עובדות מהנות על ביצי עופות בר

הביצים של ציפורים שונות משתנות במרקם
הביצים של ציפורים שונות משתנות במרקם, בתוכן התזונתי ובטעמן.

הטלה ודגירה של ביצים מחוץ לגוף היא מאפיין אחד שעוזר להגדיר מה מייחד ציפורים, אך מה עוד ידוע לכם על ביצי עופות? הם מדהימים יותר ממה שאתה עשוי להבין!

טריוויה של ביצת ציפור בר

 • כל ביצי העופות מי שפיר, מה שאומר שהן כוללות קליפה קשה, קרום נקבובי להחלפת חמצן ופחמן דו חמצני, וחלמון עשיר המזין את האפרוח המתפתח. החלמון עשוי משומן וחלבון, וצבע החלמון משתנה בהתאם לאיכות ולהרכב תזונת הנקבה המטילה.
 • ביצים מגיעות בצורות רבות ושונות. בודגריגים ונשופים רבים מטילים ביצים עגולות או כדוריות. ביצים בצורת אליפסה הן הנפוצות ביותר, ואילו ציפורי חוף ונקות רבים מטילים ביצים מחודדות מאוד בצורת אגס. צורות מחודדות עוזרות למנוע מהביציות להתגלגל כשהן מונחות בשטח פתוח, ללא קן חסון שישמור על מקומן.
 • הצבעים של ביצי ציפורים פראי נע בין מישור לבן בקשת גוונים כמו כחול, ירוק, שנהב, שזוף, בז ', אפור, אדום, כתום. חוזק הצבע יכול להשתנות באופן משמעותי, וגם אם ביצים נראות לבנות פשוטות לבני האדם, הן לעיתים קרובות מראות צבעים נועזים יותר באור אולטרה סגול. מכיוון שציפורים יכולות לראות צבעים אולטרה סגולים, הדבר מסייע להבחין ביציות שונות גם אם כולן נראות אותו הדבר לבני האדם. סידן פחמתי בקליפה אחראי על הצבע הלבן, בעוד שתרכובות הביליברדין והפרוטופורפירין תורמות לצבעים אחרים.
 • ביציות של ציפורים המקננות חלל לעיתים קרובות פשוטות, אך ביצים שמוטלות בשטחים פתוחים יותר מסומנות לעיתים קרובות בכדי לסייע בהסוואה. הסימונים יכולים להיות בצבעים שחור, חום, אפור, אדמדם, ארגמני או אחר, ונעים בין כתמים זעירים וכתמים ועד להתפתלות, נקודות גדולות יותר או כתמים כבדים. הסימונים עשויים להיות מפוזרים באופן שווה על הקליפה, יכולים להיות מרוכזים בקצה אחד, או עשויים ליצור טבעת או זר סביב היקף הביצה.
 • עובי קליפות הביצה משתנה, אך עליו להיות עבה וחזק מספיק בכדי לתמוך במבוגר הפורש ובגידול הגוזל המתפתח. הקליפה לא יכולה להיות כה עבה, עד שהגוזל הבוקע לא יכול לנקר את דרכו החוצה. ביצים גדולות יותר מציפורים גדולות יותר כוללות בדרך כלל קליפות עבות יחסית. לביצי קאסו יש את הקונכיות העבות ביותר, שעליהן יכול להיות עד רבע סנטימטר, אך אין להן בעיה שהציפורים הגדולות והחזקות הללו יתפצחו.
 • את הביצים הגדולות מטילים יענים, הציפור הגבוהה ביותר בעולם. בעוד שרוב ביצי היען במשקל של כשלושה קילו בממוצע, יען בחווה שבדית הטיל את הביצה שוברת השיא בשנת 2008 על 2 ק"ג, 11 גרם. זה כבד משלושה תריסר ביצי עוף ביחד!
 • קיווי מטילים את הביצים הגדולות ביותר ביחס לגופם של הנקבות. ביצה אחת עשויה להיות 25-30 אחוז מגודל הנקבה, וגודל הביצה הגדול הזה מאפשר לגוזלים להיות עצמאיים כמעט ברגע שהם בוקעים. זה קריטי בעופות חסרי מעוף אלה, מכיוון שאפרוחים יהיו בסיכון גדול מצד טורפים אם הם יישארו בקן צמוד הקרקע לתקופה ארוכה.
 • את הביצים הקטנות ביותר מטילים יונקי דבש, שהם הציפורים הקטנות ביותר בעולם. יונק הדבש המוזר מחזיק בשיא הביצה הקטנה ביותר שצוינה אי פעם, אליפסה לבנה קטנטנה באורך שליש סנטימטר ומשקלה שליש גרם בלבד. יונקי דבש מטילים כמעט תמיד רק שתיים מהביצים הזעירות האלה בכל קן.
 • מכיוון שביצים עשירות כל כך בחלבון, בשומן ובחומרים מזינים, הן מהוות מקורות אוכל נחשקים ביותר עבור טורפים רבים. סנאים, חולדות, זוחלים, חתולים, נחשים, דביבונים, וטורפים רבים אחרים יאכלו ביצים. ציפורים אחרות, כולל נשרים, ג'ייז, עורבים, שחפים, סקואות ועופות דורסים, יאכלו גם את כל הביצים שהם ימצאו. ציפורים מקננות רבות אף יאכלו את קליפות הביצה מגוזלותיהן שלהן, מה שלא רק מחדש את סידן המבוגרים, אלא גם מסייע בהגנה על הקן מפני טורפים על ידי הסרת הקליפות.
 • לא כל הציפורים מטילות ביצים בקן שלהן או אפילו מגדלות אפרוחים משלהן. ישנם מינים רבים של טפילי לידה, ציפורים המטילות ביצים בקנים של אחרים ומאפשרות "לטפח" את ההורים לגדל את הגוזלים, גם כאשר העופות הם מינים שונים. עופות פרה חומים וקוקיות נפוצות הם טפילי לידה ידועים. ציפורים אחרות, בעיקר ברווזים רבים ושונים, נוהגות השלכת ביציות, כלומר הטלת ביציהן בקן משותף מאותו המין.
 • תקופת הדגירה של ביציות יכולה להשתנות מאוד, ונעה בין 10-11 ימים בלבד עבור עוברי אורח קטנים רבים ל- 60-85 יום עבור עופות גדולים יותר. פינגווינים של קיסר, אלבטרוסים נודדים וקיווי חום הם מתקופות הדגירה הארוכות ביותר. האקלים והטמפרטורה הכוללים יכולים להשפיע באופן דרמטי על משך הזמן שלביצית להתפתח ולבקוע.
 • איסוף ביצי ציפורי בר היה פעם תחביב פופולרי, לא רק עבור חוקרי הטבע הלומדים את הביצים או עבור תערוכות מוזיאליות מורשות, אלא עבור כל מי שרצה להחזיק אוסף יוקרתי. כיום, במדינות רבות חוקים מחמירים האוסרים על התעסקות בקני בר, ואין זה חוקי לאסוף, לסחור, למכור או אפילו להחזיק ביצי ציפורי בר. אולם באזורים מסוימים, ביצים עדיין נאספות באופן בלתי חוקי למאכל או לאספנים חסרי מצפון, נוהג שממשיך לסכן כמה מיני ציפורים.
 • בעוד ציפורים ידועות היטב בזכות יכולת הטלת הביציות, הם אינם היצורים היחידים שמטילים ביצים מחוץ לגוף. זוחלים, דגים, דו-חיים וחרקים רבים מטילים גם ביצים שיש להפרות או לדגור אותן לפני שיבקעו. רק כמה יונקים, כולל פלטיפוס ודוב נמלים קוצניים, מטילים ביצים. דינוזאורים גם הטילו ביצים.
 • אורולוגיה היא הענף של מדע הטבע והאורניטולוגיה המוקדש לחקר ביציות, כולל אנטומיה, פיזיולוגיה, פיתוח ומאפיינים אחרים של ביציות. אולוג עשוי לחקור גם קנים, התנהגות חיזור, הזדווגות והיבטים אחרים של רבייה הקשורים לביציות.
 • בני אדם צורכים אוכלים מסוגים רבים ושונים. בעוד שביצי עוף הן הנפוצות ביותר, ביצים של ברווזים, שליו, תרנגולי הודו, אמואים, אווזים, גניאה, יענים, ופסיונים נחשבות גם למעדניות באזורים רבים. הביצים של ציפורים שונות משתנות במרקם, בתוכן התזונתי ובטעמן. לגבי ביצי עוף, אין הבדל תזונתי או טעם בין ביצים עם קליפות לבנות או חומות, אם כי איך מגדלים עוף ומה שהוא אוכל יכול לשנות משמעותית את טעמה של ביצה.
מאמרים בנושאים דומים
 1. מהו יונק דבש?
 2. פרויקטים של יריד מדע על ציפורים
 3. פרחים ועופות נושאי זרעים
 4. מה זה ציפור?
 5. סוגי חליפה
 6. כיצד לבחור את זרעי הציפורים הטובות ביותר?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail