מתי להפסיק להאכיל יונקי דבש?

אבל מתי על ציפורים להסיר מאכלי יונקי דבש ללא סיכון למנוע מצוף חיוני לציפורים
אבל מתי על ציפורים להסיר מאכלי יונקי דבש ללא סיכון למנוע מצוף חיוני לציפורים?

אחד המיתוסים הגדולים ביותר בהאכלת ציפורים הוא שהשארת מזונות יונקי הדבש זמינים בסתיו תמנע מנדודים של ציפורים זעירות אלה. למעשה, מאכילים זמינים יכולים להבטיח כי יונקי הדבש ימצאו מקורות מזון בטוחים ובריאים לתדלוק לאורך מסעותיהם, כך שיוכלו לנדוד בהצלחה. אבל מתי על ציפורים להסיר מאכלי יונקי דבש ללא סיכון למנוע מצוף חיוני לציפורים?

גורמים המשפיעים על מתי להוריד מזינים של יונקי הדבש

התזמון המדויק של מתי להסיר מאכילי צוף מבלי לגרום לרעבי יונקי הדבש משתנה באזורים שונים ומושפע ממספר גורמים, כולל:

 • מיקום: צפרים באזורים הצפוניים יסירו באופן טבעי את מאכילי יונקי הדבש מוקדם יותר בסתיו. חובבי יונקי דבש בטווחי יונקי הדבש הצפוניים ביותר בקנדה ובאלסקה עשויים אפילו להיות מסוגלים להסיר את המאכילים בבטחה בסוף הקיץ מבלי לפגוע בהמברים. אזורים דרומיים בדרך כלל משאירים את המזינים זמן רב יותר. באזורים שבהם יונקי הדבש הם תושבים בכל ימות השנה או בהם מהגרים מאוחרים עלולים לחמם, מזינים עשויים להישאר בחוץ לאורך השנה ויונקי הדבש יבקרו בהכרת תודה.
 • אקלים: באזורים שבהם פרחי קיץ מתים במהירות או בהם סופות סתיו מוקדמות עלולות להשפיע על נדידת הציפורים, לעתים קרובות חכם להשאיר מאכילי צוף מאוחר יותר. זה יספק ליונקי הדבש מקור מזון אמין גם אם מקורות המזון הטבעיים הולכים ומתמעטים. אם גידולי פרחים היו דלים לאורך כל השנה, כדאי גם לשמור על הזנות לזמינות זמן רב יותר, כך שלא יהיה מחסור בצוף בריא.
 • הגירה: למידה כאשר יונקי הדבש נודדים יכולה לעזור לצפרים לתכנן מתי להוריד מזינים של יונקי הדבש. יונקי דבש זכרים נודדים לעיתים קרובות לפני נקבות, וציפורים צעירות הן בין האחרונות שהתחילו את נסיעתן דרומה. אם מזינים זמינים בדיוק כאשר ציפורים אלה זקוקות להזנה כדי לאחסן שומן בגוף לצורך נדידה, הציפורים יזכרו את המיקומים הללו ויחזרו שנה אחר שנה. בגלל זה, זה חכם להשאיר מזינים זמינים לאורך כל תקופות ההגירה.

בדיוק מתי להפסיק להאכיל יונקי דבש

התאריכים המדויקים להורדת מזינים של יונקי הדבש לא רק משתנים מאזור לאזור אלא יכולים להשתנות בין חצר לחצר מכיוון שציפורים בודדות מנצלות את מקורות המזון המועדפים. באופן אידיאלי, יש לשמור על מזינים נקיים, מלאים וזמינים לציפורים לפחות שבוע-שבועיים לאחר שנראה כי יונק הדבש האחרון מבקר. יחד עם זאת, על הצפרים לזכור כי יונקי דבש נודדים או מיני יונקי דבש עשויים עדיין להגיע כשהם עוברים באזור. כאשר לא נצפו ציפורים לאחר שבעה עד עשרה ימים לפחות, ניתן להסיר את המזינים ולאחסן אותם עד האביב הבא.

צפרים רבים מנהלים יומן צפרות אישי, מחברת או לוח שנה כדי לציין מתי יונקי הדבש "שלהם" מגיעים ויוצאים מדי שנה. זה יכול להקל על ההיערכות להוציא או להוציא מזינים של יונקי הדבש בזמן.

הסרת זמנית מזינים של יונקי הדבש

חלק מהציפורים עשויים להשאיר מזינים רזרביים זמינים ולכן אין עיכוב בהשגת מזינים נקיים ורעננים לציפורים
חלק מהציפורים עשויים להשאיר מזינים רזרביים זמינים ולכן אין עיכוב בהשגת מזינים נקיים ורעננים לציפורים.

גם באמצע הקיץ, כאשר יונקי הדבש מבקרים במזינים אחת לכמה דקות, יתכן שיהיה צורך להסיר זמנית מזונות צוף כדי לפתור בעיות ולהגן על העופות. מכמה דקות בלבד לכמה ימים, ייתכן שיהיה חיוני להוריד מזינים של יונקי הדבש ל:

 • ניקוי ומילוי מזינים: יש לשטוף היטב את מזני יונקי הדבש בכל מילוים מחדש ולהסיר את הצוף המקולקל. ניקוי וחיטוי יסודי יותר צריך להיעשות כל כמה ימים או בכל פעם שהמזינים מראים סימני עובש, טחב או זיהום אחר. אם מכינים את הצוף מוקדם, ייקח ומילא את המזינים רק כמה דקות, והציפורים יחזרו מיד. חלק מהצפרים עשויים להשאיר מזינים רזרביים זמינים ולכן אין שום עיכוב בהשגת מזינים נקיים וטריים לציפורים.
 • הרחיקו את החרקים: אהבת יונקי הדבש הצוף המתוקה אהובה גם על צרעות, דבורים, נמלים, גמלות מתפללות וחרקים אחרים. אם יותר מדי חרקים מונופולין על מזין, הסרתו למספר ימים תעודד את החרקים להמשיך הלאה, והם נוטים פחות לחזור לאחר החלפת המזין. יחד עם זאת, נקיטת צעדים למזעור חרקים על מאכילי יונקי הדבש יכולים להשאיר את המזינים זמינים לציפורים תוך כדי להרתיע מזיקים לא רצויים.
 • להרתיע מבקרים: מבקרים גדולים יותר כמו דביבונים, עטלפים ואפילו דובים עשויים לנסות לספק תשוקה מתוקה למאכלי יונקי הדבש. הסרת מאכילים למשך שבוע-שבועיים תמנע מהם מקור מזון ותעודד חיות בר אחרות לחפש אפשרויות אוכל מתאימות יותר. הציפורים יחזרו כשהמאכילים יגבו, אך יונקים ככל הנראה יעזבו את האזור אם הם לא יכולים להשיג את המזונות שהם רוצים בקרבת מקום.
 • הישאר בטוח מפני סופות: סופות רעמים בקיץ יכולות להטות מזינים של יונקי הדבש ולגרום לדליפה שערורייתית, גם אם צפרים נקטו צעדים למזער דליפות מזין יונקי הדבש. הסרת מזינים בחלק הגרוע ביותר של סערה תמנע גם כל נזק בשוגג אם המזינים היו נופלים. במידת הצורך פשוט הורידו את המזינים מהמתלים והניחו אותם על שולחן, ספסל או ממש על הקרקע באזור מוגן. יונקי דבש רעבים עשויים עדיין לבקר את המזינים עוד לפני שהם מתרחבים מחדש.
 • שמור על צוף מפני קפיאה: בתחילת האביב או בסוף הסתיו, כפור בלתי צפוי וצמרמורות פתאומיות עלולות להקפיא את צוף יונקי הדבש בטעות. במידת הצורך, ציפורים יכולות להסיר מזינים לילה ולשמור אותם בבית כדי להישאר נוזלים. ודא שהמזינים מוחלפים בזמן לפגישות האכלה בשעות הבוקר המוקדמות, או נקוט בצעדים אחרים למנוע מקיפאון הצוף כדי שהמזינים יוכלו להישאר נגישים גם בלילות הקרירים ביותר.

הידיעה אם יש צורך להסיר מאכילי יונקי הדבש זמנית או שהגיע הזמן בסתיו להסיר אותם לחלוטין עד האביב הבא יכולה לעזור לצפרים תמיד להצטייד באספקת צוף לתכשיטים המעופפים האלה.

מאמרים בנושאים דומים
 1. איך עופות ציפורים?
 2. מדוע לחם לא מתאים לברווזים?
 3. מלניזם ציפורים - ציפורים כהות
 4. הנה מה שאוכלים יונקי דבש
 5. סקירה כללית של טורפי יונקי הדבש
 6. מה לעשות כשאתה מוצא ציפור?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail