היתרונות והחסרונות של טרומי מול מקלחות מותאמות אישית

יש מקלחות אריחי קרמיקה בהתאמה אישית
בניגוד לערכות מקלחת טרומיות, יש מקלחות אריחי קרמיקה בהתאמה אישית.

בעלי בתים המתכננים חדר רחצה מחודש עם מקלחת / אמבטיה חדשים עומדים לרוב בפני בחירה מרכזית: האם להתקין תא מקלחת טרומי, או לבנות מקלחת אריחי קרמיקה בהתאמה אישית?

יחידות מפוברקות מראש

יחידות תא מקלחת מפוברקות הן בדרך כלל ערכות פיברגלס או אקריליק שנוצרו במפעל ונשלחות לביתכם בחתיכה אחת או כמה. הם יכולים להיות מותקנים על ידי צוות מקצועי, או על ידי DIYer. מרבית ערכות המקלחת כוללות מקלחון ושניים או שלושה לוחות קיר מלאים, אם כי חלקם הם פגזים מקשה אחת, בהם בסיס המקלחת או האמבטיה משולבים בקירות. גורם מכריע אחד בבחירה בין יחידה אחת או חלק אחד הוא אם אתה יכול להשיג יחידה אחת דרך דלתות ביתך. בעלי בתים לעיתים קרובות בוחרים יחידות מרובות חלקים מסיבה זו בדיוק. הערכות מרובות החלקים מגיעות בדרך כלל עם כל מה שצריך: מקלחת או אמבטיה, לוחות קיר מעוצבים עם מדפים וכלי סבון מעוצבים בתוכם, ואפילו דלת המקלחת. מרכזי שיפוץ ביתיים של קופסאות גדולות עשויים לאחסן כמה ערכות מקלחת פשוטות יותר בחנות, אך מוצרים איכותיים יותר ידרשו הזמנה מיוחדת על בסיס המידות המדויקות של שטח גומחת המקלחת שלך.

ערכות קיר

חלופה לערכת אמבטיה / מקלחת מלאה היא שימוש בערכת קיר, שהיא אפשרות מצוינת אם האמבטיה שלך במצב טוב ואינה דורשת החלפה. ערכת קיר כוללת רק את לוחות קיר הגומחה, לא את האמבטיה או את מקלחת. האמבטיה נשארת במקום, אך אתה מכסה את הקירות מעל האמבטיה בפנלים טרומיים המשלימים את תא המקלחת. ניתן למרוח את הפאנלים על גבי חתיכים חשופים אם הסרתם משטחי קיר, או ישירות על קירות אריחים או לוחות קיר קיימים אם הם במצב טוב.

פעם די נראה זול, לוחות הקיר על ערכות מקלחת הם עכשיו הרבה יותר מסוגנן, ולעתים קרובות יקר למדי. לקבלת מראה אריחי דמוי, ניתן לעצב את הפנלים בקווי לדיס מדומים. לוחות קיר גבוהים יותר עשויים מחומרים משטחיים מוצקים יכולים לחקות מקרוב את מראה השיש או הגרניט.

מקלחות אריחים והיברידים בהתאמה אישית

בניגוד לערכות מקלחת טרומיות, יש מקלחות אריחי קרמיקה בהתאמה אישית. אלה בנויים במקום, נבנים מאפס על ידי נגרים ורעפים. נגרים לבנות את המסגרת המבנית עבור גומחה, דפון אותו עם לוחות לוח בטון כגון Wonderboard או Durock. לאחר מכן נכנסים האריחים ומסיימים את עבודת האריחים. יש להזמין את דלת המקלחת לפי מידה ולהתקין אותה על ידי הנגר. מקלחות אריחים בהתאמה אישית בדרך כלל יקרות בהרבה מיחידות מקלחת טרומיות, אם כי מקלחונים טרומיים יוקרתיים מתקרבים בעלותם. אריח בהתאמה אישית, לעומת זאת, משדר יוקרה באופן שמעט יחידות מקלחת טרומיות יכולות להתקרב אליו.

לעיצוב DIY משתמשים לפעמים באפשרות היברידית: התקנת מקלחת טרומית, ואז גימור הקירות באריחים בהתאמה אישית. קשה לבנות מקלחות אריחים, וההתקנה הופכת להרבה יותר קלה אם מתחילים עם מקלחת מפעל ואז מרצפים את הקירות.

יתרונות וחסרונות של מקלחונים טרום-פאביים

בעבר נחשב הברווזון המכוער של המסחר בשיפוץ האמבטיה, דוכנים מפוברקים מגיעים כעת במגוון טקסטורות, צבעים וצורות, מה שמקנה יחידות מקלחת מרוצפות עם הכסף. ניתן להתקין יחידות רבות על ידי משפץ עשה זאת בעצמך בעל כישורים מתונים עד מתקדמים.

יתרונות
 • התקנה מהירה: מקלחת חדשה יכולה להשלים ולהתחיל להסתיים ביום אחד, אפילו על ידי DIYers. מקלחות אריחים בהתאמה אישית אורכות לרוב שבוע ומעלה, אפילו בידי מקצוען מיומן.

 • עלות נמוכה: בדרך כלל מקלחות טרומיות זולות בהרבה ממקלחות מקלחת תקועות באריחים, לרוב במאות רבות של דולרים.

 • תחזוקה קלה: קל יותר לשמור על ניקיון ממקלחות טרומי מאשר מקלחוני אריחי קרמיקה, עם שלל קווי הדיס שלהם.

 • תפרים מינימליים: ברוב הערכות הטרומיות יש תפרים רק בפינות ולאורך החלק העליון של מחבת המקלחת או האמבטיה. ביחידות מקשה אחת אין תפרים כלל. פחות תפרים פירושם ניקוי קל יותר ופחות סבירות לדליפה.

 • בסיס גמיש: למקלחות מקלחת אקריליק או פיברגלס יש גמישות מסוימת והן לא ייסדקו אם יש מעט גמישות לרצפת המשנה. בדרך כלל, הבסיס הטרומי מוטבע בשכבת מרגמה דקה ליציבות, אך בניגוד לתבניות מקלחת אריחים מותאמות אישית, דליפה כמעט ולא מתרחשת עם תבניות מקלחת טרומיות.

 • קל משקל: מקלחונים טרומיים הם למעשה פלסטיק בצורה כזו או אחרת, והם קלים בהרבה ממקלחות אריחים בהתאמה אישית. בבית שיש בו בעיות רצפה מבניות, מקלחת טרומית היא בחירה טובה בהרבה.

 • ידידותי לעשייה: מקלחות טרומיות קלות למדי עבור מכשירי שיפוץ ביתיים לעשות זאת בעצמך.

חסרונות
 • מגבלות גודל: ערכות כלכלה זמינות רק במידות המלאי. אולם ניתן להזמין בהתאמה אישית את המידות המדויקות של ערכות קצה עליונות (שהן גם יקרות).

 • לוחות הקיר על ערכות מקלחת הם עכשיו הרבה יותר מסוגנן
  פעם די נראה זול, לוחות הקיר על ערכות מקלחת הם עכשיו הרבה יותר מסוגנן, ולעתים קרובות יקר למדי.

  תיקונים קשים: אמנם קל להחליף אריחי קרמיקה סדוקים, אך ברגע שמופיע סדק במקלחת טרומית, קשה לבצע תיקונים. בעזרת ערכות תיקון פיברגלס ניתן לבצע תיקונים נקודתיים, אך ניתן יהיה להבחין בהן. האפשרות האחרת היחידה תהיה התאמה מלאה.

 • שווי נדל"ן נמוך יותר: למרות שהתחייבות זו בולטת פחות מבעבר, מקלחונים "פלסטיים" טרומיים נתפסים כחומרי בניין נמוכים ועשויים להוריד מעט את ערך הנדל"ן של ביתכם בהשוואה לעבודות אריח בהתאמה אישית.

 • לא ידידותי לסביבה: הפלסטיקים המשמשים במקלחונים טרומיים אינם ניתנים למחזור בקלות, והם לא יתפרקו אם החומרים מתישהו יגיעו למזבלה.

 • גודל מביך: יחידות מקשה אחת לפעמים אינן עובדות לשיפוץ מכיוון שהגודל מונע מהן לעבור בפתח. יחידות מקשה אחת מיועדות בעיקר לבתים חדשים או תוספות, שם הם מונחים לפני השלמת פתחי הדלתות.

 • סגנונות מוגבלים: ערכות Pre-fab מציעות פחות אפשרויות עיצוב מאשר דוכני מקלחת מרוצפים.

יתרונות וחסרונות של מקלחות עם אריחים בהתאמה אישית

היתרון העיקרי של מקלחת אריחים היא בכך שהיא מאפשרת יצירתיות רבה יותר מכיוון שיש אלפי צבעים, דוגמאות וגדלים שונים באריחי קרמיקה ופורצלן.

יתרונות
 • אפשרויות עיצוב: מכיוון שמקלחות אלו בנויות מאפס, יש ממש מגוון אינסופי של אפשרויות עיצוב.

 • ידידותית לסביבה: אריחי הקרמיקה מטבעם הם "ירוקים" מכיוון שהם עשויים מחימר טבעי, ולא מפלסטיק. חלופה ירוקה עוד יותר היא אריחים ידידותיים לסביבה העשויים עם תוכן ממוחזר של 40 עד 60 אחוז. אריח ממוחזר נראה אטרקטיבי כמו אריח "מאפס", והוא עולה בערך אותו הדבר.

 • גמישות גודל: ניתן לבנות מקלחת אריחים כך שתתאים לכל מקום פנוי.

  שווי נדל"ן מוגבר: אריחי קרמיקה הם חומר בנייה יוקרתי שיעלה מעט את ערך המכירה מחדש של ביתכם בהשוואה לחומרי מקלחת סינתטיים. במיוחד כאשר הם משולבים עם רצפות אמבטיה אריחי קרמיקה ומשטחי אבן, מקלחת אריחים בהתאמה אישית תהיה יתרון מכר.

חסרונות
 • עלות גבוהה: מקלחות אריחים בהתאמה אישית כמעט תמיד יקרות יותר מיחידות מקלחת מפוברקות מראש.

 • עבודה אינטנסיבית: כאשר היא נבנית עם מקלחת אריחים בהתאמה אישית, זהו פרויקט קשה עבור מרבית העושים בעבודת יד DIY ופרויקט ארוך ועתיר עבודה למקצוענים. עובדי DIY עשויים לבחור באפשרות אמצעית: זיווג מקלחת פיברגלס / אקרילית עם קירות אריחים.

 • סיכוי לנזילות: במיוחד מקלחות יכולות להיות נוטות לדליפה לאורך זמן אם הן לא הותקנו ותוחזקו בצורה מושלמת. אריחי קיר יכולים גם לדלוף של קווי הדיס אינם מתוחזקים ואטומים באופן קבוע.

 • תחזוקה גבוהה: למרות שקל מאוד לנקות את אריחי הקרמיקה, יש למקלחות אריחים קווי דיס שיש לתחזק. אלא אם כן הם נאטמים באופן קבוע, הם נוטים לטחב, להיסדק ולדליפה אפשרית.

 • כבד: מקלחת אריחי קרמיקה גדולה שמה מאות רבות של קילוגרמים על מבנה רצפה. אלא אם כן הרצפה יציבה מאוד, היא עלולה להתגמש ולשבור את מפרקי הדיס או אפילו את האריחים עצמם.

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail