כיצד לגדל ולהשתמש בצמח האקליפטוס?

צמח האקליפטוס
צמח האקליפטוס.

לאקליפטוס ניחוח מובהק דמוי מנטול והוא צמח פופולרי לתרופות ביתיות. בגן, הוא משמש לרוב כקישוט נוי והוא יוצר צמח מקורה מדהים. בעלי מלאכה רבים נהנים לשלב גם את העלים היבשים ביצירותיהם. יתכן שאתה מכיר את האקליפטוס כצמח האהוב ביותר בקואלה של אוסטרליה, שם העץ נמצא בשפע ביותר. שמנים אתריים של אקליפטוס נפוצים מאוד ושימושיים בכל ביתכם לכל דבר, החל בתכשירים קרים וכלה בארומתרפיה.

אקליפטוס הוא צמח מרתק עם כשרון אקזוטי ושימושים רבים. זה בהחלט אחד לשקול להוסיף לגינת המכולה שלך או לשתול כשנתית.

צמח האקליפטוס

על פי " האנציקלופדיה הצמחונית המאוירת של רודייל ", ישנם יותר מ -500 מינים של אקליפטוס. הסוג שבדרך כלל מכנים אותו לגנן הבית הוא E. globulus או Globe Eucalyptus. זה מה שתמצאו ברוב המשתלות. אקליפטוס הוא יליד אוסטרליה ורוב המינים גדלים כעץ, אם כי חלקם דומים יותר לשיח. צמח זה נחשב לירוק עד, אם כי הוא עלול לאבד את העלים שלו. העלים מתחילים כסגלגלים ירוקים בהירים אשר מקבלים גוון כהה יותר של ירוק ככל שהעץ מזדקן.

גידול אקליפטוס

באזורי קשיחות USDA 8-10 אקליפטוס צומח לעצים בגבהים נישאים. עצים אלה הם אותם עצים המאכילים את דובי הקואלה באוסטרליה. עבור הגנן הביתי, עם זאת, אקליפטוס גדל כשיח או צמח בעציץ. זה גזוז בחזרה לעיתים קרובות והענפים המתקבלים משמשים לרוב למלאכות. עבור הגנן באקלים קריר יותר, גדל אקליפטוס בעציצים והביא אותם לבית לחורף. ניתן לגדל אקליפטוס גם כשנתי. לא תקבלו את הסניפים הענקיים שיש בחנויות יצירה, ובכל זאת תוכלו לאסוף מספיק עלים לייבוש לצרכי משפחתכם לאורך כל החורף.

אקליפטוס משמש גם כצמח מקורה מאוד יפה. כשגדלים אותו בתוך הבית, שימו לב כי אקליפטוס נחשב למזין כבד ודורש שמש מלאה. ניתן להתאמה גבוהה ביותר לרוב הקרקעות, החשש העיקרי הוא לשים לב היטב לצרכי האכלה, תאורה והשקיה בסיסיים. מעניין לציין כי זנים רבים של אקליפטוס מייצרים גם פרחים ריחניים כאלה בטבע, עד שהם נחשבים רצויים ביותר למשיכת דבורים. עבור רובנו, יתכן וזה לא תקף מכיוון שהצמח כנראה לא יפרח בתנאים פחות אופטימליים.

קציר אקליפטוס

חותכים את הענפים לגובה הרצוי ככל שהצמחים גדלים. כל חלקי הצמח משמשים תרופתית: עלים, קליפה ושורשים מכיוון שכולם מכילים את השמן החזק.

הערה חשובה: אין להשתמש בשמן זה ישר על העור או לבליעתו לבד. עקוב אחר ההצעות שלהלן להכנת חליטות צמחים, משחות ותרופות טבעיות אחרות לשימוש באקליפטוס.

כיצד לייבש ולשמר אקליפטוס

ניתן לייבש ענפי אקליפטוס על הגבעול על ידי תליית הענפים במהופך בחבורה קטנה. ניתן גם להסיר את העלים ולהניח אותם על מגבת נייר או על מסך ייבוש. בשתי השיטות, אפשר לאקליפטוס להתייבש באוויר עד שהעלים מעט מעורים עבור עלים ישנים ופריך יותר עבור העלים הקטנים יותר. לאחר התייבשות, אחסן עלי אקליפטוס בצנצנות זכוכית עם מכסה איטום הדוק.

אם תרצה להשתמש בענפים למלאכה, אחת הדרכים הטובות ביותר היא לשמר אותם באמצעות גליצרין:

 1. בחר מיכל גדול מספיק כדי להכיל את כל ענף האקליפטוס שלך.

 2. ניתן לייבש ענפי אקליפטוס על הגבעול על ידי תליית הענפים במהופך בחבורה קטנה
  ניתן לייבש ענפי אקליפטוס על הגבעול על ידי תליית הענפים במהופך בחבורה קטנה.

  מערבבים חלק גליצרין אחד עם שני חלקים מים רותחים.

 3. שופכים מעט מהנוזל למיכל שלכם ואז מכניסים את האקליפטוס עד שהם עומדים בכשלושה סנטימטרים של נוזל.

 4. שמור את הצנצנת במקום קריר וחשוך ובדק את הצמחים מדי שבוע. הוסף עוד נוזלים לפי הצורך כדי לשמור על הרמה האופטימלית.

 5. זה עלול לקחת בין שבוע לשמונה שבועות עד שכל העלים משנים את צבעם. כשיש להם, התהליך הושלם.

 6. הסר את ענפי האקליפטוס, טפח אותם עם מגבת נייר ותקן אותם הפוך יומיים-שלושה לפני השימוש.

שימושים רפואיים לאקליפטוס

מבחינה רפואית, שמן האקליפטוס נלקח מהעלים, השורשים וקליפת הצמח. שמן מתובל ומקרר זה משמש להשפעתו המחטאת והמחמצת. שמן אקליפטוס משמש לעיתים קרובות למחלות נשימה כטעם בטיפות שיעול ובמשפשפים מסוג לא-נוגד.

 • הכינו שפשוף בחזה צמחי מרפא - הכינו משחה צמחית והשתמשו באקליפטוס כצמח העשוי תוך הוספת מעט פחות דונג דבורים מהרגיל.
 • הכינו חליטת צמחים - היא דומה מאוד לכוס תה ללא עלי התה ואתם כן צריכים לחכות עד שהאינפוזיה התקררה לחלוטין. כל שעליך לעשות הוא להוסיף כמה עלי אקליפטוס ולשתות. הוסף מעט ממתיק או עשבי תיבול אחרים לשיפור הטעם אם תרצה. עירוי של עלי אקליפטוס יכול לשמש גם כחומר מחטא לעור מרגיע.
 • הכינו בעצמכם טיפות שיעול של צמחי מרפא - התהליך דומה להכנת סוכריות על מקל (ללא המקל), אך תשתמשו בחליטת הצמחים שלכם כטעם. יוצקים את הממתק הנוזלי לתבנית אפייה וחותכים אותה לריבועים לפני שהיא מתקשה לחלוטין.
 • בצע שאיפת קיטור - פשוט שאיפת קיטור המושרה באקליפטוס יכולה להביא להקלה בגודש באף ותופעות הצטננות אחרות. אתה יכול גם להוסיף שמן אתרי אקליפטוס למפזר הארומתרפי שלך ולהפעיל אותו בזמן שאתה ישן.

שים לב שמסמך זה לא נבדק מבחינה רפואית. התייעץ עם הרופא או הרבליסט לפני השימוש ובכל שאלה שיש לך.

שימושים נוספים לאקליפטוס

מעבר לשימושים הרפואיים הברורים שלו, העשב יכול לשמש למספר דברים אחרים ברחבי הבית. הכינו סירופ פשוט בעזרת אקליפטוס ותהנו ממנו בשעת הקוקטיילים או כדי להמתיק את כוס התה בערב. זה מתאים היטב עם נענע, דבש, לימון וליים.

אותו ריח שאנו מוצאים מרגיע ומרענן מעט אינו מוערך על ידי חרקים נושכים.

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail