הירקות הטובים ביותר לגידול בגן סתיו

אך הם זקוקים למזג אוויר קריר כדי ליצור ראש
הצמחים יגדלו במזג אוויר חם, אך הם זקוקים למזג אוויר קריר כדי ליצור ראש.

אתה יכול להתחיל גינת ירק בסתיו כמעט בכל אקלים, אך הגידולים שלך ישתנו בהתאם למיקום שלך. גננים באזורי קשיחות 8 ומעלה, שהמתינו בסבלנות בחום הערפי של הקיץ, יכולים סוף סוף להתחיל כל מיני צמחי ירקות, כולל עגבניות רכות וחצילים.

גננים באקלים הצפוני יצטרכו להסתפק בגידול ירקות שנהנים מימי הסתיו הקרירים והקצרים יותר, כמו ירקות עלים, ירקות שורש, כרוב, ברוקולי וכרוב.

מתי להתחיל צמחים לגינת הסתיו שלך

כדי שגן סתיו יתבגר לפני הכפור, תצטרך להתחיל את זה באמצע הקיץ. כלומר בסוף יולי עד אוגוסט, תלוי באזור שלך. צמחים רבים יגדלו היטב במזג אוויר קריר, אבל צריך להתחיל אותם בזמן שהוא עדיין קצת חם והימים ארוכים יותר.

גני ירק בסתיו הם לעתים קרובות רק הרחבה של נטיעת רצף קיץ. כשגמר צמח אחד, נטוע במקומו ירק אחר. כמה ירקות הם קשוחים מספיק בכדי לכוון זרעים, וחלקם גדלים אפילו יותר טוב מזרע.

למרות שחלק מהירקות בעונה הקרירה זקוקים לכשלושה חודשים כדי להתבגר מזרעים, ואולי לא נראים אידיאליים לגינת נפילה, אתה יכול להתחיל זרעים בעציצים, במקום מוצל וקריר או לחפש שתילים במרכז הגן ואז להשתיל כשיש מקום פנוי בגינת הירק שלך בסתיו.

אפילו הצמחים ממליצים להתחיל מזרע, ניתן להתחיל בהשתלות, אם אתה מעדיף. התחלת זרע בעציצים והעברתם לגינה שלכם ככל שהחלל נפתח היא דרך נהדרת למקסם את הקציר שלכם.

טיפים לשתילת גינות ירק בסתיו:

 • בעת זריעה ישירה, הקפידו לבחור זנים המתבגרים בפרק הזמן הקצר ביותר. ספר חזרה מתאריך הכפור הצפוי הראשון שלך ותכנן בהתאם.
 • שתול זרעים עמוק יותר בסתיו מאשר באביב. האדמה חמה יותר בסתיו. שתילתם עמוקה מעט יותר מכפי שהחבילה מציעה, תוריד אותם במקום בו הוא קריר ולח.
 • השתלות יכולות להתמודד עם תנודות בטמפרטורה ובמים טוב יותר מזרעים ושתילים שזה עתה צמחו.
 • זרעים מרופדים המצופים בחימר זמינים לעיתים לירקות שלוקחים זמן רב לנבוטם, כמו גזר. הם שומרים על מים טוב יותר מאשר זרע לא מצופה, מה שאומר פחות השקיה ו- TLC בשבילך. עם זאת, בדרך כלל יש להזמין אותם בדואר והם יקרים יותר.
 • 01

  סלק

  כמו בכל ירקות השורש, הסלק גדל בצורה הטובה ביותר מזרע. אתה לא רוצה להפריע לשורש ברגע שהוא גדל. קל לגדל סלק ברצף, ומאפשר לך קציר מדורג מהאביב לקיץ. למרות שהסלק עדיין יגדל בחום הקיץ, הם עשויים להיות בעלי נטייה להפוך למרים ועצים במהירות. אבל סוף הקיץ הוא זמן נהדר לחדש את נטיעת הירושה, במרווחים של שבועיים עד שלושה. הנורות ימשיכו לצמוח עד להקפאה קשה, ואפילו החלקים העליונים יכולים להתמודד עם מעט כפור.

 • 02

  בוק צ'וי / פאק צ'וי

  בוק צ'וי ועוד ירקות אסייתיים אחרים מתאימים לשתילת סתיו. זני הבוק צ'וי "התינוק" כביכול גדלים כ -20 סנטימטרים בלבד וגדלים במהירות תוך כ -40 יום. הם מתענגים על מזג אוויר קריר ובסתיו יש יתרון נוסף של פחות מזיקים בעלים. מכיוון שהם לא יתברגו לזרעים במהירות האפשרית במזג אוויר אביב מחמם, אתה יכול לקצור ראשים ככל שאתה זקוק להם.

 • 03

  ברוקולי

  ברוקולי, כמו גידולי קול אחרים, גדל בצורה הטובה ביותר במזג אוויר קר. לשתילת סתיו שני יתרונות גדולים על פני שתילת האביב. ראשית, למרות שצמחי ברוקולי יכולים לסבול כפור, שתילי ברוקולי רכים אינם קשוחים כל כך וכפור בתחילת האביב יכול לזעזע אותם או להרוג אותם. ושנית, מכיוון שהפרחים הם ניצני פרחים, הם ייפתחו לאט יותר במזג אוויר קריר, וייתן לך יותר זמן למסיק. ברוקולי אכן לוקח כמה חודשים להבשיל, ולכן השתלות של מגדל מהיר כמו וולטהם, שיצאו באמצע הקיץ בסוף הקיץ, הן הימור טוב לקציר סתיו.

 • 04

  שעועית בוש

  שעועית קוטב זקוקה לעונת גידול ארוכה. הגפנים צריכות לגדול לפני שהן מתחילות להגדיר שעועית. עם זאת, זני שיחים רבים יתחילו לייצר תוך 45 יום בלבד, מה שהופך אותם למועמדים מצוינים ליבול שעועית. צמחי שעועית רכים מכדי להתמודד עם כפור, אך אם כפור מאיים, תמיד תוכלו להשליך עליהם כיסוי שורה עד שהטמפרטורות יעלו שוב.

 • 05

  כרוב

  הם עשויים להיות בעלי נטייה להפוך למרים ועצים במהירות
  למרות שהסלק עדיין יגדל בחום הקיץ, הם עשויים להיות בעלי נטייה להפוך למרים ועצים במהירות.

  סתיו הוא מזג האוויר הצומח המושלם לכרוב. הצמחים יגדלו במזג אוויר חם, אך הם זקוקים למזג אוויר קריר כדי ליצור ראש. והטעם הטוב ביותר מגיע מצמחי כרוב שיכולים לגדול בקצב יציב נחמד, עם הרבה מים. הכרוב זקוק לכל מקום בין 90-120 יום להתבגרותו, ולכן יבול הסתיו הוא הקל ביותר אם משתילים שתילים באמצע סוף הקיץ. רוב הירקות ממשפחת הכרוב קשוחים מספיק בכדי להתמודד עם כפור קל. עם הגנה מסוימת, אתה יכול להמשיך לקצור אותם גם בחורף. הם לא יגדלו כשקר, אך הם ישמרו על טריותם ואף יתמתקו.

 • 06

  גזרים

  גזר אינו המגדל המהיר ביותר, אך חלק מהזנים הקטנים יותר כמו אגודל ושוק פריז יבשילו בעוד כ -50 יום. אפשרות נוספת היא זריעת גזר הנפילה שלך במיכלים. ארגזי חלונות ארוכים בעומק של לפחות 15 סנטימטרים נהדרים לכך. אתה יכול לשמור אותם קרוב בהישג יד, שם הם נוחים להשקיה ובטוחים מפני מזיקים עם ארבע רגליים.

 • 07

  כרובית

  סתיו הוא זמן טוב יותר לגדל כרובית מאשר באביב. משהו במזג האוויר הקריר שומר על ראשים צמודים ורכים. אם חוויתם ראשים בעלי מרקם מחוספס, רוב הסיכויים הם שהם גדלו באביב. צאו להשתלות באמצע הקיץ עד סוף הקיץ וצפו בהבדל. אך זכור, תולעי כרוב עדיין יכולות להוות בעיה, לכן שקול לגדל אותן בכיסויי שורות.

 • 08

  קייל

  כרוב הוא ככל הנראה יבול הקולות הקל ביותר לגידול. הזרעים נובטים באדמה חמה או קרירה והוא גדל לעלים שלו, כך שאינך צריך לדאוג להיווצרות ראש או לפרחים נצמחים. היתרון בגידולו בסתיו הוא הקסם שקורה לכל כך הרבה ירקות שגדלים במזג אוויר קריר או נפגעים מכפור קל; העלים עדיין יהיו בעלי מרקם נהדר והטעם ימתיק ויעמיק. התחל זרעים לקציר בסתיו באמצע הקיץ עד סוף הקיץ או השתלה בסוף הקיץ.

 • 09

  חסה

  ניתן לשתול חסה כמעט כל העונה. במזג אוויר חם באמת, זה יכול להיות מריר וזרוע לזרעים. אך לרוב הזנים לוקח פחות מ- 50 יום להתבגר, כך שתוכל להתחיל לשתול זרע באמצע אוגוסט ולצמוח ברצף לסתיו. הצמחים עשויים לצמוח לאט יותר מאשר באביב, מכיוון שהטמפרטורה הולכת ומתקררת, ולא יותר חמה ומכיוון שהימים קצרים יותר, אך הטעם יהיה מתוק ופריך יותר. צמחי חסה ידרשו הגנה מסוימת מפני כפור. חסה שורשית רדודה והיא בחירה מצוינת למיכלים. אם אתה שותל את חסת הנפילה שלך בעציצים, קל מאוד להעביר אותה פנימה כדי להגן עליה מפני כפור. שתול ככה, אתה יכול לקבל חסה טרייה גם בחורף.

 • 10

  אפונה

  אפונה היא עוד ירק שאוהב להתפזר במזג אוויר קר. זנים קצרים רבים יהיו מוכנים למסיק תוך 50-60 יום. זרעי אפונה ינבטו מהר יותר במזג אוויר חם, אך הם יזדקקו ליותר מים ומעט הגנה מפני השמש החזקה כשהם צעירים. אבל כשהם מוכנים להתחיל לפרוח ולהקים אפונה, הימים והלילות צריכים להיות הטמפרטורה המושלמת בסתיו כדי להמשיך.

 • 11

  צנוניות

  צנוניות אוהבות לצמוח במהירות ובאדמה קרירה ולחה. מרבית הבעיות הקשורות בגידול צנוניות באביב (מרקם עצי, טעם חם ומר, נורות קטנות...) יוקלו על ידי זריעתן בסתיו. כדאי גם להתנסות בכמה מצנוניות "החורף", כמו ספרדית שחורה עגולה. אלה נוטים לגדול לאט יותר מצנוניות כדור הארץ ולא אוהבים חום. הם מעדיפים לשתול באמצע הקיץ ולאפשר להם להתפתח לסתיו. אתה יכול לקצור נורות בסוף הסתיו עד החורף או לאפשר להם חורף יתר באדמה ולקצור באביב הבא. הם גדלים מאוד כמו לפת.

 • 12

  תרד

  אם היית מתוסכל מההתלהבות של התרד שלך לפני שהוא אפילו מספיק גדול לאכילה, אתה הולך לאהוב לגדל אותו בסתיו. התרד לוקח רק 30-40 יום להתבגר ואפילו פחות אם אתה אוהב עלים קטנים ורכים. אתה יכול לקבל כמה זרעים של תרד ברציפות לאורך כל הסתיו. זרעי תרד מושלמים גם לזריעת חורף.

 • 13

  מנגולד שוויצרי

  אם קצרתם את המנגולד השוויצרי שלכם כחיתוך ובואו שוב, אפילו לא תצטרכו לחתוך אותו מחדש. הצמחים כנראה האטו מעט במהלך הקיץ, אך עם מעט אוויר קריר ומים הם יחזרו לייצור מלא. הם אולי אפילו שורדים את החורף, אך קוצרים אותם במהירות באביב, לפני שהם מתחילים להבריח לזרעים ולהיות קשוחים ומרים.

 • 14

  לפת ורבבות

  שני ירקות השורש הללו זקוקים לעונה ארוכה, 100 יום ויותר, כדי להתבגר, אך הם גדלים הכי גדולים, עם הטעם הטוב ביותר שלהם, אם מותר להם להתבגר בסתיו. מכיוון שהם גדלים לשורשים וצמרותיהם קשוחות למדי, לא משנה יותר מדי אם הם נפגעים מכפור - הם עשויים אפילו לטעום מתוק יותר. לפת מתבגרים מעט מהר יותר מאשר רוטבגות ולא משתפרים אם הם נשארים בקרקע זמן רב מדי, לכן יש לשתול ברצף ולהשתמש בהם כשהם מתבגרים. ניתן להשאיר את Rutabagas באדמה במהלך החורף, במידת הצורך, ולקצור אותם באביב.

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail