עלייתם ונפילתם של שלבקת חוגרת אסבסט

אזבסט הפך בלתי חוקי כאשר הסוכנות להגנת הסביבה (EPA) הוציאה חוק איסור אסבסט והפסקת פיסול
לבסוף, בשנת 1989, אזבסט הפך בלתי חוקי כאשר הסוכנות להגנת הסביבה (EPA) הוציאה חוק איסור אסבסט והפסקת פיסול.

יוצרו מתערובת של סיבי אסבסט ומלט הידראולי, רעפי גג אסבסט-מלט היו קשיחים, עמידים וחסינים בפני אש. הם לא עיוותו ולא נרקבים והיו עמידים בפני נזק שנגרם על ידי חרקים. במשך עשרות שנים, רעפי גג אסבסט נחשבו למשאב לא יסולא בפז המציע אלטרנטיבה מעולה וזולה לחיפויי גגות מסורתיים.

היסטוריה

היסטוריית רעפי האזבסט מתחילה עם הממציא והיזם לודוויג האטשק שנולד בצ'כיה ב- 9 באוקטובר 1856. לודוויג רכש מפעל למוצרי אסבסט באוסטריה עילית בשנת 1893. בשנת 1900 הצליח בהמצאה ובייצור מפעל של מלט אסבסט.. בשנת 1901 הוא רשם פטנט על המצאת סיבי המלט שלו וכינה אותה "Eternit" על בסיס המונח הלטיני "aetemitas" שפירושו "נצח". האטצ'ק רשם פטנט על תהליך ייצור שלבקת חוגרת האסבסט באירופה, והפטנט הונפק מחדש באירופה בשנת 1907. לודוויג נפטר בשנת 1914 והותיר את משפחתו להמשיך בייצור בשם החברה אתנית.

בשנת 1904 התגלגלו שני קווי ייצור עם מגוון מוצרים של לוחות קירוי, לוחות חלת דבש וחיפוי חזית. הם כבשו את השווקים, ובשנת 1911 הייצור התנהלה במלוא תפוקתם והמוצרים יוצאו לאפריקה, אסיה ודרום אירופה.

פופולריות

שלבקת חוגרת עשויה צפחה או חימר היו הפופולריות ביותר בתחילת המאה העשרים. רעפי גג של אזבסט הגיעו למקום והיו אטרקטיביים באופן מיידי בהיותם הרבה יותר קלים ופחות יקרים. הם שימשו במהירות ברחבי אירופה ובהמשך היו ביקושים שווים באירופה.

שלבקת חוגרת אסבסט הוערכה על ידי היותה חסינת אש, במיוחד בקרב אלה שחיו בקהילות המאה שבהן התפשטות האש הייתה דאגה נפוצה. אף על פי שהם לא הצליחו להתאים לסיבולת של צפחה, רעפי האזבסט היו צפויים להימשך לפחות 30 שנה, דבר שיגביר את רצונם. הם הוערכו גם כמשקל קל שהפחית משמעותית את העלויות הכרוכות במשלוח והתקנה.

השימוש ברעפי גג אסבסט-מלט גדל בקצב קבוע באירופה. בראשית שנות העשרים של המאה העשרים, יצרני חומרי קירוי אירופיים, ג'ונס-מנסוויל, קארי, אתניט וסנטורי, הציעו לפחות רעפי גג אסבסט-מלט אחד ללקוחותיהם. מרגע שהתגלה שניתן לערבב פיגמנטים צבעוניים ליצירת בחירת צבע, התפוצצות המוצר התפוצצה.

סיכונים בריאותיים

רעפי גג אסבסט הגיעו למקום והיו אטרקטיביים באופן מיידי בהיותם הרבה יותר קלים ופחות יקרים
רעפי גג אסבסט הגיעו למקום והיו אטרקטיביים באופן מיידי בהיותם הרבה יותר קלים ופחות יקרים.

כאשר הומצא צמנט אסבסט, כבר היה ידוע כי סיבי אסבסט עשויים לגרום למחלות ריאות, והוא האמין כי תאגי אתניט ידעו אולי על הסכנות הפוטנציאליות לבריאות ממלט אסבסט. בתחילה, הדאגה התמקדה בכמות האבק הגדולה במפעלי האסבסט, ומפעלים אלה רצו לשפר את האוורור כתרופה. הלשכה לסטטיסטיקה לעבודה בארה"ב דיווחה כי חברות ביטוח חיים אירופיות וקנדיות גדולות רבות מסרבות למכור פוליסות לעובדי אסבסט כבר בשנת 1918 בגלל נתונים סטטיסטיים גבוהים על מקרי מוות בטרם עת. בשנת 1929, חברת ג'ונס-מאנוויל טענה ראשונה למחלת ריאות מאסבסט. חוקים הוקמו על ידי תקנות תעשיית האסבסט בשנת 1931. מדינות אירופה נתפסו לראשונה,הכרה בסכנות כמחלת מקצוע. עובדים שעבדו פעם במפעלי אסבסט ועברו למקצועות אחרים החלו לגבות פיצויים בגין נזקי החשיפה.

מאמרים המשיכו להתפרסם בשנות השלושים והארבעים העוסקות באסבסטוזיס - מצב רפואי דלקתי כרוני המשפיע על רקמות בריאות הנגרמות כתוצאה משאיפת סיבי אסבסט - ומספר הנפגעים. אפילו דיווחים על מחלה של אנשים שלא היו מעורבים בעיבוד אסבסט אך שאפו אבק מחוץ למקום העבודה הופיעו. נוצרו קשרים בין אסבסט לסרטן ריאות לבין מזותליומה - סרטן קרום הריאה. ובכל זאת, העניין בקישורים ברורים אלה היה קטן.

דחייה ופינוי

השימוש באסבסט ביבשת אירופה החל לרדת בין 1940 ל -1945. עדיין הגיעו דיווחים מבריטניה ומאירופה עם עדויות עקביות לסכנות אסבסט. השימוש באסבסט נמשך באירופה עם תעשיית בידוד האסבסט בעלייה. קורבנות נוספים נפלו, והונהגו אמצעים נוספים להגבלת ריכוז הסיבים הצפים חופשי. ובכל זאת, התעשייה התנגדה משום שדאגו לעלויות הכרוכות בהבטחת ההגנה על עובדיהם.

ההשפעות המזיקות של אסבסט החלו להיות מוכרות, והכנסת מוצרי קירוי מבוססי אספלט החלה לשלוט בסוף שנות החמישים. לבסוף, בשנת 1989, אזבסט הפך לחוקי כאשר הסוכנות להגנת הסביבה (EPA) הוציאה חוק איסור אסבסט והפסקת פיסול. זה בא בעקבות האיסור שהחל בשנת 1985 בבריטניה.

בבניינים רבים עדיין יש רעפי אסבסט על גגותיהם ואם הם במצב טוב ונותרים ללא הפרעה, לרוב אין בעיה רצינית.

אזהרה

הימצאותו של אסבסט בביתך אינה בהכרח מסוכנת אלא אם כן החומר נפגע ובתורו הופך לאוויר, ומשחרר את הסיבים ההופכים אותו לסכנה בריאותית. ברוב הפקודות הממלכתיות והמקומיות יש חוקים המסדירים רעפי אסבסט והסרתם וסילוקם על ידי מי שאינו קבלן אסבסט מורשה ומוסמך עשוי להיות אסור. לרוב נדרשים אישורי מדינה, כך שאם אתם מחפשים תיקון או החלפת שלבקת חוגרת האסבסט, דאגו לפנות לקבלן גגות אשר יוכל לסייע לכם בחוקי פינוי האסבסט באזורכם.

מאמרים בנושאים דומים
  1. קודי בנייה בינלאומיים: IBC, IRC, ICC
  2. האם רישיונות קבלני שיפוצים חשובים?
  3. 10 טיפים לצביעת הבית החיצוני שלך
  4. סוגים שונים של אפשרויות חומר גג שטוח
  5. האם שיפוץ הבית שווה את זה?
  6. מדריך לאוורור עליית גג
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail