סיבות נפוצות ופתרונות למרתף רטוב

או אפילו ניקוז של השכן שלך עלול לגרום לבעיה שלך
אתה עלול לגלות שניקוז גג לא תקין, שיפוע קרקע לא תקין, או אפילו ניקוז של השכן שלך עלול לגרום לבעיה שלך.
 • 01

  מרתף רטוב הוא בעיה נפוצה

  מרתפים רטובים או לחים יכולים להופיע גם בבתים ישנים וגם חדשים, אם כי הם נפוצים יותר בבתים ישנים מכמה סיבות. בנייה מודרנית כוללת לעיתים תכונות שנועדו למנוע התאספות מים במרתף או להסרתם לפני שהם עלולים לגרום לנזק חמור, ותכונות מניעה ותיקון אלה חסרות לרוב בתים ישנים. בכל מקום שבו מים במרתף הם נושאים, חשוב שתתייחס אליו.

  רטיבות במרתף יכולה ליצור עובש וטחב, ולהרוס ריצוף וחומרי קיר. לחות עלולה לאפשר שימוש יעיל בחלל המרתף כשטח מגורים. גרוע מכך, קיר מרתף רטוב יכול להפוך לחבות מבנית אם לא נפתר, והוא יכול להקשות או בלתי אפשרי למכור את ביתכם.

  השיטות הנפוצות ביותר למניעת בעיות מים במרתף הן איטום קירות והוספת תכונות ניקוז כגון אריחי ניקוז ומשאבת מים לבריחת מים שנאספים במרתף. אמצעים אלה מתווספים בצורה הטובה ביותר בזמן הבנייה המקורית כאשר הם קלים יחסית וזולים להתקנה. עבור בית קיים, הוספת איטום מרתף ומערכת ניקוז היא יקרה מאוד מכיוון שהיא מצריכה חפירה ותיקוני נוף נרחבים.

  החדשות הטובות הן שלא כל המרתפים הרטובים או הדולפים דורשים הוספת איטום או מערכות ניקוז יסוד חדשות כפתרון. לעתים קרובות מאוד, מקור קירות המרתף הרטובים או מרתף דולף נמצא בחלק החיצוני של הבית, מעל פני האדמה, וניתן לתקן אותם בקלות. אתה עלול לגלות שניקוז גג לא תקין, שיפוע קרקע לא תקין, או אפילו ניקוז של השכן שלך עלול לגרום לבעיה שלך.

 • 02

  איטום מרתף הוא לא תמיד הפיתרון

  שיטות סטנדרטיות של איטום קירות מרתף יעילות רק במידה מסוימת. כוח הכובד גורם למים לזרום במורד, ואם הנכס שלך כולל שביל כניסה, פטיו או מדשאה שמשופעים לעבר הבית, המשמעות היא שהמים יזרמו כלפי מטה עד שהם נתקלים בקיר היסוד של ביתך. קיר המרתף שלך מתפקד כעת כסכר וגורם למאגר של אדמה רטובה ולחץ להצטבר על קיר המרתף שלך. הלחץ יכול לדחוף את המים לקיר שלך ודרך הסדק הקטן ביותר. גרוע מכך, הלחץ יוצר סדקים משלו בקיר. יתכן גם מי תהום לזרום מתחת לתשתית ולרצפת הבטון, שם הם יכולים לעלות דרך הרצפה עצמה.

  ככל שמייצרים יותר מים על ידי סופת גשמים או מקורות אחרים, כך הבעיה שלך גרועה יותר. זה יכול להיות מספיק קשה כדי לגרום לכשל מבני מהלחץ על קיר היסוד או מהשחיקה של תת התשתית שעליו נשען היסוד. בשלב זה, חלקים שלמים בקיר המרתף שלך עשויים להיסדק ולנשור, ודורשים בסיס יקר מאוד. זו הסיבה שבעת שיטפון אזורי נרחב במצבי אסון, ההמלצה הרשמית היא לפעמים למלא את כל המרתף במים כדי להשוות את הלחץ משני צידי החומה כדי למנוע קריסה.

  למרבה המזל, מצבים הרות אסון כאלה הם נדירים. בדרך כלל יותר, מדובר בגשם כבד ולא אופייני או גשמים תכופים הגורמים לבעיות מים במרתף, וסוג זה של סיטואציות נועד למנוע אמצעי איטום מרתף ומערכות ניקוז יסודות. אך אף אחת מהאמצעים לא מתייחסת לחלק מהגורמים הנפוצים לבעיות במים, וגם לא ימנעו כניסת מים למרתף שלך אם הגשמים עזים במיוחד.

  עם זאת, תוכלו לנקוט במספר אמצעי הגיון בריא המונעים מכמות מערכות איטום וניקוז.

 • 03

  בדוק את ציון הנוף

  גורם

  בעת בניית בתים, האזורים סביב היסוד ממולאים לעיתים קרובות באדמה רופפת, ומילוי חוזר זה עשוי להתיישב יותר מאשר הקרקעות הבלתי מופרעות שמסביב. עם הזמן, המילוי החוזר נדחס ויוצר שיפוע (דרגה) שמפנה כלפי מטה לכיוון הבסיס. כתמים נמוכים אלה ליד היסוד גורמים למים לנקז לכיוון הבית ולבריכה כנגד היסוד, שם הם זורמים לאורך הקיר, מחפשים כניסה דרך סדקים ויוצרים לחץ מסוכן.

  פתרון

  להסתובב בבית כולו בעין ביקורתית, מוודא בכיתה (עפר או דשא) מדרון משם מקירות הבסיס במרתף שלך. הקרקע צריכה להשתפל מהיסוד עם ירידה אנכית של כ -20 ס"מ במשך 61 הסנטימטרים הראשונים של המרחק האופקי מקיר היסוד. הסרת האדמה סביב תשתית פותרת את הבעיה במצבים רבים. זה עשוי להיות כרוך בהובלות בכמויות אדמות משמעותיות כדי להפוך את כיוון המדרון מיד סביב קיר היסוד.

  תיקון הציון סביב היסוד כך שהוא מתפנה יכול להיות אחת השיטות המוצלחות ביותר לסילוק בעיות מים במרתף, במיוחד בשילוב עם מרזבי גג נכונים, נפיחות, ותוספות לתעלת מי גשמים מהיסוד.

 • 04

  בדוק את שיפוע הפטיו והמסלולים

  גורם

  פטיו ומסלולי שביל עשויים מרצפות בטון או לבנים עשויים לתרום גם לבעיית המרתף הרטוב אם הם נוטים בצורה לא נכונה לכיוון הבית. משטחים מרוצפים בנוי כראוי צריכים להשתפך מהיסוד בגובה של 0,60 ס"מ לפחות לכל רגל אופקית למרחק. פטיו גדול בנוי לעיתים בצורת משפך קלה, כך שמי הגשמים זורמים לעבר המרכז ואל בור ניקוז במרכז. לעיתים בור הנקז מחובר לצינור ניקוז מחורר תת קרקעי המוביל אל הדשא, אולי באמצעות שסתום הקלה קופץ. אך אין זה נדיר שבנייה לא נכונה, או שקיעת אדמה, גורמות לפטיו לפתח שיפוע לכיוון התשתית.

  פתרון

  חלקים שלמים בקיר המרתף שלך עשויים להיסדק ולנשור
  בשלב זה, חלקים שלמים בקיר המרתף שלך עשויים להיסדק ולנשור, ודורשים בסיס יקר מאוד.

  זו יכולה להיות בעיה קשה לתיקון. לוחות בטון מלאים, אם הם קטנים מספיק, יכולים לפעמים להיות משופעים בבוץ כדי לשנות את המגרש שלהם כך שהם משתפכים מהיסוד. ניתן לפרק פטיו ומסלולי שבנים לבנים, כך שניתן יהיה לדרג מחדש את הבסיס כדי לספק את המדרון הנכון, ואז להרכיב אותו מחדש.

  יתכן ויהיה יכול ליצור שפה קטנה או סכר לאורך קצה הפטיו או השביל שבו הוא צמוד לבית. זה בשילוב עם איטום טוב של המשטח המרוצף, עשוי לסייע בהפניית מים לרוחב מהבית במקום לאפשר להם לנקז כלפי מטה לצד דופן קיר היסוד.

  כאשר פתרונות כאלה אינם מעשיים, תוכלו למזער את הבעיה על ידי וודא שקו הגג שמעל הפטיו מצויד במרזבי גג וביוביים טובים שמפנים מים הרחק מהפטיו ומהיסוד.

 • 05

  בדוק את שיפוע הכניסה

  גורם

  שבילי שביל המשתלשלים לעבר הבית יכולים גם להפנות מים כנגד התשתית, שם הם מתנקזים כלפי מטה ומחפשים כניסה למרתף. לוחות שביל הגישה מפתחים לפעמים אזורים שקועים בסמוך לשקעי מרזב הגג. המשטח הגדול והשטוח של שביל הגישה יכול לשאת מים רבים, ולכן יש לבדוק את ניקוזו.

  בעיה זו נפוצה במיוחד בשכונות בהן המגרשים צרים ושכנים סמוכים חולקים שביל שביל משותף הנוגע בשני היסודות. כל סופת גשמים תזרוק מים משני הגגות לחניה.

  פתרון

  אם שביל הגישה שלך מתנקז לביתך, ייתכן שפתרון אחד יהיה לקבל קבלן בטון לשפוך שפת מדרכה קטנה על הבית שלך שם חניה הגובלת עליו. בדרך זו, המים מכוונים כנגד שפת האדמה וזורמים במורד שביל הגישה לרחוב, ולא כנגד היסוד או קיר המרתף שלך.

 • 06

  בדוק את פריקת הגג

  גורם

  הבעיה של ניקוז לא תקין מחוץ לבית יכולה להחמיר בהרבה על ידי פריקה לא נכונה של שפכי מרזבי הגג. נפילות גגות יכולות להוסיף שיטפון מים מילולי לאזורים המועדים לבעיות ניקוז. 1500 מ ' 2 גג תשיל כ 940 גלונים של מים, בגשם סוחף 2,50 ס"מ. נניח שמים זורמים מממוצע של ארבע צינורות נפילה, יתכן שיהיו לך 235 גלונים של מים שנשפכים מתוך נפיחה אחת!

  באופן מפתיע לעתים קרובות, שפכים פשוט זורקים מים ממש בבסיס היסוד. לחלופין, הם עשויים להיות בנויים לתעלת מים דרך צינור ניקוז אנכי לאורך קיר היסוד אל מערכת הניקוז של הרגליים ומשאבת הבור. כמויות המים העצומות שזורמות מגג יכולות להכריע מערכות כאלה בקלות.

  פתרון

  הפיתרון הטוב ביותר כאן הוא להצטייד בשפכים עם הרחבות אופקיות ארוכות המעבירות את מי הגג הרחק מהיסוד לאזור בחצר בו המים נספגים או מופנים מהבית. כמו כן, וודאו כי המרזבים נקיים וזורמים כהלכה.

 • 07

  בדוק את נגר השכן שלך

  גורם

  מקור נפוץ נוסף לבעיות, במיוחד במגרשים קטנים שבהם הבתים קרובים זה לזה, הוא מים המופנים אל ביתך מנכס השכן. הסיבות הנפוצות הן דירוג נוף ירוד על רכוש השכן, או מערכת גג או מרזב גג המכוונת מים אל ביתך. זה די שכיח, למשל, שבנייה חדשה על רכוש השכן גורמת לבעיות מים עבור בתים סמוכים. אם בעיות המים במרתף מתחילות לאחר פרויקט הבנייה של השכן, המקום הראשון לבחון הוא כיצד מדרגות אדמותיהם או מבנה מערכת ניקוז הגגות שלהם.

  פתרונות

  רוב השכנים ינקטו באמצעים כדי לתקן את הבעיה אם תשומת לב דיפלומטית לנושא. אם הם נרתעים, הם גם יכולים להיאלץ מבחינה משפטית לפתור את הבעיה. וודא שאין לשכן שלך תוסף נפילה זורק מים על הנכס שלך, מוצא את דרכו בחניה שלך ומתנקז לביתך.

  פיתרון יעיל אחד לבעיות נגר מים נקרא מערכת ניקוז צרפתית. זהו פרויקט נוף בו תעלה מלאת חצץ עוזרת לכוון מים לכיוון הרצוי. בשילוב עם דירוג נוף שמפנה מים מהיסוד ולעבר הביוב הצרפתי, זו שיטה יעילה מאוד. מערכת ניקוז צרפתית המותקנת על קו הרכוש בין שני בתים צמודים זה לזה יכולה לסייע בהקלת בעיות מים לשני הבתים. שכנים ידידותיים אולי יוכלו לחלוק את העלויות של מערכת כזו.

מאמרים בנושאים דומים
 1. תיקון המרתף המוצף שלך
 2. 5 פתרונות למרתפים רטובים
 3. איטום רצפת מרתף לבנים
 4. סיבות מדוע יש לך מרתף קר
 5. מהו חלון טוב ולמה הוא זקוק לכיסוי?
 6. ריצוף גומי למרתפים
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail