעל חיים מתנהג יכול להשפיע על חום גופו, וציפורים פיתחו כמה התנהגויות שיכולות לעזור להן להתקרר במזג אוויר חם, כמו למשל.

בימי הקיץ הסוערים ביותר או גלי החום, צפרים עשויים לדאוג לאופן שבו ציפורים ישמרו על קור. ציפורי בר, לעומת זאת, מותאמות היטב לאקלים חם, ויש להן מאפיינים פיזיים והתנהגותיים שעוזרים להכות את החום.

עובדות מהנות

לציפורים חום גוף גבוה באופן טבעי יותר מיצורים רבים אחרים. בעוד הטמפרטורות האופטימליות משתנות עבור מינים שונים, לציפור הממוצעת טמפרטורת גוף של 41 מעלות צלזיוס (40 צלזיוס). יתר על כן, קצב חילוף החומרים הגבוה של אורגנים ואורח החיים הפעיל שלהם מייצרים עוד יותר חום גוף שיש לשלוט עליו אם הציפור תישאר בריאה וקרירה.

איך ציפורים מתקררות

בימים חמים יש לציפורים מספר דרכים לווסת את טמפרטורות גופן כדי למנוע התחממות יתר. מבחינה פיזית, ציפורים התפתחו להסתגל לטווחי טמפרטורה שונים, והתנהגותן יכולה גם לעזור להן להתקרר.

הסתגלות פיזית

בעוד שלציפורים אין בלוטות זיעה, מאפיינים פיזיים המסייעים לציפורים באקלים חם לשמור על קור רוח כוללים:

 • קצב הנשימה: לציפורים קצב נשימה מהיר המאפשר פיזור חום גדול יותר באמצעות נשימה סדירה, גם מבלי להתנשף או לפתוח את החשבון.
 • עור חשוף: כתמי עור חשופים ברגליים, ברגליים ובפנים כדי לאפשר אובדן חום גדול יותר מאשר אם כל אזור היה מכוסה בנוצות. אפילו טלאים קטנים כמו טבעת עיניים בשרנית יכולים לעזור בפיזור החום. ציפורים מסוימות יכולות אפילו לתפוח טלאים אלה כדי להגדיל את שטח הפנים אם הן חמות יותר וצריכות להתקרר מהר יותר.
 • גודל השטף: לחלק מהציפורים הטרופיות, בעיקר הטוקאנים, יש שטרות גדולים עם אספקת דם עשירה. ביום חם, הציפורים יכולות להגביר את זרימת הדם לחשבונותיהן בכדי לסייע בשחרור החום. כאשר הטמפרטורה מתקררת, זרימת הדם מואטת, והחום נשמר בגוף במקום זאת.

התאמות התנהגותיות

כיצד כל בעל חיים מתנהג יכול להשפיע על חום גופו, וציפורים פיתחו כמה התנהגויות שיכולות לעזור להם להתקרר במזג אוויר חם, כגון:

 • התנשמות: בדיוק כמו כלבים, ציפורי בר יפתחו את השטרות שלהם ויתנשפו כדי להפיג את החום ביום חם. ככל שהם מתחממים, התנשמותם עשויה לעלות במהירות, או שהם עלולים לפתוח את חשבונותיהם עוד יותר לקירור רב יותר.
 • רמת פעילות: ציפורים יתאימו את הפעילויות היומיומיות שלהם בהתאם לאקלים. ביום חם מאוד או באקלים חם יותר, ציפורים פחות פעילות בשעות החמות ופעילות יותר כאשר השמש נמוכה יותר ומקרר האוויר.
 • מחפש צל: ניתן למצוא ציפורים נוספות באזורים מוצלים בתקופות החמות ביותר של השנה, במיוחד ליד מקורות מים ונמוכים לקרקע. ככל שכבות של ענפים ועלים מעל האדמה, כך החום ייספג יותר והצל יהיה קריר יותר.
 • דאיה: עופות דורסים לרוב ממריאים בגבהים גבוהים יותר בימים החמים ביותר. אמנם זה לא מוציא אותם מהשמש, אך טמפרטורות האוויר קרות הרבה יותר בגובה רב, מה שמצנן את הציפורים קרירות יותר.
 • רחצה: ציפורים רבות בחצר האחורית ומיני ציפורי שיר יתרחצו במזג אוויר חם כדי לקרר את גופם במים. הם עשויים פשוט לעבור במים או לנער אותם על גופם עם פיתולי ראש ונפנפי כנפיים. עופות מים יצללו לעיתים קרובות מתחת לפני השטח כדי להירטב היטב בחום.
 • נוצות מתפשטות: כאשר רוח קרירה מספקת הקלה מסוימת מהחום, ציפורים עשויות לנשוף את נוצותיהן או לרפרף בכנפיהן בכדי לתת לאוויר המסתובב להגיע לעורן החם. הם עשויים גם להרחיק את כנפיהם מגופם כדי להוריד את טמפרטורת גופם.
 • אורוהידרוזיס: יש ציפורים, בעיקר נשרים, ישתנו על רגליהן החשופות כדי לנצל את קירור האידוי. השאריות הלבנות מהשתן והצואה יכולות גם לעזור להחזיר יותר אור שמש כדי לשמור על קרירותם עוד יותר.
 • פחות קרינת שמש: ציפורים עם נוצות צבעוניות בהירות יותר עשויות להפנות את חלקיהן הקלים ביותר לעבר השמש ביום חם, ולכן יותר חום משתקף הרחק מגופם.
 • טווח רבייה: ציפורים רבות נודדות ביחס לאקלים המועדף עליהן, וכאשר מזג האוויר מתחמם הן יחפשו מיקומים קרירים יותר בקווי הרוחב הצפוניים. באופן דומה, ציפורים באזורים הרריים עשויות לכוון לגבהים קרירים יותר, ואילו ציפורים בשפלה נסוגות לאזורים מוצלים ומוגנים עמוקים יותר.

עוזר לציפורי בר לשמור על קור רוח

בימים חמים יש לציפורים מספר דרכים לווסת את טמפרטורות גופן כדי למנוע התחממות יתר
בימים חמים יש לציפורים מספר דרכים לווסת את טמפרטורות גופן כדי למנוע התחממות יתר.

בעוד שלציפורי בר יש דרכים רבות לשמור על קור רוח גם בימים החמים ביותר, צפרים מצפוניים יכולים בקלות לעזור לצאן בחצר האחורית להימנע מהחום.

 • השתמש במרחצאות ציפורים: ספק למרחץ ציפורים מלא במים נקיים ורעננים לשתיית ציפורים ותרחץ. עומק האגן צריך להיות לא יותר מ -1 עד 5 ס"מ כדי להכיל אפילו ציפורי רחצה קטנות בקלות. בימים החמים ביותר, מים אלו עשויים להתאדות במהירות, לכן יש לבדוק באופן קבוע כדי לשמור על מילוים או לנקוט בצעדים בכדי לשמור על כיור מלא גם ללא פיקוח.
 • שקול גברות וטפטפות: העברת מים עם התזים נשמעים וניצוצות נראים לעין ישמשו שלט חוצות לציפורים החולפות שיש משקה או אמבטיה מרעננים. מינים מסוימים של ציפורים, כגון יונקי דבש, מעדיפים גבירים או טפטפות במקום אמבטיות ציפורים עמוקות יותר, ומספקת מקורות מים מרובים תבטיח שכל הציפורים יוכלו לשמור על קור רוח.
 • צור גינון מוצל: שתל עצים ושיחים מקומיים בכמה רמות כדי לספק צל עמוק בשפע ומקלט מפני השמש החמה. הפוך את הגינון הידידותי לציפורים שלך לחובה כפולה על ידי בחירת צמחים שיספקו מקורות מזון טבעיים לציפורים בחצר האחורית. הימנע מגיזום עצים ושיחים בקיץ כאשר ציפורים זקוקות ביותר למקלט הקריר.
 • אביזרי צל: אם אתם מספקים אמבטיות ציפורים ומזיני ציפורים בחצר ביתכם, נסו למקם את כל אחד מהם כדי להיות מוגן מרוב שמש הצהריים. גם אם זה הופך את האביזרים לפחות גלויים מהאוויר, הציפורים ימצאו אותם בקרוב ויפקדו אותם הרבה יותר בעונות החמות ביותר. זה גם יעזור לשמור על מזון טרי ומים נקיים מחיידקים או גידול אצות.
 • אוור בתי ציפורים: כל בית ציפורים שיש לך בחצר שלך זקוק לחורי אוורור נאותים מתחת לגג או בראש הקירות כדי שאוויר קר יכול להסתובב בתוך המבנה. לציפורים צעירות יכולות ויסות טמפרטורה ירודות מאוד, וקל לאפרוחים לחנוק בבית מחומם יתר על המידה. ציור צבעים בהירים של עופות יכול גם לעזור להחזיר את החום ולשמור עליהם קרירים יותר.
 • ספק אוכל טוב: על ידי מתן ציפורים מקור מזון תזונתי באמצעות מזין נקי ומצויד היטב, הם לא יצטרכו להתחמם יתר על המידה ומחפשים מזון בימי הקיץ החמים. בחרו בזרעים שלא יתקלקלו במהירות ונסו להימנע מחליפות וממזונות ציפורים אחרים על בסיס שומן שיכולים להתקלש במהירות במהלך חום הקיץ. נקו מאכילים באופן קבוע בכדי לשמור על מצבם טוב, והציעו פרחים עשירים בצוף, שיחי גרגרי יער לציפורים ומקורות מזון מוכרים אחרים המחדשים באופן טבעי.

לציפורים יש דרכים רבות לשמור על קור רוח גם בימים החמים ביותר. צפרים שמבינים כיצד עופות מווסתים את הטמפרטורות שלהם יכולים למצוא ציפורים בשטח קלות יותר ולספק בית גידול מתאים יותר בחצר האחורית למשוך אותן לאורך כל הקיץ.

מאמרים בנושאים דומים
 1. איך עופות ציפורים?
 2. מדוע לחם לא מתאים לברווזים?
 3. האם נחושת תשמור על אמבט ציפורים נקי?
 4. הנה מה שאוכלים יונקי דבש
 5. סקירה כללית של טורפי יונקי הדבש
 6. סוגי עופות ים
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail