מאפייני האקלים והגנים הים תיכוניים

הים התיכון ואגן הים
הים התיכון ואגן הים: בסך הכל 21 מדינות נוגעות בים התיכון.

האם אתה יכול לחיות באקלים ים תיכוני אם אינך גר בים התיכון? התשובה הקצרה היא כן.

הנה אחת הדרכים הקלות ביותר לקבוע אם אתה מתגורר באקלים ים תיכוני: תפוס את כדור הארץ הקרוב ביותר, אתר את האזור הים תיכוני עם האצבע (זה יהיה האזור עם הים התיכון, איטליה, יוון, אלבניה, מרוקו, ספרד, ועוד). ואז, כשאתה שומר את האצבע באותה נקודה, סובב לאט את הגלובוס כך שיישאר בקו רוחב של 30-40 מעלות מצפון ומדרום לקו המשווה, בצד המערבי של היבשות. אלה האזורים שנהנים מאקלים ים תיכוני. הם כוללים:

 • הים התיכון ואגן הים: בסך הכל 21 מדינות נוגעות בים התיכון.
 • אוסטרליה: האזורים הדרומיים והמערביים של המדינה.
 • אפריקה: מרוקו, צפונית לאלג'יריה, צפונית לתוניסיה, ואזור מחוז קייפ בדרום אפריקה.
 • דרום אירופה: החוף המרכזי של צ'ילה וחלקים מארגנטינה.
 • קליפורניה וחלקים מבאחה קליפורניה, או מקסיקו.
 • אסיה: מערב פקיסטן וחלקים מהמזרח התיכון.

תכונות של אקלים ים תיכוני

פופולרי כמו הרעיון של אקלים ים תיכוני וגינון, שטחים אמיתיים עם אקלים זה תופסים רק כ -3% משטח הארץ. לאקלים ים תיכוני אמיתי יש חלק מהתכונות הבאות או את כולן במשותף עם אזורים דומים אחרים. אלו כוללים:

 • גשמים לא סדירים. הגשמים השנתיים נמוכים, ויותר מחצי יורדים בחורף.
 • הטמפרטורות נעות בין חם לחם בקיץ (או בעונת שמש גבוהה), עם שיעורי אידוי גבוהים; בעוד שהם באמצע עונת השמש הנמוכה עם שיעורי אידוי מופחתים.
 • למעט חריגים מזדמנים, באופן מסורתי אין טמפרטורות מקפיאות במהלך החורף. חודשי החורף נחשבים קרירים; כלומר, אין שלג.
 • הצמחייה המקומית של האזורים, הצמחים הים תיכוניים, מורכבת בעיקר מצמחים סקלרופיליים ירוקי-עד ועצים שהסתגלו למתח האקלים של חום ויובש. צמחים מקומיים לרוב רדומים בקיץ, הנגרמים על ידי חום ומחסור בלחות קרקע, למעט אזורי חוף מעורפלים.
 • שריפות רווחות במהלך הקיץ והסתיו, ומזרז בחודשים ללא גשם. זוהי דרך טבעית לחידוש הגידול הצומח ולשמירה על בריאותם וחיוניותם של קהילות צמחים מקומיות.

אקלים וגנים ים תיכוניים

באופן אידיאלי, אם אתה גר באזור עם אקלים ים תיכוני או סובטרופי, אתה יכול לגדל רבים מהצמחים שמקורם באזורים אלה. אקלים ים תיכוני תורם לחיות בחוץ מכיוון שהתושבים נהנים מתקופות ארוכות יותר של מזג אוויר חם ומשקעים נדירים. אך אין זה אומר שלא ניתן לגדל צמחים ים תיכוניים באזורים אחרים. אם אתה מעוניין בצמח מסוים, עדיף ליצור קשר עם משתלה מקומית מכובדת, גן בוטני, אוניברסיטה או ארגון גננים אמן לקבלת הצעות מקומיות באזורך.

צמחים ים תיכוניים פופולריים

אם היית נוסע לאגן הים התיכון או לכל אזור עם אקלים ים תיכוני, כמה מהשיחים, העצים, הצמחים הרב שנתיים וצמחים אחרים שאתה עלול למצוא שגדלים שם כוללים: ערער, הדס, זית, פיסטוק, מטאטא ספרדי, הדרים, הידראנגאה, בוגנוויליה, זלזלת, אקליפטוס ואלונים (פורטוגזית, ולוניה).

צמחים אחרים הגדלים באקלים ים תיכוני כוללים ג'קארנדה, מגנוליה, יסמין, אלוורה, אגבה, שיטה, גרניום, פרגים, ים-חוטם, בשרניים, ויסטריה, לענה, ערמונית, יוקה, סלוויה, עץ התות, עץ שעועית החרוב, סלעית, אופוריה, וכף האוהדים הים תיכונית. צמחים ארומטיים ועמידים לבצורת באזור זה כוללים גם לבנדר, רוזמרין, שומר, מרווה וטימין.

מאמרים בנושאים דומים
 1. הכל אודות מיצים של עץ קוף ברזילאי ועץ
 2. מהו FSC מוסמך?
 3. איך מכתים עץ?
 4. היסטוריה קצרה של יו"ר אדירונדאק
 5. כיצד להכתים סיפון עץ?
 6. כיצד להשתמש בקמיני דלק ג'ל?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail