הכל אודות ריהוט ראטן וראטן

במבוק וריהוט טרופי אחר היו פופולריים ביותר
בשיא האימפריה הבריטית במאה ה -19, במבוק וריהוט טרופי אחר היו פופולריים ביותר.

ראטאן הוא סוג של דקלים דמויי גפן מטפסים או נגררים שמקורם בג'ונגלים הטרופיים של אסיה, מלזיה וסין. אחד המקורות הגדולים ביותר היו הפיליפינים. ניתן לזהות ראטאן של פאלאסאן על ידי גבעוליו הקשוחים והמוצקים, שקוטרם באורך של עד סנטימטר אחד וגפניו שגדלים בין 200 ל -500 מטר.

כשנקצרים ראטן, חותכים אותו לאורכים של 13 מטר ומסירים את העטפה היבשה. גבעוליו מיובשים בשמש ואז מאוחסנים לתיבול. לאחר מכן, עמודי הראטאן הארוכים הללו מיושרים, מדורגים לפי קוטר ואיכות (לפי הצמתים שלו; ככל שפחות פנימיות, יותר טוב), ונשלחים ליצרני רהיטים. הקליפה החיצונית של ראטן משמשת לקנינים, ואילו החלק שלה הפנימי דמוי קנה משמש לשזירת רהיטי נצרים. נצרים הם תהליך האריגה, ולא צמח או חומר ממשי. הכותל הוצג למערב בראשית המאה ה -19, והפך לחומר הסטנדרטי למקל. כוחו וקלות המניפולציה שלו (מניפולציה) הפכו אותו לאחד הפופולאריים מבין החומרים הטבעיים הרבים המשמשים בעבודות נצרים.

התכונות של ראטן

הפופולריות שלו כחומר לרהיטים - הן בחוץ והן בפנים - אינה ניתנת לטעות. מסוגל להיות כפוף ומעוקל, ראטאן מקבל צורות עקומות נפלאות רבות. צבעו הבהיר והזהוב מבהיר חדר או סביבה חיצונית ומשדר מיד תחושה של גן עדן טרופי.

כחומר, הראטן קל משקל וכמעט אטום וקל לתנועה וטיפול. זה יכול לעמוד בתנאים קיצוניים של לחות וטמפרטורה ועמיד בפני חרקים.

האם קש ומבוק זהים?

לראיה, ראטאן ובמבוק אינם מאותו צמח או מינים זהים. במבוק הוא עשב חלול עם רכסי צמיחה אופקיים לאורך גבעוליו. הוא שימש לבניית רהיטים ואביזרים קטנים בסוף המאה ה -19 ובתחילת המאה העשרים, במיוחד באזורים טרופיים. כמה יצרני רהיטי במבוק שילבו עמודי קש מחלקותם והוסיפו אותם.

ראטאן במאה ה -20

בשיא האימפריה הבריטית במאה ה -19, במבוק וריהוט טרופי אחר היו פופולריים ביותר. משפחות שהוצבו פעם באזורים הטרופיים ובמדינות אסיה חזרו לאנגליה עם ריהוט הבמבוק והראטאן שלהם, שבדרך כלל הובא לבית בגלל האקלים האנגלי הקריר.

בתחילת המאה ה -20, רהיטי ראטאן מתוצרת פיליפינים החלו להופיע באירופה, כאשר המטיילים החזירו אותם לספינות קיטור. רהיטי ראטאן מוקדמים מהמאה ה -20 עוצבו בסגנון ויקטוריאני. מעצבי תפאורה הוליוודיים החלו להשתמש בריהוט ראטאן בסצינות חוץ רבות, תוך שהם מעוררים תיאבון לקהלים הולכים לסרטים ומודעים לסגנון, שאהבו כל מה שקשור לרעיון של אותם איי רומנטיים ורחוקים מרחוק הים הדרומי. נולד סגנון: קראו לו דקו טרופי, טיקי, הוואיאנה, טרופי, אי, ים דרום, קון טיקי או כל דבר אחר.

בתגובה לבקשה הגוברת לרהיטי גן ראטן, מעצבים כמו פול פרנקל החלו ליצור מראה חדש לראטן. לזכותו של פרנקל זוכה הכיסא חמוש הבייגלה המבוקש ביותר, המטביל במשענת היד. חברות שבסיסה בדרום קליפורניה הלכו במהירות בעקבותיהן, כולל טרן שמש ראטאן מפסדינה, חברת ריטס ושבע הים.

זוכרים את הרהיטים בהם ישב פריס בילר בחוץ במהלך סצנה בסרט, יום הפסקה של פריס בילר או הסלון בסדרת הטלוויזיה הפופולארית, נערות הזהב? שניהם עשויים ראטן, ולמעשה שוחזרו חתיכות ראטאן וינטאג 'משנות ה -50. בדיוק כמו בימים קודמים, השימוש בראטן וינטג 'בסרטים, בטלוויזיה ובתרבות הפופ סייע לדרבן עניין מחודש ברהיטים בשנות השמונים, והוא המשיך להיות פופולרי בקרב אספנים ומעריצים.

יש אספנים שמתעניינים בעיצוב, או בצורתו, של חתיכת ראטן, בעוד שאחרים רואים כי יצירה רצויה יותר אם יש בה כמה גבעולים או "קווצות" מוערמים או ממוקמים יחד, כמו על זרוע או על בסיס כיסא.

ההיצע העתידי של ראטאן

בעוד שראטן משמש במגוון מוצרים, החשוב ביותר הוא ייצור רהיטים; ראטאן תומך בתעשייה עולמית המוערכת ביותר מ -3 מיליארד אירו לשנה, על פי הקרן העולמית לטבע (WWF). בעבר, חלק גדול מהגפן הגולמית שנבצרה מסחרית יוצא ליצרנים מעבר לים. אולם באמצע שנות השמונים, אינדונזיה הנהיגה איסור ייצוא על גפן קש קש כדי לעודד ייצור מקומי של רהיטי ראטן.

עד לאחרונה כמעט כל הראטן נאסף מיערות גשם טרופיים. עם הרס היער והסבתו, אזור המחיה של הראטן פחת במהירות בעשורים האחרונים, והראטן חווה מחסור בהיצע. אינדונזיה ומחוז בורנאו הם שני המקומות היחידים בעולם שמייצרים ראטאן המוסמך על ידי מועצת ניהול היערות (FSC). מכיוון שהוא זקוק לעצים כדי לגדול, ראטאן יכול להוות תמריץ לקהילות לשמר ולהחזיר את היער על אדמתן.

משאבים:
ראטאן: נוחות טרופית ברחבי הבית מאת הארווי שוורץ (שיפר הוצאה לאור בע"מ; 1999)
מילון הרהיטים מאת צ'רלס בויס (ינשוף ספרים, הנרי הולט ושות 'בע"מ, 1985)

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail