זנים של עצי תפוח

דגמו פרי מזנים של עצי תפוח שאתם חושבים שאולי תרצו לפני שאתם מתחייבים לשתול
דגמו פרי מזנים של עצי תפוח שאתם חושבים שאולי תרצו לפני שאתם מתחייבים לשתול.

מי אומר שרק נוי יכול לשמש בעיצוב נוף? עצי תפוח (Malus spp.) הם פריחה יפה כמו כל עץ פורח נוי למהדרין, וגם הפריחה ריחנית. אבל בניגוד לנוי, הם יתנו לך קציר פירות טעים.

גם השימושים בגינון בעצי תפוח אינם מוגבלים לתקופות הפריחה שלהם. שורה של עצי תפוח יכולה לשמש כמסך פרטיות אטרקטיבי לאורך כל הקיץ והסתיו, תוך העלאה מלאה. אולי כבר יש לך גדר פרטיות, אבל היא נראית חשופה מדי, והיית רוצה להלביש אותה. זנים ננסיים של התפוח יכולים לשמש כ"לבוש ", המאומן לאורך הגדר שלך בצורה אמנותית המכונה espalier. זני גמדים (בגובה 5 עד 8 מטר) וזנים ננסיים למחצה (בגובה 12 עד 16 מטר) הם צמחים טובים יותר לאספלים מאשר תפוחים סטנדרטיים (גובה 20 עד 30 מטר).

אל תלוי בזנים הגמדים להיות קשוחים כמו זנים תקניים למחצה. למשל עבור בעל בית המתגורר באזור שתילה, זה הכי בטוח להגביל את הבחירה שלך לסטנדרטים. עם זאת, אלה מכם שחיים באקלים המתאים לזנים ננסיים צריכים לנצל: לא תצטרכו לחכות זמן רב לתשואה פרי בוגרת (שנתיים) לאחר השתילה כמו בתקנים (חמש או שש שנים)).

שים לב שבנוסף למגוון עצי התפוח, לגורמים האחרים הנדונים לאורך מאמר זה יש השפעה על כמה זמן ייקח לענפי התפוחים החדשים שלך להתאמץ תחת עומס היבול הפגוש.

בחירה לפי אקלים וטעם

מעבר לשיקול של זנים ננסיים לעומת סטנדרטיים, הדבר הראשון שאתה צריך לעשות כדי להחליט על זני עצי התפוח שתגדל הוא להבטיח שתבחר את הזנים הגדלים ביותר באזור שלך. משרד ההרחבה המקומי שלך יכול לספק לך מידע זה. להלן דוגמאות לזנים הניתנים לגידול באזורים 3 עד 8, המכסים את מרבית ארצות הברית היבשתית, למעט המדינות הדרומיות ביותר (תפוחים הם צמחי צפון מטבעם מכיוון שיש להם דרישות מצמררות):

 • זהוב טעים
 • קורטלנד
 • Haralred
 • Honeycrisp

אחרי שאתה יודע אילו זנים של עצי תפוח אתה יכול לגדל, השאלה הופכת למי מאלה שאתה מעדיף לגדל. בחלק זה של תהליך בחירת עץ התפוח, אתה יכול להסתמך לפחות בחלקו על בלוטות הטעם הישנות והטובות שלך. דגמו פרי מזנים של עצי תפוח שאתם חושבים שאולי תרצו לפני שאתם מתחייבים לשתול.

קחו בחשבון גם את הטעם - כלומר, את המתיקות או את החריפות וגם את המרקם (לחלקנו אכפת יותר מפריכות הפרי מאשר מהטעם). חשוב גם איך תאכלו אותם. אם אתה חושב במונחים של פאי, פירוש הדבר שבחרת זנים שונים ממה שבחרת לנשנוש טרי:

 • לקבלת פרי מתוק, גדל Honeycrisp.
 • לקבלת פרי טארט, תגדל את סבתא סמית '.
 • לקבלת פרי פריך, גדל מקון.
 • להכנת פשטידות, צמח מרגל צפוני, חירות וגולדן טעים.

זנים עמידים למחלות

לא כולנו נרצה לתת לבלוטות הטעם שלנו לבד לקבל את ההחלטה עבורנו. גידול צמחים בעלי תחזוקה נמוכה עשוי להיות בראש סדר העדיפויות. זנים עצי תפוח עמידים למחלות עשויים להעביר את היום על פני זנים הדורשים ריסוס. ארבע מחלות תוקפות בדרך כלל עצי תפוח: דלקת אש, גלד תפוחים, חלודה של תפוח ארז וטחב אבקתי. להלן זנים של עצי תפוח המציעים עמידות מסוימת לפחות למחלות אלו, מה שמקטין את הצורך בהתזה:

 • מפעל
 • חופש
 • חופש
 • Redfree

מדהים

חלק מההנאה של גידול עצי תפוח בנכס שלך נובע מהנגיסה בפרי הטרי. אז קבלת יבול פגושים מהמטע שלך בסתיו, אכילת מעט מהפירות הטריים ואחסון השאר מנוגדת במידת מה למטרה של גידול הפירות הטעימים. יש גישה טובה יותר: לטלטל את היבול שלך.

על ידי "זיוף" של היבול שלך, הכוונה היא לגדל עצי תפוח שהם פרחים של העונה המוקדמת, פריחה של אמצע העונה ופורחים של סוף העונה. על ידי נקיטת גישה זו עם היבול שלך, פחות סביר שתאלץ לאחסן את רוב התוצרת שלך. במקום שיהיה לכם עודף של פירות טריים בבת אחת, הקציר שלכם יתפרס על פני שלוש תקופות, עם כמות יותר ניתנת לניהול לצריכת טרי בכל קציר.

גידול עצי תפוח בגישה המעוממת מסייע גם למאמצי עיצוב הנוף: בדיוק כשפריחת קבוצה אחת דוהה, אחרת תעלה את הלפיד ותוסיף צבע לחצר שלך. בואו נסתכל על דוגמאות לזנים המבוססים על עונת הפריחה:

הסוגים הבאים פורחים מוקדם:

 • מגדלור
 • ג'ינג'ר זהב
 • משולש
 • יריד המדינה

הסוגים הבאים פורחים באמצע העונה:

 • קורטלנד
 • חגיגה
 • Honeycrisp
 • חופש
 • מקינטוש

הסוגים הבאים פורחים מאוחר:

 • גולדן טעים
 • Haralred
 • מרגל צפוני
 • רומא

נושא ההאבקה

גם אם החלטתם להשתמש בגישה המעוממת, עדיין עליכם לשתול שני זנים או יותר הפורחים בו זמנית בכל שתילת תפוחים. למה? ובכן, אל תשכח את "הציפורים והדבורים". כן, אנחנו מדברים על מין: האבקה.

המקום הטוב ביותר לשתילת עצי תפוח הוא אזור עם אדמה עשירה ומנוקזת היטב והרבה שמש
המקום הטוב ביותר לשתילת עצי תפוח הוא אזור עם אדמה עשירה ומנוקזת היטב והרבה שמש.

מרבית התפוחים אינם מעוניינים בעריות, ודורשים עצים מסוגים שונים של תפוחים לצורך האבקה (אפילו למעט יוצא מן הכלל, האבקה עדיין עדיפה כאשר היא מגיעה מזן אחר). תפוחים לא מסתכלים על אפיהם של תפוחי אדמה, כאילו האחרונים איכשהו לא היו תפוחים "אמיתיים". לא, תפוחים לפעמים מוכנים למדי להאביק על ידי בני דודי הנוי שלהם. עובדה זו נותנת לך יותר מרחב מבחינת בחירת הצמח.

כמה אזהרות, לפני שעזבת את נושא ההאבקה:

 • האבקה של זני תפוחים מסוימים היא סטרילית, אז אל תסמכו על אלה כמאביקים שלכם. דוגמאות לכך הן ג'ונאגולד, מוטסו, סטיימן ווינסאפ.
 • העברת האבקה מפריחת תפוח אחת לאחרת היא במידה רבה עבודת הדבורים. אז היזהר לא למרוח קוטלי חרקים בתקופת הפריחה, אחרת תהרוג את הדבורים ותאבד את אמצעי ההאבקה הטובים ביותר שלך.

שתילה

המקום הטוב ביותר לשתילת עצי תפוח הוא אזור עם אדמה עשירה ומנוקזת היטב והרבה שמש. שתילתם במקום בו יקבלו שמש בשעות הבוקר המוקדמות מסייעת בהפחתת הסיכויים לחלות במחלת טחב אבקתי, וכך גם לאתרם במקום עם זרימת אוויר טובה.

תחילת האביב היא זמן טוב לשתילת עצי תפוח בצפון. בדרום, הסתיו הוא אולי הזמן הטוב ביותר לשתילה: השורשים כבר הוקמו כאשר האביב הבא יתגלגל, ויתן לעץ התפוח שלך התחלה.

בהכנה, הסר עשבים שוטים ועשבים ליצירת מעגל חשוף לכל השתלה, בקוטר של כ -4 מטרים. האתגר הראשון שלך בטיפול בעץ תפוח לאחר הבאת הצמחים שלך מהמשתלה יהיה לשמור על שורשיהם לחים, לפני ואחרי הנחתם באדמה. השריית שורשיהם במים למשך 30 דקות לפני השתילה היא צעד ראשון טוב. אם השורשים נראים מיובשים, האריך את תקופת ההשריה לכ- 24 שעות כדי להחיות אותם.

כשאתה עושה את הטיול למשתלה המקומית שלך לקנות את הצמחים, חפש מלאי שורש חשוף, בן שנה. למרות שזה אולי נראה שתקבל עסקה טובה (מכיוון שהצמחים גדולים יותר), הימנע מלשתול עצי תפוח בני יותר משלוש שנים. קל יותר להתבסס על עצים צעירים יותר.

התקנת המפעל שלך

התחל לחפור חור בערך כפול מקוטר מערכת השורשים, וכמטר עמוק יותר. כאשר אתה חושב שיש לך את עומק החור בערך נכון, פרש את השורשים בחור ובדוק את רמת איחוד הניצנים (איחוד הניצנים הוא המקום בו הנצר פוגש את שורש השורש כתוצאה מהשתלה). המטרה תהיה לאיחוד הניצנים לגובה של כשני סנטימטרים מעל פני הקרקע.

אתה לא רוצה את איגוד הניצנים ברמה נמוכה מדי, משתי סיבות. קודם כל, זה יזמין ריקבון כתר. שנית, אם אתה מגדל זן גמדי או גמד למחצה, אינך רוצה שהנצר ישרש ויהיה דומיננטי. אתה רוצה שהשורש יישאר השותף הדומיננטי מכיוון שהוא שולט בגודל העץ.

מרחו מים בזמן שאתם ממלאים את החור באדמה כדי להסיר כיסי אוויר. הוסף תיקוני אדמה במקביל. זה הזמן להתקין מגן כוסות סביב גזע עצי התפוח שלך, לתת לו להתרומם כ- 25 ס"מ מעל פני הקרקע. יש להשקות היטב לאחר השלמת ההשתלה. כדי לעזור בשמירה על חלק מהלחות הזו (וגם כדי למנוע מהעשבים והדשא לא לצמוח בחזרה), חיפו סביב הצמח לעומק של שניים עד שלושה סנטימטרים.

קצוץ

כשגוזמים את הצמחים שלכם כדי לנסות לתת להם צורה ומבנה אידיאליים, אתם בעצם מתמקדים במנהיג ובהקמת ענפי פיגום טובים (הגפיים הראשוניות שצומחות מצדי תא המטען). מטרת ממשלה בגיזום אותם היא להבטיח אוורור טוב. כלומר, אם האוויר מסתובב בחופשיות דרך כל הענפים, יש פחות סיכוי לבעיה במחלת טחב אבקתי. גיזום גם מגביל את הצמיחה האנכית שלהם, מה שמקל עליכם להגיע אליהם כדי לטפל בהם.

יש לאמן את הענפים ליצירת זוויות שיעזרו להם להקרין הרחק מהגזע תוך שמירה על כוח מספיק כדי לשאת עומסי פרי כבדים. תהליך זה נקרא "התפשטות". ואם כבר מדברים על המון, תאמינו או לא, יכול להיות דבר כזה "יותר מדי תפוחים". בזמן שאתה מחכה שהעץ הצעיר שלך יפיק פרי בכלל, זה אולי לא נראה בעיה. אבל זו בעיה והיא מטופלת באמצעות תהליך המכונה "דליל".

דליל מקדם גודל פרי גדול יותר, משפר את הפריחה בשנה הבאה ומפחית את הסבירות לגפינה של גפיים. דליל עובד בשני מישורים: מפלס הפריחה ורמת הענף. פריחת התפוחים יוצרת אשכול, המורכב מחמישה או שישה פירות פוטנציאליים. אתה רוצה לדלל אותם לפרי אחד, ברגע שתפוחי התינוק הגיעו לגודל שיש. ברמת הענף, הסר מספיק פירות כך שהתפוחים שנותרו יהיו מרוחקים זה מזה עד מטר וחצי.

גם אם יש לך זנים עמידים למחלות, אתה עדיין צריך לדאוג למזיקים לחרקים. כדי להילחם בקשקשים, קרדית וכנימה, יש לרסס שמן גננות על עצי תפוח רק לאחר סיום הפריחה המלאה. לאחר מכן יש לרסס כל 10 עד 14 יום לאורך כל הקיץ. עבור רימות תפוח, עש קידוד, תולעי פרי ירוק ותכשירי שזיפים, פנו למשרד ההרחבה המקומי למחשבים שההדברה הטובה ביותר תמרח באזורכם. חלק ממגדלי עצי התפוח מתנסים בשמן נים כחלופה אורגנית לשליטה על כורכוליו.

הזחלים הם האויב הגדול הבא לעצי תפוח אחרי מחלות וחרקים.

מאמרים בנושאים דומים
 1. גידול עצי אגס בגינה הביתית
 2. כיצד לבחור דשא נוי?
 3. איך לגדל ולטפל בעצי לימון של מאיר בעציצים?
 4. כיצד לגדל ולטפל בחבצלות מים ולוטוס?
 5. מבוא לצמחים שנתיים
 6. טיפים קלים לגידול עשבי תיבול במכולות
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail