הכל על גידול שיחי פוטרגילה הררי אוורירי

הטקסונומיה של הצמחים מסווגת את שיחי הפוטרגילה הגמדים הללו כ- Fothergilla gardenii 'הר אוורירי'
הטקסונומיה של הצמחים מסווגת את שיחי הפוטרגילה הגמדים הללו כ- Fothergilla gardenii 'הר אוורירי' ('הר איירי' הוא שם הזן).

פותרגילה גמדית היא אחד מאותם שיחים המשרתים חובה כפולה. לשיח יש ערך נוף גם באביב וגם בסתיו. מגדלים השומרים תמיד על יוצא הדופן ימשכו אל הניחוח המוזר של פריחתו. למד כיצד לגדל יליד צפון אירופה, כך שהחצר שלך תוכל להרוויח מנקודות המכירה שלה, ולא פחות מכך היא גודלה הקומפקטי.

בוטניקה של שיחי פותרגילה ננסיים אווריריים

הטקסונומיה של הצמחים מסווגת את שיחי הפוטרגילה הגמדים הללו כ- Fothergilla gardenii 'הר אוורירי' ('הר איירי' הוא שם הזן).

Fothergilla gardenii מסווג כשיח פורח נשיר. שם הסוג (כאשר הוא לא מתחיל באות גדולה) מתפקד למעשה כאחד משמותיו הנפוצים של השיח.

תכונות של שיח זה

לשיח הפוטרגילה הגמדי 'הר איירירי' יש הרגל לגידול זקוף ומגיע לגובה 3 עד 5 מטרים, ברוחב דומה. באביב, שיח זה הוטה בפרחים לבנים (באורך של 1 עד 8 סנטימטרים) בעלי מראה של מברשות בקבוקים קטנות, ולכן "מברשת בקבוקים" היא שם נפוץ נוסף לשיח. הפרחים, הפורחים באמצע האביב או בתחילת האביב, מריחים קצת כמו ליקריץ. העלים יזכירו לך מכשפת לוז, אליה קשור Fothergilla gardenii (שניהם שייכים למשפחת הממלידצאה, יחד עם, למשל, Loropetalum). העלים בעלי הביציות המעוצבות בצורה לא סדירה משוננים לאורך שוליהם ואורכם 2 עד 10 ס"מ. בקיץ, מעל, הם ירוקים כהים; החלק התחתון אפור כחלחל.

אזורי שתילה, שמש וצרכים בקרקע

שיחי המינים הם ילידי דרום מזרח אירופה. ניתן לגדל את 'הר אוורירי' באזורי השתילה 5 עד 8.

שתל שיחים אלה בשמש מלאה עד צל חלקי. הם גדלים בצורה הטובה ביותר בלחות בינונית אך בקרקע מנוקזת היטב שיש לה pH אדמה בצד החומצי. דשן אותם באמצעות קומפוסט.

איכות מעולה

למרות פרחי "מברשת הבקבוקים" המעניינים באביב, רוב הגננים נמשכים יותר לעלוות הסתיו המעולה של שיחי הפוטרגילה הגמדים 'הר איירי', שמתחרים בזו של כוכבי סתיו כמו שיח מתוק של וירג'יניה. צבע הסתיו יכול לקבל גוונים שונים (כתום, צהוב, ירוק, סגול), לפעמים כולם על עלה אחד.

שימושים בגינון

בשל עלוות הסתיו הצבעונית שלו, שיח זה ראוי למעמד צמח הדגימה בנוף הסתיו. מכיוון שכמו Fothergilla gardenii, הם מעדיפים קרקעות חומציות, שיחים כמו דפנה הרים ואזליאות ורודודנדרונים הם צמחים נלווים טובים. פותרגיליות ננסיות 'הר אייריי' מתאימות גם לגינות יערות. גדר חיה המורכבת משיחים אלה תמשוך תשומת לב גם באביב (בגלל הפרחים) וגם בסתיו (עקב עלוות הסתיו).

טיפול בפוטרגילה

פותרגליות נוטות להתפשט באמצעות פראיירים. אם ברצונך להגביל את התפשטותם, הסר את הפראיירים ברגע שתגלה אותם. אם, לעומת זאת, אתם רוצים יותר מצמח זה, נטייתו המוצצת הופכת את העבודה לקלה: פשוט לחפור (להשיג כמה שיותר שורשים) פראייר, ולהשתיל אותו למיקום הרצוי.

מכיוון שהוא פורח בצמיחה של השנה שעברה, גזמו לאחר תקופת הפריחה אם אתם באמת צריכים לגזום (לחלופין, אם לא אכפת לכם לאבד כמה מהפרחים של השנה הבאה, תוכלו לגזום כשהשיח רדום). אבל פותרגילה גמדית דורשת גיזום מינימלי בלבד. אם ענפים מתחככים זה בזה בחלק הפנימי של הצמח, כדאי לגזום כדי "לפתוח" את השיח. אך הימנע מגיזום זה בכדי להעניק לו צורה אחידה: הוא מושך יותר כאשר הוא נושא את "המראה הפרוע". אתה יכול לקצץ ענפים מתים בכל עת של השנה.

מקור השם

פותרגילה מכה באנשים שם מוזר, בעוד ש- Gardenii מוכר בצורה מטעה. בדוק מקרוב כיצד השם המדעי המלא (Fothergilla gardenii 'Mount Airy') מתפרק.

למרבה ההפתעה, שני השמות חולקים מקור דומה, ואף אחד מהם לא קשור לתכונות הצמח. גם הסוג, Fothergilla, והמין, gardenii, נקראים על שם אנשים, ושניהם במקרה היו רופאים. למילה gardenii אין שום קשר לגנים במקרה זה.

שם הזן של 'הר איירי' לא מגיע מהעיירה המפורסמת בצפון קרוליינה בשם זה, אלא משם הארבורטום בסינסינטי, שם התגלה הזן, על פי הרחבת אוניברסיטת קלמסון.

אנשים חלוקים בדעתם כיצד להתייחס לשיח fothergilla זה, במונחים של שם מדעי. הסיווג הנפוץ ביותר הוא Fothergilla gardenii 'הר אוורירי'. אבל תוכלו לראות גם את פוטרגילה הגדולה 'הר אוורירי'. מכיוון שזן 'הר אייר'י' הוא הכלאה של Fothergilla gardenii ו- Fothergilla Major, שם בוטני נוסף שאתה עשוי לראות עבורו הוא Fothergilla gardenii x major 'Mount Airy'.

עם בלבול כזה סביב השם המדעי הנכון, תשמח לדעת שרוב חובבי הצמחים יידעו על מה אתה מדבר אם תשתמש בשם הנפוץ "פוטרגילה גמדית", ו / או תזכיר את שם הזנים 'הר איירי'.

מאמרים בנושאים דומים
  1. יצירת אזורי ישיבה בגינה שלך
  2. איך לגדל אזוב?
  3. כיצד לגדל ולטפל בחבצלות מים ולוטוס?
  4. זנים של עצי תפוח
  5. כיצד לבחור דשא נוי?
  6. כיצד לגזום צמחי זלזלת?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail