כיצד לגזום צמחי זלזלת?

הזמן המתאים לגזום צמחי זלזלת תלוי בשאלה אם הצמח פורח בצמיחה מהעונה הקודמת או הנוכחית
הזמן המתאים לגזום צמחי זלזלת תלוי בשאלה אם הצמח פורח בצמיחה מהעונה הקודמת או הנוכחית.
סקירה כללית
 • זמן כולל: 60 דקות
 • רמת מיומנות: ביניים
 • עלות משוערת: 0 €

צמחי זלזלת, כולל טיפוס על גפנים וזנים מתפשטים, כוללים פרחים גדולים וצבעוניים. גידולם קל למדי, אך גיזום זלזלת נוטה לעורר פחד אצל חלק מהגננים. אך הפחד הזה אינו מוצדק, מכיוון שגיזום פשוט מסתכם כאשר זלזלתך פורחת. כמו מיני גן רבים עם פרחים גדולים, בדרך כלל גוזמים גפני זלזלת כדי לעודד צמיחה חדשה ופרחים נוספים. ללא גזירה, כל גידול (ופרחים חדשים) יישאר מוגבל בראש או בקצות הגפנים.

מה שאתה תצטרך

ציוד / כלים

 • מזמרה לעקיפת גיזום

הוראות

לצורך גיזום ניתן לשבור זלזלת לשלוש קבוצות עיקריות:

 • קבוצה 1: מדובר בפריחה מוקדמת של האביב הפורח על צמיחת השנה הקודמת (עץ ישן). הם נעשים פורחים עד אמצע האביב. הזנים הפופולריים בקבוצה זו כוללים זנים C. armandii, זנים C. montana ו- C. apina.
 • קבוצה 2: מדובר בפריחה באביב ובתחילת הקיץ. הם מייצרים פרחים על הצמיחה של השנה הקודמת, כמו גם על צמיחה חדשה. רוב אלה היברידיות עם פרחים גדולים מאוד. קבוצה זו כוללת זנים ממין Clematis patens.
 • קבוצה 3: קבוצה זו מייצרת פרחים בצמיחה מהעונה הנוכחית בסוף הקיץ ובסתיו. זנים פופולריים כוללים כלאיים, כמו זלזלתו של ג'קמן ו'ארנסט מרקהאם '.

אם אינך יודע לאיזו קטגוריית גיזום זלזלתך נופלת, צפה בצמח לעונה כדי לשים לב מתי וכמה פעמים הוא פורח.

 1. גזם זלזלת פריחת האביב המוקדמת (קבוצה 1)

  זו קבוצה שאפשר להשאיר אותה ללא הגזמה במשך כמה שנים ללא השפעה שלילית רבה. אבל כשאתה גוזם אותם, עשה זאת ברגע שהם מסיימים לפרוח באביב. מכיוון שצמחים אלה פורחים על עץ ישן, אתה רוצה לתת להם כמה שיותר זמן להתפתח לעונה הבאה. זה בדרך כלל אומר שיש לגזום אותם לפני סוף יולי.

  כדי לגזום, הסר תחילה כל גבעולים מתים או פגומים. לאחר מכן גזור גבעולים חיצוניים סוררים חזרה לגבעולים עיקריים עציים או בסמוך לגובה הקרקע. מה שאתה גוזם הוא באמת עניין של איך ברצונך לעצב את הצמח.

 2. זלזלת פריחת האביב והקיץ (קבוצה 2)

  זני זלזלת בקבוצה זו בדרך כלל מייצרים סומק כבד של פרחים באביב ואז פורחים שוב בכמויות קטנות יותר בהמשך העונה. גיזום שנתי הוא חיוני. בלעדיו הצמחים יקבלו כבדות עליונה ויש להם פחות פרחים.

  בסוף החורף או בתחילת האביב, גזמו את כל הגבעולים הפגועים או המתים עד לגובה הקרקע. חתוך את הגבעולים הנותרים בחזרה לנקודה בדיוק מעל הניצנים החזקים והנראים ביותר. ואז, לאחר השלמת הפריחה הכבדה הראשונה, גזם חזרה לזוג ניצנים בערך באמצע הגבעולים. גיזום זה לעיתים קרובות יביא לכם תקופה נוספת של פריחה על עץ חדש בסוף הקיץ או בתחילת הסתיו.

 3. גזם זלזלת פריחה מאוחרת (קבוצה 3)

  גזם זלזלת האביב והקיץ (קבוצה 2)
  גזם זלזלת האביב והקיץ (קבוצה 2).

  קבוצת הפריחה המאוחרת מייצרת פרחים בגידול העונה הנוכחית, הדורשת גישה שונה לגיזום. צמחים אלה מתים בדרך כלל חזרה לגובה הקרקע בחורף, וכל חומר צמחי ישן שנותר במקום יוצר בלגן פרוע.

  אז בסוף החורף או בתחילת האביב, חתכו צמחים אלה לכ -2 מטרים מהקרקע. רובם מגדלים נמרצים - לפעמים גובלים בפולשניים - אז היו אגרסיביים לגבי גיזום, וודאו לעשות זאת מדי שנה.

מתי לגזום צמחי זלזלת

הזמן המתאים לגזום צמחי זלזלת תלוי בשאלה אם הצמח פורח בצמיחה מהעונה הקודמת או הנוכחית. המטרה היא לוודא שאתה לא גוזם באופן שמסיר או מפחית את הפרחים, וזו הסיבה העיקרית שאנשים מגדלים זלזלת.

יש לגזום זני זלזלת הפורחים על עץ ישן מיד לאחר סיום הפריחה, מה שמעניק לצמח זמן רב לגדל גבעולים חדשים לעונה הבאה. זנים הפורחים על עץ חדש נגזמים בצורה הטובה ביותר כאשר הצמח נמצא רדום - בסוף הסתיו והחורף או בתחילת האביב לפני שהחלה צמיחה חדשה.

טיפים לגיזום צמחי זלזלת

התייחסו בזהירות למגדלים איטיים, וגזמו בדיוק בכדי לעצב את הצמח לפי רצונכם. ככל שזלזלת צומחת מהר יותר, כך אתה יכול להיות אגרסיבי יותר בגיזום.

כמו כן, אל תפחדו להתעלם מחובות הגיזום עד שהייתם עדים לצמיחה של עונה או שתיים. לאחר שתדע את נטיות הצמח שלך, יתברר באיזו אסטרטגיית גיזום יש להשתמש.

לבסוף, ניתן להשאיר כמה גבעולים גדולים ומבוססים במקום, אפילו עבור זנים הפורחים רק על עץ חדש. גבעולים אלה מהווים מסגרת סביבה יכול עץ חדש לצמוח.

מאמרים בנושאים דומים
 1. מבוא לצמחים שנתיים
 2. איך לגדל ולטפל בעצי לימון של מאיר בעציצים?
 3. פרחי גן מתים
 4. טיפים קלים לגידול עשבי תיבול במכולות
 5. כיצד לבחור ולגדל סוקולנטים?
 6. כל מה שאתה צריך לדעת על גידול עגבניות
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail