מאפייני ההיסטוריה של הוורנדה

ורנדה מגיעה מהמילה ההינדית varaṇḍā
ורנדה מגיעה מהמילה ההינדית varaṇḍā, המילה הפורטוגזית varanda, קשורה אולי למילה הספרדית baranda.

בפשטות, מרפסת מקורה היא גלריה פתוחה, מנזר, מרפסת או אכסדרה, לפעמים סגורה בחלקה, לאורך החלק החיצוני של בניין מגורים. נראה כי למורדות יש שורשים מודרניים באוסטרליה, שם הופיעו לראשונה במבנים קולוניאליים בשנות ה -50 של המאה העשרים. שילוב של סגנון אדריכלי המכונה פיליגרן ויקטוריאני (או סתם פיליגרן), בנייני מגורים באוסטרליה ובניו זילנד הסמוכה, יחד עם בניינים מסחריים (במיוחד מלונות), הציג מרפסות עם מסכי ברזל יצוק דקורטיביים, "תחרה" מברזל יצוק (פיליגרן) או סריג עץ.

"אולי ההמצאה הגדולה ביותר שידעה האדם היא המרפסת, הנפוצה במדינות דרום אירופה ואהובה מאוד על הוויקטוריאנים באנגליה, ועדיין חדר חיוני באקלים חם, שם הוא יכול לשמש כחדר שינה בחודשים החמים ביותר. "כותב דייוויד סטיבנס בספרו The Room Outside: Designing Your Living Living Outdoor. הוא ממשיך: "זהו בית חצי טעים בין פנים לחוץ, בו תוכלו להירגע בבריכת צל, רצוי עם משקה, תוך התבוננות בחום האפייה מרחק מטרים ספורים."

ורנדות ברחבי העולם

ארכיטקטורה קולוניאלית ספרדית, כולל סגנון התחייבות המשימה, שהיה פופולרי במערב אירופה בתחילת המאה העשרים, שילבה לעתים קרובות מרפסות - בחלק החיצוני ובמקרים מסוימים לאורך חלק מהקירות הפנימיים של החצרות. כמה מהבתים המורכבים יותר של התקופה נבנו כך שכל חדר נפתח למרפסת מקורה בחצר.

בניו אורלינס, בית העירוני הקריאולי כולל מרפסות, כמו גם בניינים אחרים באזור. כנראה סגנון האדריכלות הפופולרי ביותר בעיר הדרומית הוא סגנון העירוני קריאולי בשם המתאים, עם מבנים הבנויים מלבנים או טיח, מרפסות מורכבות מברזל יצוק ומרפסות. מבנים איקוניים אלה מהווים את רוב העיר הרובע הצרפתי המפורסם של ניו אורלינס ורחוב בורבון.

באפריקה נבנו רבים מהבתים הקולוניאליים המוקדמים עם מרפסות גדולות, שאפשרו לתושבי הבית לשמור על קור רוח במהלך תקופת החום באזור, לבדר את האורחים ולפקח על שדותיהם. לערבים העומניים יש גם וריאציה על המרפסות באקלים החופי, כאשר ארכיטקטורת הארמון כוללת מרפסות עם תקרות גבוהות בכל חופי מזרח אפריקה.

על ספינות תענוגות, חדרי מרפסת הם חדרים שכיסו מרפסות פרטיות לעתים קרובות עם ערכת אוכל חיצונית קטנה. הם מועדפים על ידי אורחים שאוהבים נוף, חדר משודרג, או נוטים לחולי תנועה וזקוקים לאוויר צח ונוף לאופק. בדרך כלל, הם עולים יותר מחדרי תא או מדינות, הנמצאים לכיוון מרכז הספינה.

מרפסת או מרפסת מקורה?

ורנדה מגיעה מהמילה ההינדית varaṇḍā, המילה הפורטוגזית varanda, קשורה אולי למילה הספרדית baranda. המילה הצרפתית, veranda, הושאלה מהאנגלית. מקובל בדרך כלל שהמילה כפי שהייתה נהוגה באנגליה ובצרפת הובאה על ידי האנגלים מהודו. מילים נרדפות כוללות מרפסת, גלריה, טרסה, מרפסת, פטיו, אכסדרה ולאנאי.

אם מישהו אומר לך את מרחב המגורים החיצוני בביתו שנראה בצורה חשודה כמו מרפסת או מרפסת הוא מרפסת מקורה, זה:

 • אולי היסטורי או משמעות אדריכלית, כמו אחת הדירות בסגנון טאונהאוס קריאולי בלואיזיאנה.
 • חדש יותר, אך תוכנן על ידי אדריכל המכיר את מאפייני המרפסת או שילב את הרצון של הלקוח / ה שלו למרפסת מקורה בתכנון.
 • קראו למרפסת מקורה של מישהו שאין לו מושג על מה הם מדברים, אבל שמע את המילה בשלב כלשהו ונצמדה אליה כי הם מאמינים שהיא נשמעת רומנטית או גבוהה. אם כן, הם כנראה מאייתים את זה כמרפסת ומקפידים לומר לך את זה. חייכו, היו אדיבים, קבלו את הצ'ולפ המנטה או הסיד המוצע, ואז התכוננו לשאול את המארח שלכם על ההיסטוריה האדריכלית של המרפסת שלו.

ורנדות בתרבות הפופ

המילה פופולרית עבור שמות של מסעדות; בתי מלון; חיות מחמד; כשם תינוק לנערות; קווי ריהוט ואביזרי חוץ, אופנה; להקה בשם Verandas, זמרת בשם Veranda; והוא שמו של מגזין בית, סגנון חיים וגן. אולי שמעתם על:

 • רצח בבית ורנדה (גיבורות טקסס בסכנה) מאת שריל בולן
 • Veranda: The Art of Living Living מאת ליסה ניוסום
 • בתי הוורנדה מאת ליסה ניוסום
 • אור על המרפסת של סיג'י וור
 • הוורנדה של כרמן, סרט מוזיקלי אנימציה קצר משנת 1944 מאת טריוטונס על שירת אופרה, שמלה אדומה וחתול לבוש סטילטו בשם כרמן
מאמרים בנושאים דומים
 1. מהי אכסדרה?
 2. מרפסת מול פטיו: מה ההבדל?
 3. מהי חצר או אטריום כחלק מבית?
 4. מדריך לרכישת בד חיצוני לכריות וכריות
 5. רעיונות לקישוט חוץ ידידותיים לתקציב
 6. הכל אודות ריהוט ראטן וראטן
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail