מה פירוש השתלת?

אך מרבית הצמחים המושתלים הקיימים כיום הם תוצאה של מחקר שנעשה במאה האחרונה
השתלה היא פרקטיקה עתיקה, אך מרבית הצמחים המושתלים הקיימים כיום הם תוצאה של מחקר שנעשה במאה האחרונה.

השתלה היא טכניקה המצטרפת באופן צמחוני לשני צמחים לאחד. במקום להאביק צולבים שני צמחים ולייצר זרע היברידי, צמחים מושתלים משתמשים בשורשים ובחלק התחתון של צמח אחד (שורש בסיס) ומצמידים אותו לזריקה רכה (נצר) מהחלק העליון של צמח אחר. זה נעשה לעתים קרובות עם עצים ושיחים, כדי לשלב את המאפיינים הטובים ביותר של שני הצמחים.

רוב עצי הפרי כיום מושתלים על שורש. מלבד הקניית מאפיינים ספציפיים לצמח שנוצר, זהו אמצעי מהיר ואמין להתרבות צמחים שאינם גדלים נכון לסוגם מזרע. למרבה הצער לגנן בחצר האחורית, זה אומר שאנחנו לא יכולים לחסוך זרע ולגדל צמחים נוספים. למעשה, צמחים מושתלים רבים מוגנים כפטנט.

מהו שורש?

חלק הצמח התחתון המשמש להשתלה נקרא שורש השורש. זו בדרך כלל מערכת שורשים בריאה וחלק כלשהו מהגזע. בוודאי ראית בליטה מטושטשת בבסיס שיחי ורדים או עצי פרי, כמו זו שבתמונה. כאן נוצר השתל; איחוד השתל. כל מה שמתחת לבליטה הוא שורש.

המאפיינים של שורשי השורש יכולים לאפשר לגדל צמחים מהר יותר ובתנאים פחות רצויים. אחד השימושים הנפוצים ביותר במלאי שורשים הוא יצירת עצי פרי ננסיים. רוב עצי הפרי אינם גדולים מדי עבור החצר האחורית הממוצעת; הם גם לוקחים שנים להתבגר לגודל שמסוגל להניב פירות. על ידי השתלת עץ פרי אהוב על בסיס שורש המייצר עצים ננסיים, אנו מסוגלים ליצור עץ בגובה 6 מ 'בלבד. זהו גובה קל לתחזוקה ולגבייה של גנן וזה עוזר לבוסתנים המסחריים לקום ולייצר מוקדם יותר.

מלבד הגמדות, מניות שורש יכולות לתרום תכונות לשיפור התשואה, קשיחות קור או בצורת, ואף עמידות למחלות. ענבי יין אירופאים רבים מגדלים על בסיס שורש צפון אירופי שהתגלה כבעל עמידות בפני פילוקסרה, חרק שאיים על הגפנים במאה ה -19.

מה זה נצר?

החלק מעל השתל נקרא נצר. זהו יורה צעיר או ניצן מצמח בעל מאפיינים מועילים כמו טעם נהדר, צבע או עמידות למחלות. כל הגידול העליון של צמח מושתל, עלים, פרחים, פירות וכו ', נובע מהנצר. על ידי שילוב של שורש השורש ואת Scion אתה יכול להיות סמוך ובטוח שתסיים עם צמח קשוח ויצרני באופן מהימן.

שורש השורש והנצר אינם חייבים להיות מאותו המין, אך הם צריכים להיות קרובים זה לזה, למשל השתלת עץ שזיף על שורש אפרסק. אפשר גם להשתיל מספר מנות על בסיס שורש אחד, כפי שקורה לעצי תפוח המייצרים זנים מרובים על ענפים שונים.

שיקולי גידול מיוחדים לצמחים מושתלים

עליכם להיות זהירים כששותלים צמחים מושתלים. אם מפרק השתל נקבר מתחת לאדמה, שורש השורש יכול לנבוט את צמיחתו העליונה שלו או שהנצר יכול להפיל את שורשיו משלו. כשזה קורה, אתה מאבד את המאפיינים שנבחרו למועד השתלת הצמח. עץ תפוח של סבתא סבתא עשוי להתחיל לייצר תפוחים אדומים בלתי ניתנים לזיהוי, מזרעי שורש.

יש גם מקרים בהם השורש זקוק להגנה מסוימת בחורף, כמו אצל ורדים רבים שהושתלו. לכן מומלץ לגנני אקלים קר לכסות את השתל בסוף הסתיו, אך זכרו לחשוף אותו באביב, כך שורש השורש לא ינבט.

רוצה לנסות את כוחך בהשתלה?

השתלה היא פרקטיקה עתיקה, אך מרבית הצמחים המושתלים הקיימים כיום הם תוצאה של מחקר שנעשה במאה האחרונה. הניסויים הנוכחיים דוחפים ללא הרף את גבולות הצמיחה של צמחים, כמו למשל אפרסק USDA אזור 4 קר "Reliance". אם אתה מעוניין לנסות את השתלתך, זה דורש מיומנות וסבלנות, אך בהחלט ניתן לעשות זאת על ידי גננים ביתיים. מניות שורש סטנדרטיות זמינות במשתלות הזמנות דואר רבות. הם מתארים את התכונות של כל אחד מהם, כך שתוכל לעשות ניסויים משלך.

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail