מרפסת מול פטיו: מה ההבדל?

המילה "מרפסת" נובעת מהמילה הצרפתית העתיקה porche
המילה "מרפסת" נובעת מהמילה הצרפתית העתיקה porche, מלשון השורש המעבר לטינית.

ההגדרות של המונחים מרפסת ופטיו תלויות במידה מסוימת באזור מגוריך. באזורים מסוימים במדינה יש הבחנה מובנת היטב - מרפסות הן מבנים מוגבהים המחוברים לבית, עם רצפה, קירות וגג ממוסגרים בעץ, המשמשים אזור מוגן עבור הכניסה הקדמית או האחורית בבית. לעומת זאת, פטיו נתפס כמבנה צמוד קרקע עם חומר רצפה מרוצף.

אבל באזורים אחרים, במיוחד אלה עם יסודות לוח על כיתה, ההבחנה פחות ברורה. כאן, הן הפטיו והן המרפסות עשויים להיות מרוצפים אזורי מגורים חיצוניים המצויים עם ריהוט גן. הם יכולים להימצא בחצרות קדמיות או בחצרות אחוריות, וניתן להשאיר אותם פתוחים לשמיים או לכסות אותם בסוכת תקורה או במבנה גג.

מה זה מרפסת?

בעיקרון, מרפסת מוגדרת ברוב האזורים כמבנה חיצוני עם גג פתוח בדרך כלל בצדדים. הוא מחובר למגורים הראשיים, או לפרויקטים, ומגן על הכניסה או משמש מקום מנוחה לדיירים לבדר וליהנות מהאוויר הצח. לפעמים מכנים אותה מרפסת או אכסדרה.

המילה "מרפסת" נובעת מהמילה הצרפתית העתיקה porche, מלשון השורש המעבר לטינית. המבנה שורשיו ביוון העתיקה וברומא, שם מבנים כמו האקרופוליס באתונה כללו "מרפסת העלמות" באוויר הפתוח. בימי הביניים האיטלקיים, המרפסות קיבלו צורה של לוגיות - גלריות באוויר הפתוח והגגות שימשו לספק מחסה מפני השמש האיטלקית החמה.

המרפסת הקדמית האירופית הופיעה בראשית שנות ה 1700, וכעבור 100 שנה הפכה למתקן של אדריכלות אירופית. חלק מהמרפסות הראשונות באירופה נבנו על ידי מהגרים ועבדים מאפריקה. אחרים נבנו ככל הנראה על ידי אירופאים שהתאימו בתים וארכיטקטורה לאקלים חם יותר. בתים קולוניאליים צרפתיים וספרדיים קדומים הציגו מרפסות או מרפסות, הכוללות גגות מקורים ולעתים קרובות נכרכו סביב המגורים. בסגנונות ארכיטקטוניים אחרים הוצגו גם מרפסות, כולל איטלקית, תחייה יוונית, תחייה גותית, סטייל סטיק, אימפריה שנייה, תחייה רומנסקית, קווין אן, שלבקת חוגרת, אומן (בונגלו או אומנויות ומלאכות) וערבה. תנופת הדיור שלאחר מלחמת העולם השנייה הביאה לסיום הפופולריות של המרפסות הקדמיות, שכן הפרטיות והבידור נדחקו לחצר האחורית.

באקלים קר יותר או כאלו המומים על ידי חרקים, אין זה נדיר לקירות את דפנות המרפסת עם מסכים נשלפים כדי להגן מפני חרקים, או אפילו לכלול לוחות חלונות כדי להאריך את התועלת של המרפסת לחודשים הקרירים יותר.

מהו פטיו?

שלא כמו מרפסת, שתמיד מחוברת לבית, פטיו יכול להיות מבנה צמוד או מאפיין נוף מנותק. זה כמעט תמיד משטח מרוצף, המשתמש באבן טבעית, מרצפות בטון או בטון יצוק כמשטח מתחת לרגליים. בדרך כלל נותר פתוח לשמיים, פטיו הוא מבנה חיצוני רב-תכליתי יותר ממרפסת והוא בדרך כלל גדול בהרבה. אחד השיקולים החשובים ביותר בבניית פטיו הוא יצירת גישה נוחה בין המטבח הפנימי למטבח החיצוני או לפינת האוכל. בעת התכנון, שקול מי ישתמש בפטיו ואילו פעילויות יתקיימו. פטיו נחשב בעיקר כמקומות לבשל, לסעוד ולארח.

המילה פטיו באה מהמילה הלטינית patere, שפירושה "לשכב פתוח". מקורו בארכיטקטורה ספרדית או ספרדית-אירופית, לרוב זהו מרחב חיצוני הפתוח לשמיים, אם כי יכול להיות בעל מבנה מגן תקורה. במהלך המאה ה -15 בספרד הפכו פופולרי פטיו מרכזי מרובע המוקף בגלריות ובפורטיקו. במהלך השנים שלאחר מלחמת העולם השנייה בארצות הברית, פאטיו היו לוחות בחצר האחורית של בטון יצוק בצורות שונות. לאחרונה פטיו מרוצפים לרוב בלבנים, אבן טבעית או מרצפות בטון.

מתי לבחור מרפסת על פני פטיו

מרפסת היא בדרך כלל מרחב מעבר מקורה המגן על הכניסה הקדמית של הבית (לפעמים הכניסה האחורית). לעתים קרובות הוא משמש פונקציה תועלתנית, כגון מקום להתכונן ליציאה או כניסה לבית או לאחסון אביזרי חוץ. מרפסות משמשות לעתים קרובות גם למנוחה שקטה או למפגשים חברתיים קטנים. באזורים מסוימים, המרפסת נתפסת כתכונה לחיסכון באנרגיה, אזור חיץ או "נעילת אוויר" בין הכניסה לבית ומזג האוויר החיצוני הקשה.

פטיו, לעומת זאת, הוא בדרך כלל שטח מרוצף בחצר האחורית המיועד במפורש לבישול בחוץ, סעודה ואירוח - ולא מרחב תועלתני. פטיו הוא הבחירה הטובה ביותר אם אתם רוצים ליהנות מאור השמש, מכיוון שהוא בדרך כלל נשאר פתוח לשמיים.

מרפסת
 • המילה פטיו באה מהמילה הלטינית patere
  המילה פטיו באה מהמילה הלטינית patere, שפירושה "לשכב פתוח".

  תמיד מחובר לבית

 • מספק כניסה מעבר לבית

 • לעתים קרובות הרצפה ממוסגרת בעץ

 • תמיד יש מבנה גג

 • באופן מסורתי תכונה בחצר הקדמית

פטיו
 • עשוי להיות צמוד לבית או מנותק

 • משמש בדרך כלל לסעודה או לאירוח

 • משטח הרצפה מרוצף

 • בדרך כלל פתוח לשמיים

 • בדרך כלל תכונה בחצר האחורית

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail