בחירת כבל מאריך חשמלי בטוח

אלה הם תמיד כבלי הארכה מוארקים הכוללים חוט שלישי וחוט תקע להארקה ויש להם תקעים עם שלושה חריצים לקבלת חוטי
אלה הם תמיד כבלי הארכה מוארקים הכוללים חוט שלישי וחוט תקע להארקה ויש להם תקעים עם שלושה חריצים לקבלת חוטי חשמל מוארקים.

אלא אם כן אתה תמיד בר מזל שיש לך שקע חשמל שממוקם בדיוק היכן שאתה זקוק לו, כמעט בוודאות אתה משתמש בכבלים מאריכים ברחבי הבית שלך. עם זאת, רוב האנשים לא מבינים עד כמה מסוכן זה יכול להיות להשתמש בכבל הלא נכון. הנציבות לבטיחות מוצרי קשר לצרכן מצאו כי מאריכים הנו בין המכשירים החשמליים ביותר המסוכנים בבתינו, בשל גודל כבל פסולים ושימוש. בכל שנה, תאונות מכבלי הארכה הורגות כ -50 בני אדם, גורמות ל -4,000 פצועים הדורשים טיפול בבית חולים וגורמות ליותר מ -3000 שריפות מגורים. ניתן למנוע את רוב הכשלים בכבל הארכה פשוט באמצעות סוג הכבל המתאים לעבודה.

מדוע כבלי הארכה מסוכנים

כבל מאריך הוא למעשה חבילה של חוטי חשמל מבודדים עם תקע בכל קצה. זרם חשמלי שזורם דרך החוטים מייצר חום, וכאשר יותר מדי זרם זורם דרך חוט, הוא יכול להתחמם יתר על המידה ולהמיס את בידוד הפלסטיק של החוטים, ולגרום לקצרים ושריפות.

זהו בדרך כלל לא בעיה כאשר אתה מחבר מכשיר ישירות לשקע באמצעות כבל המפעל שלה בגלל היצר בגודל הכבל מתאים בגין דרישת הזרם החשמלית, או עומס , כי המכשיר דורש. אך אם אתה משתמש בכבל מאריך קטן כדי להרחיב את טווח ההגעה של אותו כבל מכשיר, אתה יכול לחרוג מכושר העומס הבטוח של כבל המאריך, והתוצאה עלולה להיות הרת אסון.

מד וכבל הארכה

בכבלי הארכה באים בסוגים שונים, אורכים, וכן גדלים. שני גורמים חשובים קובעים את יכולת העומס של כבל כלשהו, את יכולתו לשאת זרם חשמלי:

 • מד חוט: עובי החוט או קוטרו משפיע על כמה זרם החוט יכול לשאת וכמה החוט מתחמם.
 • אורך: אורך כבל המאריך משפיע על ירידת המתח, או על כמות המתח שאובדת בגלל התנגדות בחוטי הכבל.

מד הוא דירוג מספרי של קוטר חוט נחושת ומזוהה על ידי מספר מד החוט האירופי (AWG). לדוגמא, כבל של 120 וולט, 120 וולט, מכיל חוטי 12 מד ומיועד לשימוש עם שקעים רגילים של 120 וולט. במערכת הדירוג AWG, ככל שהמספר קטן יותר כך החוט עבה יותר.

ירידת מתח היא השפעה המפחיתה את מתח החשמל בחיווט בגלל התנגדות חשמלית. ככל שהתיל או הכבל ארוכים יותר, כך ירידת המתח גדולה יותר. מסיבה זו, למיתרי הארכה ארוכים קיבולת נמוכה יותר מכבלים קצרים באותו גודל AWG.

לדוגמא, כבל 18 AWG עשוי להיות מדורג בעומס של 5 עד 7 אמפר (אמפר) באורך של עד 25 מטר. כדי לקבל את אותו דירוג עומס עם כבל של 50 מטר, על הכבל להיות בעל חוט גדול יותר של 16 AWG. בגלל ירידת המתח, עדיף להשתמש בכבל הארכה הקצר ביותר האפשרי עבור העבודה בהישג יד.

חוטי הארכה קלים

כבלי הארכה קלים הם אלה הדומים לכבל חוט המנורה. אסור להשתמש בכבלים אלה בשום דבר פרט להתקנים בעלי עוצמה קלה מאוד. הם מסוכנים במיוחד לשימוש עם תנורי חלל ומכשירים אחרים המייצרים חום, כגון טוסטר או מגהץ בגדים, המושכים עומסים חשמליים כבדים. חוטים קלים לעיתים קרובות אינם מקורקעים: יש להם רק שני שיניים תקעים ואינם כוללים חוט שלישי ושן להארקה, לכן לעולם אין להשתמש במכשירים בעלי כבל מקורקע בעל שלושה שיניים.

 • שימושים: מנורות, שעונים ומכשירים חשמליים קלים אחרים המושכים עד 7 אמפר
 • אורך כבל עד 25 מטר: השתמש בחוט AWG 18
 • אורך הכבל עד 50 מטר: השתמש בחוט AWG 16
 • אורך כבל עד 100 מטר: השתמש בחוט AWG 14

כבלי הארכה בעלי חובה בינונית

מיתרי חובה בינונית בדרך כלל הם מיתרי הארכה מקורקעים, הכוללים את החוט השלישי וחוט התקע להארקה. יש להם תקעים שמקבלים כבלים למכשור הארקה עם שלושה שיניים.

 • שימושים: טלוויזיות, מחשבים ומכשירים אחרים המושכים כוח של עד 10 אמפר
 • אורך כבל עד 25 מטר: השתמש בחוט AWG 16
 • אורך הכבל עד 50 מטר: השתמש בחוט AWG 14
 • אורך הכבל עד 100 מטר: השתמש בחוט AWG 12

כבלי הארכה כבדים

כבלי הארכה כבדים מתאימים להשראת כוח של 10 עד 15 אמפר. אלה הם תמיד כבלי הארכה מקורקעים הכוללים חוט שלישי וחוט תקע להארקה ויש להם תקעים עם שלושה חריצים לקבלת כבלים למכשור מוארק.

 • שימושים: כלים ומכשירי חימום השואבים עד 15 אמפר כוח
 • אורך כבל עד 25 מטר: השתמש בחוט AWG 14
 • אורך כבל עד 50 מטר: השתמש בחוט AWG 12
 • אורך כבל עד 100 מטר: השתמש בחוט 10 AWG

הערה: פעל בהתאם להוראות יצרן המכשירים הנוגעים לשימוש בכבלי הארכה. יש להשתמש במכשירים מסוימים עם כבלי הארכה.

הגנה מובנית על GFCI

בעת שימוש בכבלי הארכה בחוץ, מתחת לכיתה (כגון במרתף או במרחץ זחילה), או בכל מקום בו כבל עלול להיתקל בלחות, הכבל צריך להיות מסוג GFCI (מפריע למעגל תקלות קרקע) או לחבר אותו למוגן Gfci. מוצא. כמה כבלי הארכה כוללים הגנת GFCI מובנית. הגנה זו מסייעת במניעת סכנות זעזועים.

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail