ההבדל בין חיטוי, חיטוי וניקוי

במים להסרת אדמה וחיידקים באמצעות פעולות כימיות (מנקות)
ניקוי משטח משתמש בסבון או חומר ניקוי, ובדרך כלל, במים להסרת אדמה וחיידקים באמצעות פעולות כימיות (מנקות), מכניות (קרצוף) ותרמיות (טמפרטורת מים).

ניקוי הבית או כל מרחב מחיה הוא מונח כללי שמשמעותו דברים שונים לאנשים שונים. ההגדרה שלך לנקות לילד שלך עשויה להיות איסוף צעצועים מפוזרים. ניקיון המטבח יכול להיות פשוט שטיפת כלים והפסקת שאריות.

אך ישנן הגדרות מובהקות של ניקוי, חיטוי וחיטוי משטחים בבתים, בבתי ספר ובמקומות ציבוריים. הגדרות אלה נקבעו על ידי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) כדי להגדיר את רמת הזיהום המיקרוביאלי שנותר על פני השטח לאחר הטיפול.

עבור בעל בית, התנאים יעזרו לך לקרוא תוויות מוצרים ולקבוע אם המוצרים שאתה משתמש בהם מספקים את רמת התברואה הנכונה אם מישהו בביתך חולה או שיש לו מערכת חיסונית נפגעת.

הגדרת ניקיון

ניקוי הוא תהליך של הסרת פסולת, לכלוך ואבק וארגון חלל גלויים לעין. ניקוי משטח משתמש בסבון או חומר ניקוי, ובדרך כלל, במים להסרת אדמה וחיידקים באמצעות פעולות כימיות (מנקות), מכניות (קרצוף) ותרמיות (טמפרטורת מים).

ניקוי עשוי להרוג חיידקים וחיידקים או לא, אך הוא ידלל את מספרם ויסייע בהפחתת הסיכון להפצת חיידקים זיהומיות.

הגדרת חיטוי

כאשר מוצר טוען כי הוא מחטא את המשטח, הוא מבטיח להפוך את המשטח ללא חיידקים העלולים להזיק לבריאותך על פי תקני בריאות הציבור או דרישותיו. חיטוי מפחית, ולא הורג, את מספר וצמיחתם של חיידקים, נגיפים ופטריות.

חיטוי חשוב במיוחד באזורי הכנת מזון שבהם חיידקים ופטריות עלולים לגרום למחלות הנישאות במזון. ייתכן כי אין צורך בכימיקלים מכיוון שחום קיצוני - לפחות 170 מעלות צלזיוס במדיח כלים או באמצעות שואב אדים עלול להרוג חיידקים.

הגדרת חיטוי

פעולת החיטוי הורגת אורגניזמים מיקרוסקופיים (חיידקים, נגיפים, פטריות) על משטחים. חיטוי מושג בדרך כלל באמצעות כימיקלים שאושרו על ידי Epa ההורגים את האורגניזמים ומונעים את התפשטותם. ניתן לחטא פריטים גם באמצעות אורך גל קצר קוטל חיידקים, אור אולטרה סגול המפרק את ה- DNA של חיידקים וחיידקים ומשאיר אותם לא יכולים להזיק או להתרבות. זו אותה טכנולוגיית אור UV-C המשמשת בסוויטות כירורגיות בבית חולים כדי לסייע בהריגת סופרבוגים.

חיטוי לא בהכרח מסיר לכלוך ופסולת גלויים מפני השטח והוא יעיל הרבה יותר אם ניקוי בסיסי נעשה קודם.

האם כדאי לנקות, לחטא או לחטא?

הניקיון צריך להיות תהליך שגרתי המתרחש על בסיס יומי, שבועי, חודשי ועונתי. ניקיון ביתי בסיסי שומר על הסדר, מפחית את צמיחתם של אורגניזמים שעלולים להזיק, מסייע בשליטה על מזיקים ומגן על ההשקעה שביצעת בבית ובחפצים.

חיטוי חשוב לבריאות ולהיגיינה והוא חשוב במיוחד על משטחים משותפים כמו משטחי עבודה, ידיות לדלתות, מתגי תאורה, משטחי מגע וכל משטח שבא במגע עם נוזלי הגוף. חיטוי מצעים ותחתונים חשוב בהרבה מחיטוי חולצות שמלה ומכנסיים.

ניקוי הבית או כל מרחב מחיה הוא מונח כללי שמשמעותו דברים שונים לאנשים שונים
ניקוי הבית או כל מרחב מחיה הוא מונח כללי שמשמעותו דברים שונים לאנשים שונים.

חיטוי צריך להיעשות תמיד כאשר מישהו בבית חולה או אם למישהו יש מערכת חיסונית נפגעת. מעקב אחר הוראות התווית ושימוש נכון בחומרי חיטוי חיוניים להריגת מיקרואורגניזמים. אם המוצר אינו בשימוש נכון, התהליך מציע רק תחושת ביטחון כוזבת.

טיפים לניקוי נכון, חיטוי וחיטוי

 1. עשו ניקיון שגרתי

  ד"ר מייקל ג 'שמידט, פרופסור למיקרוביולוגיה באוניברסיטה הרפואית בדרום קרוליינה ויו"ר האיגוד האירופי למיקרוביולוגיה למדעי המיקרוביאל, אומר כי הדרך הטובה ביותר להגן על משפחתך מפני מחלות זיהומיות היא להקשיב לאמך, "נקה את הבית שלך."

  ד"ר שמידט מסביר כי לאחר שטיפת הידיים, הדרך הטובה ביותר להגן על משפחתנו היא לנגב משטחי עבודה, ידיות דלתות, מתגי תאורה ומשטחים משותפים עם מטלית מיקרופייבר טבולה בתמיסה של מים חמים ומנקה לכל מטרה. ליום. "השחיקה הקלה של בד המיקרופייבר ופתרון הניקוי תרים ותדלל את כל החיידקים שהתמקמו על המשטחים", אומר ד"ר שמידט.

 2. הוסף תברואה וחיטוי מוצרים כאשר מישהו חולה

  אם מישהו בביתך חולה או שיש לו מערכת חיסונית נפגעת או שיש התפרצות נגיפית נרחבת בקהילה, הוסף מוצרים לחיטוי או חיטוי לשגרת הניקיון הרגילה שלך.

  אזהרה

  שימוש יתר בחומרי חיטוי הוא דאגה הולכת וגוברת לבריאות הציבור. מחקרים מצאו כי שימוש יתר במוצרי חיטוי מסוימים יוצר חיידקים העמידים בפני חומרי חיטוי מסוימים או שהופכים לבאגים מעולים. יש צורך במוצרי חיטוי רק באזורי מגע גבוהים המשותפים לרוב וכאשר מישהו בבית חולה.

 3. קרא תוויות ופעל לפי ההוראות

  כמעט כל מוצרי החיטוי והחיטוי, כולל החומרים במגבונים, חייבים להישאר על משטח במשך ארבע עד עשר דקות בכדי להרוג ביעילות חיידקים וחיידקים. עליך להשתמש בכמות מספקת כדי לשמור על המשטח רטוב במשך כל אותו זמן ואז לאפשר למשטח להתייבש באוויר.

 4. השתמש במוצרים בבטחה

  אין לערבב כימיקלים במהלך הניקוי. אקונומיקה כלור, חומר חיטוי מעולה, ואמוניה, חומר ניקוי מצוין, כאשר הם מעורבבים יחד מייצרים גז רעיל שעלול לגרום לנזק לריאות או למוות. יש לספק אוורור נאות בעת שימוש בכל סוג של חומר ניקוי.

  לבש משקפי מגן וכפפות בעת שימוש בכימיקלים קשים. ותשטוף תמיד את הידיים בסבון ובמים חמים לאחר טיפול בבגדים מלוכלכים, ריקון כלי קיבול פסולת ושימוש בכל חומר ניקוי.

 5. התאם את מוצר הניקוי הטוב ביותר לפריט שיש לנקות

מכשירים אלקטרוניים כמו שלטים, בקרי משחקים, טלפונים סלולריים, משטחי מגע ומקלדות הם מהפריטים הנבוטים ביותר בביתנו. החום של המכשירים מעודד חיידקים לצאת ולהתרבות. אך לא ניתן לנקות את הפריטים הללו בעזרת מים וסבון.

בדוק את הוראות הניקוי של היצרן והשתמש במגבון חיטוי או מגבון אלכוהול לניקוי מכשירים אלה.

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail