כיצד לבחור דשא נוי?

עשב נוי בעונה הקרירה נוטה להזדקק לחלוקה תכופה יותר מאשר עשבים בעונה חמה
עשב נוי בעונה הקרירה נוטה להזדקק לחלוקה תכופה יותר מאשר עשבים בעונה חמה.

עשבי נוי מוסיפים לגינה מרקם, צורה, תנועה וקול במגוון צבעים עדינים והם נראים טוב לאורך כל העונה בזהירות מינימלית. ההחלטה איזה או שניים לכלול בגינה שלך עשויה להיות החלטה קשה מכיוון שיש כל כך הרבה עשבי נוי אטרקטיביים לבחירה.

לא כל עשבי הנוי קשוחים בכל אזור, ולכן בדיקה שדשא יגדל באזורכם תעזור לכם להצטמצם בשדה. אתה גם רוצה להיות מודע לשאלה האם הדשא גדל בגוש מסודר או נוטה להתפשט. אך ראשית, ייתכן שתרצה להחליט איזו מטרה תרצה שתשרת באזור המיועד שלך.

שיקולי עיצוב דשא

באזור שבחרת לגדל דשא נוי, שקול את הקריטריונים הבאים שיעזרו לך לבחור את הזן לשתול:

  • האם זה הולך להיות צמח דגימה? הרוב המכריע של עשבי הנוי יהפכו לצמחי דגימות או מוקדי ראווה. לאחר מכן ההחלטה מסתכמת באיזה דשא יש העלווה או הצורה שישלימו את שאר גינתך. ייתכן שתרצה עלה ססגוני או כזה עם שרטרוז או גוון כחול, למשל.
  • האם עניין בחורף הוא בראש סדר העדיפויות? גננים רבים אוהבים להשאיר את הדשא שלהם עומד לאורך כל החורף. דשא עם עלים נוקשים יותר, כגון דשא מחליף (Panicum) ואינדיאנגראס (Sorghastrum nutans), מחזיק מעמד זמן רב יותר מאשר עשבים בעלי עלים רכים יותר, כמו למשל מיסקנתוס.
  • האם אתה מחפש גובה? יש עשבי נוי שנשפכים כמו מזרקות וחלקם, כמו אינדיאנגראס, עומדים ישרים וגבוהים. אם אתה רוצה שעשב נוי ייתן גובה לגינה, תוכל למצוא אותם. מיסקנתוס (Miscanthus x giganteus) גדל עד 12 מטר, למשל.

זמן פריחה

התכונה הבאה שתבדוק על מנת לצמצם את הצמחים הרצויים שלך היא זמן הפריחה. חלוקת עשבים לזני עונה קרירה וחמה שונה מסיווגם לפי אזורי קשיחות USDA. דירוג האזורים אומר לך אם דשא ישרוד את החורף באזור שלך. המונחים עשבים קרירים ובעונה החמה מתייחסים למצב שבו הם פורחים.

עשב נוי בעונה מגניבה

דשא בעונה קרירה מתחיל לצמוח מוקדם באביב, בדרך כלל ברגע שהטמפרטורה מתחילה להישאר מעל הקפוא. חלקם אפילו ירוקי עד ודורשים מינימום טיפוח וקיצוץ כאשר הם מתחילים לגדול שוב בתחילת העונה. לעיתים קרובות עשבים של עונות קרירות הם בעלי הצבע התוסס ביותר בזמן שהם צומחים באופן פעיל באביב.

עשבייה של עונה מגניבה פורחת זמן קצר לאחר שהקיץ מגיע. כאשר הם פורחים, צמיחת העלווה מאטה. למרות שהם יכולים להישאר אטרקטיביים להמשך הקיץ, הצבע נמוג בהדרגה. דשא בעונה קרירה טוב במיוחד לגנים עם עונות גידול קצרות. בתנאים חמים ויבשים דשא נוי בעונה הקרירה ייכנס לרדום.

עשב נוי בעונה הקרירה נוטה להזדקק לחלוקה תכופה יותר מאשר עשבים בעונה חמה. אם הם לא מתוחזקים, הם ימותו במרכז. ובכל זאת, חלק מעשבי הנוי האטרקטיביים ביותר הם זנים בעונה מגניבה.

דוגמאות לעשבים עונתיים קרירים: עשב סתיו בסתיו (Sesleria), סווינגל כחול (Festuca glauca), עשב שיבולת שועל כחול (Helictotrichon sempervirens), עשב קנה נוצה (Calamagrostis)) ועשב שיער צנוף (Deschampsia cespitosa)

עשב נוי בעונה החמה

דשא נוי בעונה החמה צמח לאט באביב, אז אל תיבהלו וחשבו שהם גוועו במהלך החורף. עשבי נוי רבים בעונה החמה לא יוצאים לדרך אלא לאחר שנורות האביב דהו. הם גם פורחים מאוחר יותר בקיץ מאשר בני דודיהם בעונה הקרירה. רבים יישארו בפריחה גם בסתיו.

עשב נוי בעונה מגניבה
עשב נוי בעונה מגניבה.

עשבים בעונה החמה מטפלים היטב בחום, בלחות ובבצורת. עשבי נוי רבים הנטועים באופן נרחב הם סוגי עונות חמות.

דוגמאות לעשבים בעונה החמה: כחול גדול (Andropogon gerardii), זרעי טיפה (Sporobolus heterolepis), דשא מזרקה (Pennisetum), אינדיאנגראס, כחול קטן (Schizachyrium scoparium), עשב עלמה (Miscanthus sinensis), שיבולת שועל בצפון הים (Chasmanthium latifolium), ולהחליף דשא.

התפשטות

לבסוף, מראה של זן בעונת הגידול חשוב למראה הגינה שלך, אך הרגלי הצמיחה העיקריים שאתה צריך להיות מודאג בעת בחירת דשא נוי הם אם זה גוש לשעבר או רץ.

עשבי נוי יוצרים גושים

דשא נוי יוצר גושים מועדף על ידי גננים מכיוון שהם פחות תוקפניים בגינה. צמחים עשבים יתרחבו עם הזמן, אך הם נוטים להישאר בתל מסודר במקום להתפשט בכל הגן. אף על פי שחלק מהיצרים הגושיים גם יזרעו את עצמם, הם לעתים נדירות הופכים לפולשניים.

דוגמאות לעשבים המרכיבים גושים: שדרה (Festuca), מיסקנתוס, דשא מזרקה (Pennisetum), עשב עלמה (Miscanthus sinensis) ועשב מתג

עשבי נוי שרצים

שלא כמו הרגל הצמיחה המסודר של עשבים המרכיבים גושים, עשבי נוי הגדלים באמצעות קני שורש יתפשטו, או ירוצו, לאורך מיטת גן ויכולים להשתלט עליהם במהירות. הרגל הצמיחה שלהם דומה מאוד לדשא הדשא. אמנם אתה רוצה שעשב הדשא יתפשט ויהפוך לדשא, אך סוג זה של הרגל גידול אינו מתאים לגבול הגן.

מצד שני, עשבי נוי עם הרגל ריצה יכולים להפוך לכיסוי קרקע טוב, אם רוצים למלא שטח גדול או לייצב שיפוע. דשא כמו ליריופה (Liriope spicata) ועשב מונדו (Ophiopogon japonicus) משמש לעתים קרובות כחיפוי קרקע. פשוט תן להם המון מקום, ואל תפנה להם גב. גידול דשא המפיץ קנה שורש במיכלים הוא אפשרות טובה אם ברצונכם לכלול גינה בגינה מבלי לחשוש שהיא תהפוך לפולשנית.

דוגמאות לרצים: עשב ליים כחול (Elymus arenarius), עשב סרט (Phalaris arundinacea), וזנים רבים של Calamagrostis ו- Carex.

יש לתייג בבירור דשא נוי האם הם גושים או רצים והאם הם פורחים בעונה הקרירה או החמה. לאחר מכן, מדובר בבחירת דשא נוי התואם את תנאי הגידול וסגנון הגינון שלך.

מאמרים בנושאים דומים
  1. כיצד לגדל ולטפל בחבצלות מים ולוטוס?
  2. כיצד לגזום צמחי זלזלת?
  3. כיצד לגינה על המכולה: יסודות?
  4. מבוא לצמחים שנתיים
  5. טיפים קלים לגידול עשבי תיבול במכולות
  6. כיצד לבחור ולגדל סוקולנטים?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail