כיצד להשתמש בהורמון השתרשות?

מגלגלים את גזרי השורש בהורמון השורש ושותלים אותם באופן רדוד במדיום השתרשות
מגלגלים את גזרי השורש בהורמון השורש ושותלים אותם באופן רדוד במדיום השתרשות.

שימוש בהורמון השורש להפצת ייחורי צמחים מגדיל את הסיכוי שהצמח החדש ישגשג. לקיחת חיתוך מצמח וגידולו מייצר צמח חדש זהה לצמח האם. זוהי דרך אמינה וזולה להפיץ את הצמחים האהובים עליכם והדרך הטובה ביותר לגדל צמחים חדשים שקשה להפיץ. ייחורי גזע הם הנפוצים ביותר, אך ניתן לגדל צמחים גם מגזרי שורש וגזרי עלים.

כאשר משתמשים בהורמון השורש בצורה נכונה, הוא גורם לחיתוך לפתח שורשים במהירות ולהיות חזק יותר מאשר ייחורים שאינם מקבלים את הורמון השורש. רוב בעלי הבית משתמשים בו בעיקר על צמחי נוי בנוף וכדי להפיץ סוקולנטים. ניתן להשיג אותו בחנויות לציוד גינות ובאתרי גינון מקוונים.

באילו ייחורים תוכלו להשתמש?

הורמון השורש פועל על מגוון ייחורים, כולל גידול חדש, גבעולים עציים, עלים ושורשים כדי להגדיל באופן דרמטי את סיכויי ההצלחה עם התפשטות. אם הצמח הוא צמח פורח, המתן עד שהפריחה תתפוגג לפני שתבצע את החיתוך. השתרשות צמחים חדשים מההורים דורשת סבלנות והגזרי שבירים לפני שמתפתחת מערכת השורשים. באופן כללי, שמור על מדיום השתילה לח אך לא רטוב וספק אור אך ללא שמש ישירה.

שימוש בהורמון השתרשות על חיתוך גזע

  1. הסר גזירת גזע רעננה ובריאה מצמח האם באמצעות סכין נקייה או מזמרה. השתמש רק בגזרי צמחים נמרצים ובריאים וודא שקצה הגידול הוא בין 8 ס"מ ל -20 ס"מ. גזור את הסנטימטרים העליונים ביותר מהגבעול. החיתוך צריך להתבצע ליד צומת, שהיא כפתור מעט נפוח על הגבעול. הסר את העלים או הפרחים מאזור הצומת.
  2. הרטיב את הסנטימטרים התחתונים של החיתוך כך שהורמון השורש יצמד אליו.
  3. יוצקים מעט הורמון השתרשות מהמיכל ומטבלים או מגלגלים את הסנטימטרים התחתונים של החיתוך באבקת השורש. אין לטבול את החיתוך ישירות למיכל ההורמון השורשי. אל תמרחו את האבקה גבוהה יותר מעומק השתילה. נענע את אבקת העודף על ידי הקשה קלה על החיתוך לקצה המיכל.
  4. שתל את החיתוך במדיום עציץ חסר קרקע. צרו חור במדיום העציץ בעזרת עיפרון או כלי דומה. וודא כי חור השתילה יהיה רחב מספיק כדי שלא הורד את הורמון השורש בזמן שאתה שוקע את החיתוך בקרקע.
  5. מהדקים את האדמה סביב החיתוך כדי להסיר את כיסי האוויר. יש להשקות קלות ולשמור על החיתוך בחום של 16 מעלות צלזיוס ומעלה. רוב הצמחים שורשים טוב יותר אם הם מונחים מאור שמש ישיר.

עבודה עם ייחורי עלים

לצמחים מסוימים, כגון בשרניים רבים, אין גבעולים. ניתן להפיץ צמחים אלה על ידי ייחורי עלים. תלוי במבנה העלה, יש למרוח את הורמון השורש על החלק של העלה שהיה הכי קרוב למרכז הצמח ולכסות אותו בתערובת עציצים נטולת קרקע. שתל את העלה בחלק התערובת. אם לעלה יש גבעול קצר, כמו שנמצא בסיגולים אפריקאים, טבלו את הגבעול בהורמון השורש ושתלו אותו באדמת העציצים בדיוק כמו שאתם עושים עם גזרי גזע, והטביעו את הגבעול עד העלה בתערובת.

במקרים מסוימים, יש צורך לכסות את גבם העלים בהורמון השורש ולהניח אותם על גבי התערובת הלח ללא קרקע ולחץ מעט כלפי מטה עד לעלה נוגע בתערובת. הרחק את כל צמחי השורש מהשמש הישירה עד לפיתוח מערכת שורשים חזקה.

עבודה עם ייחורי שורש

ייחורי שורש הם בדיוק איך שהם נשמעים. הם חלקי שורש של צמח אם שבסופו של דבר יפיק צמח חדש. משוך את האדמה בחזרה מאזור השורש של צמח האם. חותכים חתיכות של 5,10 ס"מ של שורשים דקים ומשחזרים את אזור השורש של צמח האם. מגלגלים את גזרי השורש בהורמון השורש ושותלים אותם באופן רדוד במדיום השתרשות. שמור על המדיום לח אך לא רטוב. גזרי שורש נלקחים לעתים קרובות בסתיו כדי לתת לצמח את כל החורף לייצר צמח חדש עד האביב.

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail