כיצד להיפטר מעובש מכל משטח ביתי?

הרטיב את האזורים העובשים במים פשוטים ואז את אקונומיקה ותמיסת המים והניח לו לעבוד מספר דקות
הרטיב את האזורים העובשים במים פשוטים ואז את אקונומיקה ותמיסת המים והניח לו לעבוד מספר דקות.

נבגי עובש נמצאים בכל מקום סביבנו בכל סוג של אקלים. עובש הוא פטריות וחלק מהסוגים מועילים מאוד לאנושות (חשוב על פניצילין), בעוד שאחרים יכולים להיות מסוכנים למדי לגידולים, מערכות נשימה ושלמות המבנים.

עובש מסוכן לעומת טחב

הסוג הנפוץ ביותר של עובש המצוי בבתים הוא טחב. טחב הוא תבנית משטח הגדלה במקומות חמים ולחים כמו חדר האמבטיה שלך ועל בדים וספרים המאוחסנים במרתפים לחים. טחב מתחיל כמושבה אבקתית אפורה או לבנה. זה יהפוך לשחור או חום אם לא יוסר מייד ולעתים קרובות נראה כמו הצטברות אדמה. כדי לבדוק אם המשטח מכוסה בטחב או סתם לכלוך, טפחו את הכתם עם צמר גפן טבול באקונומיקה כלור ביתית. אם הכתם מתבהר או נעלם לאחר שתיים-שלוש דקות, זה טחב. אם לא, זה כנראה רק לכלוך.

אם אתה מגלה ריח מעופש בכל מקום בביתך, הרי שיש לך ריכוז גבוה של עובש. זה יכול להגיע ממספר מלא במגבות לחות, ממרחב זחילה לח מתחת לביתך, או משטיחים שגדלים עובש בריפוד. זה בהחלט הזמן לנקוט בפעולה כדי להיפטר מהבעיה.

עכשיו אתה יודע שכל הטחב הוא עובש אך לא כל התבניות טחב. טחב עלול לטשטש ולפגוע באיטיות במשטחים אך יש תבניות מסוכנות הרבה יותר שעלולות לפגוע במבנה הבית שלך. אם אתה רואה תבנית שחורה או ירוקה מטושטשת או רזה והקיר הגבס או העץ שמתחתיה רכים או מתפוררים, יש ריקבון בלתי הפיך ויש להסיר את התבנית ואת המשטחים הפגועים מיד.

העסקת אנשי מקצוע

אם נגיעות טחב נתפסת מוקדם, תוכלו לטפל בה בקלות באמצעות חומרי ניקוי ביתיים.

אזהרה

לבעיות נרחבות בעובש, שקול להזמין איש מקצוע. חלק מהתבניות הן רעילות ביותר ואף תבניות פחות מסוכנות עלולות לגרום לבעיות לכל מי שיש לו אלרגיה לעובש או מערכות נשימה נפגעות.

כלל האצבע הוא שאם העובש מכסה 10 או יותר מ 2, שיחה עם איש מקצוע. הסרת מושבות עובש גדולות מחייבת חשיפה לכימיקלים כבדים ופינוי נאות של חומרי בניין שורצים. מחלקות בריאות הציבור המקומיות יכולות להציע ייעוץ בנושא בדיקות עובש ולהפנות אתכם למסיר עובש מומחה.

מוצרים שהורגים עובש

  • אקונומיקה כלור: נתרן היפוכלוריט או אקונומיקה ביתית רגילה פועלים בצורה הטובה ביותר להשמדת עובש ולהסרת כל שינוי צבע. זה די קשה ויש לדלל אותו לפני השימוש.

אזהרה

יש לנקוט בזהירות בגלל רעילות ולעולם אין לשלב אדים ואקונומיקה עם אמוניה.

  • מי חמצן: פחות קשה מאקונומיקה כלור, מי חמצן (תמיסה של שלושה עד עשרה אחוזים) יהרוג עובש ויבהיר כתמים. אמנם יש לו אפקט הלבנה, אבל זה עובד לאט יותר מאשר אקונומיקה כלור, אבל אין לו אדים או שאריות רעילים.
  • חומץ לבן מזוקק: חומץ חומצי ומפרק אט אט את מבנה העובש והורג אותו. חומץ אינו רעיל אך כתמי עובש עשויים להישאר ויהיה צורך לקרצף עם חומר ניקוי ביתי.
  • סודה לשתייה ובורקס: נתרן ביקרבונט (סודה לשתיה) ובורקס הם בעלי pH גבוה המעכב את צמיחתה ואת הישרדותה של עובש. שני המוצרים זולים, לא רעילים וקל לערבב עם מים. בורקס יעבוד טוב יותר בהסרת כתמים מתמשכים אך לא ביעילות כמו מוצר ניקוי חזק יותר.

כאשר אתה משתמש באחד ממוצרים אלה, אל תשטוף את תמיסת הניקוי לחלוטין. השארת מעט מהמנקה תעזור לעכב צמיחת עובש עתידית.

הסרה מבד

אם הבית שלך הוצף ועובש וחיידקים הושארו לגדול במשך ימים רבים, ייתכן שיהיה בלתי אפשרי להציל פריטי בד. עם זאת, אם טחב התפתח בגלל רטיבות ונתפס מוקדם, ניתן להסירו בקלות מרוב הבדים.

התחל בהוצאת הפריטים החוצה כדי לצחצח כמה שיותר עובש משטח ולמנוע התפשטות נבגי העובש בתוך הבית שלך. אם ניתן לכבס את הבד, השתמש במים החמים ביותר המומלצים בתווית הטיפוח והוסף חומר חיטוי. אם נותרו כתמים, צרו תמיסה של אקונומיקה חמצן ומים ואפשרו לבגדים להיספג במשך שמונה שעות לפחות. ניתן להשתמש בבלימת חמצן בבטחה על כל בד רחיץ.

לבדים אשר נקיים יבשים בלבד, יש להבריש את הטחב בחוץ ואז לפנות למנקה מקצועי. זהה והצביע על הכתמים ורוב הבדים ניתנים לשחזור בהצלחה.

נעלי עור, מעילים, אביזרים וריהוט

יש להסיר עובש על מעילי עור, נעליים, ארנקים ורהיטים בחוץ, אם אפשר. נגבו את המשטח עם מטלית טבולה בחומץ לבן מזוקק ואז עם סבון עור טוב ומים חמים. ייבש עם מטלית רכה והניח להתייבש באוויר לחלוטין. לאחר יבש לחלוטין, טפלו בפריט במרכך עור.

ספרים ועיתונים

בסופו של דבר עובש יהרוס נייר אך ניתן להסירו בהצלחה. לקבלת ספרים יקרים ומאמרים משמעותיים מבחינה היסטורית, התייעץ עם אוצר מקצועי.

תמיסת האקונומיקה תגרום לאובדן צבע בכל סוג של בד
תמיסת האקונומיקה תגרום לאובדן צבע בכל סוג של בד.

אל תנסה לטפל בנייר לח. התבנית תימרח ותיהיה כמעט בלתי אפשרי להסרה. אפשר לנייר שבספרים להתייבש באוויר ביסודיות בשמש או להניח במיכל אטום עם חומר סופג לחות כמו סיליקה ג'ל או עמילן תירס שמפוזר בין הדפים.

כשהספר יבש, צא החוצה והשתמש במברשת צבע רכה או במטלית כדי להבריש בעדינות את הטחב מהכריכה ומכל דף. החלק גיליון נייר שעווה מתחת לכל עמוד כדי להגן על הדף שמאחוריו. הרטיב מעט מטלית נקייה ורכה עם מי חמצן ונגב בעדינות כל עמוד המאפשר להתייבש באוויר לחלוטין לפני שעבר לדף הבא.

מכשירי חשמל ביתיים

מוצרי חשמל כמו מכונות כביסה, מקררים, וכן מכונות קפה המשלבים לחות, חום, או מזון כדי ניקוי תכוף הצורך עובש ההזנה.

נקו מכונות כביסה על ידי הפעלת מחזור מים חמים עם אקונומיקה כלור (ללא בגדים) לפחות מדי חודש. בדוק כל פינה ואטום של אטמי דלתות מכונת כביסה קדמית כדי להיות בטוח שלא צומחת עובש שיכול להשאיר בגדים מריחים עובש.

חומץ לבן מזוקק עושה עבודה נהדרת בניקוי מקררים ומכונות קפה ועוזר לעכב צמיחת עובש.

אריח ודיס

לחות בחדר הרחצה ואדמת גוף על גבי משטחים יוצרים את הסביבה המושלמת לצמיחת עובש. יש הרבה חומרי ניקוי מסחריים שתוכלו לקנות, אבל אקונומיקה כלור ומים יעילים באותה מידה והרבה פחות זולים.

כל שעליך לעשות הוא לערבב חלק אקונומיקה אחד ל -16 חלקי מים (כוס אקונומיקה אחת לליטר מים אחד) ולמרוח על האזורים המושפעים מעובש. אפשר לתמיסה להישאר על האזור העובש במשך 15 דקות לפחות לפני הקרצוף או הנסיגה. אם התבנית נעלמה, אין צורך אפילו לשטוף אותה.

הסרת עובש מקירות פנים, ריצוף ושטיח

אם התבנית מטושטשת ושחורה, היא עשויה להיות הרבה יותר גרועה מאשר רק מכוערת. יש לפתוח את האזור לבדיקת נזק מבני. הרכיבו משקפי מגן והגנה על הנשימה. יש לארוז את כל חומרי הבניין בשקיות ניילון כבדות ולהשליכן כראוי. אפשר לאזור להתייבש ביסודיות ולבצע את כל התיקונים הנדרשים.

כדי לנקות משטחים נקבוביים כמו עץ וקיר גבס, יש להוסיף חומר ניקוי לתמיסת האקונומיקה והמים כדי לסייע בהדבקה. מערבבים חלק אחד מחומרי ניקוי לשטיפת כלים, 10 חלקים אקונומיקה ו -20 חלקי מים. מורחים בעזרת ספוג או מגב, ומנסים לא להרוות את המשטחים יתר על המידה. אין לשטוף ולהניח לתמיסה להתייבש באוויר.

יש להסיר לחלוטין שטיח עם עובש או ריח מעופש. חובש מכונת הנשמה, חתוך את השטיח והכרית לחלקים קטנים. ערפל את החומרים והריצוף במים כדי למנוע התפשטות נבגי עובש מוטסים. עוטפים את השטיח בפלסטיק כבד לסילוק. השתמש בוואקום רטוב / יבש לניקוי יסודי של האזור ואפשר להתייבש באוויר מספר ימים לפני החלפת הריצוף.

משטחי בית חיצוניים

אקונומיקה כלור יעילה למדי בניקוי כל סוגי חיפויי הבית, בטון, לבנים ואבן, אך היא מזיקה לצמחים ולמדשאות. הקפידו לכסות צמחים פגיעים ביריעות פלסטיק כבדות.

מערבבים כוס אחת של אקונומיקה כלור לליטר מים אחד. ניתן להשתמש בתמיסה עם מרסס לגינה, מכונת כביסה חשמלית או לקרצוף ידיים. יש ללבוש תמיד משקפי בטיחות, כפפות, ביגוד מגן ומכונת הנשמה. תמיסת האקונומיקה תגרום לאובדן צבע בכל סוג של בד.

הרטיב את האזורים העובשים במים פשוטים ואז את אקונומיקה ותמיסת המים והניח לו לעבוד מספר דקות. אם התבנית מתבהרת, העבירו לאזור אחר. אם נותרו כתמים, יש לשפשף את האזור ואז להחיל מחדש תמיסת אקונומיקה ומים נוספת. אפשר להתייבש באוויר לחלוטין.

שטפו שטחים נטועים בקרבת מקום עם מים פשוטים.

מאמרים בנושאים דומים
  1. הדרך הנכונה לנקות את הטלפון הסלולרי שלך
  2. 18 שימושים מפתיעים לסבון סבון סביב ביתך
  3. מוצרי ניקוי ביתיים וטבעיים
  4. איך מנקים עובש שחור?
  5. איך מנקים ריפוד ספות?
  6. כיצד להתחיל לדלג את הבית שלך?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail