כיצד לגדל ולטפל בצמח יוקה בתוך הבית?

יוקה משגשגת באור שמש מלא
יוקה משגשגת באור שמש מלא, ולכן הם מושלמים לאותו חלון הפונה מערבה בו כל השאר נשרף.

ככל שעושים צמחים ביתיים, יוקה כנראה הושקעה על ידי הסוג הדראקאינה הדומה למראה, שלעתים קרובות טועה ביוקה. הם, עם זאת, צמחי בית מעניינים וצומחים באטיות שיש להם יתרון נוסף בכך שהם סובלניים מאוד לבצורת. אם אתה הורג יוקה, זה כנראה בגלל השקיית יתר. עם הזמן, רוב מיני היוקה יצמחו למפלצות זוללות חדרים, אך זה לוקח מספיק זמן כדי לספק שירות של שנים עמיד כצמח בית.

שם בוטני יוקה
סוג הצמח שיח ועץ רב שנתי
גודל בוגר משתנה לפי מגוון
חשיפה לשמש שמש בהירה ועקיפה
סוג קרקע חולי
PH בקרקע 5,5 עד 7,5
זמן בלום אמצע הקיץ עד הסתיו הנלהב
צבע פרח לבן קרם, ורוד
אזורי קשיחות 4 עד 11
אזור הילידים חלקים חמים וצחיחים באירופה ובקריביים

איך לגדל יוקה

בתנאים הנכונים, יוקה לא קשה לגדל. הם נוטים לשגשג על הזנחה קטנה, ולא יותר מדי תשומת לב. קל במיוחד למים עליהם, וגבעולים ספוגים הם סימן ליותר מדי מים. התנאים הטובים ביותר ליוקה כוללים פינה שטופת שמש עם לחות נמוכה יחסית. יוקה אינה נוטה למזיקים רבים, אם כי אבנית יכולה להיות בעיה. לאורך זמן, צמחי יוקה יאבדו בדרך כלל את העלים התחתונים שלהם (בטבע הם צונחים ויוצרים חצאית סביב הגזע), ומעניקים לצמח מראה "דמוי עץ" נעים.

אור

יוקה משגשגת באור שמש מלא, ולכן הם מושלמים לאותו חלון הפונה מערבה בו כל השאר נשרף. הם גם מצליחים בשמש בהירה ועקיפה. גידול יוקה באור נמוך יוביל לפחות פרחים וצמיחה דקה יותר עבור הצמח.

אדמה

יוקה גדל באופן טבעי במדבריות חוליות ויבשות. בפנים, עם זאת, שתול את היוקה בתערובת עציצים רופפת ומסומנת היטב. תערובת העציצים לא צריכה להיות מנוסחת או עשירה במיוחד; למעשה, זה לא רעיון טוב ליוקות בעלות תחזוקה נמוכה. פשוט לכו על שקית של תערובת עציצים זולה שתערבבו עם חול גסני ופרליט גס כדי לקדם ניקוז.

מים

יוקה רגישה מאוד לרישום מים. יש להשקות באופן קבוע בעונת הגידול באביב ובקיץ, אך וודאו כי לצמח יש ניקוז מעולה ומתייבש בין השקיה. מים באופן ספורדי בחורף. לעולם אל תיתן לצמח יוקה לשבת במגש מים.

טמפרטורה ולחות

יוקה מותאמת למדבר, שם הטמפרטורות יכולות לנסוק בשנות ה -90 ומעלה ולמטה בשנות ה -30 בלילה.

דשן

דשן במהלך עונת הגידול בדשן נוזלי או דשן בשחרור מבוקר על פי הוראות התווית.

עציצים ורעיחות מחדש

מדי פעם צריך לגזום את יוקה כשהוא גדל מדי לחלל
מדי פעם צריך לגזום את יוקה כשהוא גדל מדי לחלל.

יוקה היא צמחים בעלי צמיחה איטית יחסית, שצריך רק לרקוח מחדש כל שנה אחרת. הם מצליחים לסבול מעט את הסיר, כל עוד הם לא הופכים כבדים מספיק כדי להטות את המכולות שלהם. רעיחת צמחי יוקה גדולים יותר יכולה להיות קשה, כך שניתן לרענן צמחים גדולים יותר באדמת עציץ חדשה על ידי חפירת שני הסנטימטרים העליונים של המכולה והוספת אדמה חדשה. במהלך זריעה אופיינית, הוצא את צמח היוקה ממכלו ועלי לגודל מיכל אחד. השתמש תמיד באדמת עציץ טרייה.

רביה

הדרך הקלה ביותר להפיץ יוקה היא בקיזוז צמחים ישנים יותר. חלק את הצמח במהלך הצביעה מחדש או פרוס בזהירות את הקיזוז וסיר אותו למיכל נפרד. ניתן להפיץ אותם גם על ידי ייחורי גזע, באמצעות פיסות גזע בגודל של 10 ס"מ לפחות ובהורמון השתרשות. יוקה שגדלה בתוך הבית ככל הנראה לא תפרח ולא תישא זרעים.

זנים לגדול

ישנם כ 40 מינים בסוג יוקה, אך רק מעטים מגדלים באופן קבוע בתוך הבית. באזורים מדבריים, כמו דרום-מזרח אירופה, יוקה היא צמחים חיצוניים נפוצים, שם הם מגיעים לגודלם המלא. אולם בתוך הבית אנשים נוטים לדבוק בכמה מינים:

  • Y. guatamalensis (לשעבר Y. elephantipes): נקרא לפעמים יוקה חסרת עמוד השדרה, צמח זה צומח מבסיס נורה עם עלים ארוכים דמויי חרב, חסרי עמוד השדרה האופייני לקצה העלים. דגימות בוגרות צומחות לעצים קטנים ומסתעפים עם גזעים חשופים ומעליהן שושנות ספירליות של עלי קשת. עם זאת, הם מגדלים איטיים יחסית ויחיו בבית שנים לפני שיגדלו את שטחם.
  • Y. aloifolia: נקרא לפעמים כידון ספרדי, צמח זה כולל עלים נוקשים המסתיימים בנקודות חדות. עלים באורך של עד 20 אינץ 'ויכולים להיות חדים בצורה מסוכנת.

רעילות של יוקה

על פי ה- SPCA, יוקה רעילה לכלבים, חתולים וסוסים בגלל הספונינים שהיא מכילה. זה עלול לגרום להקאה אצל כלבים וחתולים או דרמטיטיס ומחלות כבד אצל סוסים.

קצוץ

מדי פעם צריך לגזום את יוקה כשהוא גדל מדי לחלל. הוציאו את הצמח בעדינות מהסיר שלו והשתמשו במסור או בצמד לופים חד כדי לחתוך את תא המטען לשניים. שרטט מחדש את הקצה השורשי של תא המטען, והשק אותו היטב.

אם אתה רוצה לגזום פרחים של יוקה, אתה יכול לעשות זאת בכל עת, גם אם זה לא פורח. השתמש בזוג מספריים חותך כדי לחתוך את הגבעול בין 3 ל -10 סנטימטר מעל המקום בו הגבעול צומח מהגזע הראשי.

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail