איך מכינים גן זן?

גנן שעושה אלילים לטבע ואוהב לפרש את העולם באופן סמלי הוא מועמד טוב לגני הזן
גנן שעושה אלילים לטבע ואוהב לפרש את העולם באופן סמלי הוא מועמד טוב לגני הזן.

הכנת גן זן היא דרך אחת ליצור מרחב מדיטטיבי בחצר. בעוד שחלק מהגננים מנצלים את תורת הצבעים, ומנצלים את האפקט המרגיע של צבעים "מגניבים", כמו כחול ולבנדר, תוכלו להשיג את אותה מטרה עם עיצוב משוכלל יותר ליהנות משלווה בחצר האחורית.

גנן שעושה אלילים לטבע ואוהב לפרש את העולם באופן סמלי הוא מועמד טוב לגני הזן. אבל חובבי גינון בעל תחזוקה נמוכה צריכים לחשוב פעמיים לפני שהם מתקינים עיצוב כזה. גני זן אולי נראים פשוטים (וזה חלק מהערעור שלהם), אבל הם הרבה עבודה גם להכין וגם לתחזק אותם. גם סגנון זה אינו בחירה מצוינת אם רוב כיף הגינון שלך נובע מגידול צמחים ראוותניים, מה שפסול מיד את רובנו (גידול צמחים הוא כמעט שם נרדף לגינון עבור רוב האנשים).

מהו גן זן?

יפן היא מדינה הררית של איים הבולטים מחוץ לאוקיאנוס. תפאורה טבעית זו מעוררת השראה, והעם היפני מעריך את היופי הגולמי של הטבע הסובב אותם. ההערכה הזו, בחלקה, היא שמסבירה את החדשנות שלהם בגן הזן.

גני הזן, שפותחו על ידי נזירים בודהיסטים ביפן העתיקה (עם השפעה סינית מסוימת), מכונים לעתים קרובות "נופים מיניאטוריים" מכיוון שמרכיביהם מסמלים היבטים של הטבע. בעיקר, מרחב החצץ הלבן (שקל יותר לעבוד איתו מאשר חול) מגרף אדוות מייצג את גלי האוקיאנוס, והסלעים הצרים והגבוהים שמבצבצים אנכית מייצגים הרים. בינתיים, הסלעים הקצרים והמעוגלים יותר או השטוחים ב"ים החול "מייצגים איים.

גם צמחים הם חלק מהטבע ולכן יש להם מקום בעיצוב, אם כי השימוש בהם מוגבל בסטנדרטים מערביים. אך ניתן לצמוח צמחים ירוקים קצרים על "האיים" או סביבם כדי לייצג צמחיית אי, וצמחים אדריכליים יכולים לשמש מבטאים. כל עצים קצרים או שיחים כי הם כלול בעיצוב חייבים להיות גזם בקפידה. למעשה, ניתן לגזום צמרות שיחים בצורה כזו שהם מייצגים איים (במקום להשתמש בסלעים למטרה זו).

ניתן לאפיין את גני הזן במספר דרכים שונות. בגלל איכותם האמנותית הבולטת, הם מופשטים למדי בהשוואה לגינות קוטג 'אנגליות. באותו קו, הם יכולים להיחשב מינימליסטיים. השימוש הסמלי שלהם בחצץ מגרף לייצוג מים מוביל לאפיון של היותם "נופים יבשים". הסתמכותם הכבדה על סלעים מובילה את חלקם להתייחס אליהם כאל "גני סלע יפניים", אם כי הכוונה (המדיטציה) שעומדת מאחורי הפיכתם שונה מזו שמאחורי גני סלע אחרים.

מכיוון שעיצוב גן הזן התפתח במהלך מאות שנים, אין טעם לנסות לברר עבורו מערך רכיבים "אותנטי" אחד. רוב הגננים המתעניינים בנושא המתגוררים בארצות רחוקות מהמזרח הרחוק מסתפקים בשילוב מספיק מרכיביו הקלאסיים בבנייתם כדי להציע גן זן אמיתי.

כלים וציוד שתצטרכו

 • חצץ לבן (חישוב הכמות הדרושה)
 • סלעים במגוון גדלים וצורות
 • מגרפה לגינה מפלדה
 • מגרפה זן מעץ
 • את חפירה
 • מעדר
 • סרט מדידה
 • מחרוזת, רמת מיתרים והימור
 • טמפר
 • בד נוף
 • שולי אבנים
 • סד גב, כפפות עבודה

בחירת האתר והכנתו

בחר אזור שטוח בחצר האחורית שלך וסמן חלק מלבני ממנו. הגודל יכול להשתנות; בנכס קטן, עשוי להיות מתאים מלבן בגודל 12 מטר על 18 מטר. אתה יכול להפחית את עומס העבודה שלך (וזה משמעותי) על ידי הסתפקות במרחב קטן יותר. אם תגדל צמחים בגינת הזן שלך, דרישות אור השמש שלהם נכללות בבחירת האתר שלך, אז החליט מבעוד מועד אם תגדל צמחים אוהבי שמש או חובבי צל, ואתר את המרחב המדיטטיבי שלך בהתאם.

גן הזן המסורתי היה חלל מוקף חומות. ההתבודדות שהושגה כך תורמה למדיטציה. עבור מרבית בעלי הבית, בניית קיר בנייה לחלל מדיטטיבי בחצר האחורית אינה רצויה או בלתי משתלמת. החלף גדר סורג כדי להשיג פרטיות זולה. שקול את זה כפרויקט נפרד, שיש לבצע לפני שאתה עושה את גן הזן (אך כולל שער רחב כדי שיהיה קל להכניס אספקה פנימה).

הצמחים הטובים ביותר לגן זן

איך מכינים גן זן

 1. נקה את החלל המלבני שנבחר לחלוטין מכל מה שיבצבץ בקרקע (צמחים, עשבים שוטים, אבנים וכו ').

 2. הכנת גן זן היא דרך אחת ליצור מרחב מדיטטיבי בחצר
  הכנת גן זן היא דרך אחת ליצור מרחב מדיטטיבי בחצר.

  בעזרת חפירה, הסר את השכבה העליונה (כמה סנטימטרים) של האדמה הקיימת.

 3. בדוק אם הוא נמצא ברמה על ידי נקישת יתדות בקרקע מקצה לקצה (לאורך ולרוחב בתוך המלבן שלך), לקשור מחרוזת ביניהן ולהשתמש ברמת המיתרים שלך.

 4. גרוף כתמים לא אחידים באמצעות מגרפה לגינה מפלדה.

 5. מהדקים את האדמה.

 6. הפעל שולי אבנים לאורך גדר הסריג. אבן מרוצפת היא בחירה טובה. שולי זה ישמור על החצץ הלבן.

 7. חפרו חורים לסלעים בהם תשתמשו לייצג הרים ו / או איים. הסידור הוא סובייקטיבי, אך לקבלת הנחיות מסוימות, שקול כיצד תכונות אלה מתרחשות בטבע וסדר את הסלעים בהתאם (בהחלט לא בתבניות סימטריות, עיגולים, קווים ישרים וכו '). כמו כן, חפור חורים לכל הצמחים שתתקין.

 8. התקן את הסלעים והצמחים בחורים שלהם. צריך להיקבר חלק ניכר מאורכם של אותם סלעים צרים גבוהים (המייצגים הרים). מיקום קצה-הקרח הזה יגרום להם להראות טבעיים יותר.

 9. הנח בד נוף מעל האדמה, ובצע חתכים כדי להכיל סלעים וצמחים.

 10. מרחו כמה סנטימטרים של החצץ הלבן. מורחים אותו במעדר כדי להפיץ אותו. מגרפים אדוות או מסתחררים בה עם מגרפת הזן העץ. חלק מתחזוקת גן הזן הוא לגרוף את העיצובים הללו חזרה לחצץ לאחר שהאלמנטים הפריעו להם.

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail