גידול וטיפול בצמחי גרניום שנתיים

הפרחים קטנים יותר ופחות ראוותניים מגרניום אזורי והצמחים משמשים לעתים קרובות כשופכים במיכלים
הפרחים קטנים יותר ופחות ראוותניים מגרניום אזורי והצמחים משמשים לעתים קרובות כשופכים במיכלים.

אתה עשוי לחשוב שצמחים פורחים חד-שנתיים אדומים, ורודים או לבנים עם עלים קפלים עבים מכונים "גרניום". אתה עלול להיות מופתע לדעת כי צמחים נפוצים אלה אינם גרניום כלל. מבחינה בוטנית, הם נקראים פלרגוניום. גרניום אמיתי הם צמחים רב שנתיים הנקראים גרניום גרגר. השניים נראים דומים זה לזה והם קשורים זה לזה. בנוסף הם נראים כל כך נהדרים בעציצים ובקופסאות חלונות, והם אחד מצמחי המכולה הפופולאריים ביותר.

גרניום זונאלי לעומת רב שנתי

את הבלבול עם השמות ניתן לייחס לחילוקי דעות בין בוטנאים לגבי הסיווג. באמת הדבר החשוב ביותר שאתה צריך לדעת הוא כיצד להבחין בין השניים. גרניום מנוף רב שנתי יחזור בכל שנה וגרניום אזורי, אלה המסווגים כיום כפלרגוניום, הם צמחים רב שנתיים טרופיים הגדלים בדרך כלל כשנתיים. הם מתוארים כגרניום אזורי בגלל הסימנים דמויי האזור על העלים שלהם.

סוגים נפוצים של גרניום פלרגוניום

גרניום אזורי התגלה לראשונה בדרום אפריקה, ואם יש לכם אקלים טרופי דומה, תוכלו לגדל אותם כצמחים רב שנתיים. ארבעת הסוגים הנפוצים ביותר של גרניום הם עלי קיסוס, עלים ריחניים, מלכותי / מלאך והזנים האזוריים.

  • גרניום עלי קיסוס (Pelargonium peltatum): כשמם כן הם, לגרניום אלה יש הרגל נגרר ועלים בצורת קיסוס. הפרחים קטנים ופחות ראוותניים מגרניום אזורי והצמחים משמשים לעתים קרובות כשופכים במיכלים.
  • גרניום עלים מבושם (Pelargonium domesticum): גרניום מבושם מקבל את ניחוחו מהשמן בעלים. הם יכולים לחקות כל מיני ריחות, כמו לימון, ורד, נענע, אורן, פירות ואפילו שוקולד. הפרחים נוטים להיות קטנים ולעתים קרובות חסרי משמעות וצורות העלים ישתנו. מלבד המשיכה הנוי והריחנית שלהם, רבים יכולים לשמש גם בבישול.
  • גרניום מלכותי ומלאכי (Pelargonium domesticum): המלכות, המכונות גם גרניום מרתה וושינגטון, הם צמחים עבים מלאים עם פרחים בצבעים יוצאי דופן וגרניום מלאכים דומה למלאכים עם כנפיים זורמות לעלי כותרת.
  • גרניום אזורי (Pelargonium x hortorum): גם צמחים עבותים ומשמשים בעיקר למיכלים ומצעים, גרגריונים אלו הולברו הכלאה בגלל גודל ושפע וצבעים של פרחים; יש הרבה מאוד מגוון. עלים אליפסה צומחים על גבעולים עסיסיים. לעיתים יש עלים אזורי חום או ירוק ברונזי. פרחים יכולים להיות בודדים (חמישה עלי כותרת) או כפולים ומגיעים בצבעים לבן, ורוד, סלמון, כתום, אדום, מגנטה, לבנדר ודו-צבעים.

גידול גרניום אזורי

גרניום אזורי צומח באזורי קשיחות 9 עד 12 במחלקת החקלאות בארה"ב, כלומר צמח זה ימות אם הטמפרטורה יורדת מ -20 עד 13 מעלות צלזיוס. אז צמח זה גדל בצורה הטובה ביותר באקלים המצוי בדרום ארה"ב, קליפורניה והוואי. גרניום אזורי הם בעצם צמחים רב שנתיים טרופיים. למרות שלעתים קרובות הם גדלים כשנתיים, הם עשויים לחמם באזורים קרירים כמו אזור 7 (המערב התיכון ומרכז ארה"ב) אם יש להם הגנה מסוימת והחורף מתון.

צמחים אלה יגדלו שמש מלאה או צל חלקי, אך הם יפרחו בצורה הטובה ביותר בשמש מלאה.

גודלו של צמח זה משתנה על פי הזן. ישנם גרניומים ננסיים שלעולם לא יגיעו לגובה של יותר מ 5 עד 15 ס"מ ויש זנים חדשים יותר שמגדלים אותם לגובה ולהתפשט. באופן כללי, מרבית הגרניומים האזוריים הם בגובה של 5 עד 61 ס"מ ברוחב 12 עד 38 ס"מ.

גרניום אזורי מתחיל לפרוח באמצע האביב ויחזור על פריחה עד הכפור הראשון. מומלץ למות את כל גבעול הפרחים לאחר דהיית הפרח. זה יעודד יותר פריחה.

שתילה

גרניום אזורי אינו נורא מוקפד לגבי pH בקרקע אלא מעדיף אדמה מעט חומצית של כ -5,8 עד 6,5

אתה יכול להתחיל גרניום אזורי מזרע, ייחורים או השתלות. נטילת ייחורים הייתה השיטה המסורתית להפיץ גרניום ולשמור על זנים אהובים. אם תבחר לקחת ייחורים, דאג להשתמש בצמחים בריאים ונמרצים בלבד.

גרניום ניתן להתחיל בקלות מזרע, אם כי בדרך כלל הזרע מיועד להכלאות F1. גרניום זרעים מגודל כדי להיות עמיד בפני מחלות ולפרוח היטב בחום הקיץ.

גידול גרניום אזורי
גידול גרניום אזורי.

התחל זרעים שמונה עד עשרה שבועות לפני תאריך הכפור האחרון שלך. זה יכול לקחת עד שבועיים לנבוט ויש לשמור עליהם חמים, בין 70 ל -24 מעלות צלזיוס (21 עד 24 צלזיוס) ולחים בתהליך. צחצוח הזרעים לפני השתילה יסייע לנביטה.

התקשו צמחים צעירים לפני שתילה בחוץ. עליהם להתחיל לפרוח כחודש לאחר צאתם לדרך.

לטפל

גרניום זונאלי אינו מזין כבד, אך מכיוון שהם גדלים בדרך כלל במיכלים, הזנה קלה עם הדשן האהוב עליכם, כל שבועיים עד ארבעה שבועות, תשמור עליהם נמרצות.

לחץ על הצמחים על ידי השקיה רק לאחר שהאדמה ישבה יבשה לחלוטין במשך יום-יומיים נראה כמעודד פריחה שופעת יותר. עם זאת, אל תשאיר אותם יבשים כל כך הרבה זמן שהם מתחילים להפיל עלים ולדלדל.

אם אינך גר באזור USDA 9 ומעלה, אז הצמחים שלך יזדקקו להגנה מסוימת בחורף. אתה יכול להכניס אותם ולגדל אותם כצמחי בית בחלון אור בהיר וישיר. אתה יכול לקחת ייחורים באמצע הקיץ ולהביא את הצמחים הקטנים האלה לבית, או שאתה יכול לחורף את הגרניום שלך במצבם הרדום.

מזיקים ובעיות

לרוב, גרניום אזורי אינו נוטה למזיקים בחרקים, כאשר הם גדלים בחוץ. בפנים, כנימות ו whiteflies יכולים להפוך למטרד. אלה ניתנים לניהול בדרך כלל באמצעות תרסיס הדברה.

יש להקפיד על כמה מחלות פטרייתיות וחיידקיות, בעיקר ריקבון גזעים או שורשים הנגרמים על ידי אדמה סחוטה גרועה, עובש אפור או בוטריטיס, הגורמים לבלבול אפרפר על העלים ובסופו של דבר לעיסה רזה, במיוחד במזג אוויר לח או לח. אדמה מנוקזת היטב יכולה לסייע במניעת בעיות אלה.

גרניום בעיצוב גינות

בעוד שחלק מהגננים עשויים לחשוב כי צמחים בצבעים עזים יכולים להתחיל להסתכל מלמעלה, צמחים יפים ושופעים אלה מצוינים בכל מיני מיכלים. קשה לנצח את זני הצבעים שלהם. האדומים הבהירים הם אלגנטיים מאוד לבד ומשתלבים היטב עם פרחים בצבעים בהירים באותה מידה כמו פורטולה או נסטורטיום. הוורודים והסלמונים הרכים יותר משלימים פרחים כחולים וסגולים וגווני הלבנדר ממש בולטים ליד העלווה השרטרית של הוצ'רה או גפני בטטה.

היברידיות גרניום מיוחדות

כל שנה נראה שיש יותר היברידיות פלרגוניום לבחירה. אם אתה מוצא מקור טוב להזמין ממנו, ישנם פלרגוניומים פרחי צבעונים, פרחי קקטוס, וחלקם עם פרחים קוצניים בצורת כוכב. ישנם גם הזנים המהודרים, הגדלים יותר על העלווה המגוונת והמעוצבת שלהם.

  • פרח שושן תפוחים: פרחי פומפון בצבע צבע ורוד ולבן
  • ורד קטיפה שחור: עלים כהים וחומים שוקולד עם רק פס צר של פרחים ורודים ורודים בוהקים
  • קליופי אדום כהה: צלבה בין אזורי לעלים קיסוס, עם פרחים כפולים ואדומים כהים
  • קרח תפוז של דיוות: הכלאה F1 עם פרחים כתומים לבנים ורכים דו-צבעוניים שנראים כמו קרמיקים
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail