גינון ירקות במרחב קטן

אם יש לך מקום שטוף שמש קטן בחצר שלך או אפילו בפטיו שלך
אם יש לך מקום שטוף שמש קטן בחצר שלך או אפילו בפטיו שלך, אתה יכול לגדל ירקות.

אתה לא צריך הרבה מקום לגדל ירקות טריים, עשבי תיבול ופירות. אתה לא באמת צריך גינה אפילו. כל עוד יש לך סיר, קצת לכלוך, מים ושמש, אתה יכול לגדל כמה דברים טעימים. מגדלי צמחים יודעים שאחרי הטעם גנני הבית רוצים תשואה גבוהה במרחב קטן, ולכן הם מפתחים זנים שיכולים לגדול בטביעת רגל קטנה או אפילו לחיות במיכלים כל השנה.

חלקת הירקות הקטנה

גינון ירקות היה בעבר הקשר הגרוע של גינות פרחי נוי. גבולות רב שנתיים שלטו, וגינות ירק גדולות ומבולגנות הוסתרו בחצר האחורית, בדרך כלל נחלתו של איש הבית. גני ירק עסקו בייצור אוכל ולא ביופי.

כעת, כאשר הירקות תפסו מקום בולט יותר על השולחן, הם זוכים לכבוד רב יותר בעולם הגינון. עם ההתעניינות הגוברת מצד גננים ביתיים, חל גידול בשתילת זרעי הירושה ובפיתוח זנים היברידיים חדשים: ירקות חידוש צבעוניים, זנים אתניים ומגדלים קומפקטיים.

אתה לא צריך שטח גדול כדי לקבל גן ירק. אתה צריך אדמה טובה, הרבה אור שמש, מקור מים וכנראה גדר. אם אתה חושב שהצבאים אוהבים את האכסניות שלך, עמוד אחורה. כל קהילת היערות הולכת ליהנות מגינת הירק שלכם. אם תשתל אותו הם יבואו.

אם יש לך מקום שטוף שמש קטן בחצר שלך או אפילו בפטיו שלך, אתה יכול לגדל ירקות. כך תוכלו להתחיל.

שיקולי ישיבה

כאשר אתה מנתח את השטח הזמין שלך, קח בחשבון היבטים אלה:

  • שמש: ירקות זקוקים לשש שעות טובות יותר או יותר של שמש בכל יום. ללא שמש, הפירות לא יבשילו, והצמחים יהיו לחוצים. גם אם אתה מאותגר בשמש, ישנם כמה ירקות שיכולים לשרוד בצל בהיר, כגון חסה וירקות אחרים, ברוקולי וגידולי קול.
  • מים: ירקות דורשים גם השקיה קבועה. אחרת הם לא יתמלאו וחלקם, כמו עגבניות, ייסדקו אם יתמלאו פתאום במים לאחר שנאבקו בלעדיהם זמן מה. אתה לא תמיד יכול להסתמך על גשם. אם יש לך את האמצעים, מערכת השקיה בטפטוף היא יתרון מובהק עבור גן ירק. מערכות הרכיבים החדשות באמת די קלות להתקנה ועולות הרבה פחות ממה שרוב האנשים חושבים. ותחסוך כסף במים מכיוון שהם עוברים ישירות לשורשי הצמח. פחות אבוד לאידוי. אפילו צינור טבילה פשוט עדיף על מערכת ספרינקלרים שמרטיבה את העלים, ומשאירה צמחים נוטים לטשטשים וטחבים. אם אתה לא רוצה לבחור השקיה בטפטוף, אתר את גינת הירק שלך ליד ביצת מים. יהיה לך סיכוי גבוה יותר להשקות אם לא תעשה זאתלא צריך לגרור את הצינור או את המזלף רחוק מאוד.
  • אדמה: השיקול הסופי הזה הוא חיוני. ירקות זקוקים לאדמה עשירה בחומרים אורגניים. האדמה חשובה לצמיחתם של כל הצמחים אך ביתר שאת עם הירקות מכיוון שאפילו הטעם מושפע מאיכות האדמה. זה חלק מהסיבה שיין מאותו זן ענבים יכול להשתנות מאזור לאזור ומדוע באזורים מסוימים מגדלים פלפלים חמים יותר מאחרים. אם תוכלו לספק את שלושת היסודות הללו: שמש, מים ואדמה נהדרת, תוכלו לגדל גן ירק.

כמה מקום זה לוקח?

אתה לא צריך הרבה מקום לגדל ירקות טריים
אתה לא צריך הרבה מקום לגדל ירקות טריים, עשבי תיבול ופירות.

נכון, גינת ירק קטנה אולי לא תספיק לחקלאת קיום, אבל זה יספיק לגידול עגבניות טעימות, כמה חצילי ירושה יפהפיים או היצע עצום של ירקות חתוכים. אם יש לכם מקום מוגבל, שקלו אילו ירקות תוכלו לרכוש כבר טרי באזורכם ואילו ירקות אתם באמת אוהבים ו / או מתגעגעים אליהם.

  • זנים קומפקטיים: אם אתם חייבים עגבניית בשר בקר ענקית או שורה של תירס מתוק, המקום לגידול ירקות אחרים בגינת הירק הקטנה שלכם יהיה מוגבל. אבל גם אז אתה יכול לבחור זנים שמגדלים אותם לגדול במרחבים קטנים. כל דבר עם המילים פטיו, פיקסי, קטנטן, תינוק או גמד בשם זה הימור טוב. רק בגלל שצמח מגדל להיות קטן זה לא אומר שהפירות יהיו קטנים או שהתפוקה תהיה פחותה. רוב הזרעים והשתילים יגידו לך את הגודל הבוגר של הצמחים שאתה בוחר, בידיעה שאתה יכול לרווח דברים ולראות כמה אתה יכול להשתלב במיקום שלך. עם זאת, סביר יותר שתעשה את מה שרוב הגננים עושים ותלחץ כמה שתילים שתוכל להשתלב בגינה שלך, ואז תתמודד עם הצפיפות בהמשך. זו אחת הדרכים להשיג תשואה גדולה מחלל קטן אך לא הטובה ביותר. אם באמת חסר לך מקום, השתל את הירקות שלך עם הפרחים שלך. אין כלל שאומר שלא ניתן לערבב בין השניים. זה יכול להיות קצת יותר קשה למסיק, אבל ירקות רבים יכולים להיות נוי בפני עצמם. כבונוס, פרחים מביאים גם הרבה מאביקים לירקות שלך.
  • התבגרות: אם אתה בוחר במגוון ירקות בגינה שלך, חפש זנים קומפקטיים וגם גידולי גידול שניתן לאמן אותם על תומכים. שעועית קוטב תופסת פחות מקום משעועית. מלפפונים ודלעת וינינג, ככל שהם יכולים להיות תוקפניים, תופסים למעשה שטח פחות מבני דודיהם.
  • שתילת לווי: נטיעת לוויה מתוארת לעיתים קרובות לטובת צמצום נגיעות המזיקים, אך היא גם משמשת לחיסכון במקום. צמחים סובלני צל נהנים מנטיעה ליד גידולים גבוהים יותר. בזיליקום אוהב הפוגה מהשמש החמה ועושה טוב לצד עגבניות. חסה תמשיך לייצר כל הקיץ אם תהיה מוצלת כמעט מכל צמח גבוה יותר. ירקות שנקטפו מוקדם, כמו תרד, צנוניות ואפונה, ניתן לשתול בגידולים הצומחים לאט יותר כמו ברוקולי או פלפלים, שלא ישתלטו על החלל עד שהירקות שנקטפו באביב ייעלמו.
  • שתילת ירושה: שתילת ירושה היא טכניקה שימושית לכל גן ירק, גדול כקטן, אך הוא בעל ערך רב יותר כאשר השטח מוגבל. נטיעת ירושה פירושה זריעה מחדש של יבולים הגדלים במהירות כל שבועיים-שלושה במהלך עונת הגידול. זה שימושי במיוחד עם יבולים כגון שעועית, קישואים וחסה הנוטים להתיש את עצמם ומייצרים כל כך הרבה. על ידי שתילה רצופה, יהיה לך מספיק תוצרת בתיאבון המשפחה שלך, ויהיה לך כל הקיץ, לא בבת אחת.

חסרון לגינת ירק קטנה

סיבוב הירקות שלך, כך שהם גדלים באזורים שונים בגינה מדי שנה, מצמצם מחלות ומזיקים לחרקים שמתנופפים באדמה, אבל זה ממש לא אפשרי בגינות ירק קטנות. אתה רק תצטרך להיות ערניים לגבי לא לתת לבעיות לצאת מכלל שליטה. אם אמורה להתרחש בעיה רחבת היקף, כמו חיפושית דלעת או כתם עלה ספטוריה על עגבניות, שקול ברצינות שלא לגדל את היבול במשך שנה. זו תהיה הקרבה, אבל שנה בלי טובה יותר מכמה שנים רצופות של יבול מאכזב.

גידול פירות וירקות במיכלים

כמו בגינון מיכלי נוי, גינון במיכלי ירקות הוא דרך לשלוט בקרקע, בשמש ובתנאי הגידול של צמחי המאכל שלך. זה גם מאפשר לסחוט גינון אכיל לחללים הקטנים ביותר, על ידי הצבתם לפטיו, במדרגות הקדמיות ולאורך הבית וחניה. כמעט כל פרי, ירק או עשבי תיבול ניתן לגדל במיכל אם המיכל מספיק גדול עבורו.

עשבי תיבול וירקות יכולים לצמוח בסירים קטנים או בסלים תלויים; צמחי פרי כגון עגבניות, פלפלים ומלפפונים עובדים הכי טוב החל ממיכלים של 5 ליטר - או כמובן גדולים יותר. ככל שהסיר גדול יותר, כך תוכלו להכניס יותר אדמה לשם, ולעתים קרובות פחות תצטרכו להשקות (מדי יום או כל יום אחר במקום פעמיים ביום). החומר ממנו עשוי הסיר, וצבעו משפיע גם על המהירות שהוא מתייבש. סירי חרס מאבדים לחות מהר יותר, וסירים שחורים שומרים על חום רב יותר.

אתה יכול אפילו למצוא אדמה מאוזנת במיוחד לגינון מכולות ירקות עם דשן בשחרור איטי כבר בגינה המוחלטת ביותר.

גני אדן החלון

גידול מאכלים בתוך הבית על אדן החלון הוא אפשרות קלה ונמוכה עבור צמחים שנקצרים לעתים קרובות, כגון עשבי תיבול וחסה. אך רעיון זה אינו מיועד רק לגננים עם מקום מוגבל. כל גנן יכול להאריך את עונת הגידול על ידי שתילת עשבי תיבול לגידול פנים. אם יש לכם מספיק שמש, תוכלו אפילו לגדל כמה ירקות בתוך הבית.

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail