מתי הגירה של יונקי הדבש?

אספקת חומרי קינון במהלך נדידת האביב לגידול יונקי הדבש לבניית קנים במהירות ובקלות לגידול צעיריהם
אספקת חומרי קינון במהלך נדידת האביב לגידול יונקי הדבש לבניית קנים במהירות ובקלות לגידול צעיריהם.

יונקי דבש הם מהציפורים בחצר האחורית הצפויה ביותר בצפון אירופה, אך מתי יונקי הדבש נודדים? הידיעה מתי ציפורים קטנות אלה מבצעות את תנועותיהן העונתיות יכולות לעזור לצפרים בחצר האחורית להיות מוכנים לקבל אותם בברכה אל חצרותיהם, גינותיהם ומזיניהם.

על נדידת יונקי הדבש

למרות שציני דבש הם הציפורים הקטנות ביותר בעולם, נדידתם יכולה להתפרש על פני מאות או אלפי קילומטרים. אמנם ישנם יותר מ -300 מיני יונקי דבש, אך רק קומץ מהם נודדים באופן קבוע. רוב יונקי הדבש של צפון אירופה אכן נודדים עונתית בין שטחי הרבייה הצפוניים לשטחי החורף הדרומיים. שלא כמו ציפורים רבות, עם זאת, יונקי הדבש נודדים בנפרד ואינם מטיילים בעדרים עונתיים. הם נודדים במהלך היום, נשארים נמוכים באוויר כדי לצפות מקרוב באפשרויות האכלה, ונחים בלילה.

צפרים בחצר האחורית שהאכילו יונקי דבש במשך שנים לומדים במהירות שתכשיטים מעופפים אלה יכולים להיות צפויים מאוד עם דפוסי הנדידה שלהם. ציפורים בודדות נודדות לעתים קרובות באותה שעה בכל שנה, אפילו מגיעות ועוזבות את אותן החצרות תוך יום או יומיים בלבד. אבל איך הם יודעים מתי הגיע הזמן לנדוד?

כאשר יונקי הדבש נודדים

מספר גורמים משפיעים על נדידת יונקי הדבש ומתי בדיוק ציפורים קטנות אלה יוצאות לנסיעותיהן הארוכות. הגורם החשוב ביותר הקובע את עיתוי נדידת יונק הדבש הוא אור היום: כמות אור היום וזווית השמש ביחס למיקום הציפור. כאשר רמות האור משתנות באופן עונתי, יונקי הדבש אוכלים בכוונה רבה יותר, ומגדילים את משקלם ב-25 עד 40 אחוזים באמצעות היפרפגיה, כאשר ההורמונים שלהם משתנים כדי לאלץ אותם לעלות במשקל. שומן נוסף זה יהיה אנרגיה יקרה לטיסה הארוכה הקרובה שלהם.

כאשר יונקי הדבש נודדים
כאשר יונקי הדבש נודדים.

גורמים נוספים המשפיעים על נדידת יונקי הדבש כוללים:

 • מקורות מזון טבעיים: יונקי דבש ינועו בדרכי הנדידה שלהם ככל שמקורות המזון מופיעים ונעלמים. מקור המזון החשוב ביותר הוא פרחים המייצרים צוף, אך זמינותם של חרקים היא גם גורם שיכול להשפיע על מתיחת יונקי הדבש וכמה מהר הם נוסעים. זה נכון במיוחד באביב כאשר חרקים בשפע הם מקור מזון מרכזי עבור בקעות יונקי הדבש כדי לקבל מספיק חלבון לצמיחה בריאה.
 • דפוסי מזג אוויר: סופות מקומיות ורוחות חזקות עלולות להשפיע על נדידת יונקי הדבש במידה קלה, לעכב את מסעות הציפורים ביום או יומיים. במהלך נדידת האביב, יונקי הדבש עלולים להיתפס בנפילות ציפורים. במזג אוויר נופל של סתיו, יונקי דבש נודדים עשויים לבלות במקומות בטוחים עד שבוע-שבועיים כדי לחכות לתנאי נסיעה טובים יותר.
 • גיל: לעתים קרובות ציפורים בוגרות מתחילות את נדידתם מוקדם יותר מאשר עופות צעירים. יונקי הדבש הצעירים לוקחים יותר זמן לבנות את כוחם ובגרותם החדשה לפני שהם יוצאים למסע ההגירה הארוך. ציפורים שבקעו מוקדם יותר השנה עשויות לנדוד מעט מוקדם יותר גם בהשוואה לברדלים שהונחו מאוחר יותר בעונת הרבייה.
 • מין ציפורים: אצל מינים של יונקי דבש, כמו יונקי הדבש אודם, גברים נודדים כמה ימים לפני הנקבות. זה נותן לציפור הזכרים זמן להקים שטחים כדי שיוכלו לחזר בהצלחה אחר נקבות שהגיעו בתחילת עונת הרבייה. הם פועלים באותו דפוס עבור הגירת סתיו להקמת שטחי חורף.
 • מרחק נדידה כולל: ככל שעופות הדבש יצטרכו לנדוד, כך הם מתחילים את דרכם מוקדם יותר. Hummingbird המאדים, למשל, יש את ההגירה הארוכה ביותר של יונק דבש כל מינים-נסיעה בין מקסיקו ואלסקה-ועשוי להתחיל להעביר הרבה לפני מינים יונקים דבש אחרים נוסעים.

באביב, יונקי דבש עשויים להתחיל לטוס צפונה כבר בינואר, ולוקח כמה חודשים לנסוע לשטחי הרבייה שלהם ולהגיע עד אמצע מאי לחלקים הצפוניים ביותר בטווח. בסתיו מינים מסוימים מתחילים לנדוד כבר ביולי, אם כי רוב יונקי הדבש אינם מתחילים את תנועותיהם דרומה עד סוף אוגוסט או אמצע ספטמבר.

עוזר ליונקי הדבש הנודדים

צפרים בחצר האחורית יכולים לנקוט בכמה צעדים בכדי לסייע לנדידות יונקי הדבש. זהו אחד המיתוסים הנפוצים ביותר להאכלת ציפורים שהאכלת יונקי הדבש תמנע מהם את נדידתם. זה פשוט לא נכון. למעשה, צפרים מתוחכמות מעלות את מאכלי יונקי הדבש שלהם מוקדם באביב ושומרים עליהם עד מאוחר בסתיו כך שלציפורים יש מקור מזון מוכן ולא משנה כמה פרחים מקומיים פורחים. דרכים אחרות לעזור להעברת יונקי הדבש כוללות:

 • נטיעת פרחים כדי למשוך יונקי דבש עם מקור מזון טבעי, כולל פרחים פורחים מוקדמים ומאוחרים עבור צוף בשפע באביב ובסתיו.
 • אספקת חומרי קינון במהלך נדידת האביב לגידול יונקי הדבש לבניית קנים במהירות ובקלות לגידול צעיריהם.
 • נקיטת צעדים בכדי למנוע מצוף יונקי הדבש לקפוא בסוף הסתיו, כך שהוא עדיין זמין לעופות יונקי הדבש המאוחרים.
 • שמירת האכלה לציפור נקיה ו החלפת צוף מפונק עם מי סוכר טרי באופן קבוע, כך שזה יהיה בטוח ובריא עבור יונקי דבש רעבים.
 • תמיכה ביוזמות שימור ובשימור בתי גידול בשטחי החורף של יונקי הדבש כך שיהיו להם שטחים בטוחים בשני קצוות הנדידה.

הידיעה מתי יונקי הדבש נודדים מעניקה לצפרים ציר זמן נדידה כדי לצפות מתי הם יראו את הציפורים היפות הללו, ונקיטת צעדים שיעזרו להם תבטיח נדידות מוצלחות לדורות יונקי הדבש.

מאמרים בנושאים דומים
 1. מלניזם ציפורים - ציפורים כהות
 2. האם יש לברווזים שיניים? כן ולא!
 3. מה אוכלים הכחולים?
 4. מתי להוציא בתי ציפורים?
 5. מתי להפסיק להאכיל יונקי דבש?
 6. מה לעשות כשאתה מוצא ציפור?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail