האם יש לברווזים שיניים? כן ולא!

צורת מרית זו מסייעת לציפורים למחוץ מזון הדומה לשיניים
צורת מרית זו מסייעת לציפורים למחוץ מזון הדומה לשיניים, אך ללא אותו כוח לאבזור מזון קשה, וברווזים אינם לועסים שוב ושוב בזמן שהם אוכלים.

ברווזים הם ציפורים אוכלי כל ומזונות קבועים, תמיד מחפשים את הביס הבא שלהם. אך האם לברווזים יש שיניים ללעוס את האגוזים, הזרעים, החרקים, הדגנים, הפירות, הרכיכות והמזונות האחרים שהם אוכלים? חשוב להבין את החלקים השונים בשטר הברווז וכיצד כל מבנה עוזר לציפורים האלה לאכול, כך שצפרים יודעים מדוע ברווזים אוכלים כפי שהם אוכלים.

שטרות ברווז

לברווזים אין שיניים באותה צורה שלחיות אחרות - נמרים, זאבים, כרישים, פרות, חזירים, ואפילו בני אדם - יש שיניים להתפרק וללעוס אוכל בהרחבה. עם זאת, לברווזים יש מספר התאמות שונות ומבני שטר מיוחדים המסייעים להם לתמרן את האוכל שלהם ולאכול ביתר קלות:

  • צורה משטחת: לברווזים צורת שטוח מוארכת ושטוחה. צורת מרית זו מסייעת לציפורים למחוץ מזון הדומה לשיניים, אך ללא אותו כוח לאבזור מזון קשה, וברווזים אינם לועסים שוב ושוב בזמן שהם אוכלים. הצורה דמוית הכף מסייעת גם לברווזים לסנן מזון ממים, חול או בוץ. הגודל הכללי של שטר הברווז וכמה הוא שטוח משתנה בין המינים ועוזר לקבוע אילו מאכלים ברווזים אוכלים. ככל שהשטר מחמיא, כך יש יותר חומרים צמחיים כמו אצות, זרעים או גרגרי מים בתזונת הברווז. שטרות חדים יותר, כמו חשבונות מיזוגים, מתמחים באכילת דגים רבים יותר. לכמה ציפורים אחרות יש גם קצה מרית לחשבונותיהן, כמו צפרן הכף וכף הכף של הרוזיט.
  • למלות: הלמלות הן מבנים דקים, מסרקיים או דמויי שוליים בצידי שטר הברווז. הם נמצאים ממש בקצה השטר ויכולים להיראות כמו שיניים משוננות. מבנים אלה גמישים מעט ומשמשים לסינון מזון או לסינוןו מבוץ או מים. ברוב הברווזים המשתלשלים יש לפחות כמה להקות, אך אורך, מספר ומרווח השוליים שונים עבור מינים שונים. הלמלות בדרך כלל אינן נראות לעין אלא אם כן השטר של הברווז פתוח או שיש פגיעה או עיוותים בצד השטר החושף את הלמלה. בנוסף לברווזים, אווזים, ברבורים ועופות מים אחרים, לפלמינגו יש גם להבות בולטות.
  • מסמר: לברווזים יש בליטה קטנה בקצה הצד העליון של השטר שלהם שנקרא מסמר. הצורה, הגודל והצבע של הציפורן יכולים להשתנות ועשויים להיות זהים לצבע של שאר השטרות או יכולים להיות מנוגדים לצבע השטר הראשי. הציפורן שימושית לחפירת בוץ או פסולת ועוזרת לברווזים לגלות שורשים קטנים, זרעים, תולעים ומזונות אחרים. גם לאווזים וברבורים יש ציפורניים על השטרות. עבור מינים מסוימים של ברווזים, כמו סקופיות פחותות וקלפים גדולים יותר, המסמר יכול להיות גם רמז לזיהוי שימושי.
  • טלאי חיוך: טלאי הגיחוך הוא עקומה מגחכת או דמוית חיוך בצד שטר הברווז החושף את הלמלה לסינון ולהאכלה קלים יותר. התיקון עשוי להיות בצבע שונה מהשטר, מה שהופך אותו לגלוי יותר, אך המטרה הכוללת של תיקון החיוך אינה נחקרת לעומק. לא לכל הברווזים יש טלאי חיוך, והוא נפוץ יותר אצל אווזים וברבורים מאשר ברוב הברווזים. טלאי חיוך נראה גם על שטרות הפינגווין.

ברווזים לא לועסים

למרות מבני השטרות השונים שיש לברווזים שעוזרים להם לאכול, ציפורים אלה אינן לועסות את מזונן. במקום זאת, תנועות כריכה או לעיסה קטנות עוזרות לברווזים למקם חתיכות בתוך השטרות שלהם כדי שיוכלו לבלוע כל נגיסה בשלמותה. אוכלים רכים יותר עשויים להתפרק על ידי תנועות אלה, אך ברווזים אינם לועסים בכוונה.

צפרים שרוצים להאכיל ברווזים בבריכה מקומית יכולים לקחת בחשבון את העובדה שלברווזים אין שיניים כדי להקל על האכלת העופות. מכיוון שברווזים בולעים את מזונם בשלמותם, חשוב שכל מזון המוצע לציפורים יהיה קטן דיו לבליעה מבלי לגרום לחנק או קשיים אחרים. בחירת המזונות המתאימים להאכלת ברווזים, כגון זרעי ציפורים, תירס סדוק או ירקות קטנים כמו אפונה או תירס היא חיונית, ומזונות אלה גם מזינים יותר. ברווזים יכולים גם לאכול מזונות גדולים יותר, כמו ענבים, ביתר קלות אם הם נחתכים לחתיכות קטנות יותר. אין להציע למזונות לא בריאים כמו לחם, עוגיות, צ'יפס או פופקורן לברווזים מכיוון שמזונות אלה הם זבל לציפורים, וקשה יותר לאכול שטרות חסרי שיניים.

ציפורים לא אוכלות כמו בני אדם, ואין להן שיניים באותה צורה שיש לבני אדם ובעלי חיים רבים אחרים שיניים. ללמוד על שטר ברווז ואיך הוא ניזון היא דרך נהדרת להבין מדוע ברווזים מתנהגים כפי שהם מתנהגים ואילו מאכלים הם יכולים לאכול הכי בקלות.

מאמרים בנושאים דומים
  1. איך עופות ציפורים?
  2. מלניזם ציפורים - ציפורים כהות
  3. מה אוכלים הכחולים?
  4. מתי להוציא בתי ציפורים?
  5. מתי להפסיק להאכיל יונקי דבש?
  6. מה לעשות כשאתה מוצא ציפור?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail