דישון צמחי בית

הצמחים שלך לא יזדקקו לדשן רב
כאשר אדמת העציץ שלך רעננה, הצמחים שלך לא יזדקקו לדשן רב, אם בכלל.

יותר מדי אנשים מתעלמים מהחשיבות של דישון צמחים מקורה. עם זאת, האכלה נכונה חיונית לגידול צמחים בריאים ויפים. שלא כמו גן חיצוני, שבו הטבע מספק גשם וצמחים יכולים לשלוח שורשים חדשים בחיפוש אחר מזון, חומרי המזון העומדים לרשות צמחי הבית מוגבלים בהחלט על ידי כמות האדמה בסיר וכל מה שאתה נותן לה כתוספת.

חשוב על דשן כעל המחצית השנייה של אדמת העציץ שלך. כאשר אדמת העציץ שלך טרייה, הצמחים שלך לא יזדקקו לדשן רב, אם בכלל. זה נכון במיוחד לגבי קרקעות עציץ מודרניות ומבוצרות, שלעתים קרובות מעורבבים בהם דשנים ושיפורים אחרים. לאחר כחודשיים, עם זאת, הצמח יאכל את חומרי המזון בקרקע, כך שתצטרך להפרות אם תרצה להמשיך, צמיחה בריאה.

אזהרה

עקוב תמיד אחר הוראות התווית על הדשן שלך. יותר מדי דשנים יכולים להרוג צמח או לחרוך את העלים שלו, ויש חששות סביבתיים כאשר משתמשים בדשנים יתר על המידה, מכיוון שפתרונות עשירים בחומרים מזינים אלה מוצאים את דרכם לאספקת מי תהום. לעתים קרובות יותר מדי דשן הוא גרוע מכפי שלא מספיק, אך עדיין הזנת יתר היא אחת הטעויות הנפוצות ביותר שעושים גננים מקורים בעלי כוונות טובות.

סוגי דשנים

דשנים מגיעים בכמה סוגים שונים: נוזלים, מקלות, טבליות, גרגירים וצורות שחרור איטי. מבין אלה, השניים המתאימים ביותר לשימוש פנימי הם דשנים נוזליים ושחרור איטי. מקלות וכדורים נראים נוחים, אך הם אינם מפיצים חומרים מזינים טוב מאוד דרך האדמה, וברגע שהכנסתם מקל דשן לסיר שלכם, אין לכם שליטה על שחרורו. דשנים גרגירים מיועדים לשימוש חיצוני.

 • דשן נוזלי: דשן נוזלי מתווסף לפחית ההשקיה שלכם. בהתאם להוראות התווית, אתה עלול להפרות בכל פעם שאתה משקה או בכל פעם אחרת. סוג הצמח ישפיע גם על זה, מכיוון שחלקם - במיוחד אלה עם פריחה גדולה דרמטית - עשויים לדרוש האכלה תכופה יותר. למד תמיד על הצמחים כדי ללמוד על הצרכים התזונתיים הספציפיים. דשן נוזלי מספק אספקה קבועה של חומרים מזינים שתוכלו לשלוט בהם במדויק. קל להשהות את האכלה כאשר הצמח רדום בחודשי החורף, למשל, או להגביר את האכלה כשהם מעלים גידול חדש. החיסרון, לעומת זאת, הוא שאתה צריך לזכור לעשות את זה בכל פעם.
 • דשנים בשחרור איטי: מוצרים אלה הפכו במהרה למועדפים על גננים רבים ומגדלים מקצועיים, הן עבור צמחים פנימיים והן מבחוץ. דשנים בשחרור איטי מצופים בקונכיות לשחרור זמן שמאטות לאט לאט חומרים מזינים לקרקע. לכדורים הבודדים ציפויים בעוביים שונים המתמוססים בקצב שונה, כך ששחרור הדשן בפועל מועבר לאורך זמן. יישום יחיד יכול להימשך בין ארבעה לתשעה חודשים. החיסרון העיקרי הוא העלות הגבוהה יותר של דשן בשחרור איטי, אך מכיוון שהוא נמשך כל כך הרבה זמן, הוא מתגלה בסופו של דבר.
 • דשן גרגרי : מדובר בכדורים יבשים של דשן טהור שניתן לערבב ביד האדמה בעציץ. למרות שנפוץ יותר בשימוש בגנים חיצוניים, הם יכולים לשמש גם למיכלים - אם כי זה יכול להיות מסובך. דשן גרגירי זורק את כל חומרי המזון שלו בבת אחת כאשר הסיר מושקה, מה שמקשה על השליטה כמה הצמחים מקבלים בבת אחת. סוג דשן זה הוא זול למדי, אך אינו בחירה מצוינת להזנת צמחי בית.

קניית דשן

כל הדשנים למטרות כלליות מכילים את חומרי המזון הבסיסיים הדרושים לצמחים לגידול, כולל חנקן, זרחן ואשלגן. לכל מרכיבי תזונה פונקציה מיוחדת:

 • חנקן מעודד צמיחה בריאה של העלווה.
 • זרחן מעודד צמיחת שורשים.
 • אשלגן מעודד פריחה גדולה ובריאה יותר.

דשנים מיוחדים, כגון דשנים סגולים אפריקאים, מכילים פרופורציות אופטימליות של חומרים מזינים אלה עבור סוגים מסוימים של צמחים.

בנוסף לחומרים מזינים אלה, דשנים איכותיים יותר מכילים גם מרכיבים תזונתיים כמו בור, מגנזיום ומנגן שיעודדו צמיחה בריאה יותר. למד את תוצרת הדשן כדי לקבוע אילו חומרים מזינים הוא מכיל.

מאמרים בנושאים דומים
 1. מה פירוש השתלת?
 2. כיצד להשתמש בהורמון השתרשות?
 3. איך מגדלים צמחי גויאבה יפים בתוך הבית?
 4. כיצד לזרוע מחדש צמחי בית?
 5. גידול ספירוטה בגידול קזימירואה
 6. טיפים לגידול עץ אבוקדו בגינת הבית שלך
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail