קודי בנייה בינלאומיים: IBC, IRC, ICC

אולם שניים מהקודים של ICC חלים במיוחד על נוהלי בנייה
אולם שניים מהקודים של ICC חלים במיוחד על נוהלי בנייה: IBC ו- IRC. IBC: קוד הבנייה הבינלאומי מכיל תקנות לגבי פרקטיקות המשמשות בבנייה מסחרית.

לכל הקהילות קבוצות של כללים עבור בונים ואנשי מקצוע אחרים בתחום סחר בבניינים השולטים בשיטות הבנייה ונועדו להבטיח שכל ההיבטים של בניית הבניין יהיו בטוחים ועמידים. הקודים המקומיים עשויים להשתנות ממיקום למיקום, אך רובם מבוססים על קודי מודל שנוצרו ברמה לאומית או בינלאומית על ידי ועדות או מועצות המורכבות מאנשי מקצוע מסחריים מוכרים.

ארגון כזה הוא מועצת הקוד הבינלאומית (ICC), ארגון האחראי על קוד הבנייה הבינלאומי (IBC) והקוד הבינלאומי למגורים (IRC). קודים אלה שולטים בשיטות בנייה ושיפוץ מסחר ומגורים בהתאמה, והם הבסיס לרוב תקנות הקוד המקומיות. אלה בנוסף לקודים שונים השולטים במערכות מכניות, כמו אינסטלציה וחיווט.

ICC לעומת IBC לעומת IRC

ראשי התיבות המשמשים לקודי הדגם השונים יכולים להיות מבלבלים במקצת:

 • ICC: מועצת הקוד הבינלאומית היא ארגון האם המפקח על מספר קודים במגוון רחב של נושאים, שלחלקם השפעה מועטה על מרבית פרויקטים של שיפוץ הבית או הבנייה. לדוגמה, ה- ICC קובע קודים החלים על אחזקת רכוש, בריכות שחייה וספא, גז דלק, ביוב ועוד רבים אחרים. אולם שניים מהקודים של ICC חלים במיוחד על נוהלי בנייה: IBC ו- IRC.
 • IBC: קוד הבנייה הבינלאומי מכיל תקנות אודות נוהגים הנהוגים בבנייה מסחרית.
 • IRC: קוד המגורים הבינלאומי מכיל מידע ותקנות החלים על בנייה למגורים, כולל גם נוהלי בנייה חדשים וגם נושאי שיפוצים.

קודים נוספים המוצעים על ידי ICC, שחלקם עשויים לעניין מדי פעם:

 • קוד בנייה קיים בינלאומי (IEBC)
 • קוד מכני בינלאומי (IMC)
 • קוד אינסטלציה בינלאומי (IPC)
 • קוד האש הבינלאומי (IFC)
 • קוד בריכת שחייה וספא בינלאומי (ISPSC)

מה שאתה צריך לדעת

 • המקור האמין ביותר עבור IBC ו- IRC באופן מקוון הוא באמצעות מועצת הקוד הבינלאומית (ICC). ישנם גם מקורות לא רשמיים של IBC ו- IRC וכדאי להשתמש בהם על אחריותך בלבד.
 • הקודים מתעדכנים אחת לשלוש שנים.
 • ניתן לבצע עבודות שנעשו לפני יישום קוד מסוים (בדוק עם משרד האישורים המקומי שלך).
 • ICC עצמה מציעה טקסט חלקי של IBC ו- IRC בחינם באינטרנט.
 • כאל ידועה בזכות נמרצות החומרים המוגנים בזכויות יוצרים שלה. כדוגמה אחת, בשנת 2016 היא הגישה תביעה נגד ההתאחדות הבינלאומית לפקידי אינסטלציה ומכני בגין העתקה לכאורה של הקניין הרוחני של כאל.
 • עיריות עשויות לאמץ קודי מודל IBC ו- IRC שיתאימו לצרכים המקומיים. ה- IBC וה- IRC הם קודי מודל לבניית מבנים שקהילות יכולות לאמץ ולהתאים בחלקן לפי הצורך. הן אינן דרישות חוקיות לגופן.

כיצד להשיג את ה- IRC או ה- IBC הרשמי

בדרך כלל אין צורך שרוב בעלי בתים או אפילו אנשי מקצוע סוחרים בבניינים מזדמנים יחזיקו עותק של ה- IBC או ה- IRC מכיוון שדרישות הקוד המקומי כבר יפרטו את כל תקנות ה- IBC או ה- IRC החלות על בנייה. עם זאת, אם אתה עובד עם מבנים בכל תפקיד מקצועי, זה האינטרס שלך להיות חבר ב- ICC. כהוצאה עסקית, ככל הנראה היא ניתנת לניכוי ממס. חובבים רציניים בעלי עניין עמוק בשיטות בנייה עשויים גם למצוא את זה שימושי לקבל גישה לעותק של ה- IRC או ה- IBC מכיוון שיש בהם כמות עצומה של מידע.

באופן רשמי, הדרך הטובה ביותר להשיג עותקים אותנטיים של כל אחד מהקודים היא על ידי הצטרפות ל- ICC. קיימות מספר רמות שונות של חברות, חלקן מזכות בעותק בחינם של אחד מהקודים הבינלאומיים, כמו גם הטבות חברות רבות אחרות. עותקים בודדים של הקודים השונים זמינים למכירה, הן במהדורות שלמות והן במהדורות "חיוניות", במחירים שנעים בין 22 € ל -130 € חברי כאל מקבלים הנחות על עותקי הקוד, אך שאינם חברים יכולים גם לקנות עותקים של הקודים באתר ICC המקוון.

המקור האמין ביותר עבור IBC ו- IRC באופן מקוון הוא באמצעות מועצת הקוד הבינלאומית (ICC)
המקור האמין ביותר עבור IBC ו- IRC באופן מקוון הוא באמצעות מועצת הקוד הבינלאומית (ICC).

באופן לא רשמי, חלקים מהקודים זמינים בחינם, אך שים לב שקודים אלה אינם מאושרים באופן רשמי ואין כל ערובה ללגיטימיות שלהם. עלולות להיות גם הפרות של זכויות יוצרים בעותקים אלה של הקוד. עם זאת, גרסאות אלה בעלות ערך במובן זה שהן יכולות לתת לך מושג כללי לגבי דרישות קוד. כמו כן, הם יכולים לכוון אותך בכיוון הנכון לחפש מקורות לגיטימיים (מספור הקוד לא משתנה הרבה מגרסה לגרסה).

תמחור קוד נוכחי

מה- ICC עצמו, התמחור עבור הטקסט המלא של IBC ו- IRC הוא כדלקמן:

 • 2018 IBC: 110 € לחברים שאינם חברים, 82 € לחברים (כריכה רכה)
 • IRC 2018: 110 אירו לחברים שאינם חברים, 81 אירו חברים (כריכה רכה)
 • 2015 IBC: 110 € לחברים שאינם חברים, 82 € לחברים (כריכה רכה)
 • 2015 IRC: 110 אירו לחברים שאינם חברים, 81 אירו חברים (כריכה רכה)
 • IBC לשנת 2012: 110 אירו לחברים שאינם חברים, 80 אירו לחברים (כריכה רכה)
 • 2012 IRC: 100 אירו לחברים שאינם חברים, 78 אירו לחברים (כריכה רכה)

בנוסף, קודי מדינה זמינים מה- ICC החל מ- € 52 בערך

גישה חופשית

ICC מציע גישה חופשית מוגבלת לחלקים ארוכים של ה- IBC וה- IRC בחלק הגישה הציבורית שלו באתר. זהו המקור הטוב ביותר למידע בחינם על הקודים.

מקורות אחרים לגישה חופשית לקודים קיימים גם הם, אם כי מקורות אלה נחשבים בספק. אף על פי שיש לו שם רשמי, Public Resource הוא מבצע התנדבות המנוהל על ידי קרל מלמוד, מחוץ לסן פרנסיסקו, קליפורניה. מלמוד וקבוצת סורקים מאמינים כי מידע ציבורי צריך להיות זמין לרבים ולחינם לציבור. Archive.org הוא האתר המארח לפעילויות משאבים ציבוריים.

עם זאת, מכיוון שקודים אלה מוגנים בזכויות יוצרים, הם (ומסמכים אחרים שפורסמו על ידי מלמוד) הותגרו על ידי הארגונים שבבעלותם זכויות היוצרים. לפני שתשתמש במסמכי Archive.org, זכור זאת, כמו גם העובדה שקבצים אלה מתוחזקים על ידי מתנדבי ארכיון בלבד.

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail